Jump to content
Sign in to follow this  
styx

Am Vandut Tico-ul Si Nu Mai Dau De Cumparator

Recommended Posts

am reusit cu declaratie la notar (50ron) sa scot masina de la taxe si impozite, dar m-am lecuit acum, pe viitor nu mai cumpar si nu mai vand niciodata o masina fara sa se faca schimbul actelor PE LOC, si recomand desigur tuturor sa faca asta :uff:

 

mersi tuturor de sfaturi

Share this post


Link to post

Vezi ca nu ai scapat de toate grijile. Tipul respectiv inca umbla cu masina si actele TALE. Deci daca face o prostie, pe tine te va cauta politia.

Share this post


Link to post
am reusit cu declaratie la notar (50ron) sa scot masina de la taxe si impozite, dar m-am lecuit acum, pe viitor nu mai cumpar si nu mai vand niciodata o masina fara sa se faca schimbul actelor PE LOC, si recomand desigur tuturor sa faca asta :uff:

 

mersi tuturor de sfaturi

a trebui sa insisti la directia financiara, sau au acceptat declaratia la notar fara sa comenteze?in ce sector ai facut operatiunea?

Share this post


Link to post
exact mi-a dat banii si eu i-am dat cheile, talon(care oricum nu era inca pe numele meu) si cartea, eu am insistat sa facem un contract provizoriu de mana, dar omul ca nu, ca nu mai are rost sa pierdem timpul ca ne vedem intr-una din zile si-l facem direct pe un formular la ghiseu...

 

 

Problema ta este că atâta timp cât maşina nici nu era înmatriculată pe numele tău, nu poţi cere tu personal radierea. Acel act notarial pe care l-ai semnat la notar este unul nul deoarece talonul este din ce spui tu pe numele unei alte persoane, care conform legii este deţinătorul maşinii.

Share this post


Link to post
Problema ta este că atâta timp cât maşina nici nu era înmatriculată pe numele tău, nu poţi cere tu personal radierea. Acel act notarial pe care l-ai semnat la notar este unul nul deoarece talonul este din ce spui tu pe numele unei alte persoane, care conform legii este deţinătorul maşinii.

 

 

Problema e ca acel act notarial, este facut pentru a scoate masina din evidentele primariei. Atata vreme cat el a figurat ca platitor de impozit pentru acea masina actul e perfect valabil.

Share this post


Link to post

Nu poţi fi înregistrat ca plătitor de impozite pentru un bun asupra căruia nu ai interes patrimonial (proprietar sau utilizator în cazul unui contract de leasing lucru menţionat în talon). Deci nici la primîrie nu te ia nimeni in seamă în această situaţie. Poate că la notar s-a dus cu persoana care figura în talon, lucru pe care nu l-a precizat.

Edited by Mircea
Nu mai cita inutil mesajul anterior

Share this post


Link to post

@MirceaB Aici gresesti. O conditie obligatorie pentru inmatricularea masinii, e sa existe pe fisa de inmatriculare viza de la impozitul local cum ca esti luat in evidenta cu masina. Asta inseamna ca tu din momentul acela platesti impozit pe masina chiar daca nu inmatriculezi masina pe numele tau.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

@styx: pentru linistea ta, da o fuga pe la politie si da o declaratie despre ce s-a intamplat, lasa copii dupa toate actele (inclusiv dupa actele de radiere / declaratia notariala) si, cel putin teoretic, politia ar trebui sa il identifice pe individul care circula cu o masina radiata. In rest nu vad ce ai putea face tu in privinta asta.

In cazul unei belele, cei de la politie vor cauta proprietarul masinii, postura in care te afli atat tu cat si cel inscris in certificatul de inmatriculare (la administratia financiara tu figurezi ca proprietar, dar la politie e persoana din certificatul de inmatriculare).

Share this post


Link to post
Nu poţi fi înregistrat ca plătitor de impozite pentru un bun asupra căruia nu ai interes patrimonial (proprietar sau utilizator în cazul unui contract de leasing lucru menţionat în talon). Deci nici la primîrie nu te ia nimeni in seamă în această situaţie. Poate că la notar s-a dus cu persoana care figura în talon, lucru pe care nu l-a precizat.

