Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

Jocurile Olimpice 2008

Recommended Posts

BRAVO, Alina Dumitru medalie de aur la judo ! Pentru a ajunge in finala a batut-o pe o japaneza, campioana mondiala. Tradus in limbaj fotbalistic este ca si cum Romamia a batut Brazilia in semifinale si apoi Germania in finala. Cand n-ai un antrenor de barbut ca Pitzi, se poate !

Share this post


Link to post

Păi da, dar fata asta n-a trebuit să facă echipă cu... Mutu, să zicem...

Bravo! Sper să mai avem ce scrie pe aici, tot de bine!

Share this post


Link to post

Despre fata aceasta de aur auzim abia acum ca este de 5X campioana europeana !!! Anonima datorita ratatilor din media pe orice suport care toata ziua lustruiesc nulitati patentate si citeaza copios din analfabeti cu diploma la FF. Abia astept sa aud explicatiile unuia "venit din iarba": "... a castigat pentru ca si-a dorit mai mult victoria ...".

Share this post


Link to post

Felicitari, am vazut primele doua meciuri, din pacate am ratat lupta pentru finala. In timpul stirilor sportive, chiar mi-au dat si mie lacrimile. Fara cuvinte, toata stima.

 

La cit mai multe astfel de prestatii.

Share this post


Link to post

Nu prea a fost ceva de vazut in finala, doar o mostra de diferenta intre sport si turca: fara tatonari, fara studiul adversarului, s-a dus hotarata la cubaneza, a luat o priza pe kimono, o secerare scurta si pana sa se prinda spectatorii adversara era imobilizata cu spatele pe tatami (ipon). Noroc cu reluarile au ralanti de pe tv, cel putin atata a transmis Eurosportul.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Am vazut in reluare pe TVR1 toate meciurile Alinei. Desi eram pus in garda de posturile lui Tolin recunosc ca tot am fost luat prin surprindere de faza ... Noroc cu reluarile ! Incredibil, cita munca s-o fi ascuns pentru acele 2 secunde in care s-a decis soarta medaliei olimpice. Si inca o chestie care m-a impresionat: figura Alinei dupa ce a trintit-o pe cubaneza. Un amestec de fericire, uluire si scepticism ... e adevarat sau nu, parca asta exprima. Dupa bilba arbitrilor din meciul cu coreanca, cred ca s-a asteptat sa nu-i fie validat yponul.

Share this post


Link to post

Pe Eurosport au aratat faza din alt unghi, cu o camera aeriana si cam la 90' fata de camera de la TVR, lateral dreapta. Actiunea si determinarea cu care a fost executata au fost surprinse mai bine pentru Alina era cu fata la camera. Alina s-a dus hotarata sa termine meciul, greseala cubanezei a fost ca n-a crezut-o si era relaxata.

Share this post


Link to post

La gimnastica va fi o minune daca prindem vreo medalie, dupa cum merg americancele si rusoaicele. Chinezoaicele sunt niste papusi mecanice unisex, cu vreo 2 ani sub varsta minima admisa, care au arcul tras cu cheia la maxim, ele si cand rateaza obtin note mai mari decat ale noastre. Si asta nu din cauza curului prea mare acuzat de B. Karoly la gimnastele romance, in realitate, unele americance au sezuturi de vadane, dar executa exercitii cu grad de dificultate mult mai mare. Am ajuns sa concuram la fete cu Anglia si Brazilia.

Share this post


Link to post

Dar la baschet nu se uita nimeni ? ... SUA a jucat ca'n curtea scolii cu China ; daca nu reuseau multe aruncari de 3 pct in primele 2 sfeturi diferenta era imensa.

 

La gimnastica fete vom lua locul 3 pe echipe ( 1 China 2 SUA ). La baieti nu avem nici'o sansa ... abia am prins finala de pe ultimul loc care duce acolo.

 

Pe Eurosport se vede mult mai bine ca pe TVR 1 ... ( nu am versiunile HD )

 

@tolin "Cand n-ai un antrenor de barbut ca Pitzi, se poate ! " c'mon

Edited by Razv

Share this post


Link to post
Anonima datorita ratatilor din media pe orice suport care toata ziua lustruiesc nulitati patentate si citeaza copios din analfabeti cu diploma la FF.

 

Tolin, ca sa nu ma fi suparat uite AICI.

 

Oricum, afirmatia ta m-a uns la inima. :)

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Din pacate, azi am ratat doua medalii de bronz, pana acum: pistol 10m si natatie. Oricum, important este ca au ajuns pana acolo, intre primii.

Nea Pitzi si trupa lui de looseri n-au ajuns nici pana acolo. Ce rost au toate discutiile interminabile despre unii care n-au niciun titlu, nici pe teren si nici inafara lui, nu stiu cine recunoaste scoala de antrenori a lui don profesor Agramat Radulescu ("... ai, n-ai mingea, tragi la poarta ...") si pana la 23 de ani n-au participat, macar, la vreo olimpiada. Aseara am putut vedea si modelul mult dorit, modelul cecen.

Share this post


Link to post

Iar am fost la vreo 3kg de podium. Oricum, meritorie participare pentru un necunoscut, pana acum, de doar 18 ani.

