Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Politia Romana Si Posesorul (conducator) Auto

Recommended Posts

Dotarea politistilor nu e chiar rea asa . Anul asta am facut mult teren pt job prin tara .In cele mai indepartate catunuri unde nici macar nu e asfalt s-au dat Loganuri . Intreb si eu , pentru ce ?

Microbuze pt elevi nu sunt dar pentru militieni s-au gasit destul de multe fonduri pt masini.

E jenant!Si tot ei se vaita .Incercati sa va duceti la un post de politie al unei comune mai izolate si vedeti daca gasiti pe cineva zile intregi! Stiti care e suma pe care o primeste un militian pentru haine pe an ?

Aflati si o sa aveti surpriza sa vedeti ca un om normal ( cu venituri medii) nu cheltuie nici jumatate din suma aia .

Edited by body

Share this post


Link to post

Domnilor,stau,citesc si ma crucesc.Cum e posibil ca,noi,oameni cu scaun la cap(asa ne consideram)sa hulim in modul acesta (generalizat)o institutie a statului.De ce nu-i lasam sa-si faca datoria, punandu-le onoarea si reputatia in joc?De ce nu-i ajutam...?Nu ma mai mira nimic.Nu ma mira atitudinea si tupeul celor certati cu legea,lipsa de fermitate a celor care ar trebui sa o aplice si sa o respecte,luarea in deradere de catre multi dintre noi a legilor si nu in ultimul rand nivelul de trai .Sunt oameni care traiesc de pe o zi pe alta,d-lor,si asta ar trebui sa ne preocupe,nu faptul ca incalcand cu buna stiinta legea un politist ne-a tras la raspundere incercand sa-si faca DATORIA. Greseala este omeneasca, fiecaruia dintre noi i se poate intampla sau i s-a intamplat sa greseasca.Dar a ajunge sa ponegresti si sa insulti o intreaga institutie pentru cativa neputinciosi este jenant,ridicol. Atat am avut de spus si in incheiere o rugaminte:nu-mi sariti la gat este o opinie personala.Respecte.

Share this post


Link to post

Respecte Respecte, fara discutie. Matale intelegi ca e vorba de organul ce ar trebui sa se ocupe de respectarea legii si protectia cetateanului? Ei bine, stii ce inseamna la americani CETATEANUL si POLITISTUL? Acolo cetateanul are incredere in institutia asta mestere (cu uscaturile lor) pentru ca a sunat si in cateva minute un echipaj e venit. Nu e vorba de cativa neputinciosi, problema e de sus, numirile de sefi se fac politic si acum, licitatiile se fac la nivelul ministerului condus de un vames corupt pina-n gatzi, si se ajunge iarasi la cap. In jos doar se continua. Si acum loganurile de culoarea taxiurilor stau la vanatoare desi o norma interna prevedea acum cateva luni sa nu mai fie radare pe masini ce nu poarta insemne specifice. De ce? Pentru ca importanta e colectarea, oricum s-ar face ea. Asta e doar un exemplu, ele pot continua. Asa stimabile.. ca avem de-a face cu un sistem de balegar de sus in jos, in care unii se simt bine; le tine de cald.

Iar faimoasele schimbari la nivelul comportamentului purtatorului de bulan sau baston reflectorizant sunt apa de ploaie. Regulamentul ala se screm sa-l introduca de ani de zile, probabil se asteapta banii din amenzi (doar Iri a vandut ceva camere, nu?) pentru a construi un sistem informatic cat de cat modern, pina atunci .. nobilul garcea continuind sa-ti ia actele si sa fuga la masina, iar "tu", ca simplu muritor, sa te apleci umil la fereastra masinii cu sau fara girofar.

Share this post


Link to post

@urx Pai tocmai aia e , ca nu-si prea fac datoria !Onoare si reputatie , hm cred ca nici 50% nu au asa ceva in institutia aia . Afara e altceva , politia impune respect tocmai prin aplicarea legii tuturor categoriilor de cetateni( platitori de impozite) , ai vazut la noi asa ceva ? exemplele le ai zilnic la tot pasul.Ei oameni care traiesc de pe o zi pe alta??Dar ce zici despre profesori sau doctori- astia saracii nici nu mai traiesc!

Uitate de curiozitate in parcarea militiilor si masinile de acolo spun totul cam de pe ce zi pe alta traiesc astia.

