Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Litoralul romanesc vs all others

Recommended Posts

http://www.protv.ro/stiri/exclusiv-protv-r...e-plaja-in.html

 

E prima oara cand aud asa ceva.

Deja am devenit paranoic, vroiam sa plec sambata la mare si numai imaginea copilului care se inteapa in ceva ace de siringa imi este in cap.

Pastele mortilor ma-sii de drogati ! Da Doamne sa vad unul ca ii rup painile si il bat cu ele in cap.

Mama ce nervos sunt.

 

Ce dracu facem ?

Mergem numai la Bulgari ?

Share this post


Link to post

E de la ei, ideea e ca au facut astia de la prostv reportaj despre muuuulte siringi care plutesc in apa si prin nisip.

Exista chiar si un om intelepat accidental care saracul asteapta rezultatul analizelor.

Share this post


Link to post

Pe vremuri se putea muri de tetanos (sau ceva de genul), daca te intepai intr-un cui ruginit. Acum exista alte ace sau... tepe :(

Stai linistit, noi sa fim sanatosi :D

Share this post


Link to post

Am vazut si eu reportajul, trist si in acelasi timp inpaimantator!

In primul rand e inconstienta curata din partea celor care arunca siriginile in locurile alea. Pot sa-si bata joc de viata lor in orice fel dar noi cu ce suntem de vina?!

In al doilea rand, atentia maxima pe ce calci pe plaja e litera de lege in opinia mea :D

Share this post


Link to post

Auzisem si eu de asa ceva...dar parca prin Vama sau nu stiu pe unde. Prin mamaia in afara de grija tiganilor si a aglomeratiei nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Eventual te duci undeva mai spre capat si e si mai liber...dar nu la capat ca acolo sunt nudistii > :)

Share this post


Link to post

Nu se ia HIV asa de usor. In primul rind, virusul HIV nu rezista prea mult in afara organismului potenta virusului diminuinduse cu timpul. HIV este sensibil la prezenta oxigenului si a variatiilor de temperatura. In functie de aceste conditii virusul poate sa traiasca IN AFARA ORGANISMULUI de la citeva minute pina la citeva ore. Cu alte cuvinte riscul ca cineva sa ia HIV de la o siringa 'de pe jos' este foarte scazut. Nu acelasi lucru se poate spune despre instrumentarul stomatologic nesterlizat!

Edited by hitman

Share this post


Link to post

E o paranoia mediatica, vorba campaniei de la radio guerilla ,,mami, mami de ce curge iar sange din televizor?-> Pentru ca incepe un nou buletin de stiri puiule!''.

Share this post


Link to post

Chiar acum am vazut si eu la tv, Vama Veche este in top...mortii mamii lor de drogati.

Share this post


Link to post

E o campanie menita sa ii alimenteze paranoia Cumnatului.

Share this post


Link to post

Am fost in week-end pe litoralul romanesc. O mare dezamagire.

 

Vama Veche e un focar de infectie, tone de alge si gunoaie. Mi s-a intors stomacul si am plecat in neptun/olimp unde stiam ca e plaja curata si intradevar e curata si e ok doar ca scorurile sunt romanesti pe acolo. 6 ron un icetea de 500 ml de ex.

 

Stiu romanii sa faca turism nu gluma.

 

Am facut 5 ore la dus si 5 ore jumate la intoarcerea in Bucuresti.

 

Cu o saptamana in urma am fost la Bulgari si nu m-am plans de nimic. Drum de ~4 ore viteza de croaziera aproape de cea legala + vama.

Ce motive sa mai am sa merg pe litoralul romanesc? Momentan niciunul.

 

@Cumnatul

Bulgaria e cea mai buna alternativa in acest moment din punctul meu de vedere.

 

LE: Linkul bun catre stirea de pe ProTV.

http://www.protv.ro/filme/atentie-turisti-...ile=56479#56479

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

3 RON berea pe plaja in mamaia, la terasa de pe plaja a unui hotel de 5 stele. E mult, e putin? Personalul amabil, plaja curata, dotari sportive (volei, fotbal) etc...