Ba poti. Cum a spus si ZNS, asupra mijloacelor de transport se plateste impozit si de catre simplul detinator sau beneficiar al unui contract de leasing. Inregistrarea mijloacelor de transport la directia impozite si taxe se face in maxim 30 de zile de la dobandire (fie prin contract de vanzare-cumparare, fie prin contract de leasing, inchiriere etc). Inmatricularea fiscala a autovehiculelor nu tine loc de inmatriculare in circulatie, dupa cum radierea fiscala nu tine loc de radiere din circulatie. Dupa ultimele reglementari, radierea din circulatie se face numai la cererea proprietarului pentru cazuri de furt, dauna totala sau retragere din circulatie in vederea stocarii sau exportului, masinilor care circula aplicandu-li-se principiul inmatricularii continue, prin transcriere de la un proprietar la altul in termen de 1 an de la perfectarea actelor de vanzare cumparare sau donatie.

Share this post


Link to post

@geof: care actele MELE? Eu nu sunt trecut nicaieri!! Citit si voi mai bine topicul inainte sa sariti cu tot felul de afirmatii din astea senzationale

 

@styx: pentru linistea ta, da o fuga pe la politie si da o declaratie despre ce s-a intamplat, lasa copii dupa toate actele (inclusiv dupa actele de radiere / declaratia notariala) si, cel putin teoretic, politia ar trebui sa il identifice pe individul care circula cu o masina radiata. In rest nu vad ce ai putea face tu in privinta asta.

In cazul unei belele, cei de la politie vor cauta proprietarul masinii, postura in care te afli atat tu cat si cel inscris in certificatul de inmatriculare (la administratia financiara tu figurezi ca proprietar, dar la politie e persoana din certificatul de inmatriculare).

 

eu nu ma aflu trecut nicaieri, nici pe pe carte si nici pe talon pentru ca nu apucasem sa ma duc cu masina la rar, si acum nu mai sunt nici la taxe si impozite, deci eu nu mai am efectiv nici o legatura cu masina in momentul actual, doar ca am platit candva impozit pt ea.

 

intre timp mi-am cam dat seama ca tipa care raspunde acum la telefon este de fapt aceeasi tipa careia i-am vandut masina, si probabil acum nu vrea sa mai recunoasca nimic pt ca a vandut masina mai departe si nu vrea sa recunoasca ca mi-a facut incurcaturi ca a ramas masina pe numele meu la taxe si impozite.

 

problema este ca nu stiu cum sa dau de actualul posesor al masinii (in caz ca aia a vandut masina cuiva si i-a zis ca a doua zi ii da si adeverinta de la taxe si impozite si pe urma i-a dat tzeapa) ori tipa inca mai are masina si merge cu ea si s-o fi gandit ca mai bine plateste protul de mine impozitul la ea...

 

asa ca daca vedeti cumva un tico gri SX cu folii negre pe geamurile spate si luneta si nr B-15-TOY, spuneti-i sa ma contacteze sa-i dau adeverinta aia de la taxe si impozite

Edited by styx

Share this post


Link to post
a trebui sa insisti la directia financiara, sau au acceptat declaratia la notar fara sa comenteze?in ce sector ai facut operatiunea?
Styx, revin si eu cu intrebarea mea, daca se poate un raspuns. Multam

Share this post


Link to post
asa ca daca vedeti cumva un tico gri SX cu folii negre pe geamurile spate si luneta si nr B-15-TOY, spuneti-i sa ma contacteze sa-i dau adeverinta aia de la taxe si impozite

 

 

Are cumva si autocolant cu daewooclub?

Share this post


Link to post

nu avea si l-am vandut cu stopurile originale

@Sebian: nu am insistat, dar depinde de ce functionar prinzi, o tipa intepata si nervoasa din aia mi-a zis ca trebuie sa iau nush ce declaratie de la politie ca talonul nu e pe numele meu, si mai tarziu cand se schimbase tura am dat peste o tipa foarte de treaba care mi-a zis ca oricum nu da politia asa prostii si ca e suficienta declaratia de la notar. Nu vreau sa zic la ce sector si la ce filiala ca nu as vrea sa-i creez tipei probleme sau ceva :-? ?

Share this post


Link to post

Haideti sa va spun si eu una mai imbarligata:

so...Am vandut acum 8 ani o masina fara sa fac actele pt ca am fost rugat mult sa astept 2 luni pana se face 1 ian...stiti vaicarelile de gen...Fiscul ma intreaba de sanatate...masina stiu cui am dat'o insa EL e mort.Urmasii sai..una in America...alta in Anglia...maritate acolo...fara vizite in tara.Masina intr-un garaj...fara motor...fara C.I. fara CIV...fara NIMENI pt ca nu mai are pe nimeni...cumparatorul fusese crescut la o casa de copii...fara rude fara nimic :D ..Cum sa procedez?Pe cine sa dau in judecata?...Uffff...greu e sa fii fraier 1 minut!!!!Asta sunt eu!!! Ce idei imi dati?Vreau sa o radiez ca platesc aiurea impoz mereu...

