Jump to content
Sign in to follow this  
LollyPop

Ford Puma

Recommended Posts

Acum ca ai luat-o sa o stapaniti sanatosi si sa nu aveti probleme cu ea. Desi eu cred ca, kilomatrajul mai avea in fata cel putin un 1, daca nu un 2... :) Cred ca afacerea a facut-o cel care a vandut masina,(LE nu citisem bine postul lui steph :D , da...sunt de acord ca andrei a facut o afacere buna), dar daca nu o sa ai probleme cu ea, ai iesit si tu bine. Eu un lucru nu inteleg...De ce nu intelege lumea ca peste tot unde te duci, o masina buna e scumpa. Nu iti face nimeni un favor sa iti vanda/sa iti dea gratis o masina buna. Si eu sunt de acord cu NFS, ca ai dat un matiz de 4 ani pe o batranica de vreo 9. Eu sincer la cate puma-uri si tigre aduse de prin afara, m-am cam plictisit cand le vad :) Oricum, mie imi pare rau ca m-am gandit sa dau matizul din 2007 si sa imi iau o corsa din 2001-2-3; E alta senzatie cand stiu ca i-am rupt eu tipla de pe scaune, si stiu tot istoricul masinii, stiu cum am condus-o,

 

Sa va bucurati de masina si sa nu aveti nici un fel de probleme cu ea va doresc!

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Multumesc banzay!

 

Eu nu inteleg ce ai tu cu mine steph! Nu crezi ca ar trebui sa-ti vezi lungul nasului? Esti obraznic, stiai? Pana una alta eu am ceva facultati in plus, fata de tine. Cine esti tu sa imi judeci stiina? Fii atent la limbaj! Sa inteleg ca tu nu ai bun simt acum, doar pentru ca esti cu mult mai mic decat mine?

 

Ma bucur ca reactionezi asa. Asta ca sa stiu cu cine pot vorbi. Iti promit ca asta a fost ultima noastra discutie! O noapte linistita, in care poate vei medita la felul in care vorbesti.

 

Gata si cu offtopic-ul!

 

Sa revenim: de fapt revin eu maine cu poze. :D

Edited by LollyPop

Share this post


Link to post
Cat despre cumparatul masinilor noi cu "s-a potolit lumea" e o conceptie total imatura (ca sa ma exprim elegant). Te-ai gandit vreo secunda ca poate unii au alte necesitati si alte asteptari legate de o masina? Fiecare isi ia ce vrea. Sa fiu eu prost ca nu am inteles ca nu mai merita.

 

 

Sa fii!

 

Ia uite cine e obraznic...

 

Nu am mai vauzt pe nimeni care sa isi atarne diplomele la gat =))

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Lollypop > 1. Facultatile se vad pe forum numai dupa ce debitezi. Pina acum, sincer, nu-s impresionat. In privinta lui Steph, poti sa ma crezi pe cuvant, nici el nu-i chiar adunat de pe strada. ;)

2. Daca recitesti postul 24, ai sa vezi ca de fapt tu ai inceput. Sau nu ti-ai dat seama? :)

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Totusi e deranjant cand un pusti cu 20 de ani mai mic ca tine, iti spune ca esti prost, ca ai facut o alegere proasta. De parca nu ar stii ca alegerea este irevocabila.

 

Poate nu-mi mai dau seama. Sunt treaza de la ora 6, am fost la simpozion, plus ca se apropie ziua mea si am fost toata ziua du-te / vino pentru decoratiuni si alte dracii.

 

Nu am inceput nimic. Steph a pus o intrebare, la care se putea raspunde ori afirmativ, ori negativ, dar prin asta il veneram, si ii dadeam dreptate in tot ce zice.

 

De fapt el a inceput:

 

Mai acadea. Eu zic sa te relaxezi cu felina ta. La cata rugina are intr-o singura poza s-ar putea ( desi nu iti doresc ) sa mai ai si alte surprize.

Share this post


Link to post

Eu nu cred ca aici suntem ca sa ne expunem competentele academice si ,,facultatile". Aceastea se deduc si se observa din modul fiecaruia de a se exprima si a reactiona. Diplomele si varsta din pacate sunt ,,argumentele forte'' in situatii de inferioritate...

 

Steph: Termin-o cu remarcile misogine.

 

Lollypop: Nu te supara de aiurea, masina din poze nu e nici pe departe ce ai descris in primele posturi. E fix o masina de trei mii si jumatate de euro care are aproape 10 ani si dracu stie cati km (apropos si volanul e uzat...)...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Poate, dar eu am luat-o pentru dotarile care Matizului ii lipseau.

Share this post


Link to post

daca s-ar fi facut si pe cutie automata :X

Share this post


Link to post

...era si mai buna pt oras! :X

Edited by LollyPop

Share this post


Link to post

Mie imi place sa "mestec" cu lingura in ceaun :P (a se citi: mie imi place sa trag de schimbator pana il innebunesc) Cu cutia automata, cred ca as adormi... :P Plus ca simt ca tin masina mai in frau asa.

