Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

Scuze,am inteles eu gresit ca e vorba de alta marca.Initial am vrut Hertz si pe fata,dar nu mai aveau la Tottal de 16,5,si mai dura o luna pana aduceau.Cu fata am rezolvat,urmeaza spatele.De la Hertz,se inscriu in buget Dieci DCX 690-78 euro sau cel mult ENERGY ECX 690.2-123 euro.Astea cum sunt,comparativ cu Infinity sau Dls?

Share this post


Link to post
gresit:

ordinea ar fi:

INSONORIZARE - este cel mai important aspect...

Head-Unit

Difuzoare

Ampuri

Cablaje

Subwoofer

Baterie

 

nici nu iti dai seama cat inseamna insonorizarea...

 

te contrazic... ai nevoie de baterie.

am un vecin care are tot ce zici tu mai sus dar nu are batere buna... drept urmare nu da drumu la statie. :(

 

iar eu nu am mai nimik pe masinuta ... doar un radio cd cu mp3 sony 4*50W, niste amarate de boxe (doar pe fata ca cele pe spate s-au ars) de 2*25-30W si 3 tweetere ca al IV lea s a spart :( cand amridicat bancheta la loc ( car mult cu masina), dar se aude bine si zicea cineva ca nu se uita in oglizi cand e muzica data tare ca vibreaza oblinda... si la mine :D

Edited by viorem87

Share this post


Link to post

nu ma mai contrazice ca ma contrazici fara sa stii despre ce era vorba

ceea ce scriam eu acolo conteaza in general la SQ

Share this post


Link to post

Am montat pe spate boxe ovale 6x9 DLS Classic 962. Se aud bine, dar se poate si mai bine, deoarece stau cam in aer, sunt montate pe tableta originala. Au aparut si probleme conexe: La gropi, tableta sare si face zgomot, iar hayonul se inchide mai greu. Nu prea pricep de ce se intampla asta, a mai patit cineva ? Aaa, era sa uit: atentie la montatorii 'autorizati' - le-au legat in anti-faza, si se auzeau initial ' ca din canal'- noroc ca am verificat legaturile.

Share this post


Link to post

Tableta originala nu este destul de tare cat sa tine boxele alea. Se curbeaza usor de mijloc (la un moment dat va crapa). Din acest motiv nu mai sta bine pe suporti, sare la hopuri si nu se mai inchide haionul :) . Am patit si eu, am rezolvat prin schimbarea tabletei cu una din pal mochetat.

Share this post


Link to post

Deci se pare ca trebuie sa schimb tableta cu una de pal. Ok, multumesc pentru raspuns.

Share this post


Link to post

Sal

 

eu am lasat placa originala, si n-are nika,se aude f bine

 

intr-adevar sare la gropi, doar pt ca este mai grea din cauza la difuzoare

 

 

de crapat... sper sa nu..dar daca se intampla abia atunci o voi schimba cu una din Pfl

 

 

 

post-1661-1138905583_thumb.jpg

 

yote cum arata la mine

Share this post


Link to post

salut

ce pare aveti?

Se ia una bucata Matiz E din 2004 cheala rau dar puse ceva chestii pe ea...

Clarion AZX 6130 4x51 Watti, cass dar cu iesire pt subwo si auxiliar...

Se pune o pereche boxe pe fata cat se poate de mari si grele...cum le-am pus nu intrebati...greu..

boxe din targ dar magnet greu si diametru maxim ...cred ca dau in 25 watti

Pe spate dupa o pereche nereusita parlita in prima luna am ceva de la Boshmann..25 Watti

si...deoarece sunetul este slabut..special bassul..

se aduce una bucata Bazooka BTA 6100 sau BTA 6200 depinde la ce pret o gasesc aici peste ocean...

in martie cand ma intorc si fac operatiunea postez si ceva poze..si poate ceva WMA...

 

 

Pt portbagajul mic pe care il are nu cred ca este o idee buna woofer mare si nici un amplificator deoarece bateria este slaba 37Amperi...cred ca in catva ani acumulatorii de camere digitale vor ajunge la 20 amperi..si poate imi pun atunci...8 bucati si le incarc in fiecare seara in casa.. :)

 

 

 

Ahhh inca ceva inainte sa plec...