Share this post


Link to post

Cu un avocat ai vorbit?

Share this post


Link to post

Cred ca nu am dat de cel care putea sa ma ajute ...ca de apelat am apelat la 2

Share this post


Link to post

Salut. Am si eu o problema si nu stiu cum este mai bine sa fac. Am avut o masina de vanzare. Mi-a venit un tip sa o vada. A fost de 3 ori (cu diversi prieteni cu care se consulta), l-am lasat sa se uite la ce vrea el si intr-un final i s-a pus pata pe ea si a vrut sa o ia. In fine, urmatoarea zi imi vine cu banii conveniti. Am facut cu el o chitanta de mana ( cu datele mele din buletin, datele lui, suma incasata si am specificat ca suma reprezinta contravaloarea convenita pentru vanzarea autoturismului cu nr cutare). I-am scris pe talonul masinii ca se instraineaza catre cutarica, i-am dat cheile si actele masinii si a plecat. Insa ma suna tipul in 2 ore sa-mi spuna ca vrea banii inapoi ca nu-i mai place cum merge . El de cate ori a vazut-o nu mi-a cerut niciodata sa mearga cu ea, s-a plimbat cu mine si i-a placut cum merge (nu mi-a cerut sa faca nici o diagnosticare, nici sa o conduca, nimic). Eu bineinteles ca nu am acceptat sa ii returnez banii pentru ca omu' are in curte o masina identica avariata, putea sa-mi schimbe piese la ea, putea cine stie ce prostii sa faca...si nici nu aveam de ce sa ma complic cu preschimbarea talonului atata timp cat l-am lasat sa se uite la masina in prealabil. Omu ma suna cu amenintari ca daca nu ii returnez banii va depune plangere de inselaciune la politie. Acum nu stiu cum sa fac cu radierea in felul asta, deoarece tipul nu mai da nici un semn de viata. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc.

Share this post


Link to post

In primul rand radierea nu o faci decat fiscal. Pentru asta ai nevoie de un contract, nu de o chitanta de mana, sau de o hotarare judecatoreasca obtinuta in baza chitantei de mana.

Pe de alta parte intelegerea vazut -placut functioneaza doar in baza unor anumite reguli, pe care ti le poate spune un avocat. El nu te poate da in judecata pentru inselaciune, decat daca demonstraza ca l-ai inselat, adica i-ai ascuns cu buna stiinta anumite vicii ale masinii. Consulta-te cu un avocat.

Share this post


Link to post

Trebuie sa incep procedurile astea dupa expirarea celor 30 zile in care el are voie sa mearga cu masina si sa rezolve cu actele? In acest caz, daca i-am scris pe talon ca se instraineaza masina, cine poarta raspundere pentru ea in caz de se intampla ceva, eu sau el? Acea faza care am citit-o aici cu declaratia la notar prin care sa declar pe proprie raspundere ca i-am vandut-o, pentru a o radia, o pot aplica si in cazul meu?

 

Chestii care sunt mentionate in lege ca reprezinta inselaciune nu se regasesc in cazul meu. Masina a fost inmatriculata in Romania legal, are ITP, RCA valabil, nu a avut km schimbati (nu am facut nici o magarie la ea), nu i-am interzis nici un test...adica ce vina am eu ca nu s-a uitat bine cand a luat-o?

Share this post


Link to post

Inca o data iti spun, tu nu vei face decat radiere fiscala. In cazul tau, mai corect ar fi o actiune in constatare la o judecatorie, in baza chitantei de mana, iar apoi cu hotararea judecatoreasca tu sa radiezi fiscal masina. Ce face el in trafic cu masina este raspunderea lui, atat timp cat pe talon scrie ca i-a fost vanduta la data de...

PS nick name-ul ROOT iti spune ceva?

Share this post


Link to post

Ok, merci mult pt raspuns. Nu, acest nickname nu imi spune nimic.

Share this post


Link to post

Hm, ciudat, postati de pe acelasi IP...

Share this post


Link to post

Sunt la cineva la servici.Probabil ca mai e cineva din firma care e inregistrat aici

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...