Jump to content
Sign in to follow this  
Doggu`

Stie Cineva?

Recommended Posts

stie cineva la cate rpm e recomandat sa schimbi treapta de viteza la un cielo sohc?

Share this post


Link to post

Depinde ce "urmaresti" :)

Share this post


Link to post
Depinde ce "urmaresti" :)

pentru functionarea motorului in parametrii normali,nu ptr consum

Share this post


Link to post

Avand in vedere vechimea masinii.. 2500-4500. daca sari in depasire de 4500 nu e problema, doar s anu mergi constant peste 5 mii. s-a mai discutat de altfel, foloseste botonul de .

Share this post


Link to post

Personal, n-am crezut niciodata in chestii de genul asta( L.E ma refeream la functionarea motorului in parametrii optimi. Ca sa functioneze optim, dupa mine, e suficient sa ii faci schimburile cand trebuie si sa nu-ti "bati joc" de el). Parerea mea e ca merge optim cam la orice turatie(mai putin "in rosu"). In zona rosie nu functioneaza optim, si contra intrarii in acea zona e protejat de ECM prin taierea injectiei, referitor la subturare, atata timp cat nu apesi pedala la fund, fiind sub 3000 rpm n-are ce sa-i dauneze.

Eu am mers cam 100k cu un Sohc fara sa am nici o problema la motor, fara sa-mi fac probleme legate de turatii.

Totusi iti recomand in oras s-o tii peste 2000 rpm (in masura in care poti) si sa nu "dai in ea" tare sub 3000, iar afara... se fereste singura :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post
Parerea mea e ca merge optim cam la orice turatie(mai putin "in rosu"). ...

 

 

Cred ca exagerezi si am pretentii de la tine. :)

Share this post


Link to post

Exagerarea a fost voita, dovada si recomandarea pe care i-am facut-o :)

Experienta mea cu Cielo-ul cu care n-am avut nici o problema in toti km aia (97%facuti pe gaz, si probabil nici in viitorii pt. ca inca a ramas la mine) mi-a aratat ca nu-i deloc pretentioasa. Eu am un stil pacatos de condus in oras, conduc destul de subturat, dar asta nu inseamna ca n-a vazut de foarte multe ori turatii de 6000+rpm (asta afara).

Eu as fi mai preocupat de schimburi (sa fie facute la timp) si de consumabile (sa fie de calitate) decat de stilul de condus urban (banuiesc asta-i majoritarul din nr. de km ai multora). Turatia de cele mai multe ori ti-o impune coloana. Poate si faptul ca multi km i-am facut pe afara au ajutat motorul sa nu aiba problemele de care multi s-au plans (de la lipsa de putere la Check engine-ul aprins).

Totusi, pe langa recomandarea anterioara... dupa o saptamana de mers exclusiv urban nu face rau un drum de 100km afara sa se mai dezmorteasca un pic si masina :D

Share this post


Link to post

Perfect de acord cu tine cu consumabilele sau cu viteza "impusa" de trafic.

Dar acolo unde traficul permite ideal este sa nu se mearga subturat/supraturat.

Share this post


Link to post

Absolut! Extremele sunt de evitat, in special extrema de jos, pt. ca de supraturare are singura grija (daca se poate spune asa, ma refer la limitare) si deja e inutila urcarea peste 5600rpm :)

Share this post


Link to post

ms mult , o sa tin cont de sfaturile voastre

Share this post


Link to post

Salutare. Caut un Manual de Service PDF pentru SUZUKI SWIFT 1300cm3 1999-2003.

Imi puteti intinde o mina de ajutor? Caut de ceva timp dar nu gasesc. Multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...