Share this post


Link to post

Si dupa ce am citit mai sus, vad o stire pe informantia.ro

" Ştire: Şeful Poliţiei Române evaluează activitatea poliţiştilor prahoveni

 

 

Social Inspectorul general al Poliţiei Române, chestor principal de poliţie Dan-Valentin Fătuloiu, s-a aflat zilele trecute în judeţul Prahova, pentru a evalua activitatea poliţiştilor în primele 9 luni ale acestui an, transmite corespondentul AMOS News.

 

Cu această ocazie, au fost analizate atât modul cum au fost însuşite şi implementate proiectele şi programele manageriale la nivel instituţional, cât şi domeniile de activitate care necesită a fi îmbunătăţite, astfel încât cetăţenii să beneficieze de un serviciu poliţienesc eficient şi de calitate, aliniat standardelor europene. "

Sigur o sa iasa bine.. :)

Share this post


Link to post

Nu cred ca mai este nevoie sa va mai povestesc evenimentul meu cu politia :spumelagura: , a fost un topic.

Concluzia, politistii se cred niste sefi si noi suntem niste fraier, sper sa le aratam cu orice ocazie ca situatia nu sta asa! Poate sunt si exceptii dar nu prea am intalnit!

Share this post


Link to post

Nu am avut niciodata probleme cu Politia Rutiera si nu am fost oprit odata.Cand am gresit am recunoscut pe loc si baietii au fost super de treaba de fiecare data uneori am scapat alteori nu.Cand respectul e reciproc nu apar probleme.Vorbesc numai de Politia Rutiera.

Cat despre cei de la dezordine publica...cu astia m-am alergat duminica pe Ferentari...mama lor de boshimani(aborigeni) se cred buricul panamantului.

Share this post


Link to post

in primul rand limabajul meu a in totpicul anterior a fost direct proportional cu limbajul folosit de voi(gen Garcea si o adunatura de prosti)

Imi pare rau ca nu am mai intrat pe forum cateva zile dupa controversata discutie cu privire la politisti si s-au adunat prea multe replici dar care are ochi de citit sa citeasca.

1. Pentru cei care s-au uitat prea mult la vacanta mare mitul Garcea va disparea in curand , mai exact de la 1 ianuarie cand toti militienii( cei scolarizati inainte de 1989) vor fi scoti cu japca: in urma pensionarii acestora vor urma o serie de legi prin care se va incerca restabilirea situatiei care a fost acum catva timp.De exemplu cati dintre voi stiu ce se intampla daca nu platesti o amenda?Mare lucru nu , insa se va introduce inchisoarea fiscala si sa vedem atunci care mai are curajul sa nu plateasca o amenda riscand sa stea laolalta cu toti boschetarii.

2.Multi dintre voi au dreptate cand zic de coruptie, de politisti fricosi si de diverse spete cand ati asistat la lasitatea unor uscaturi.Credeti ca mie imi plac astfel de colegi?Va zic NU, ii urasc din tot sufletul, deoarece am facut o scoala militara in care vrand nevrand esti invatat sa-ti aperi tara si sa fii patriot, insa la ora actuala multi dintre cei carora le ziceti Garcea sunt incadrati direct(au dat un examen si au ajuns mari politisti numai pentru bani fara a avea in sange patriotismul si curajul necesar unei astfel de meserii.

3. Consider ca pe acest forum putem purta o discutie civilizata DE ACUM INAINTE lasand la o parte replicile celor dinainte care nu au vazut batai decat de la balcon sau in filmele cu JACKIE CHAN SAU BRUCEE LEE.

4.Cum credeti voi ca si contribuabili ai acestei tari , multi dintre voi nefiind cine stie ce personalitati, ca se poate face lege si ordine pentru toata lumea daca voi(pentru cei care se simt) ca si

 

expero 16V Jan 27 2005, 11:47 AM Post #19

 

 

Membru

 

 

Grup: Membru

Posturi: 1,213

Inscris la: 20-April 04

Membru Nr.: 95

Locatie: Buzau

Auto: Opel astra coupe Bertone

 

 

 

m-a uns la suflet faza care urmatoare.Mai sunt si unii care-si permit sa faca misto de politisti.

Un Passat cu geamuri fumurii, vr6,tot tacamul.depasire pe linie continua , viteza.N-avea nici numar pe fata . Sare militianul din boschet il opreste si asteapta.

