Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Formula 1 - 2005

Recommended Posts

Poate Schumi & Ferrari & The New FIA Rules = RED DISASTER! > :)

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Este deocamdata prima etapa de campionat si eu zic sa asteptam noul model Ferrari si apoi vom tratge concluziile. Totusi in trecut monoposturile celor de la Maranello erau cu mult superioare celorlalte, cam aproape de mijlocul campionatului, insa acum remarc un salt calitativ la foarte multe modele noi. De apreciat Jaguar, insa sa vedem cat vor rezista si ei. :thumbl:

Share this post


Link to post

Reno, keep up the good work. Death to the evil Schumacher :twisted: :twisted: . Pt mine el si cu Ferrarri sunt cei care a transformat F1 in spectacol de adormit copii(cu toate ca recunosc ca e bun :thumbl: ).

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

M. Schumacher - un mare pilot de forumula 1 care va ramane in analele istorie automobilismului. Insa cele 2 momente din cariera in care, intentionat a scos in decor 2 piloti pentru a obtine cununa cu lauri, pentru mine l-au aruncat in groapa cu lei. Senna un mare campion si pe circuit si in afara lui.

Share this post


Link to post

Si Senna a lovit si Prost a lovit si Schumacher a lovit si alti mari piloti au lovit, chiar si cei din perioada "romantica" (Nuvollari, Varzi, Caracciola); agresivitatea si dorinta de victorie cu orice pret fac parte din caracterul unui pilot de F1; gestul de a lovi voluntar un competitor e discutabil, dar explicabil.

Acum la cursa:

Personal, consider ca (,) "castrarea" caucioacelor e o eroare, pilotii sint mai preocupati de prezervarea aderentei decit de competitie; un lucru bun ar fi ca se ruleaza in "trenulete" de 4-5 masini, dar depasirile sint tot rare, desi teoretic ar fi posibile.

Sistemul de calificari e suficient de interesant, dar creeaza inechitati evidente, functie de bafta de care ai parte in momentul cind iesi pe pista ... sa delegi comisarii sa declare "cursa pe ploaie" lasa loc unor jocuri de culise, care au facut deja victime.

Nu ma pronunt asupra cursei, am vazut-o intre vis si trezie, oricum mi-au placut mai mult rezumatele cu depasirile lui Alonso, ceea ce spune totul despre calitatea spectacolului.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar
Si Senna a lovit si Prost a lovit si Schumacher a lovit si alti mari piloti au lovit,

 

Schumacher a lovit in momente cheie, pentru soarta titlului de campion mondial!

In jurul actiunilor sale necugetate, curge multa cerneala si tus. De ce oare este el este cel mai dur criticat?

Este un pilot foarte bun, poate cel mai bun desi este discutabil si acest aspect si nu trebuie sa uitam ca actiunile i-au crescut foarte mult datorita mecanicilor, tehnicienilor, etc., etc, care au pus la punct o adevarata bijuterie de masina.

 

Pai asa daca ar fi o analiza mai in profunzime, toti pilotii au lovit, unii chiar si comisari de cursa. :) )

Share this post


Link to post

Mai baietzi io nush ce spectacol atzi vazut voi...chiar daca nu a cashtigat Schumi. Io am vaz o cursa de kkt...monotona shi fara schimbari majore, repet in afara faptului ca Ferrari n-a mai fost pe primul loc. Noile reguli mi se par o mare prostie, i-ash impushca pe cei de la FIA...pai ce asta mai e Formula 1 sau cursa de andurantza.. :spumelagura:

Asa, DA. Frumoasa cursa, cu multe noutati si cu o iesire in decor al unui Schumacher care nu se impaca cu ideea ca poate rula la mijlocul plutonului. Asa cum ne-a obisnuit a fortat depasirea, la atins cu roata spate parca pe Heidfeld si  a abandonat.

 

Parerea ta Mecmar...io zic ca mai degraba se poate zice ca Heidfeld a intrat in Schumi. Deci regula e cam asha...daca Schumi a trecut de Heidfeld cu nasul mashinii... nu prea mai avea cum sa loveasca el...ca doar nu se uita in spate. Ma faci sa rad...cica l-a atins cu roata spate pe Heidfeld...sa fim serioshi...io cred ca Heidfeld a intrat in roata spate a lui Schumi.

