Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

e urata ca e taiata in trepte la colturi. cred ca arata mai bine taiata pe rotund.

Share this post


Link to post

haha; pai e asa pt ca am facut-o dupa original (care e si el in colturi) :rolleyes:

Share this post


Link to post

Salutare! Avand o pasiune pentru muzica, am bagat ceva bani in audio si inca nu am terminat. Momentan am pe Matizuc:

CD Player Panasonic CQ-C1021NE 4 x 45 W

Boxe fata Panasonic CJ-A1300N 100 W

Boxe spate JBL P953 330 W 110 RMS

Subwoofer tub JBL CS - 12051 ( asta este, nu mai am portbagaj deloc :) ) )

Amplificator Xtreme 2300X

Intentionez sa schimb cd player-ul cu un clarion la 5 x 53, boxele Panasonic de pe fata tot cu JBL - uri, statia existenta pentru una cu mai multe iesiri pt ca pe usile din spate voi pune niste JBL-uri.

Asa ca daca auziti un Matiz bubuind pe strazile din Bucuresti, sa imi faceti cu mana ;) . > :)

Share this post


Link to post

ok ..

sa iti dau un sfat

 

lasa ampliful ala xreme pt sub si mai ia unu identic pt boxele spate..

tu dai in ele acum cu max 17w rms... (de-aia se aud si aiurea)

inca o chestie decat clarion incearca alpine sau chiar daca ai bani nakamichi

Share this post


Link to post

spuneti-mi si mie va rog din ce cauza sunt atat de apreciate unitatile marca nakamichi...pentru designul old-style sau pentru preturile foarte mari? au o rezistenta ridicata in timp sau la factori exteriori? au putere mai mare decat mosfeturile 4x50? au functii in plus? nu fac misto, chiar nu cunosc marca.

10q

Share this post


Link to post

Multumesc frumos pentru sfaturi! Sincer sa fiu, sunt cat de cat multumit de cum se aude dar probabil stii ce spui si e pacat sa nu scot ceva mai multi W. Unde se gasesc Nakamichi? (sunt din Bucuresti)

Share this post


Link to post

nakamichi se gasesc la DeltaElectronics (in spatele facultatii romano-americane pe Bdul Expozitiei)

 

HU lor sunt considerate bune datorita puterii mari(30w sinus) si datorita sunetului CORECT...

s-ar putea ca unii sa nu aprecieze acest sunet...

 

parerea mea e ca nakamichi cu MBQuart fac casa buna (sau pt cine are bani cu MOREL)

 

te invit maine seara la intalnire sa auzim live si sa ne dam cu parerea)

Edited by pesteimputit

Share this post


Link to post

Un salut sincer tuturor cu ocazia primului post pe acest forum.

De trei luni sunt posesorul masinii cu numarul 200 000 produsa de Daewoo Craiova, un Matiz SE Power.

Am o mica problema: am uitat usa intredeschisa vreo doua zile... martorul din bord aprins... baterie descarcata. Radio-casetofonul (Daewoo AKF-4306) a uitat posturile memorate si ar trebui sa le setez din nou, dar (surpize..., surprize...) pe FM scaneaza din 200kHZ in 200kHz si pe automata si pe manual. Nu mai pot receptiona posturile ce emit in frecvente pare (ex. ProFM=99.6) ci numai impare (ex. KissFM=96.1). Inainte de asta sarea din suta in suta, asa cum scrie si in cartea masinii. Ce-i de facut?

Daca nu trebuia sa postez asta aici, imi cer scuze. Am zis ca tine de muzica si aici gasesc cunoscatori. :P

Share this post


Link to post

Mai reseteaza-l odata si vezi dupa cum se comporta! Adica mai scoate odata borna de la baterie asteapta un pic si pune-o la loc! Am patit-o si eu si parca asa am rezolvat nu mai tin minte sigur. ;)

 

Astia de la Clarion sunt cei mai mari mincinosi si cei mai "comerciali" auzi 4x53...toata lumea are 4x50 si asa exagerat nu domne ei au avut 4x51 acum au 4x53 si se lauda la unele HU si cu Mosfet si defapt e un integrat in care sunt niste finali mosfet dar tot integrat este!

