Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Uefa Champions League 2008/2009

Recommended Posts

Daca tu crezi ca eu ma intristez pentru o alta echipa te inseli . Pur si simplu nu mi-am dorit ca chefere sa castige . Atat si nimic mai mult . Faptul ca a invins nu m-a facut sa nu dorm noaptea sau sa-mi smulg parul din cap . Au castigat , bravo lor . Eu as fi vrut sa piarda . Nu mi-a iesit pronosticul asta e . Mai sunt inca 5 meciuri , au timp suficient sa se faca de cacao . :) )

Share this post


Link to post

Haide bai @balky (predestinat nick), acuma toti care nu-ti impartasesc extremismu' nu stiu cu ce se mananca fotbalu'? Or toti cei care nu-s anti CFR, Dinamo si restu?

 

Or cum? Explica-te ori, o data'n plus, du-te si te culca. E pacat.

Share this post


Link to post

@balky > Si tu crezi ca lumea a inceput cu tine ? In anii '60-'70 stadioanele erau mai pline ca astazi (in RO), iar suporterii ocupau un tren intreg la o deplasare, nu un microbuz. Dar a suferii pentru unii care n-au nicio treaba cu tine dupa ce ti-au luat banii pe abonament, pe tricouri + alte insemne este o alegere gresita cand ma gandesc la unii ca: Claudiu Raducanu, Neaga, Meme Stoica, Contra, Tamas ... si lista derbedeilor este lunga.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Haide bai @balky (predestinat nick), acuma toti care nu-ti impartasesc extremismu' nu stiu cu ce se mananca fotbalu'? Or toti cei care nu-s anti CFR, Dinamo si restu?

 

Or cum? Explica-te ori, o data'n plus, du-te si te culca. E pacat.

 

Daca citesti primul meu post din topicul asta vei intelege ca nu sunt eu cel care a inceput. Celor care nu le place fotbalul , nu sunt microbisti , au alte hobiuri sau pur si simplu nu vor sa se uite la acest sport nu le urez decat sanatate . Dar ma deranjeaza ca-mi vorbeste de fotbal cineva care nu e familiarizat cu acest sport. Atat si nimic mai mult . Eu cand nu ma pricep la ceva , sau nu ma intereseaza un subiect anume nu ma bag . Las pe altii sa vorbeasca , eventual vin cu o parere daca e cazul .

 

 

Si tu crezi ca lumea a inceput cu tine ? In anii '60-'70 stadioanele erau mai pline ca astazi (in RO), iar suporterii ocupau un tren intreg la o deplasare, nu un microbuz. Dar a suferii pentru unii care n-au nicio treaba cu tine dupa ce ti-au luat banii pe abonament, pe tricouri + alte insemne este o alegere gresita cand ma gandesc la unii ca: Claudiu Raducanu, Neaga, Meme Stoica, Contra, Tamas ... si lista derbedeilor este lunga.

 

Fotbalul a inceput inainte ca eu , tu si altii sa fim macar in planul parintilor nostri . Erau alte vremuri e foarte mult de discutat pe tema asta . Fotbalul nu era un business , era pur si simplu un mijloc de a petrece cateva ore la stadion . Acum e o intreaga industrie , bani enorm de multi la mijloc , bani pe care nici eu nici tu nu o sa-i avem vreodata . Faptul ca eu am ales sa dau 75 ron pe un abonament si inca 200 ron pe un pachet de 3 bilete e treaba mea . Vreau sa vad meciul echipei mele favorite de pe stadion . Nu din fata televizorului band vin fiert sau mai stiu eu ce . Prefer sa fiu acolo , sa tip , sa urlu , sa-mi incurajez echipa si sa-l injur pe cioban :D

Share this post


Link to post

Te inseli, fotbalul a fost intotdeauna o afacere pentru unii, chiar si pentru majoritatea jucatorilor, care n-ar putea sa se intretina din altceva. Dar atitudinea ta este gresita, nu poti sa iubesti pe cineva si in acelasi timp sa-i urasti pe ceilalti, tu transformi jocul intr-un razboi, defapt nu tu, ciobanul ala v-a bagat asta in cap, ala care se iubeste, doar, pe el.