Share this post


Link to post

Nu mai stiu cum erau preturile inainte de '89, dar 3 lei mi se pare OK. Dar aveam atunci hoteluri de 5 stele?...

Share this post


Link to post

NU aveam, nu avem nici acum.

Adica o scrie pe ele si pe facturile lor 5 stele dar nu sunt nici 4 regasite acolo.

 

Asa cum la Bulgari cele 4 stele gasibile peste tot sunt cam 3 dar faza funny e ca sunt la pretul la care la noi nu te cazezi decat la 2 ( FARA AC ) .

Share this post


Link to post
Nu mai stiu cum erau preturile inainte de '89, dar 3 lei mi se pare OK. Dar aveam atunci hoteluri de 5 stele?...

Pai tinand cont ca inca ma ustura pielea cred ca au trecut un pic mai putin de 19 ani. Hotelul de 5 stele nu era inca deschis asa ca nu pot vorbi despre el, chit ca nu as sta in el - nu am de ce. Dupa cum parea pe dinafara mai dureaza vreo saptamana - doua pana il deschid. Plaja in schimb era amenajata.

Share this post


Link to post

Chiar si fara acele seringi si ace din nisip, eu de mult timp sint de parere ca Litoralul nostru ar trebui boicotat. Servicii proaste, preturi mari, plaje neingrijite si neintretinute ... sigur, exista si citeva exceptii.

 

O sa sariti sa ziceti ca la bulgari situatia e alta, capitalul german isi spune cuvintul, etc, etc. Sincer, eu privesc lucrurile din perspectiva clientului interesat sa obtina maximul din banutii pe care ii investeste intr-o vacanta. Atit ... fara sentimentalisme, fara fals patriotism.

 

Cine i-a oprit pe ai nostri (hotelieri) sa gaseasca investitori , sa renoveze hotelurile, sa amenajeze plajele ... ? Dupa mine, raspunsul se afla in celebrul "Las' ca merge si asa, se poate si asa, oricum dau fraierii navala in sezon".

 

Un lucru mi se pare mie evident si anume acela ca noi inca nu stim sa fim clienti !

Share this post


Link to post

Faptul ca romanii nu stiu sa faca turism e clar, faptul ca nu stim sa ne vindem marfa e clar, dar ca sa spui ca Vama e plina de betivi si e dezmat acolo e ca si cum te-ai duce intr-un bar homo si te-ai ofusca pentru ca sunt numai homosexuali. Fiecare statiune are publicul ei si e pacat sa se faca ceva pentru a-l schimba. Ar trebui lucrat la altceva. Probabil unul care merge in Vama cu cortul in fiecare an sau unul care e indragostit de Costinesti nu va face niciodata plaja la Rex sau la Iaki. Sau un sofer de X5, chayene, x-trail, r8, mx8 sau q7 cu pitipoanca aferenta nu se va duce nicodata la Saturn sau Venus. Seringile cu pricina au fost gasite pe plaja Modern si daca nu stiti ce e acea plaja pot sa va spun ca toti "localnicii" din piata Ovidiu, poarta 6 sau alte cartiere asemanatoare merg acolo la plaja. Noaptea e plin de tineri nabadaiosi care beau, fumeaza, isi tureaza masinile si probabil isi baga in vena. Asta pentru ca ai acces cu masina pe plaja si nu cred ca e cineva sa pazeasca pe acolo. In schimb daca vrei o masturbatoare, acolo e locul ideal.