Share this post


Link to post

shumi+bary n-au nici anul asta adversari.

si nici la anul...

poate peste 2 ani sa se lupte reno cu ei.

Share this post


Link to post

Am fost un amre fan al lui Senna...si eram destul de mic atunci...dar cum a fost el...Pe Schumacher nu pot sa-l sufar desi este un mare pilot, in plus ca el a adus Ferrari unde este in F1...pacat sa s-a retras Hill ca el mai reusea sa ii tin piept lu M.S

Acum pot spune ca imi place Montoya si Villneuve (doar pt factul ca atunci cand cand concura la W Renault a reusit in al 2-lea sezon sa castige campionatul)

Share this post


Link to post

am mai scris ... nu Villneuve a luat tilul ci motorul reno.

de altfel reno a plecat din F1 ca n-avea adversar...serios.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar
io zic ca mai degraba se poate zice ca Heidfeld a intrat in Schumi.

 

Hai ca n-o fi Schumi asta un sfant, ca antecedente are, nu duce lipsa. A declarat si el ca vina ar cam fi juma'juma.

Share this post


Link to post

De acord cu tine aici...insa eu cred ca unui mare campion nu trebuie sa-i lipseasca tupeul de a face lucruri nebunesti in anumite situatii...om vedea ce-o mai fi...FORZA FERRARI!

Share this post


Link to post

Si a fost si Malaiezia ...

 

Ca ferarist, am vazut o cursa neagra, cu un MS ce a prins greu punctele si un RB abandonat.

Mantzocaria cu motoare ce tin 2 curse a distrus echipa BAR-Honda, ambii piloti abandonati in primele 5 tururi.

Au fost 2 momente tensionate, cu dueluri roata la roata, soldate cu atingeri: unul in care Ralfie s-a ciomagit cu cele 2 W-BMW, rezultat RS cumintit dupa un acrosaj tangential cu Heidfeld si unul in care Fisichella a cazut in ambuscada acelorasi W-BMW, soldata cu abandonul Renault-ului si a lui Weber. Mi-a placut, dar era bina ca gladiatorii sa nu se lupte cu arme boante > :)

Este de un cretinism rar regula cu caucioace pentru o cursa, s-a vazut clar ca pilotul aflat in postura de a-si apara pozitia frinind mai tirziu decit adversarul se duce sanie pe gumele astea rezistente, dar neaderente ... ce-o fi fost in capul lui Mosley, Doamne?

Scuderia e clar dezavanajata de caucioacele Bridgestone, care mai echipeaza doar Jordan si Minardi, echipele din coada, si nu vad nici o posibila imbunatatire in urmatoarele 2 curse, japsii au luat nota mica la anduranta competitiva.

Ciudat e ca Ferrari nu arunca in lupta masina cea noua, desi au avut cel mai lung interval de pregatire (ambele titluri de anul trecut erau cucerite cu mult inainte de incheierea sezonului) si merg tot cu sasiul de anul trecut ciopirtit conform ideilor lui Max; o fi mina lui Bernie, care le-o fi zis sa o lase mai moale, sa mai cistige curse si altii, ca ei au oricum titlul acontat? se incheie intr-adevar domnia rosie? cine stie ...

 

In fine, am scapat de dracu', dam de tac-so! si Fisichella la Melbourne si Alonso la Sepang parca au mers singuri, nu i-a deranjat nimeni dupa primul viraj; se pare ca nu neaparat motorul e cheia succesului, fiindca Fisico a fost prins si hartanit de BMW-uri cu relativa usurinta, cit lipsa turbioanelor aerodinamice, care favorizeaza competitorul aflat in frunte ... prin urmare, cei din spate ruleaza in trenulete si cind se apuca de prostii incep valsul cu masina cvasi-necontrolabila datorita aberatiilor generate de deportanta variabila si de caucioacele infecte.

Pentru urmatoarele curse, eu propun ca masinile de F1 sa fie incaltate cu Montana M800 sau M801, dupa gustul pilotilor, cunoscuta fiind rezistenta in timp a opincilor made in .ro :D ; ar putea chiar sa ii oblige sa le tina minim 2 curse, fiindca nu mai conteaza cu ce te incalti, cum o dai e aiurea, nu imi vine sa cred cum dau din fund pe frinare avioanele astea.