 

La inot, unde ne-ar fi placut o medalie, lucrurile s-au imputit rau, cad recordurile olimpice cu fiecare cursa din calificari pentru a culmina cu un nou record mondial fabulos. Camelia Potec pastreaza sansa de a ajunge in finala la 200m, insa atat, desi mai are, inca, in buzunar titlul olimpic cucerit anterior.

 

Pe ansamblu, galbejitii (chinejii si kokoreenii) culeg aur dupa aur. Se pare ca adaptarea cu atmosfera si cu fusul orar ii avantajeaza. Oricat de justificate si de categorice sunt victoriile lor, nu ma impresioneaza nici macar prin consecventa respectarii unui program anterior stabilit. Degeaba, n-au mufe de campioni pe care sa le retii, mie imi par unii si aceeasi, plimbati de pe un podium pe altul, n-au un trecut cert, in schimb au un viitor improbabil.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Degeaba, n-au mufe de campioni pe care sa le retii, mie imi par unii si aceeasi, plimbati de pe un podium pe altul, n-au un trecut cert, in schimb au un viitor improbabil.

 

=)) ... La baschet i'a uimilit USA...

 

E normal sa aiba multi sportivi care sa ia aurul avand in vedere ca au de unde alege ( cu o populatie de 1.3 miliarde locuitori tre sa rasara cate'un campion ). Stai linistit ... tot USA va iesi prima pe medalii ... Intotdeauna China a luat medalii la sporturi gen haltere bla bla..

 

Oricum nationala de handbal a Romaniei le'a dat o lectie chinezilor ...

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Parerea mea personala e ca la Olimpicele de anul asta China va cistiga detasat la capitolul medalii/puncte. Subscriu la ce zicea Tolin[b/], sint in masa niste robotei programati sa isi faca treaba, nimic altceva ... Insa pina la urma asta conteaza, asta va ramine in statistici/clasamente, fie ca ne place, fie ca nu. Nu cred ca SUA va bate/egala China la medalii.

Share this post


Link to post

Wanna bet ? :D

 

Acum 4 ani :

 

1 United States (USA) 36 39 28 =103

2 China (CHN) 32 17 14 =63

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Cova a castigat bronzul la sabie! Felicitari Mihai!

post-17-1218546525_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Trebuia sa ia aurul Covaliul ... pentru asta s'a dus

Share this post


Link to post

Chestia cu sportivii robotei programati sa-si faca treaba mi se pare cam fortata (ca sa nu zic altceva). Pana aici sunt on-topic :)

Aveti voi impresia ca fiecare dintre noi e mult mai liber (aparent) in viata lui pe planeta asta? Ce sa spun... "Chinezoaica Xujing (vaianta la Xulescu) a fost sacrificata pe altarul sportului in timp ce la noi gimnastele faceau poze in Playboy". Caca si cam de-atunci am inceput s-o luam la vale. Trai pe vatrai, nenica! In schimb cei ce au ambitie, vointa si determinare sa faca ceva sunt... robotei.

 

N.A. Postul e un pic cam fortat, dar prea ne punem acum toti pe chinezoi (e a doua oara, sper sa nu fie interpretata drept rasism si sa-mi iau vreo mustrare) ca de fapt sunt dezumflati (nu poate nimeni sa spuna ca sunt umflati :D ) cu pompa, teleghidati, teleportati si nici macar n-au talent, chemare, balada Miorita si se mai uita si crucis (asta am vazut si eu, jur).

Share this post


Link to post

Deja USA a intrecut China la medalii :) ...( china se mentine pe primul loc datorita numarului mai mare de medalii de aur )

 

ps: nu'i suport pe chinezoi.

 

Maine finala pe echipe la fete ... luam argint :D

Share this post


Link to post
... prea ne punem acum toti pe chinezoi ...

Hai, bre, nici de astia nu mai putem face misto, las' ca ei e miliarde, asa ca nu se vede !

 

Americanii au declarat ca, doar, Misha Felps al lor va lua mai multe medalii decat chinezoii.

Share this post


Link to post
In schimb cei ce au ambitie, vointa si determinare sa faca ceva sunt... robotei.

 

Nu o lua asa, ca nu asta era nuanta. Toata stima pentru cei ce au ambitie, vointa si determinare . Daca li se baga pe git cele enumerate mai sus, atunci se schimba treaba, atunci vorbim de robotei !

 

Si cum a fost cu focurile de artificii ? Sau cu prestatia pustoaicei ... ma refer la playback ... dupa cum a declarat responsabilul cu sunetul, cica totul s-a datorat interesului national

 

Aaaa ... si chiar acum ma uit la stirile "olimpice" de la Realitatea. Suparare mare pe chinezoi ca nu au destui spectatori. Nu-i nimic, au gasit solutia ... au apelat la voluntari care vor avea sarcina de a anima competitiile

Share this post


Link to post

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a reusit sa ramana pe podium si la aceasta olimpiada. Rusoaicele si americancele n-au rezistat tensiunii si au ratat, prima pierzand bronzul si ultima pierzand aurul. Hai Romania !

 

Americanul Michelle Le Phelps si-a mai tras doua medalii de aur, asa, de dimineata, pe stomacul gol. Are 5 pana acum, opriti-l, nu mai ajung la toata lumea.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...