Jump to content
Sign in to follow this  
razvan84

Abs Micul Gigant

Recommended Posts

:lavolan: Am folosit functia "search" si nu am gasit nimic legat de ABS.

Are cineva Matiz cu ABS cum se comporta?

Este mai eficient sistemul de franare?

Se merita sa fac un upgrade la Matizul meu?

Cum se comporta pe ploaie, ninsoare, polei, mazga etc. ?

Astept parerile voastre!

Share this post


Link to post

Pai in primul rand ai idee ce implica upgrade-ul asta si cam cat te-ar costa ?

Share this post


Link to post

Upgrade-ul este f costisitor, implica multa manopera si numeroase modificari. Probabil, piese si manopera s-ar duce peste 2500-3000RON... Acum tu decizi daca merita pt tine.

Share this post


Link to post

Sunt destui de putini matijii cu ABS. La dezmembrari nu cred ca gasesti decat printr-un noroc chior si sa pui cu piese noi, in cazul in care gasesti cred ca e destul de scump.

Share this post


Link to post

Nu mi-ati raspuns are cineva ABS la Matiz?

Cum se comporta?

Franeaza mai bine?

Stie cineva?

Share this post


Link to post

Ai condus vreo masina cu ABS?

Share this post


Link to post
Se merita sa fac un upgrade la Matizul meu?

Mai bine... la altul.

Share this post


Link to post

Da am condus alta masina cu ABS (Citroen c1, Skoda Octavia 2, opel astra g,Citroen C5)Problema este ca de ex la C1 ABS era de kko adica daca apasai pedala de frana si dadeai intr-o groapa ABS-ul elibera placutele de frana de pe discuri si se ducea ca si cum nu aveai calcata frana. La Skoda de ex sunt super multumit ai apasat pedala franeaza de pupi parbrizul iar in conditii de zapada (pe Bran) franarea a fost foarte eficienta adica frana atat cat era nevoie eliberand perioade f scurte de timp placutele de pe discurile de frana.

Acelasi lucru pot sa-l spun si despre Opel Astra G.

Concluzia mea:cu cat masina este mai usoara cu atat ABS-ul este mai ineficient.

Din acest motiv va intreb pe cei care aveti Matiz cu ABS cum franeaza, cum se comporta la franare violenta?

Ma itelegi Mircea

Si Em!l sunt de acord cu tine dar eu unul sunt foarte atasat de masinuta mea pentru ca "am trecut prin multe" impreuna

Share this post


Link to post

Toate masinile echipate cu ABS se comporta la fel. Diferenta nu apare din ABS ci din dozarea franarii. ABS estemult mai eficient la masini care blocheaza roata tarziu, cum sunt cele din gama Daewoo. La gama Renault de exemplu, unde rotile se blocheaza imediat ce atingi frana, ABS-ul intra devreme si franarea devine intarziata. Cat priveste problema cu groapa, apare la orice masina dotata cu abs, daca in momentul in care se loveste groapa frana este suficient de mult apasata. ABS sesizeaza ca roata aluneca si nu se roteste si intra in actiune.

Share this post


Link to post

Deci vrei sa imi spui ca matiz-ul nu o sa fie afectat de faptul ca este usor de ABS ci de "dozarea franarii" cum spui tu ca este foarte buna la gama Daewoo?

Share this post


Link to post

Nu are nicio legatura greutatea masinii. Dozarea franarii este buna la gama daewoo la toate modelele. La eficienta franarii sunt modele la care ar prinde bine imbunatatiri, printre care si matizul, la care franale pe spate tin foarte putin, masina balansand la orice franare brutala. Dar asta-i alta problema.

Realul avantaj al ABS este faptul ca nu permite transformarea masinii in sanie, dandu-ti posibilitatea de a evita prin virare si de a reduce simultan, si imbunatatirea relativa a franarii pe asfalt umed. Pe gheata sau zapada distanta de oprire este mai mare la o masina cu ABS decat la una fara.

Share this post


Link to post

Da, am eu Matiz cu ABS.

In marea majoritate a timpului nu conteaza, nici macar nu intra. Insa cand ai nevoie de el e minunat. Bunaoara, saptamana trecuta era sa intru in rond la Izvorul Rece intrun DOBITOC cu Cielo (poate e pe forum desi nu cred X( ) care a intrat in rond si s'a oprit brusc fix perpendicular pe traiectoria mea.

Blocat frane => realizat ca nu mai voi opri pana in el => tras de volan => oprit paralel cu Cielo'ul respectiv. Daca nu aveam ABS masina se ducea drept, nu mai vira, iar acuma Matizul era prin vreun service iar eu ma tineam de bara prin RATB mirosind parfumul acestei natiuni.

