Jump to content
Sign in to follow this  
Esperatul

A Doua Salupa

Recommended Posts

Pentru ca in ultimul timp am vazut pe aici numai marci straine de tematica forumului am zis sa prezint si eu salupa, o masina de aproape 14 ani si 200.000km.

Pozele sunt de la fostul proprietar, nu am apucat sa fac altele noi.

post-775-1227639099_thumb.jpg post-775-1227639106_thumb.jpg post-775-1227639130_thumb.jpg post-775-1227639134_thumb.jpg post-775-1227639138_thumb.jpg

 

Chestii un pic ciudate: in carte apare ca Expero 1.8 GLX :-? . Nu are AC, are sonda lambda in schimb(desi e non-euro).

Probabil ca in 3-4 luni o voi vinde, totusi pana atunci incerc sa repar ce nu merge cum trebuie(termostat si probabil un set de amortizoare spate). Motorul merge foarte bine desi nu trage ca cel pe care l-am avut.

Share this post


Link to post

E frumoasa! :)

 

Pacat de A/C. Nu stiam ca exista Espero fara A/C.

Share this post


Link to post

Super masini au fost Espero-urile. Cind ii aud pe unii plingindu-se am doua sentimente: 1. mi se rupe sufletul la gindul ca au fost chiunite rau de proprietari si 2. imi vine sa pun mine pe o sapa si sa ... ii linistesc pe nemultumiti :D

Share this post


Link to post

Multumesc pentru aprecieri. Voi incerca sa pun si niste poze cu interiorul care e pastrat destul de bine, singurul lucru care o tradeaza e uzura volanului(pe care vreau sa-l schimb).

Share this post


Link to post

Cauta unul tot de Espero. Urasc masinile carora lumea le pune volanuri de BMW. :-&

Share this post


Link to post

Arata foarte foarte bine. Sa o stapanesti sanatos atat cat doresti :)

Edited by steph

Share this post


Link to post

:o 14 ani? Wow...Arata bine pt varsta ei! Cat fu halatul?

Share this post


Link to post

A fost 1800 de euro, am luat-o cu mici probleme la motor(dadea in nas, problema destul de cunoscuta la Espero), probleme care zic eu ca s-au rezolvat. In final sper sa nu trec de 2500 de euro cu tot ce bag in ea.

Share this post


Link to post

Stiam ca s-au facut doar cu aer conditionat, nu exista modele fara ... cum arata consola centrala, lipseste pur si simplu butonul ?

Share this post


Link to post

Am butonul in bord. E posibil sa fi avut si sa fi fost scoasa instalatia. Stiu ca a fost lovita pe dreapta fata dar nu vad sa fi fost atat de grav incat sa fi ajuns in compresor. Chiar si asa nu inteleg de ce s-ar fi chinui cineva sa scoata toate tevile, etc.

Oricum, asta e ultima problema, problema cea mare e lipsa de putere. Motorul e segmentat de curand si merge bine, rotund, am mers 180kmh dar n-are demarajul de care am nevoie. Din pacate motorul asta de 1.8 cu ceva cai pierduti in timp nu imi mai este suficient, daca n-ar fi problema asta n-as da-o asa repede.

Share this post


Link to post

Nu exista GLX cu motor de 1.8. GLX e 1.5. A ta e CD si ar trebui sa aiba aer si euro2. Ai 2 radiatoare in fata? Cel mai repede iti dai seama dupa fulia de la motor, daca are loc si pentru a doua curea e clar. Motorul se rezolva stai linistit. Du-o la ovi daca ai drum si iti zice el tot.

 

Sa o stapanesti sanatos! Vrei sa o dai deja? Eu zic sa te mai gandesti.

 

PS. Ai luat-o de pe autovit?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Damn!! Arată super pentru vârsta ei.

În Craiova era, acum ceva timp, un Espero tot -10 UNV, arăta excelent. Aparţinea Universităţii... locul lui a fost luat de o Leganza acum :)

Share this post


Link to post

DJ, ca e 1.8 GLX scrie in carte. Motorul merge perfect, n-am ce sa repar la el.

E luata de la cineva de pe forum, nu autovit.

Share this post


Link to post
Oricum, asta e ultima problema, problema cea mare e lipsa de putere. Motorul e segmentat de curand si merge bine, rotund, am mers 180kmh dar n-are demarajul de care am nevoie. Din pacate motorul asta de 1.8 cu ceva cai pierduti in timp nu imi mai este suficient, daca n-ar fi problema asta n-as da-o asa repede.

 

Eu n-am inteles partea asta. Nu merge bine sau nu te mai satisface avand in vedere cealalta achizitie? Si a doua chestiune. O dai de cum ai luat-o?

Share this post


Link to post

arata tare bine - e pacat de ea sa o dai :)

 

ambreiajul e in stare buna? (asta pentru problema cu "trasul")

 

pune o poza in care sa se vada radiatoarele si inca una-doua in care sa se vada motorul mai "de sus" - undeva in stanga evacuarii (cum te uiti din fata) trebuie sa se gaseasca compresorul...

 

oricum - nu vad butelia de la AC (nu stiu denumirea "stiintifica") - inconjurata cu rosu in poza (sper sa nu se supere DjDark ca am folosit poza motorului lui)

post-1317-1227695123_thumb.jpg

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Multumesc.

Pai ti-am zis ca nu are nimic din instalatia de AC(butelie, compresor, radiator, tevi, ventilator). Iti dai seama ca stiu unde sunt, am mai avut unul vreo 4 ani :)

Ambreiajul e ok, cred ca e schimbat recent. Cu trasul... "asa face toate", am mers cu multe.

Cu dat-ul, gandeste-te ca sunt in pozitia ta cu Alfa vs Cielo, doar ca eu am ales Alfa(in cazul meu Mondeo).

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

:) Ce motor curat aveam odata...Butelia de A/C se numeste acumulator (sau Dryer).

Cel mai bine vezi la fulie cum am zis eu. De ce le-a dat jos e peste puterea mea de intelegere.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...