 

In concluzie, traditia F1 de vitrina tehnologica a PERFORMANTEI auto a fost profund alterata de acest nou tehnic; o fi scumpa performanta, dar nici curse de sarantoci care trag de motoarele alea cu sufletul la gura sa nu cedeze nu mi se pare OK.

 

PS: pe podium au iesit marii constructori generalisti (Renault, Toyota, BMW), un Mercedes a prins puncte si altul a terminat cursa, doua echipe au inghesuit ambele masini in punte: Toyota si BRB (cine e BRB asta? Jag-ul de anul trecut era o mita lesinata, astia par tauri de corrida!); se pare ca in momentul in care un concern auto isi pune mintea serios cu Formula 1 resueste sa obtina rezultate ... in aceste conditii, Ferrari, un constructor minor, nu mai are decit sansa credintei in ADN-ul sportiv ce strabate ca un fir rosu istoria marcii si in miinile si creierul de inginer ale lui Schumacher ... dar Fiat are banii dramuiti si nici macar Juve nu mai e ce a fost, cu toate arbitrajele scandalos de favorabile. :D

Share this post


Link to post
BRB (cine e BRB asta?

RBR - Red Bull Racing. Motorizare Cosworth. Se cunoaste mana unui pilot ca Coulthard. Tanarul Klien are ce invata de la el si tine aproape.

O pata de culoare anul acesta echipa RBR.

Share this post


Link to post

Lasa, nenea, nu fi trist... Ca si noi, astialalti, am tot fost tristi ani de-a randul... Regulie sunt reguli, performanta tehnologica nu se vede cu un motor care merge doar 1 cursa!!! Ci cu unul care merge brici mult mai mult timp! Stii/stiti oare ca si in WRC trebuie sa mearga cu acelasi motor 2 raliuri la rand? Hmmm, a fost Monaco + Suedia, apoi Mexic + Noua Zeelanda... Pai sa te tii acolo nebunie!!!

 

Una peste alta, cursa fainuta... RBR (nu BRB... :D ) e ok, dar sa nu uitam ca si Jag-ul de anul trecut era OK, din ce in ce mai in puncte in ultimele curse! Jaguar a disparut din F1 din cauza restructurarilor companiei, nu din cauza ca erau slabi! Pacat de faza cu Fisico... Ca asa a prins Schumi puncte... A, si comentariul TV despre abandonul "strategic" al lui Barichello: patetic, frate!!! Ce strategic, ca au trecut 2 curse, oricum schimba motorul???

 

In fine, rezultatele:

 

POZITIA PILOT ECHIPA TIMP

1 Fernando Alonso Renault F1 1:31.33,736

2 Jarno Trulli Toyota + 00.24,327

3 Nick Heidfeld BMW-Williams + 00.32,188

4 Juan Pablo Montoya McLaren-Mercedes + 00.41,631

5 Ralf Schumacher Toyota + 00.51,854

6 David Coulthard Red Bull Racing + 01.12,543

7 Michael Schumacher Ferrari + 01.19,988

8 Christian Klien Red Bull Racing + 01.20,835

9 Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes + 01.21,580

10 Felipe Massa Sauber-Petronas + 1

11 Narain Karthikeyan Jordan-Toyota + 2

12 Tiago Monteiro Jordan-Toyota + 3

13 Christijan Albers Minardi-Cosworth + 4

 

Abandonuri:

 

TUR PILOT ECHIPA MOTIV

3 Jenson Button BAR-Honda Motor

3 Anthony Davidson BAR-Honda Motor

3 Patrick Friesacher Minardi-Cosworth Derapaj

27 Jacques Villeneuve Sauber-Petronas Frane

38 Giancarlo Fisichella Renault F1 Coliziune cu Webber

38 Mark Webber BMW-Williams Coliziune cu Fisichella

51 Rubens Barrichello Ferrari Defectiune (?)

Share this post


Link to post

Cateva imagini mai interesante din cursa:

 

pb_050320_start.jpg

Start

 

pb_050320_fisico_schiefage.jpg

Fisico & Webber

 

pb_050320_msc_down.jpg

Schumi, cam ingandurat...

 

pb_050320_trulli.jpg

Trulli dedica locul 2 celui mai bun prieten, decedat cu o zi in urma intr-un accident de elicopter...

 

pb_050320_alonso_jubel.jpg

Victorie! (parca e un toreador, nu?)