Cineva spunea pe forum sa nu dam in stanga si dreapta ca ceea mai tare este sau cel mai bun este...

Ce parere aveti de Rockford Fosgate sau de Kicker Competition...

ironia este ca aici un amplificator de 2x60 pe 4 ohmi face doar 140 para...tragic in tara nici nu gasesti...

iar la banii astia gasesti...amplificatoare de o luna...

inca ceva pe aici amplificatoare si boxe Sony, Pioneer, keenwood sunt considerate...parlituri, amatorisme..

Ori noi avem de invatat ori americanii astia sunt niste necunoscatori...!!!!

Share this post


Link to post

Am mai imbunatatit putin sistemul audio, am montat inele distantiere pentru boxele de 16,5 ,iar acum se deschide geamul pana jos si am mai castigat si la capitolul acustica. Distantierele sunt inclinate spre ureche iar basul este mai rotund si mai clar. Nu as fi crezut ca aceste distantiere sunt atat de importante pentru acustica.Sistemul nu este gata, voi reveni cu amanunte la urmatoarea modificare.

Share this post


Link to post

pe scurt ca nu am timp momentan... ce parere aveti de sub asta (facut de mine)?

 

Nu am poze cu el montat, insa o sa postez vineri. Este conceput ca sa intre in partea stanga a portbagajului de matiz. Intra fix, si partea cu difuzorul ramane la nivel du stopul de frana... nush daca am explicat bine, dar o sa pun poze mai multe vineri.

post-401-1139427231_thumb.jpg

post-401-1139427273_thumb.jpg

post-401-1139427296_thumb.jpg

Share this post


Link to post

E interesant, si eu as fi vrut sa fac incinta ca tine, dar mi-a fost peste mana asa ca am ales incinta normala.

 

Ai calculat incinta aia?

Share this post


Link to post

e sealaed incinta.

in concluzie daca a calculat volumul cutia este absolut corecta.

In alta ordine de idei, te sfatuiesc sa dai in interiorul cutiei cu 2 sprayuri de antifon cauciucat si sa capitonezi interiorul cutiei cu niste vatelina (cea din comert e foarte buna).

 

P.S.

cauta vatelina cat mai groasa

Share this post


Link to post

@bogris, ai promis ca astazi ne arati fotografii cu incinta montata pe Maty. Asteptam cu viu interes ! :) >-

Share this post


Link to post

gata, am terminat cu scoala.. sorry ca nu am mai raspuns, da ieri am dau un ex (l-am luat :D ) si duap aia am umblat dupa statie toata ziua.

 

Cred ca o sa iau un Jbl, care e pe undeva peste 5 mil. Gasisem si un Blukpunt la 4 mil dar mi s-a spus ca nu sunt f bune la raspunsul in frecventa.

 

In legatura cu cutiea. Am bagat in ea niste umplutura deaia din perna ecologica, e plina. Am calculat volumul, insa.. inevitabil.. am gresit putin... ceva de gen 10-15% in minus ca am uitat sa pun grosimea unor placi de pal.. :(

 

Saptamana asta sigur ajung la intalnirea de joi, si cu putin noroc o sa vin si cu amplificatorul montat. :D

 

 

In legatura cu amplificatorul... pe unde pot sa duc cablu ala MARE de alimentare si cel de semnal din fata pana in portbagaj? ca eu nu prea imi dau seama... si nu imi vina sa dau 800 la montaj. O sa caut putin si prin manualu de service.. poate ma ajuta..

 

Voi pe unde le aveti bagate?

 

Momentan am sub in casa, ca sa schimb firu de la difuzor, insa cred ca luni rezolv problema, il bag in masina iar si ii fac si poze.

 

Ca mi-am adus aminte... aveti idee de unde pot sa fac rost de un capac din ala care acoperea la inceput gaura de casetofon? ca nush ce sa fac cand oi scapa de el... cum sa acopar locul ala...

 

acum citesc si ce a zis Madaxx de amplificatoare...

se pare ca au dreptate aia.. am vb si eu cu cineva care se pricepe si exact firmele astea mi le-a spus, la care se adauga si blaukpunct (nush daca am scris bine.. :P )

Edited by bogris

Share this post


Link to post

Capac gasesti la Radacini Gara de Nord, acolo le raman destule capace nerevendicate de proprietari, dupa ce monteaza casetofoane.

