Jump to content
Sign in to follow this  
raskala

Citatie Judecatorie

Recommended Posts

Am primit astazi o citatie de la judecatoria Lehliu Gara cum ca as fi citat ca martor in proces cu unul pe care nu il cunosc, sau cel putin nu ii recunosc numele. Mentionez ca am gasit citatia in cutia postala si nu am semnat de primire. Intrebare: trebuie sa ma prezint tinand cont ca habar nu am despre ce e vorba?

post-3602-1224694759_thumb.jpg

post-3602-1224694774_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Articolul 250:

 

Art. 250

Intrebuintarea de expresii jignitoare fata de o persoana, de catre un functionar public in exercitiul atributiilor de serviciu, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la un an sau cu amenda.

Amenintarea savarsita de catre un functionar public, in conditiile alin. 1, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.

Lovirea sau alte acte de violenta savarsite de catre un functionar public, in conditiile alin. 1, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

Vatamarea corporala savarsita de catre un functionar public, in conditiile alin. 1, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 6 ani.

Vatamarea corporala grava savarsita de catre un functionar public, in conditiile alin. 1, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 12 ani.

 

Art 180

 

Art. 180

Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.

Faptele prevazute la alin. 1 savarsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la un an sau cu amenda.

Lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Faptele prevazute la alin. 2 savarsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu inchisoare de la unu la 2 ani sau cu amenda.

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. In cazul faptelor prevazute la alin. 11 si 21 actiunea penala se pune in miscare si din oficiu.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, producandu-si efectele si in cazul in care actiunea penala a fost pusa in miscare din oficiu.

 

http://www.dreptonline.ro/legislatie/codul..._actualizat.php

 

Si vad ca esti chemat ca martor ... de ce sa nu te duci ?

Share this post


Link to post

Ignora-i, da-i in aia masii.

Eu am castigat un proces (de fapt, s-a suspendat), pentru ca nu s-a prezentat martorul. Martorul n-a patit nimic.

Cum tu nu ai semnat de primire si la mijloc nu este o amenda care s-a apara la fisc, poti sa stai linistit.

Si n-am auzit pana acum de nici un martor sa pateasca ceva pentru ca nu s-a prezentat la un proces.

Judecatorul poate decide daca e sau nu nevoie de un martor, in cazul tau nu le vei fi de prea mare ajutor. Au fost destule procese care s-au suspendat din cauza asta, apoi judecatorii oricum baga procese pe banda rulanta, asadar nu-ti mai bate capul.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Daca nu stii despre ce e vorba, nu ai de ce sa te duci.

Share this post


Link to post

Vorbesc strct din experienta proprie: in ultimul fix un an am primit vreo 10 citatii de genul ala. La prima din ele am trimis o "intimpinare" prin care am solicitat ca procesul sa se desfasoare in absenta mea (mi se rupea total de caz si de partile implicate; in plus nici nu puteam sa ajung la procese din motive de program). Ieri mi-a venit a "nu stiu cita" citatie, inca o am pe masa. Deci, in afara de a primi inca "n" citatii, nu cred ca o sa patesti nimic. Probabil ca, daca lucrurile devin critice, vei primi o citatie ceva mai amenintatoare. Pina atunci, stai linistit

Share this post


Link to post

... iar daca-i musai, te aduc cu mandat. Oricum, treaba nu-i buna, am vazut destui care au inceput ca martori si au sfarsit in boxa.

Share this post


Link to post

Va intreb pentru ca un amic a avut ghinionul de a "primii" hoti in casa acu vreo 4 ani. Ca fiecare, s-a dus la Politie, a depus plangere , tot tacamul. Dupa 3 ani ii vine citatie sa se prezinte Politie sa-si recunoasca bunurile (sanchi) ca au prins infractorul; asta se duce la Politie si spune ca nu mai are nici o pretentie ca nu are timp de procese (serviciu) etc. Tipul nu se prezinta la proces si primeste amenda de 500 de mii (Rol).

Share this post


Link to post
... Intrebare: trebuie sa ma prezint tinand cont ca habar nu am despre ce e vorba?

 

Te prezinti,probabil instanta stabileste ca nu esti viabil ca martor si ...scapi.

 

Ignora-i, da-i in aia masii.

Eu am castigat un proces (de fapt, s-a suspendat), pentru ca nu s-a prezentat martorul. Martorul n-a patit nimic.

 

Da' tu de unde stii?

 

Cum tu nu ai semnat de primire si la mijloc nu este o amenda care s-a apara la fisc, poti sa stai linistit.

 

Vezi ca iar esti pe langa? Citatiile de la tribunal/judecatorie etc. SE AFISEAZA LA DOMICILIU in caz ca nu esti gasit sa ti se comunice personal. Astfel a fost indeplinita procedura de comunicare.

 

Si n-am auzit pana acum de nici un martor sa pateasca ceva pentru ca nu s-a prezentat la un proces.

Nenea, e proces penal ce naiba. Nu e o banala plangere contraventionala. De unde stii tu atatea despre martori?

 

Judecatorul poate decide daca e sau nu nevoie de un martor, in cazul tau nu le vei fi de prea mare ajutor. Au fost destule procese care s-au suspendat din cauza asta, apoi judecatorii oricum baga procese pe banda rulanta, asadar nu-ti mai bate capul.

 

Judecatorul a decis ca e nevoie de martor. Altfel nu trimitea citatia. ;)

 

In concluzie, @raskala prezinta-te la proces. Spui ce stii sau nu stii si gata. Daca nu iti mai aduci aminte, nu vad de ce ai mai fi batut la cap mai departe cu citatiile.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Uite aici detalii despre dosar, poate iti aduci aminte de ceva.

Share this post


Link to post
Da' tu de unde stii?

