Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Cum Va Conectati La Internet De Acasa?

Recommended Posts

Test realizat din Eforie Nord. Inafara de Olimp - Jupiter am semnal cam peste tot(pana in Vama).

post-775-1241184675_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Banuiesc ca sunt utilizatori de click net prin zona. Cum se misca in varianta 4mbs?

Share this post


Link to post

Clicknet 6mbs .

Parerea mea e ca sunt cei mai buni.De 2 ani de zile am avut doar 2 intreruperi de circa 3 ore.Navigarea e extraordinara in toata lumea(inclusiv taiwan :) )..downloadul e perfect,gamingul e acceptabil-inclusiv international.Ce e foarte bun la el este ca e constant..nu conteaza ora,ziua..etc.Partea de upload e cam naspa..dar macar uploadeaza constant cu aceeasi viteza 0.5Mbs.Eu am trei calculatoare legate la el direct + 2 vecini wireless.Dau jos cu torentii la maxim de viteza (700kB/s) si cu toatea aceasta navigarea continua sa functioneze destul de bine.Nu am apucat sa testez oferta lor mobila,dar am auzit ca ar fi foarte ok fata de competitori.

569229023.png

Edited by Den

Share this post


Link to post

Navigarea ma intereseaza, torentii nu sunt o pasiune pentru mine. Stiam ca uploadul e problema la clicknet, dar pe unde am mai vazut,merge acceptabil. Am primit o oferta pachet de la ei, care-mi reduce cheltuielile media cu circa 50 ron pe luna, plus gratuitati pe cate 2 segmente de-a lungul unui an de zile, ceea ce ma duce global la o economie substantiala.

Share this post


Link to post

Dah..de-a lungul timpului am ajuns sa am toate pachetele de servicii de la ei.Telefonie fixa,internet si dolce.Si tot cu oferte m-au convins.Acum am dolce cu 12 ron(peste 60 de canale) si peste 3 luni mi se reduce factura la internet cu 35%.Urmeaza si la telefon reduceri ca ii expira termenul :D .Ciudata metoda lor de a face oferte.Difera de la om la om.Ultima oara am avut o problema cu modemul..refuza sa se conecteze si cand am sunat la ei,surpriza,ma asteptau cu pachete de oferte.Intre timp isi revenise modemul :) ) De 4 ori m-au sunat pe mobil si am palavragit pe tema programelor.Ba chiar sotia a facut umpic misto de ei cand le-a cerut sa ii spuna canalele al dolce :) ).Culmea..le-a insirat pe toate,mai aveau putin si spuneau si prognoza meteo.Una peste alta sunt foarte multumit de serviciile lor.Serviciul tehnic e la inaltime.Nu stiu cum o fi in mediul rural.

Share this post


Link to post

Eh, Buftea nu e chiar mediu rural :P Well, eu am vrut sa renunt la fix. Am primit insa o oferta care ma face sa renunt la Boom si MediaSat. Daca acum platesc cam 50 ron la fiecare dintre cei 3 furnizori, mutandu-ma cu toate pe RTLC ajung undeva la 95 ron pe luna, la care se adauga 6 luni gratis la net si 6 luni gratis la dolce.

Share this post


Link to post

Pentru cei din Bucuresti Crangasi zona de case din spatele pietei + Dristor Fizicienilor + Rahova- Calea Ferentari va pot recomanda o cablare la un anumit provider ( pe care nu il nominalizez ca deh reclama ) cu preturi intre 30 RON si 150 RON / luna. Banda... cat cuprinde, hardul sa te tina !

Daca stati in una din zonele astea si sunteti interesati dati-mi PM.

Am zis ca daca tot sunt insomniac sa fac ceva folositor in timpul asta si am deschis retea in cele 3 zone.

( contracte, facturi, chitante , tot tacamaul, suport 24 /7 etc )

Share this post


Link to post

Sunt interesat de un abonament de internet mobil mai putin pentru download si mai mult pentru messenger, e-mail. Cosmote, Orange sau Vodafone? Vodafone din principiu nu il aleg pentru ca sunt foarte neseriosi. Stiti ceva de Cosmote cum merge in afara Bucurestiului?

Share this post


Link to post

Stabileste-ti bine de tot zonele de interes pentru a nu avea ulterior probleme de acoperire. Iti spun asta pentru ca am vazut atit Romtelecom cit si Digi la lucru si pot spune ca merg super bine.

Share this post


Link to post

Vodafone merge bine doar in zonele cu acoperire 3G, pentru GPRS astepti minute sa se incarce o pagina.

RDS nu are acoperire nationala (doar cateva orase).

Share this post


Link to post

Eu am trecut la RDS. Acoperire: http://www.rdstel.ro/Imagini/harta_acoperire_digimobil.jpg

Unde ai semnal la tel ai si internet 384kbps, adica decent. 3G au doar in cateva orase. Eu consider ca au cea mai mare acoperire de internet folosibil, adica 200kbps+. Nu mai zis ca l-am primit gratis (am abonamentul de 100mbps la fix).

Romtelecom s-a deteriorat ca performante si am renuntat la el. Mai am si un vodafone dar cand ai iesit din oras mare s-a terminat, e inutilizabil(GPRS).

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...