Jump to content
Sign in to follow this  
Kali

Vopsea Auto Deosebita

Recommended Posts

Pentru un proiect mai indraznet (nu spun care si sa nu spuna nici aia care "stie"), as avea nevoie de :

 

- 2 litri de vopsea visiniu-metalizat, cu reflexe albastre si/sau verzi (cu tonele de lac aferente )

- 200 ml vopsea alba reflectorizanta (cam cum e cea de pe numerele auto).

 

Ma intereseaza, evident, niste preturi, daca stiti, si locuri de unde as putea procura asa ceva. Din cate am auzit (ca nu ma pricep), tipul acesta de vopsea-cameleon se concepe pe calculator, iar asta nu se intampla la orice magazin de vopsele auto.

 

Multam fain si iarna usoara!

 

:lavolan:

Share this post


Link to post

hai dom'le spune la ce proiect secret iti trebuiesc vopselurile astea.

informatii poti afla de la fabricile producatoare sau de la dealerii locali.

Share this post


Link to post

din cate stiu eu asa ceva se gaseste la o firma (din pacate i-am uitat numele) ce are locatia chiar pe Iuliu Maniu, dupa radacini (cum mergi spre militari) si pana in intrarea in Politehnica. e o vopsitorie acolo si stiu ca ei vopsesc si cameleon. Poate au de vanzare si ce ai tu nevoie...

 

chiar daca nu ne spui, macar sa ne arati cand termini ce ti-a iesit...

Share this post


Link to post

Din cite stiu, singurii care fac vopsele sidefate sint Standox; pretul unei astfel de mantzocarii este cutremurator, vopsitoria unui VW Kafer expus la SIAB vopsit cu asa ceva a costat 2-3000E, materiale si manopera incluse.

Ca o paranteza, nu cred ca oricine poate vopsi cu zemurile astea, e necesara atit o prelucrare impecabila a suprafetei cit si o indeminare desavirsita in aplicarea vopselei, ca sa nu mai vorbim de cuptor ...

Share this post


Link to post
Pentru un proiect mai indraznet (nu spun care si sa nu spuna nici aia care "stie"), as avea nevoie de :

 

- 2 litri de vopsea visiniu-metalizat, cu reflexe albastre si/sau verzi (cu tonele de lac aferente )

- 200 ml vopsea alba reflectorizanta (cam cum e cea de pe numerele auto).

 

Ma intereseaza, evident, niste preturi, daca stiti, si locuri de unde as putea procura asa ceva. Din cate am auzit (ca nu ma pricep), tipul acesta de vopsea-cameleon se concepe pe calculator, iar asta nu se intampla la orice magazin de vopsele auto.

 

Multam fain si iarna usoara!

 

:lavolan:

 

Cred ca vrei sa faci niste flacari pe Harley... :tongue:

Share this post


Link to post

Are ide cineva ceva preturi si locatii unde sa se poata vopsii masina cu vopsea mata ?

Complet mata.

NU de alta dar la praful si gainatzurile si frunzele samd de la noi ma bate rau gandul sa imi trag asa ceva.

Macar elimin efectul nasol provocat de paianjenii de la spalatorie precum si murdaria de pe luciu.

+ ca imi place cum arata negrul ala mat.

Tocmai am vazut asta :

 

post-3313-1214104748_thumb.jpg

 

la Romex precum si un Dodge Nitro cu un tip de vopsea semimata neagra langa el.

In ciuda faptului ca erau destul de murdare ( chiar si la o expozitie ) , praful nu sarea in ochi ca la cele lacuite.

N-am poze cu respectivul Dodge dar cum putea sa contrasteze cromul cu vopseaua mata... unfkingbeliveble.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
In ciuda faptului ca erau destul de murdare ( chiar si la o expozitie ) , praful nu sarea in ochi ca la cele lacuite.

Asta nu o sa o cred in vezi. Are un vecin un bravo negru mat, singurul moment in care masina aia e curata e cand e IN spalatorie, pana acasa deja este murdara. Si ca bonus, murdaria nu se cunoaste ca pe o masina normala ci in pete/dungi (sa vezi ce faina e cea mai mica pata de grasime > :) ).

Share this post


Link to post
Ma intereseaza, evident, niste preturi, daca stiti, si locuri de unde as putea procura asa ceva. Din cate am auzit (ca nu ma pricep), tipul acesta de vopsea-cameleon se concepe pe calculator, iar asta nu se intampla la orice magazin de vopsele

Cuptor are orice service de tinichigerie normal, mai mult vopsitori buni. Dar ce vrei tu e altceva :)

Secretul e mai ales in vopsire nu atat in vopsea. Se dau mai multe straturi diferite, si de aici se scoate nebunia asta de cameleon.

Share this post


Link to post

=)) Ce ti-ai furat-o! Kali a pus intrebarea in 2005!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...