Share this post


Link to post

vrea cineva un bilet pt asta seara, la tribuna 1?

nu sunt atat de pasionat incat sa infrunt vremea de afara

Share this post


Link to post
Eu cand nu ma pricep la ceva , sau nu ma intereseaza un subiect anume nu ma bag .

Aha. Deci te pricepi la fotbal. Am înţeles.

Şi... la politică nu?

Share this post


Link to post
Te inseli, fotbalul a fost intotdeauna o afacere pentru unii, chiar si pentru majoritatea jucatorilor, care n-ar putea sa se intretina din altceva. Dar atitudinea ta este gresita, nu poti sa iubesti pe cineva si in acelasi timp sa-i urasti pe ceilalti, tu transformi jocul intr-un razboi, defapt nu tu, ciobanul ala v-a bagat asta in cap, ala care se iubeste, doar, pe el.

 

Fotbalul a devenit o afacere de ceva timp . La inceputurile lui nu a fost . Nu existau cluburi profesioniste , nu existau echipamente de vanzare , nu existau televizari ale partidelor , nu exista fifa-uefa , nu existau stadioane omologate . Faptul ca atrage milioane de fani a facut din el o afacere . Sunt o multime de sporturi care nu au asa de multi fani si de aceea nu se invart atat de multi bani . Cum adica nu poti sa iubesti o echipa si sa urasti pa alta ? :o Tu iubesti pe toata lumea ,nu ai antipatii fata de nimeni ? Mi-e greu sa cred . Eu nu transform nimic in nimic . Nu pot . Eu doar sunt un suporter al unei echipe de fotbal . Legat de cioban ... daca tu esti asa de usor de prostit si te uiti in gura tuturor , fara a avea puterea de a gandi singur e treaba ta . Daca tu crezi ca ciobanul poate manipula , indoctrina un numar mare de suporteri te inseli . Eu gandesc singur fara a avea nevoie de cineva care sa o faca in locul meu . vad ca tu esti cel care tot o ti cu ciobanul in sus , ciobanul in jos . Sau tu pleci urechea la tot ce e in jurul tau si iei de bun ce zic altii fara a gandi si tu ? Aveam pretentii

Share this post


Link to post

Offtopic: Ideea ca suporterii l-ar admira pe Gigi e falsa si indusa de presa, poate chiar de el. Mai degraba inrandul suporterilor (chiar a celor care se duc acolo doar pentru bataia cu suporterii adversi) e o senzatie de tolerare amestecata cu profit de pe urma celui care baga bani. Nu Gigi e cel care induce atractia catre fotbal si fanatismul ci el incearca sa profite de ele. Dupa parerea mea el paseste pe gheata subtire: cum s-a luat de Hagi cum a scazut in sondaje, cum i-a provocat pe suporteri cum astia l-au injurat si nu au mai venit la stadion.

 

Dar sa nu vorbim politica, azi e meci. Hai ai nostri!

Share this post


Link to post
Fotbalul a devenit o afacere de ceva timp . La inceputurile lui nu a fost .

Fotbalul a fost si este o afacere, o masina de facut bani atit pentru jucatori cit si pt. patron. Ca defapt orice sport: totul se reduce la bani!!!!

Share this post


Link to post

Mai exista un aspect interesant la Balky. Ca vrea raul echipelor romanesti altele decat Steaua, nu e asa important. Dar sesizez inca ceva: in eventualul succes de diseara al Stelei, cei care au luptat pe metereze, au scandat in ploaie, cu tricourile ude etc. au voie sa se bucure, ceilalti, care au privit meciul la televizor, nu prea, ca nu sunt suporteri adevarati, nu stiu ce e aia sport, nu iubesc cu adevarat Steaua.

Pfff... ce viata grea... sa "iubesti" ceva, si iubirea sa nu iti fie impartasita. Sa lupti pana la ultima picatura de sange, si de bucurat, sa se bucure toata lumea. Nedrept. Zeita adorata, ca orice zeita, este tradatoare.

balky, sa stii ca unii mai trecuti prin viata zambesc cand te citesc. O sa vina momentul cand ai sa intelegi ce iti spun eu acum.

Share this post


Link to post

Aseara a castigat CFR-u si din ce vad eu unora le pare rau ca a castigat si nu a pierdut,cel ce zice ca isi dorea sa piarda CFR-u sa ii fie rusine,nu esti roman.Eu sunt fan steaua,dar,nu cred ca steaua o sa faca un meci mai bun decat cfr-u.Bravo cfr, bravo echipelor care or sa joace la fel ca cfr-u.Numai bine.