Share this post


Link to post
Inainte de asta sarea din suta in suta, asa cum scrie si in cartea masinii. Ce-i de facut?

Ia arunca un ochi AICI maestre, s-a mai scris despre asta. :) >-

Share this post


Link to post
Ia arunca un ochi AICI maestre, s-a mai scris despre asta. :) >-

 

Multumesc! Problema rezolvata.

Share this post


Link to post

Buna, sunt nou pe forum asa ca nu va luati de mine daca pun intrebari care s-au mai discutat pina acum, am citit citeva pagini din urma si nu am gasit exact raspunsuri la aceste intrebari.

1.As vrea sa cumpar un radiocd cu mp3 player si vreau sa stiu de unde gasesc unul la un pret acceptabil si o fiabilitate relativ buna (cu fata detasabila)

2.Am inteles din acest forum ca exista antene interne cam cit costa una cum arata si bineinteles unde le gasesc ?

3.O pereche de boxe fara pretentii pe care sa le pot pune in locasurile din spate unde as putea gasii si la ce pret?

m-ar interesa daca imi poate spune cineva un loc unde sa gasesc toate acestea la un pret bun, eventual o oferta intr-un hipermarket?

4.Si cel mai important este greu sa-ti montezi singur radioul, exista pe undeva schemele electrice ale cablurilor care ajung in spatele suportului de cas?

Va multumesc anticipat si sper ca nu v-am stresat cu intrebarile mele chiar daca s-au mai pus pe acest forum.

Share this post


Link to post

Am montat un mp3 Sony R3350C si boxe fata-spate JBL.sunetul este foarte clar si curat,insa nu chiar pe gustul meu,pentru ca acest model nu are reglaj ultra bass.Daca vreau sa ascult muzica foarte incet,bass-ul este ca si inexistent.Am mai avut pe Matiz Pioneer DEH 3730 ,iar dpdv al basilor era alta viata, avea reglaj ultra bass,iar bass -ul se auzea chiar si in surdina.Boxele fata sunt de 13 si nu se mai deschid complet geamurile.Cred ca am sa cumpar alt mp3 care sa fie dotat cu reglaj ultrabass

Share this post


Link to post

2. Antene de interior eu am vazut in vreo 2 forme:

- o banda metalica lipita pe marginea parbrizului

- o antenutza asemanatoare cu cele TV (dar mai mica); se monteaza undeva in dreptul oglinzii - nu se prea vede de la sofer.

 

Costul e cam 400.000 lei.

 

4. Scheme gasesti in manuale. Manuale gasesti aici!

Share this post


Link to post

Salutare

 

Si eu as fi interesat de o antena interna.

 

NFS, ne poti spune de unde le putem achizitiona ??

 

Ca o o parere a ta personala, care crezi ca sunt mai bune, fiabile, estetice ?????

 

 

 

Merci

Share this post


Link to post
Am montat un mp3 Sony R3350C si boxe fata-spate JBL.sunetul este foarte clar si curat,insa nu chiar pe gustul meu,pentru ca acest model nu are reglaj ultra bass.Daca vreau sa ascult muzica foarte incet,bass-ul este ca si inexistent.Am mai avut pe Matiz Pioneer DEH 3730 ,iar dpdv al basilor era alta viata, avea reglaj ultra bass,iar bass -ul se auzea chiar si in surdina.Boxele fata sunt de 13 si nu se mai deschid complet geamurile.Cred ca am sa cumpar alt mp3 care sa fie dotat cu reglaj ultrabass

 

 

Ar trebui sa aiba functia LOUDNESS nu neaparat un boost de bass ca sa compenseze lipsa perceperii basilor la nivel mai mic!