Am umblat si eu putin prin tribunale. :P

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru sfaturi. Ma voi prezenta cu toate ca Joi si Vineri (30si 31) trebuie sa fiu la scoala la Brasov... dar asta e. Asta de fapt era motivul pentru care nu ma puteam prezenta. In fine, va voi povesti ce se intampla si sper sa nu ma mai cheme.

Share this post


Link to post

Nu ai mai dat nicio declaratie la Parchet sau la Politie??

Din ce am observat e vorba de o bataie aplicata de un "om al legii" soldata cu maxim 20 zile de ingrijiri medicale.Gandeste-te daca ai asistat la asa ceva.

In legatura cu prezenta ta , o data si o data tot va trebui sa te duci, ultima solutie fiind citarea cu mandat de aducere.(te ridica ca pe Pi Turca :thumbl: )

@ Laurentziu :Norocul tau ca n-a venit martorul, ca altfel plateai 5 mil.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Eu nu prea am inteles prea multe din amanarile acelea dar cert este faptul ca nu imi aduc aminte sa fi vazut asa ceva. Acu' asta este, ma duc mai mult din curiozitate. Sa inteleg ca un politist ar fi batut un "contribuabil", in speta acest Marinescu Adrian?

Share this post


Link to post
Sa inteleg ca un politist ar fi batut un "contribuabil", in speta acest Marinescu Adrian?

 

 

quote name='VAXXi' date='Oct 22 2008, 08:17 PM' post='383837'>

Art. 250

Intrebuintarea de expresii jignitoare fata de o persoana, de catre un functionar public </b>

Pentru savarsirea infractiunii de tortura, autorul trebuie sa aiba calitatea de functionar public, nu neaparat politist.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Gata am rezolvat-o. Am fost la procesul cu pricina si am aflat ce s-a intamplat: 2 agenti de paza de la firma Protguard insoteau supracontrolul pe tren, linia Constanta - Bucuresti. Unul dintre agenti, in speta Marinescu Adrian, l-ar fi batut pe un calator (din nu stiu ce motive, nu pentru ca nu ar fi avut bilet... ma rog). Judecatorul a citat circa 100 de martori numai la infatisarea asta, din care eram prezenti doar 10. La infatisarea precedeanta ar mai fi citat tot vreo 100, ideea fiind ca "nea cumsecade" asta de judecator a citat toata baza de date a firmei luata de la ITM- curata nebunie de altfel. In fine, cand i-am spus ca am lucrat la firma respectiva ca salvamar a cam ramas masca gagiu. A spus ca nu vom mai fi citati dar cine stie... L-am intrebat la sfarsitul procesului despre procedura de decontare a drumului si mi s-a explicat: trimiti bon de benzina\motorina si cerere scrisa catre judecatorie si vei primi banii. Intrebare: daca trimit un bon cu data de 5 Noiembrie, tinand cont ca procesul a avut loc pe data de 31 Octombrie, imi vor mai deconta banii?

Share this post


Link to post

Deci, asa pe viitor sa stie lumea, ca martor poti sa nu te prezinti, vezi procesul lui S.O.V., el nu a fost niciodata citat ca inculpat ci dar ca martor, nu a venit niciodata la procesul FNI si s-a ales doar cu o amenda, dupa al nu stiu cate-lea termen. E adevarat ca amenda a fost de 5000 ron, dar asa a dispus judecatorul de caz. In rest, nu am auzit de astfel de intamplari, si in ultimii cinci ani am tot fost prin sali de judecata, ca parte vatamata :P ( nu e cazul sa va povestesc, chestii personale), iar martorii citati la proces au venit sau nu la judecatorie...deci e oarecum la latitudinea judecatorului. Totusi pentru linistea oricui se afla in situatia data e bine sa se intereseze despre ce e vorba, macar la arhiva judecatoriei.

Share this post


Link to post
... vezi procesul lui S.O.V., el nu a fost niciodata citat ca inculpat ci dar ca martor, nu a venit niciodata la procesul FNI ...

Unul ca asta, ca Copos sau ca Felix za Kat nici n-ar trebui deranjati, sunt prea ocupati cu deschisul seifurilor marca Altora.

Share this post


Link to post
Deci, asa pe viitor sa stie lumea, ca martor poti sa nu te prezinti, vezi procesul lui S.O.V.,

Eu cand va ziceam ca puteti sa ignorati dintr-astea... > :)

Share this post


Link to post
Eu cand va ziceam ca puteti sa ignorati dintr-astea... > :)

 

 

Hmm... tu oi fi ceva pui de S.O.V. sau vre-un Copos mai mic?!?! :-? :D

Share this post


Link to post

Nu, trebuie doar sa stii sa interpretezi legea.

Share this post


Link to post

Ce jonglati cu dreptul asta, fiecare cum il taie capu'..

Cel mai aproape de adevar a fost ZeNeSeu.

Edited by law

Share this post


Link to post

Am uitat: la incheierea procesului judecatorul a dispus: Aducerea martorilor lipsa cu mandat de aducere + amendsa de 5000Ron. Acum ca se va pune sau nu in aplicare... dracu stie, poate era doar sa impresioneze prostii care au venit. :(

Share this post


Link to post

Adica sa ma cheme la tribunal doar pentru ca am fost angajat in urma cu spe ani la respectiva firma si apoi sa imi dea amenda de 5000 ron pentru ca n-am venit? Sa-mi ...

Era doar de impresionare, cum sa chemi 100 de insi ca martori doar pentru un mic conflict intr-un tren?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Asta a dictat judecatorul dactilografei, care parea la randul ei ca scrie... Acum dracu stie ce va fi. Treaba este ca omul chiar a citat toata baza de date de la firma respectiva.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...