Share this post


Link to post

@balky > Oamenii merg la fotbal sau la oricare alt sport ca spectatori, doar tu vad ca insisti pe cuvantul fan, cuvant asociat unui fenomen care bantuie mintile unora inainte de maturitate, cand, in lipsa de altceva, isi cauta un idol, au ei dorinta asta mare sa se inchine la un chip cioplit. Ce-i aia sa fi fan al unui nume, al unor culori de echipament facand abstractie de proprietarul lor si de cei care le imbraca ? Sunt ele reprezentarea unei idei ? Mor sa aflu care-i aia si cine-i idiologul.

Share this post


Link to post
Fotbalul a fost si este o afacere, o masina de facut bani atit pentru jucatori cit si pt. patron. Ca defapt orice sport: totul se reduce la bani!!!!

 

Gresit. Fotbalul e o afacere NUMAI PENTRU CA genereaza venit. Pentru ca aduce spectatori, pentru ca naste pasiuni, fie ca ele's precum a lui balky, a lui tolin or a mea. Pentru ca aduce bucurie si tristete, de aia e fotbalul 'o masina de facut bani', iar badmintonul nu.

 

Drept urmare, totul se reduce la SPECTACOL, nu la bani. Banii sunt doar 'rezultatul spectacolului', ca d'aia'i economie de piata :)

 

 

LE: freakin' keyboard.

Edited by Immortal

Share this post


Link to post
Offtopic: Ideea ca suporterii l-ar admira pe Gigi e falsa si indusa de presa, poate chiar de el. Mai degraba inrandul suporterilor (chiar a celor care se duc acolo doar pentru bataia cu suporterii adversi) e o senzatie de tolerare amestecata cu profit de pe urma celui care baga bani. Nu Gigi e cel care induce atractia catre fotbal si fanatismul ci el incearca sa profite de ele. Dupa parerea mea el paseste pe gheata subtire: cum s-a luat de Hagi cum a scazut in sondaje, cum i-a provocat pe suporteri cum astia l-au injurat si nu au mai venit la stadion.

 

Dar sa nu vorbim politica, azi e meci. Hai ai nostri!

 

crede-ma ca nici un suporter al stelei nu-l place pe cioban . Oricat ar vrea el si presa sa induca treaba asta , nu este adevarat . Dar nu ai ce sa faci , este patron si cu asta basta . Si aici poti discuta o gramada despre cat bine si cat rau a facut jiji echipei din ghencea . Pana la un moment dat el a fost oarecum simpatizat de multime , acum nu . Pe mine nu ma intereseaza politica si partidul lui de 2 bani . Ma intereseaza ca steaua sa nu fie tarita in mocirla , sa nu vorbeasca despre echipa ca fiind a lui . El este doar un patron care maine nu va mai fi , va veni altul si tot asa .

 

 

Mai exista un aspect interesant la Balky. Ca vrea raul echipelor romanesti altele decat Steaua, nu e asa important. Dar sesizez inca ceva: in eventualul succes de diseara al Stelei, cei care au luptat pe metereze, au scandat in ploaie, cu tricourile ude etc. au voie sa se bucure, ceilalti, care au privit meciul la televizor, nu prea, ca nu sunt suporteri adevarati, nu stiu ce e aia sport, nu iubesc cu adevarat Steaua.

Pfff... ce viata grea... sa "iubesti" ceva, si iubirea sa nu iti fie impartasita. Sa lupti pana la ultima picatura de sange, si de bucurat, sa se bucure toata lumea. Nedrept. Zeita adorata, ca orice zeita, este tradatoare.

balky, sa stii ca unii mai trecuti prin viata zambesc cand te citesc. O sa vina momentul cand ai sa intelegi ce iti spun eu acum.