Share this post


Link to post

Eh, se pare ca n-ai condus si mai ales n-ai condus manuala in Bucuresti :P

Share this post


Link to post

Andrei> Pot sa jur ca nu stiu la ce remarca misogina te referi.

 

Lollyblabla ... Nu aveam nimic cu tine nu esti singura care si-a luat sau nu teapa cu o masina second. O sa incerc sa iti spun cat se poate de impersonal ce m-a deranjat la tine:

 

Dupa ce ti-ai venerat noua achizitie (care pana la proba contrarie e ok) ai dat fuga pe topicul lui andrei si ai inceput ba ca a ta e mai buna, ba ca are mai multe dotari ba ca are mai putin km etc.

Ei bine ai facut exact ce ai scris in postul 30 ca nu iti place si anume ca cineva iti critica o masina cumparata ... alegerea este irevocabila.

 

Hai ca iti spune un "pusti" (ca tot vad ca ai complexul asta) ca asa ceva nu se face si exista o zicala ... ciudat ar trebui sa stii dupa atatea ... facultati. Ce tie nu-ti place altuia nu-i face.

 

Nu mai intru in alte detalii de genu` am tzaspe mii de facultati, jigniri in lipsa unor argumente solide etc.

 

PS. Iti multumim ca ne-ai spus ca ai fost la un simpozion azi. Inca un pic si te veneram.

Share this post


Link to post

Văleu ce de "inflamare" p'aici...

Mişto "ruginitura", mie chiar îmi place, felicitări de achiziţie. Să te bucuri de ea fără probleme! :thumbl:

Share this post


Link to post

Looli, ce spui.. facem asa un pic de analiza pe text? De dragul vremurilor de mult apuse ;)

 

De parca nu ar stii ca alegerea este irevocabila.

 

Poate nu-mi mai dau seama. Sunt treaza de la ora 6, am fost la simpozion, plus ca se apropie ziua mea si am fost toata ziua du-te / vino pentru decoratiuni si alte dracii.

 

Nu am inceput nimic. Steph a pus o intrebare, la care se putea raspunde ori afirmativ, ori negativ, dar prin asta il veneram, si ii dadeam dreptate in tot ce zice.

 

De fapt el a inceput:

 

1. a sti - ar sti - sa stii (a fi - ar fi - sa fii)

2. dar de fapt el a inceput.. "tovarasa educatoare, el a inceput"

3. inainte sau dupa conjunctia "si" nu se pune virgula. Exceptii fac cazurile cand avem fraze cu idei intercalate iar virgula are rol de paranteza, sau in enumerarile retorice - ceea ce nu era cazul

4. esti o tipa deschisa si ff agreabila.. ne spui si noua la ce simpozion ai fost si ce facultati ai facut? :)

5. "la multi ani" anticipat :)

 

Toate astea te-am intrebat deoarece am vazut ca vrei sa "revii cu o revenire", probabil din timpul facultatilor? ;)

Pana una alta eu am ceva facultati in plus, fata de tine.

 

Sa revenim: de fapt revin eu maine cu poze. :D

 

Superba masina.. mai sunt oare asa la peste 10 ani.. ca noi am inteles ca nu merita.

Asa si vinul imi place.. cand e mai vechi nitel, si femeile tot pe acolo ;)

Share this post


Link to post

Bai ce rai sunt astia cu Toyote (noi) :lol:

P.S. Nu stiam ca Ford-urile ruginesc :rolleyes:

Share this post


Link to post

Aparent doar alea tinute de batranei :D

Share this post


Link to post

Foarte tare logica unora. Sa dea f. multi bani in plus pentru un fier facut anul asta, si nu ala trecut, ca alea-s vechi, uzate si poate mai si ruginesc. Pacat daca voi vedeti in masini ceva mai mult decat niste fiare. De fapt stiu romanu` cum e. Da banii pe fiare, si apoi se zgarie pe ochi pentru fiecare zgarietura care o primeste masina.

 

Si ca sa clarificam...i-am spus lui Andrei ca in aceeasi bani am luat o masina cu mai multe dotari (ABS, pager, inchidere centralizata, mai multe airbag-uri), mai mare, mai frumoasa, si cu jumatate din km lui, in aceeasi bani. Oricum e dispus sa revopseasca si ca-ul lui, deci tot aia era. L-am sfatuit sa caute data viitoare mai atent.

Edited by LollyPop

Share this post


Link to post

Mai copii, gata cu atacurile la persoana, facultati si celelalte discutii conexe, da ?

 

Se discuta de o masina aici, sa ramanem la masina.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Pacat daca voi vedeti in masini ceva mai mult decat niste fiare.