ABS rules!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Daca ai fost instruit de la inceput sa nu franezi in timpul unui viraj, vei obtine acelasi efect.

Share this post


Link to post

maestre nu suntem piloti de vanatoare sa fim instruiti in acest sens (sîc!), instinctul e de a iesi cu piciorul prin podea si, eventual, de a trage de volan.

Share this post


Link to post

Nu-i vorba de tehnica de chilotare, aceasta recomandare trebuie facuta de catre orice instructor auto decand se invata franarea. Si nu discut despre aspectele tehnice, de uzura a masinii, ci de o conditie de securitate a rulajului.

 

Eu recomand tuturor absolventilor scolii de obtinut carnetul de conducere sa faca, imediat dupa, ore de conducere cu un sofer recunoscut.

Share this post


Link to post

Mai spuneti si voi ca abs nu franeaza,ci nu da voie roti sa se blocheze .Si oricum te costa ceva punerea de abs pe o masina care nu are, de la partea electrica care contine senzori dupa fiecare roata, care sunt in rulmenti,pana la computeru abs ,plus manopera ca trebuie demontata calumea masina :) .

Abs e bun ca poti vira cu pedala in podea(daca nu stii altfel),dar sunt foarte mult de acord cu tolin, ca ar trebui sa se invete franarea la limita limiteleor si sa stii cand ai rotile blocate, sa nu stai blocat pe pedala si sa-i dai drumu ;) . Oricum absu pe zapada, suprafete umede tare,nu mai zic pe gheatza si cu super gume de iarna, mareste foarte mult distanta de franare.

Share this post


Link to post

Eu nu stiu daca e chiar asa. Personal nu am facut teste pe o aceeasi masina cu siguranta scoasa ca sa vad exact ce si cum.

Insa, pe linga abs mai e si ebd care distribuie forta de franare pe roata pe care are aderenta. Ceea ce o masina fara distribuitor electronic nu va face vreodata.

Mai ales pe o masina cu frane puternice, mai ales pe suprafete unde aderenta nu e foarte buna, mai ales in situatii in care poti fi suprins de carosabil ciudat, nu este rau deloc, si dau un exemplu banal: intra unul de pe contrasens, esti obligat sa iesi cu o roata de pe carosabil si sa franezi mult pentru ca in fata a oprit altcineva sau ai o caruta sau orice altceva.

Altfel luat, ma gandesc ca nici aia care au hotarat ca e obligatoriu de implementat pe masini nu au fost chiar dobitoci total.

Dar ca sa revin in topic, eu zic ca nu merita sa faci transformarea, daca tii atat de mult la abs-ul asta, treci la o masina care are

sau foloseste anvelope cat mai bune, va ajuta mai mult decat un abs pe o masina cu cauciucuri varza.

Share this post


Link to post

Pai si acolo asa scrie :)

Always coupled with anti-lock braking systems, EBD can apply more or less braking pressure to each wheel in order to maximize stopping power whilst maintaining vehicular control.

 

http://www.myhyundai.com.ph/buyer.php?id=glossary&sub=e

http://www.toyota.ro/innovation/technology.../gloss_ebd.aspx

http://www.parkers.co.uk/glossary/?term=El...tribution+(EBD)

http://www.toyota.ie/innovation/safety/ncap-ratings/iQ/

http://www.subaru.com/engineering/traction-for-life.html

Share this post


Link to post

Cine a zis ca Matizul are si EBD? Sau vorbim asa, in general, discutii? :)

Share this post


Link to post

Nu ai inteles nimic din ce a zis Tommy.

Share this post


Link to post

deci as vrea sa stiu ce trebuie pentru abs, senzorul de abs il am, dar cred CA imi trebe si sistemul.

Edited by VAXXi
fara limbaj IRC

Share this post


Link to post

Personal consider ca ABS e folositor multor marci si tipuri de masini dar inclin sa consider ca la matiz nu prea are rost,deoarece frana la matiz nu te da cu capul de volan ,deci nu are tendinta sa blocheze rotile dacat f.tarziu.din cauza asta eu mi-am adaptat stilul de franare mai ales pe timp de iarna,si franez cu mici intermitente ca ABS.

Share this post


Link to post

deci as vrea sa stiu ce trebuie pentru abs, senzorul de abs il am, dar cred CA imi trebe si sistemul.

 

Planetare, fuzete cu senzor, alti rulmenti fata/spate, inca 2 senzori pe spate, alti tamburi, modulul ABS, calculato de ABS, toata mataraia de cable, etc.

Share this post


Link to post

Planetare, fuzete cu senzor, alti rulmenti fata/spate, inca 2 senzori pe spate, alti tamburi, modulul ABS, calculato de ABS, toata mataraia de cable, etc.

 

 

plus alte conducte frana si puntea spate

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...