 

Ce dracu e bai tata asa de greu de inteles ca eu nu fac nici o diferenta intre cei care merg la stadion si cei care stau acasa . Totul a incepul de la faptul ca eu nu am dorin ca chefere sa castige . Atat . E treaba fiecaruia unde alege sa vada un meci de fotbal . poate sa-l vada si din cosmos . Faptul ca eu ma duc la stadion meci de meci nu ma face mai suporter decat tine care stai cu berea-n mana in fata televizorului . Doar ca atunci cand vorbim de fenomenul fotbal sa avem ce discuta . Nu sa ne dam cu parerea aiurea ca sa mai facem posturi si sa mai treaca timpul . Iubirea mea este impartasita de vreo 7 milioane de suporteri ai stelei si vreo cateva zeci de milioane de suporteri ai fotbalului din intreaga lume . O fi mult , o fi putin , te las pe tine sa tragi concluziile .

 

Aseara a castigat CFR-u si din ce vad eu unora le pare rau ca a castigat si nu a pierdut,cel ce zice ca isi dorea sa piarda CFR-u sa ii fie rusine,nu esti roman.Eu sunt fan steaua,dar,nu cred ca steaua o sa faca un meci mai bun decat cfr-u.Bravo cfr, bravo echipelor care or sa joace la fel ca cfr-u.Numai bine.

 

Si tu ai trait pe vremea comunismului in care toate lumea era obligata sa poarte cravata si sa nu aiba idei decat cele care le avea si marele conducator ? Uite ca eu nu vreau sa fiu roman pentru ca nu am tinut cu chefere . Ce-ai sa faci ? O sa-mi stergi nationalitatea din buletin ? Si nu mai pot de atata rusine ca nu am tinut cu ei aseara . Si nu o sa tin nici meciul viitor cu chelsea . Ce-o sa faci ?

 

@balky > Oamenii merg la fotbal sau la oricare alt sport ca spectatori, doar tu vad ca insisti pe cuvantul fan, cuvant asociat unui fenomen care bantuie mintile unora inainte de maturitate, cand, in lipsa de altceva, isi cauta un idol, au ei dorinta asta mare sa se inchine la un chip cioplit. Ce-i aia sa fi fan al unui nume, al unor culori de echipament facand abstractie de proprietarul lor si de cei care le imbraca ? Sunt ele reprezentarea unei idei ? Mor sa aflu care-i aia si cine-i idiologul.

 

Poti sa-i spui cum vrei fan / suporter / sustinator / . Conteaza denumirea sau ideea ? O vorba spune sa nu-ti faci idoli in viata . Pentru ca pana mor au tot timpul din lume sa te dezamageasca . Deci treaba asta pica la mine .

 

Next ...

Share this post


Link to post
... Conteaza denumirea sau ideea ?

Asta am si intrebat, care-i ideea izvorata dintr-o denumire si din niste culori ? E normal sa nu raspunzi pentru ca se ajunge la idiotlog: cei in ros-albastru sunt ai nostri si cine nu-i cu noi este impotriva noastra. Degeaba se delimiteaza acum fanii de cioban cand ii continua ideile "rasiste". Din cate tin eu minte tribuna cu fanii Steaua a fost singura din fotbalul romanesc acuzata si sanctionata (?) pentru rasism. Cine striga cu foc: "... ciorile !", spectatorii sau fanii ? Cine tine aprins acest foc prin declaratii iresponsabile: Becali, Borcea si Copos ? Daca declaratiile lor n-ar produce efecte prin "suporteri", nici media nu le-ar prezenta, n-ar interesa pe cineva. Daca fanii n-ar fi manipulati, suporterii din Ghencea ar fi fost primii care ar fi distrus "cusca lui Becali" pregatita echipei adverse ! Cand veti face asta, abia atunci veti fi perceputi ca vindecati de becalism.

Share this post


Link to post

Celor care declara ca nu inteleg cum cineva ar putea dori raul unei echipe de fotbal adverse, le reamintesc ca este vorba despre fotbal, nu despre ceva ce iti da de mancare (daca nu esti fotbalist sau parior) si nici nu e vorba de viata cuiva si pe asta se bazeaza pana la urma fascinatia pentru acest sport, pe trairile intense pe care le induce.

 

Mi se pare extrem sa te apuce plansul ca principala concurenta a echipei tale favorite a castigat ceva. Altfel mi se pare acceptabil sa iti doresti ca ea sa nu castige, caci pana la urma tot se afla intr-o confruntare, fie ea si indirecta.

 

Fanii din Ghencea ar fi fost primii care ar fi tinut cusca lui Becali din jurul galeriei Rapidului. Crede-ma, am fost acolo, langa. Cusca exista pentru un motiv, motiv evidentiat la maxim dupa ce "cusca" (in fond nu era decat o plasa de protectie similara cu cea din spatele portii) a fost rupta.

