Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Numere Speciale

Recommended Posts

Am văzut pe şosele, la unele maşini, numere de înmatriculare deosebite de cele "normale", în sensul că aveau un spaţiu mult mai mare între litere decât în mod normal.

 

Cineva mi-a zis că ar fi echivalentul actual al vechilor numere de 3 cifre ... ştie cineva mai multe ?

Share this post


Link to post

daca vrei sa vezi mai multe uita-te in fata la udriste... da e nevoie de o comanda speciala si o pila babana... cand aveam banii (100 euro) iar cand dadusem de o pila capabila nu mai sunt eu dispus sa dau atatia bani sunt cateva numere: wst, wts- protectia presedintelui, wps- sri , b 39 w xx- politie, b 39 x xx- armata ( jandarmerie), etc, tot pe comanda speciala... :(

Share this post


Link to post

si eu am observat unele numere de masini cu spatii mai mari intre numere si cifre

Share this post


Link to post

Cum mi-a zis un prieten care e "in tema": pai nu crezi ca trebuie sa ai oarece relatii ca sa iti iasa un tip special de numar?

 

Ah, la Oltict aveam B -@%- WPF... dar era Oltcit :D .

Share this post


Link to post

Mai sunt si placute de inmatriculare format patrat cu litere si cifre mai mici, care ar fi mers foarte bine pentru TICO , dar le-am vazut pe masini de fitze sau ale diversilor smecheri!!! :spumelagura:

Share this post


Link to post

Pai pe alea aveai optiunea sa le comanzi cand iti alegeai tipul de numar. Sunt format moto. Altceva, chiar ca e de fite si e ilegal.

Share this post


Link to post

Eu nu am avut o asa optiune :spumelagura: X(

Daca dadeam ceva parale cred ca aveam :mda:

Share this post


Link to post

Prin iasi sunt cativa care si-au ales numerele ca sa arate orasul, adica de format 41 asi, 51 asi etc si cu spatiu si stearsa codita de la 1. Altul prin iasi la un Peugeot negru cum isi pusese la spate: CIULU :-? cel mai interesant e unul pe care l-am vazut prin galati: br 10 rgu, dar nu-ti dai seama din prima, asa e de modificat nea' ecler Iorgu asta.

Dar mi-a placut cel mai mult la o Dacie: GL 05 UGI, cum ar arata 0 5ugi? > :)

Mie mi-au venit de la CT la ordine si nu mi-am batut capul prea mult. Mai multumit am fost cand si-au scos o parte din bani tot intrand la mamaia moka. > :) sic, voi n-aveti :D

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

mama, ce ne-ai lamurit! 4 cifre si inca una in fata...si trei litere :dizzy:

Share this post


Link to post

Era destul de logic Hellcat.Sa-ti dau un exemplu ca sa te lamuresti:B 01 HEEL.Acum ai inteles?Asta era toata smecheria si se va intampla prin 2007 cel mai probabil.

Share this post


Link to post
Guest donraulo
Eu am auzit ca in curand vom trece la varianta cu 4 Cifre.

 

 

era normal sa nu inteleaga, din cauza greselii pe care ai comis-o...respectiv cifrele sunt cifre iar literele sunt litere :drinkers:

Share this post


Link to post

Intrebare intrebatoare? cum drq fac sa-mi confectionez niste placute de inmatriculare cu spatii? adica ceva in loc de IF 01 BXH sa apara I F 0 1 B X H?

Stie careva pe unde le pot face?

Nu va ganditi ca vreau sa aplic metoda pentru numerele de mai sus, numerele se vor schiba in scurt timp si pe cele noi le vreau spatiate, "prietenii stiu de ce!"

Share this post


Link to post

Daca nu ma-nsel Peppino are asa ceva ..am vazut la Bicaz si chiar am intrebat pe careva atunci.

Ptr. edificare 1 pic :) ..sper cu acordu' lui Peppino :thumbl:

post-1757-1127923550_thumb.jpg

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

pepinooooooo, unde esti tata, baga detalii! pleaseeee

Share this post


Link to post

se fac cu comanda speciala, destul de greu, nu prea conteaza pretul ci "relatia", pretul e pe undeva intre 1mil si 4 mil am vazut la cineva :o ( eu le am cu 1mil)

 

ps mai nou am vazut numere cu fonturi diferite, din cate am vazut eu par a fi fonturile de pe numerele de germania, dar unde le-am facut eu mi s-a spus ca nu sunt facute de politie...

post-245-1127925780_thumb.jpg

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

Eu chiar n-am idee unde se fac numerele! Le-am primit de la dealer!

 

Dar pana la urma cine le face? Are politia un atelier specializat? Sau colaboraeza cu vreo firma?

Cu cine trebuie sa discuti pentru smecherii de genu celor de mai sus...politai, sefi de atelier?

 

Eu am 80 TTO, si as vrea sa-mi stanteze 0(zero-ul) cu O, atunci ar fi ceva de genu 8O TTO... mult mai sugestiv. Chiar am vazut pe unele remorci de tir O in loc de zero.

Share this post


Link to post
... Chiar am vazut pe unele remorci de tir O in loc de zero.

 

 

Si ciocolata marmotea inveleata in staniol! Îhîîîîîm...

Share this post


Link to post

din ce am vazut eu aici, voi aveti numai cu partea literara spatiata, eu am vazut cu totul, adica inclusiv numerele spatiate...

Share this post


Link to post

Le faci cum vrei. Le iei de la Politie asa cum sunt, apoi gasesti un meserias si le face cum ai tu chef. Problema este ca poate dai peste un politist mai constiincios sau care nu a observat acest lucru (doar nu o sa ii zici: "limita de viteza e mai mare pentru mine ca am numar spatiat altfel"). Sa vezi atunci dracia dracu...

Share this post


Link to post

eu am vazut toate tipurile... retinute de politie.. si cele facute in germania, cu scrisul ala specific, si cele cu literele spatiate, cu stema mare, avea o gramada de placute retinute, la fel si taloane cu itp-ul facut " de cineva" care la prima vedere arata ok, dar nu avea in folia transparenta acele holograme..

ideea e ca se poate, dar se poate sa ai si probleme cu rutiera, asta depinde cat vrei sa duci de departe despartirea litetelor, ca unele sant mai putin sesizabile, altele mai vizibile, si depinde de noroc...

nu uitati ca nr de inmatriculare trebuie sa aiba cateva proprietati ca sa fie "legal"

Share this post


Link to post

se poate, se poate si sunt legale :) )

nu exista nici o prevedere a legii conform careia distanta trebuie sa fie x sau y intre litere. Trebuie sa fie aceleasi caractere, sa aiba aceiasi marime sa aiba stema, elementele de identificare si sa fie reflectorizante. Eu am gasit, le fac chiar unde se fac cele "oficiale" =)) nu foarte multi bani, dar se fac aditional la placutele originale ( adica iti ridici nr., le faci pe celelalte si mai ai o pereche de rezerva.

Share this post


Link to post

mie mi-a disparut numarul din fata, cu tot cu suport...

pana acum am fost la sectie unde am completat o declaratie(tip, ce inseamna ca sant destule cazuri), luni dimineata ma duc ca iau o adeverinta sa ma duc cu ea la udriste sa-mi fac alt numar...cat o mai fi un nr de masina?

Share this post


Link to post

parca 300 erau amandoua :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...