Jump to content
Sign in to follow this  
darem

Lanturi iarna pe Tico si Matiz

Recommended Posts

Sunt pe categorii de anvelope. Evident ca nu o sa ai acelasi lant si la 13 si la 16. Sunt reglabile in anumite limite. Pe cutie scrie dimensiunile de anvelope pentru care sunt facute.

Share this post


Link to post

Baieti a venit iarna si ...am si eu nevoie de un sfat!Cu Matizul nu pot sa merg deoarece fuge in toate partile si mi se pare o masina extrem de greu de controlat pe zapada!Asa ca mam dus inapoi la batranelul meu Tico care,spre surprinderea mea nu-mi da batai de cap si se aseaza foarte frumos pe drum!Totusi as vrea de sa rbatori sa ma duc la munte si...ma gandesc sa merg cu Tico!De aceea as vrea sa-i pun niste lanturi!Cauciucurile de la Tico sunt de 135/70 R12!

Share this post


Link to post

Am cautat prin magazine lanturi pentru matizul meu, dar citind dimesiunile de pe ambalaj, mi-am dat seama ca se potrivesc cele ramase de la dacie. Sunt un pic roase, dar mai merg. Iarna trecuta m-au ajutat sa urc un deal. Sunt de alea sub forma de romb; dacia mea zbura pe langa masinile oprite, parca mergeam pe drum uscat.

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post

De Tico(pe 12) ati vazut pe undeva?10x

Share this post


Link to post
De Tico(pe 12) ati vazut pe undeva?10x

Imi rapund cu placere singur si bucuros ca am gasit,pentru cine mai e interesat cititi: dupa cautari in tot orasul, mai precis aici:Auchan merg mai multe dimensiuni,inclusiv 155/70 R12 ,sunt nemtesti (eticheta pare antica, nu stiu de cati zeci de ani erau la nemti prin magazine... :) ) ),ele sunt noi si par ok,le voi proba la munte;pret 43ron,bafta la toti :drinkers:

Edited by Tytus

Share this post


Link to post

Mda..caut de cateva zile de nu mai pot...Autovit, Auchan,Real,Cora,Carffour...in Autovit multi radeau de mine, iar in supermarketuri nici macar nu am vazut la fata lanturile, din cauza ca s-au vandut toate instant.

Miercuri plec la munte...si tot nu am lanturi...ceva ajutor? Unde gasesc sigur in Bucuresti pentru 155/70/R12?

Share this post


Link to post

Mda..caut de cateva zile de nu mai pot...Autovit, Auchan,Real,Cora,Carffour...in Autovit multi radeau de mine, iar in supermarketuri nici macar nu am vazut la fata lanturile, din cauza ca s-au vandut toate instant.

Miercuri plec la munte...si tot nu am lanturi...ceva ajutor? Unde gasesc sigur in Bucuresti pentru 155/70/R12?

Crezi c-ar fi o idee buna "sosetele" astea "ultimul racnet"?

http://www.automark.ro/autosock.html

Am dat si eu o idee...

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Sincer habar nu am...chiar nu am avut vreodata lanturi. NU am reusit sa cumpar lanturi.

In fine, am fost de Craciun la Voineasa fara lanturi...Am urcat cu Ticolino sa ajungem in anumite locuri pe la Voineasa , iar la plecare ningea de rupea , asta pana in Ramnicu Valcea...Cu masina pe tot drumul dus-intors, cred ca am simtit 2 alunecari mici...S-a descurcat nemaipomenit..Prieteni de ai mei, ramaneau blocati, iar eu treceam fara probleme...cat timp aveam viteza! Nu cred ca voi mai avea nevoie de lanturi!

Multumesc de ajutor oricum ;)

Share this post


Link to post

O sa ai nevoie de lanturi indiferent de ceea ce crezi.Patit pe propria piele.Tot asa urcam cu viteza si ranjeam la cei de pe margine cand s-a trezit unul de pe contrasens sa derapeze si am fost nevoit sa opresc.Drept urmare a trebuit sa apelez la cei din jur ca sa mai urc.Nici eu nu am gasit lanturi pt 12.Daca tin minte disperarea de atunci ca a trebuit sa imping vreo 12 masini ca sa pot sa ies si eu :dizzy:

Edited by Den

Share this post


Link to post

Gasiti in Vitan lanturi pentru Tico

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...