Share this post


Link to post

De ce este admis accesul pe stadion al huliganilor ? De ce se permite "fanilor" Rapidului sa umple de scuipati banca de rezerve a echipei oaspete ? Hahaha, ce chestie invechita, pe vremuri scria pe tabela de scor: Gazde si Oaspeti !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Te rog nu-mi aduce aminte de aia de sub pod . Te rog . Aia sunt scursurile societatii in materie de bun simt . Lasa-i pe aia , vorbeam de oameni aici nu de zburatoare . Sunt de acord cu tine ca presedintii de cluburi au vina lor si ca sunt anumite persoane care vin pe stadion si care incep sa injure in stanga si in dreapta , si fac scandaluri etc . Dar nu trebuie generalizat .

M-ai zapacit tu cu becali al tau . Ce dracu tot pomenesti de handicapatul ala in fiecare post ? Lasa-l dracu de idiot sa-si vada de neamurile lui de barbugii , mulgatori de oi . Vorbim de fotbal sau de becali ?

 

 

 

De ce e admis accesul pe stadion al huliganilor ? Pentru ca minunata noastra federatie de fotbal nu a obligat toate cluburile de fotbal sa instaleze camere de filmat in incinta si in afara stadionului . De aia .

Edited by balky

Share this post


Link to post

Azi vorbim de Steaua, echipa oierului Becali. E ziua ei, JUCATI FOTBAL !

 

1- federatia n-are treaba cu Liga;

2- orice gazda isi alege oaspetii (spune-mi cu cine te vizitezi, sa stiu cine esti).

Edited by tolin

Share this post


Link to post
De ce este admis accesul pe stadion al huliganilor ? De ce se permite "fanilor" Rapidului sa umple de scuipati banca de rezerve a echipei oaspete ? Hahaha, ce chestie invechita, pe vremuri scria pe tabela de scor: Gazde si Oaspeti !

Pentru ca nimeni nu e huligan pana la proba contrarie. Huliganilor prinsi li se interzice accesul pe stadioane si, in marea majoritate a cazurilor, nu mai intra pe stadionul echipei a caror fani sunt. De obicei, pe stadioane exista destule forte de ordine, unele chiar in civil sub acoperire in randul suporterilor, si cazurile de genul asta sunt cunoscute. Sunt unii care numai cu asta se ocupa. Mai mult decat atat, pe stadionul Steaua accesul se face pe baza de CNP. Ca poti schimba biletul cu altcineva e altceva...

Share this post


Link to post

Atunci de ce a fost nevoie de "cusca" (cea mai injositoare imagine vazuta de mine de pe un teren de sport) ?

 

De ce imaginea Steaua este cu totul alta intr-un meci de UEFA ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pentru ca nu traim intr-o lume ideala. Pentru ca e vorba de un grup care nu a fost controlat in acelasi fel. Pentru ca s-a dovedit statistic ca este vorba de un grup periculos si totusi nu poti interzice accesul intregului grup din cauza celor nevinovati (cati or fi...).

 

Si de ce lumea zice ca era o cusca? Era o plasa de protectie. O cusca este o "incapere" in care esti introdus cu forta. Cand intri benevol se numeste altcumva.

Share this post


Link to post

Plasa pusa deasupra sectorului unde stateau zburatoarele a fost utila pana la un punct . Ea a fost creata pt ca echipa steaua sa nu fie nevoita sa suporte penalizari in cazul unor petarde aruncate aiurea , fumigene aruncate pe teren si asa mai departe .

Tolin se vede ca nu vizionezi meciurile stelei din campionat. steaua de mult nu a mai facut prostii. din contra . nimeni nu mai intra pe stadion fara a fi verificat de cei de la zmarandescu security si de jandarmi . Sunt super cunoscute cazurile in care oamenii au fost obligati sa-si arunce monedele , brichetele , rujurile , sticlele de suc pentru a nu intra cu ele pe stadion . Deci legat de suporterii stelei , in ultimul timp am numai cuvinte de lauda , fara a fi partinitor . Sincer iti spun. Suporterii stelei s-au cizelat .

 

Am plecat la meci . ne auzim dupa . numai bine .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...