Am aparat constant litoralul romanesc insa nu stiu cum m-as simti ca turist aici. Eu sunt un iubitor de mare si in fiecare we sunt pe plaja. Nu am vazut nici ace, nici tigani, nici mizerie ... am vazut politisti comunitari, salvamari, cosuri de gunoi din 5 in 5 metri aflate in grija personalul de pe plaja sa nu dea gunoiul pe afara, fetite cu silicoane si baieti cu lanturi groase la gat. Acuma, depinde de fiecare ce asteptari are, cati bani are de cheltuit si ce vrea de la mare. Poti gasi orice, pentru oricine si pentru buzunarul fiecaruia. Cat priveste preturile, Valea Prahovei ne bate la curu' gol, desi sunt clar prea mari pentru multe buzunare.

Sfatul meu este sa nu va mai grabiti sa trageti concluzii pripite din fotoliu, se poate observa cu ochiul liber ca de cativa ani este o campanie negativa constanta impotriva lui Mazare si a litoralului romanesc.

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Daca nu o bagai pe aia cu Mazare la sfarsit iti dadeam dreptate 100%.

Share this post


Link to post

Astea sunt articole scrise "la comanda" si se platesc cu bani grei...

Cu 3-4 "stiri" de genul asta,ti-a terminat litoralul pt.un sezon intreg.

Aduceti-va aminte de anii trecuti,in fiecare an au fost astfel de "stiri".

Share this post


Link to post

Mi-aduce aminte de vremurile cand eram mic si era asa, un fel de isterie si de panica generala legata de acele de seringa lasate pe scaunele de cinematograf, sau prinse de ramurele de tufa... Ma rog, nu stiu cat putem invinui autoritati sau litoralul romanesc pentru actiunile pustilor astora teribilisti. In alta ordine de idei, sunt perfect de acord cu Salex, eu n-am mai vazut marea in ultimii 4 ani decat o data cand am stat o noapte pentru ca nu mi-am putut permite. Sper sa ajung si eu vara asta pe la bulgari sa vad cum arata

Share this post


Link to post

Azi dimineata aratau munti de gunoaie la Costinesti, pe o plaja care a fost lasat in paragina de firma care a luat-o in locatie. Bineinteles ca se sugera faptul ca toata plaja e in halul ala, nu numai portiunea respectiva :(

 

Neam de cocalari auto-sabotori ® ...

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

... i-au mai dat microfonul si unui turist boschete: "ce sa fac eu daca nu-s cosuri de gunoi in jur ?" Eu ii replicam live: sa indesi gunoiul in p.m. din care ai iesit, boule ! Asa faci si acasa, locuiesti in tomberon sau il pui intr-o punga pe care o arungi la primul cos intalnit pe drum ?

Share this post


Link to post
Eu ii replicam live: sa indesi gunoiul in p.m. din care ai iesit, boule ! Asa faci si acasa, locuiesti in tomberon sau il pui intr-o punga pe care o arungi la primul cos intalnit pe drum ?

 

 

Excelenta replica la o scuza de "om" imbecil.

Share this post


Link to post
...

 

Am aparat constant litoralul romanesc insa nu stiu cum m-as simti ca turist aici. Eu sunt un iubitor de mare si in fiecare we sunt pe plaja. Nu am vazut nici ace, nici tigani, nici mizerie ... am vazut politisti comunitari, salvamari, cosuri de gunoi din 5 in 5 metri aflate in grija personalul de pe plaja sa nu dea gunoiul pe afara, fetite cu silicoane si baieti cu lanturi groase la gat. Acuma, depinde de fiecare ce asteptari are, cati bani are de cheltuit si ce vrea de la mare. Poti gasi orice, pentru oricine si pentru buzunarul fiecaruia. Cat priveste preturile, Valea Prahovei ne bate la curu' gol, desi sunt clar prea mari pentru multe buzunare.

Sfatul meu este sa nu va mai grabiti sa trageti concluzii pripite din fotoliu, se poate observa cu ochiul liber ca de cativa ani este o campanie negativa constanta impotriva lui Mazare si a litoralului romanesc.

 

Am sunat cateva pasaje care mi-au atras atentia.

 

So, sa o luam pe rand.