Share this post


Link to post
Ar trebui sa aiba functia LOUDNESS nu neaparat un boost de bass ca sa compenseze lipsa perceperii basilor la nivel mai mic!

Nu are LOUDNESS,am studiat cu multa atentie si aparatul si manualul,are doar EQ 3.

Share this post


Link to post
NFS, ne poti spune de unde le putem achizitiona ??

Le achizitionezi de la "locul faptei" ca sa zic asa... adica te duci la un atelier sa ti-o monteze... au ei pe acolo.

 

 

Ca o o parere a ta personala, care crezi ca sunt mai bune, fiabile, estetice ?????

Fiabile cred ca-s toate. La estetica e chestie de gust. Personal cele care sunt ca niste benzi lipite pe marginea parbrizului, nu-mi plac de loc.

 

Eu am una d-asta (vezi in poza). Stiu, e lipita nitel strimb! :)

antenutza.jpg

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru raspunsuri.

M-am hotarit pentru un CD VIETA (CCM 145R) care este la oferta in Cora la 300 RON.

In privinta boxelor cred ca o sa iau unele ovale care sa se potriveasca pentru locurile din spate. O sa caut tot asa printr-un supermarket ceva pe la 50-80 RON

din pacate nu am, timp sa ajung prin oras pe la magazinele auto specializate si nici nu stiu daca ies mai ieftin la ei cu timp pierdut, montaj, atentie etc.

Am gasit si un manual cu schemele electrice pe net (NFS iti multumesc pentru link )

Mai am citeva intrebari:

1. Toate mufele din spate ale radiocasetofoanelor sunt standard (la VIETA am vazut doua mufe cu cite 8 pini fiecare iar in spatele capacului din bord am vazut ca este infipta o mufa. Intrebare se potriveste cu mufa de la radiocd sau trebuie o adaptare.

2. Nu am apucat sa ma uit dar mi se pare ca Locul pentru boxele din spate sunt gata cablate, daca si-a mai montat cineva singur cas-ul il rog sa-mi spuna daca pot aparea probleme speciale la montare.

Share this post


Link to post
1. Toate mufele din spate ale radiocasetofoanelor sunt standard (la VIETA am vazut doua mufe cu cite 8 pini fiecare iar in spatele capacului din bord am vazut ca este infipta o mufa. Intrebare se potriveste cu mufa de la radiocd sau trebuie o adaptare.

2. Nu am apucat sa ma uit dar mi se pare ca Locul pentru boxele din spate sunt gata cablate, daca si-a mai montat cineva singur cas-ul il rog sa-mi spuna daca pot aparea probleme speciale la montare.

1. Mufa masinii se potriveste cu radiocasetofoanele Daewoo.La atelierele de montaj se gaseste o mufa adaptoare si astfel eviti taierea firelor masinii.Eu am platit pentru mufa adaptoare Sony 600 000 lei 2.Da,cablurile sunt trase in spate si au si mufe.

Share this post


Link to post

Cam scumpa mufa aia adaptoare. Eu am cumparat una universala cu ~100k rol de la un magazin de componente electronice.

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru raspunsuri.

Mai am 2 intrebari.

1. Si-a mai montat cineva radioCD VIETA? cum sunt?

2. Cum fac sa pun sub nickname poza masinii?

Va multumesc

Share this post


Link to post
1. Si-a mai montat cineva radioCD VIETA? cum sunt?

2. Cum fac sa pun sub nickname poza masinii?

1. Da o dupa vieta si filtreaza dupa autor hitman . Cica sunt ok.

2. My Controls (sus in dreapta) > Personal profile (pe stinga, la mijloc) > Edit avatar settings > Upload a new image from your computer > Browse > etc...

Share this post


Link to post

recomand cu caldura acel model de clarion..

se aude beton pt cei 4 milioane care ii costa

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...