Share this post


Link to post

cablul de semnal se trage pe partea dreapta pe sub mocheta si cablul de + prin partea stanga pe sub mocheta

in nici un caz nu treci cablul de + si de semnal unul pe langa altul

Share this post


Link to post

ideal ar fi pe mijloc ca e cel mai departe de orice cablu care ar putea induce curent în cablul de semnal...

dar nu cred că merită efortul. oricum pe lângă ăla de alimentare nici eu nu cred că e prea bine.

cu cât ai un cablu mai slab cu atât mai departe trebuei să fie de orice sursă de "zgomot".

eu am un cablu slab, şi se aude ceva vag în boxe când comunică alarma cu pagerul ei

Edited by ZLI

Share this post


Link to post

Got it :D

 

Ma duc maine dimineata sa cumpar un kit de instalare si il montez eu. Sper sa iasa bine :-S

 

Acum, Cablurile de la boxe le trag fiecare pe partea ei, wright? (ca ma gandesc ca se compenseaza campurile celor doua fire pentru fiecare boxa)

Edited by bogris

Share this post


Link to post

Problema este la semnalele mici preamplificate doar. La cablurile care merg la difuzoare nu sunt probleme!

Share this post


Link to post

GATA

Matizu are BASS :banana:

 

si pun si pozele cu subwooferul ;)

post-401-1139859726_thumb.jpg

post-401-1139859742_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Faina cutia, mi se pare ideala, dpdv practic, pentru portbagajul de Matiz. Trebuie, insa, sa faci ceva cu mocheta, finisarile lasa de dorit, si e pacat, pentru ca strica tot aspectul :) >-

Share this post


Link to post
Faina cutia, mi se pare ideala, dpdv practic, pentru portbagajul de Matiz. Trebuie, insa, sa faci ceva cu mocheta, finisarile lasa de dorit, si e pacat, pentru ca strica tot aspectul :) >-

 

i know! era perfecta, insa a trebuit sa scot difuzoru azi dimineata ca sa ii schimb firu.. si difuzoru il pusesem inainte sa aplic mocheta pe fata... :spumelagura: ... o sa incerc sa mai rezolv ceva cand s-o mai incalzi afara.

 

Btw, de cand am tras firele pt statie, pe partea mea, pe unde trece numa firu de curent centura se retrage mai greu, iar pe dreapta pe unde trec vreo 3 nu se mai retrage delog.. s-a ma iintamplat cuiva? (eventual sa stiu unde sa umblu ca te faci om de zapada daca stai mai mult de 10 min in ninsoare.. :scarpin: )

 

ca am uitat. Mi-a zis baiatu de la instalare ca a avut probleme si cu un cablu de boxa tras pe langa ala de semnal. Cica nu era ceva evident, da erau ceva interferente... la mine a tras alimentarea pe stanga si boxele si semnalu pe dreapta.

Edited by bogris

Share this post


Link to post

Si eu am patit faza cu centura. Vezi ca ai tras firele peste mosorul acela in care se strange. Desfa plasticele si pune firele pe sub.

Share this post


Link to post

@bogris - cand se face cald mai fă o cutie din MDF de 25mm grosime...

palul rezonează şi colorează sunetul.

felicitări pentru design ;)

Share this post


Link to post

Incintele acustice nu trebuie sa "rezoneze" si nici sa "coloreze" sunetul, ca nu sunt cutii de vioara. Din acest motiv se foloseste MDF de 25mm, pentru ridigitatea materialului de Medie Densitate. Incintele inchise, pe langa rolul vulgar de suport pentru difuzor, au rolul de a amortiza, pana la anulare, a undelor emise in spatele membranei, care, din pacate, sunt in anti-faza cu undele directe. Fara o incinta, acestea se cam anuleaza reciproc si toata energia bagata in difuzor il transforma intr-o casca (in sensul ca poate fi ascultat cu urechea aproape lipita de el). "Coloratura" distruge mesajul initial al sunetelor, adica distruge armonicele interesante si le reliefiaza pe celelalte, iar "rezonanta" ar trebui sa fie strict controlata doar pentru amortizarea evolutiei impedantei difuzorului in jurul frecventei de rezonanta (electrica) naturala.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...