Share this post


Link to post

@viper: vad ca ti-ai facut temele. frumoasa poza a 2 a. :thumbl:

Share this post


Link to post

Nu sint trist, doar ingindurat ... o fi bine ce se intimpla?

La faza cu caucioacele sint sigur ca nu, Fisichella a fost in imposibilitate de a controla masina la coliziunea cu Weber; paradoxal, cine e pe exterior cistiga, fiindca nu e dezechilibrat de balansul fortelor inertiale in maniera in care e dezechilibrat cel de pe interior ... m-am suparat foarte tare ca niste lupte acerbe, de o intensitate ce ne-o doream de mult, s-au terminat prematur din lipsa unor arme eficiente. Superbii duelisti ai floretei se lupta acum cu sabii de abordaj, asta e prolema .. :-W

 

Scuderia e clar in buda, sint curios ce mai inventeaza ...

Share this post


Link to post

Din surse inca neconfirmate, in Bahrain vor alerga (pentru Ferrari, bineinteles) Barichello si Badoer!!!! Se pare ca Schumi va zice pa-pa F1, cu ceva intentii catre DTM!!!

Share this post


Link to post

:o fftopic: Bre, pune si matale stirea asta maine, ca azi e 1 aprilie... daca ne dai sperante desarte si maine ne zici ca e tseapa si mai trebuie inca tz ani sa-l suportam? :mda:

Share this post


Link to post

Bre, am pus stirea si pe autoshow...

Share this post


Link to post

HAHAAA!! Da cum sa nu...fix in DTM se duce Schumi! Pleca asa de nebun. Be serious man! Stiri d-astea incredibile parca nici chiar marele Micky-Chichi Alexandrescu nu inventa :) ) . E buna gluma oricum, ptr cine are simtul umorului super dezvoltat. Una peste alta eu cred ca o sa fie un sezon greu, dar la cum il cunosc eu pe Schumi va face tot posibilul sa ia din nou titlul. Si bine face...FORZA FERRARI!!!

Share this post


Link to post

Era, intr-adevar, de 1 Aprilie. Da, asa, pentru mine: ce are DTM? E mult mai mare spectacolul decat in F1, vitezele sunt la fel, dar ai parte de batalii pana la final. Si deja sunt 4 fosti piloti de F1 acolo, si nu din cei mai slabi: Frentzen, Alesi, McNish si Hakkinen.

Share this post


Link to post

Rezultatele calificarilor de ieri si de azi au dus la urmatoarea grila de start pentru GP Bahrain:

 

1 Fernando Alonso Renault F1 03.01,902

2 Michael Schumacher Ferrari 03.02,357

3 Jarno Trulli Toyota 03.02,660

4 Nick Heidfeld BMW-Williams 03.03,217

5 Mark Webber BMW-Williams 03.03,269

6 Ralf Schumacher Toyota 03.03,271

7 Christian Klien Red Bull Racing 03.03,369

8 Pedro de la Rosa McLaren-Mercedes 03.03,373

9 Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes 03.03,524

10 Giancarlo Fisichella Renault F1 03.03,765

11 Jenson Button BAR-Honda 03.04,348

12 Felipe Massa Sauber-Petronas 03.05,202

13 Takuma Sato BAR-Honda 03.05,563

14 David Coulthard Red Bull Racing 03.05,844

15 Rubens Barrichello Ferrari 03.07,693

16 Jacques Villeneuve Sauber-Petronas 03.07,983

17 Tiago Monteiro Jordan-Toyota 03.09,428

18 Narain Karthikeyan Jordan-Toyota 03.10,143

19 Christijan Albers Minardi-Cosworth 03.10,422

20 Patrick Friesacher Minardi-Cosworth 03.11,261

Share this post


Link to post

DTM daca va mai aduceti aminte, pe la mijlocul anilor '90, ajunsese sa ameninte chiar F1, si ma refer aici la concurenta media. Erau intradevar f spectoculoase cursele si se foloseau ultimele inventii in materii de tehnica a turismelor. Aceasta concurenta fiind si unul dintre motivele care i-au grabit declinul.

Piloti ca: Nicola Larini, Alessandro Nannini, Manuel Reuter, Keke Rosberg, Klaus Ludwig si altiii faceau spectacol in fiecare cursa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...