Da, multi dintre noi vedem in masinile noastre ceva mai mult decat niste fiare. Poate de aceea rugina nu apare asa repede ca la cei care le trateaza ca pe un sac de cartofi. Cand iti iubesti masina, fii sigura ca nu te va dezamagi nici ea. Fiindca prin grija de a o intretine cat mai bine, te respecti de fapt pe tine.

Share this post


Link to post

@lolypop

cu asta ai zis-o...

chiar ma intreb de ce iti petreci timpul pe un forum al iubitorilor de masini - in special unei (doua) marci... cand masina e doar un fier pentru tine...

 

daca asa o sa o tratezi, asa o sa iti "raspunda" si ea, sa stii...

Share this post


Link to post

Chestia cu jumatatea din kilometrii care ii are masina lui Andrei la bord, nu prea o cred. E posibil sa aiba si a Dvs. tot cam pe acolo sau mai mult. Dar sunt masini fiabile, si daca s-au schimbat anumite lucruri la timp, va mai tine mult timp de acum incolo. Cat despre faptul ca masina Dvs. e mai frumoasa ca a lui, e legat de perceptia fiecaruia. Mie de exemplu nu imi place nici ford puma, nici ca(kaa), nici opel tigra, ci mai degraba cieloul caramiziu lui RaduERD sau matizul alb al lui Dxr. Nu am zis astea cu gand rau, sau sa atac, atat m-a dus pe mine capul. O masina tinuta ca noua si cu putini km la bord e scumpa peste tot fie ca e luata din germania, olanda, bulgaria etc. :) La masina Dvs. imi plac dotarile si culoarea. Nu ma interesaza daca merge bine sau nu, e problema Dvs. si daca Dvs ziceti ca merge perfect va cred pe cuvant ca doar nu sunt un giga-contra :) Puneti va rog daca aveti timp si niste poze cu motorul. Apropo cum arata, sunt urme de ulei imbacsit, sau are probleme de genul pierdut ulei, fum colorat, etc? Inca o data va doresc distractie placuta alaturi de masinuta si sa nu aveti incidente de genul acelora cu matizul :D

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Reperele cred ca sunt defecte... Vad ca puma nici pe departe nu e ,,impecabila", probabil lafel si matizul daca l-ai dat cu 2600eur... Nu te astepta de la noi sa aducem aprecieri pozitive unei masini care a aparut initial cu odescriere parca desprinsa din ziar si in realitate e mult departe...

Uzura volanului si a interiorului, rugina la arcele spate si varsta pe mine ma fac sigur pe faptul ca masina nu mai e nici 1/3 din ce a fost cand a iesit de pe poarta fabricii si are suficiente puncte slabe ce ar iesi la suprafata la o analiza mai detaliata...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Totdeauna vor exista amatori de chilipiruri, care de cele mai multe ori se vor dovedi, dezamagiri. Dar, cum, multi din cei pacaliti, nu au curajul sa recunoasca faptul ca au luat teapa, bisnitarii vor prospera.

Share this post


Link to post

Nu voi regreta niciodata ca am dat Matizul care inafara de cd player nu vad sa fi avut alta dotare f. importanta, langa care am mai pus 1000 de euro si am luat ceva care nu se compara nici pe departe cu Matizul. Plus ca Ford-ul ala mi l-am dorit de cand a aparut, muream de ciuda ca nu il pot avea, mai ales atunci cand vedeam pe posturi straine reclama cu Steve McQueen.

 

Deci,

 

Ford-ul: 4 airbag-uri, A/C, geamuri electrice, ABS, servo-directie, cd/mp3 player cu fata detasabila cu 6 boxe, jante aliaj, ceva mai sigura (muuuuult mai sigura ca Matizul), plus ca mi-a placut si mi-am dorit-o dintotdeauna.

 

Matizul: viteza nu, stabilitate nu, protectie ciu-ciu, cd player (fara mp3), 2 boxe din care una arsa, inchidere centralizata care s-a stricat de anul trecut, si alarma unde firele nu fac contact. Misto, nu? Chiar foarte misto!

 

Am obtinut 2600 pe Matiz, am mai pus 1000 de euro, si am luat o masina mai buna. Nu zic ca a fost ieftina, dar eu vreau sa accentuez faptul ca la banii de pe o masina care nu imi place dar nu am avut de ales, fara dotari, am mai pus 1000 de euro si am luat ceva mult mai bun. Ce nu ati inteles?

Share this post


Link to post

Daca ati dorit-o dintotdeauna, inseamna ca nu considerati masina doar o bucata de fier. Referitor la siguranta, matizul are 3 stele, iar fordul,fiind mai vechi, cred ca tot atatea. Matizul "are viteza", orice masina are stabilitate (daca o intretii). Nici pe o masina noua nu poti fi sigur pe airbag-uri. Daca Fordul a avut un eveniment rutier, nu cred ca i s-au mai montat o serie noua de airbag-uri, pentru ca e costisitor. ABS poate crea probleme in anumite situatii, la fel si A/C -ul. Dar, doar faptul ca v-ati dorit-o intotdeauna, conteaza.

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...