 

Nu ai vazut mizerie? Pai te invit la bulgari ca sa vezi cum arata o plaja cu adevarat curata si pe urma o sa vezi singur mizeria.

 

Din motive de lipsa de concediu care s-a supt, acum fac doar turism de week-end.

 

Am inceput cu un week-end la predeal, am continuat cu unul la Nisipurile de aur si apoi cu unul pe litoralul romanesc. Ma pregatesc sa plec iar la Bulgari asa ca se poate considera ca nu vorbesc doar din fotoliu.

 

Preturile de pe Valea Pahovei nu mi s-au parut catusi de putin mai mari ca cele din Neptun. Serviciile de pe valea Prahovei cel putin cele de la pensiunea la care am stat au fost net superioare oricarei terase sau oricarui bar sau hotel de pe litoralul romanesc cu care am avut tangenta.

 

Ziceai ceva de Vama Veche de baiatul cu cortul, pai scuze dar baiatul cu cortul nu prea mai are loc prin vama de Q-uri, Hummere, masini tunate si decapotabile. Vama Veche nu mai e ce a fost si nici nu va mai fi. Acum e o combinatie de fite proaste si mizerie.

 

In vama nu am vazut nicun comunitar sa patruleze pe acolo si mi-au atras atentia cutiile de bere aruncate la tot pasul pe plaja in timp ce cosurile de gunoi marea majoritate erau nefolosite.

 

De obicei cand plec la mare sau la munte nu prea am limita la buget. Adica sa zicem aloc cam 100 de euro pe zi fara cazare + cat o fi pentru "neprevazute" daca ma simt bine.

Pe litoralul romanesc nu merg in Mamaia ca sunt prea multe fite. De obiceicand ma duc undeva nu-mi place sa fiu deranjat de manelele din nu stiu ce masina tunata, de picioarele vreunui moldovean/rus puse la mai putin de 30 de cm de sezlongul meu, etc. Ma duc la mare ca vreau sa ma simt bine si sa ma odihnesc dupa o saptamana de munca.

De vreo 4-5 ani, de cand am renuntat sa mai merg prin Vama, statiunea mea preferata este Neptun-ul si de obicei stau la Majestic pentru simplul fapt ca acolo este poate singurul loc mai linistit de pe litoralul romanesc, probabil si datorita preturilor si a numarului mic de terase si hoteluri de calitate.. Imi plac 2 terase de acolo: Terasa Majestic si Ciresica singurele de altfel care ofera niste servicii cat de cat de calitate dar preturile sunt mult mai mari ca cele de la terasele din Bulgaria. Nu-mi aduc aminte sa fi avut vreo nota de plata sub 100 de ron in ultimii 3 ani pe acolo.

 

de fiecare data cand merg la mare dau si cate o fuga prin 2 mai si vama sa vad ce mai e pe colo si observ cum se strica de la an la an.

 

Eu nu vad ce campanie negativa ar fi impotriva turismului romanesc cu atat mai mult impotriva lui Mazare. Nu vad care e legatura dintre Mazare si Vama veche, dar ma rog tu stii mai bine ce ai vrut sa zici.

Oricum eu te invit sa dai o fuga pe la Bulgari si pe urma sa incerci sa faci un versus cu litoralul romanesc.

 

Ultima nota de plata pentru masa de pranz in 2 mai / Golul francez a fost de 81 RON pentru 2 persoane. Am luat niste rechin cu cartofi prajiti, o ciorba de burta si doua beri fara alcool.

Probabil ca daca as fi mancat in Neptun m-ar fi costat cam 150 RON in timp ce la Bulgari cea mai scumpa nota de plata a fost 48 de leva cu mentiunea ca 750 de grame de somon preparat in stil georgian pe care abia am putut sa-l mananc a costat vreo 20 de leva. Acolo prtiile de mancare sunt portii ca sa zic asa. In romania abia daca numeri cartofii din farfurie. :)

 

Oricum data viitoare plec la Bulgari. Nu mai calc prin Romania.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...