Ala trage la 10 m.de el si nu se da jos ci doar deschide geamul.Militianul astepta sa vina ala spasit si umil la Vento si sa se caciuleasca la el.Vizibil nervos militianu' se da jos si ii face semn sa vina la masina.Ala nici nu se uita la el , drept care miulitianu' incepe sa se deplaseze spre passat cu atitudinea aia de smecher, mergand usor leganat si patruns de importanta.

Ii zice soferului sa scaota actele si incepe cu glume de milioane de lei , inclusiv retinerea masinii pt.fapul ca n-are numar.Ala incearca sa-i vorbeasca frumos, militianu' nu si nu ca masina ramane aici alea-alea.

Eu ma cocosam de ras pt.ca si eu depasisem pe linie continua si ma oprise boul cu putin inainte de passat.

La un moment dat ala din passat scoate o legitimatie si ii arata militianului , scoate numarul din portbagaj si permisul pe care le arunca in fata la vento, se suie in masina lui si pleaca nervos.

Sa vedeti apoi cu cata disperare dadea militianu' prin statie unui echipaj din fata sa-l opreasca pe ala ca sa vina sa-i dea actele si numaru'.....Omul era seful SRI pe nu stiu ce judete de care apartinea si boul ala de politist

Drept care mi-a dat actele ca era prea disperat sa-l prinda pe ala ca sa-i mai arda sa-mi dea amenda mie

 

Daca unul ca el gandeste asa cum credeti ca gandesc toti golanii care au 2-3 curve la produs afar si si-au luat mertan .

Sa-mi zica unul dintre voi ca nu a incalcat legea oricare ar fie ea (penala sau contraventionala).De ce trebuie sa vedem gunoiul din ochiul altuia cand nu vedem parul din ochiul nostru.

 

Exista doua lucruri infinite universul si prostia umana, de prima nu prea sunt sigur _ALBERT EINSTEIN

Va considerati perfecti in ceea ce faceti cumva?NU cred.

Cati dintre voi stiu cata benzina se da la o masina de politie de ordine publica pe luna?EXACT 75 de litri

Cati dintre voi stiu cum trage un pistol CARPATI, si prin ce treci daca tragi(iti risti libertatea va zic eu)

Stiati ca politistii de la RUTIERA intocmesc la iesirea din tura un raport in care printre altele scriu despre cati politisti au sanctionat in ziua respectiva.

Mai sunt multe de zis, insa dupa cum am mai zis mare parte dintre voi au dreptate insa nu generalizati stimati contribuabili , aici ma doare cel mai mult.

Stiti cati politisti platesc rate la banci mai mult de 60% din salariu pentru o masina sau pentru o casa ?

Marea majoritate a celor care poarta uniforma.

P.S. vorbiti civilizat va raspund la fel

MULTUMESC URX.

Share this post


Link to post

Ok.

Lucrez in centru..

Aglomeratie maxima in fiecare zi, claxoane, nervi.. intersectia este hasurata si semaforizata..

Politisti?.. da apar pt ca este pe traseul prezidential...Stiu cand trece Basescu ca la aparitia politistului in maxim 20- min trece si coloana oficiala.. si nu apar doar in acea intersectie, ci la fiecare semafor sau trecere de pietoni.. si in sfarsit se circula fluid(mai putin cu 1 min inainte de coloana)

A trecut colana.. in 2-3 min pleaca politisti si.. se reia ziua normala a bucuresteanului.. nervi, claxoane, ambuteiaje..

De ce nu sta mai mult?

Probabil ca sunt detasati din alte zone.

Politisti de la circulatie in drumul taberei(in afara de rarar) nu sunt decat daca sunt meciuri internationale pe steaua..

Si ma gandesc.. vad zilnic masini de politie la locul de munca.. unele vin usor.. se apropie de intersectie, se asigura .. si trec... chiar daca e rosu.

Pentru ei nu mai conteaza.. sunt organe ale legii, permanent in misiune probabil. Nu conteaza ca trebuie girofar si sirena pt asta..

Sa nu mai vorbesc de politisti de secii noaptea.. merg incet si cu girofarul.. normal ca semaforul este optional..

Ma uit la toti care se cred "jmekeri" din randul "civiilor".. oare de ce se intampla asta?

Coloarea rosie este optionala.. pentru ca stie ca le merge..

 

PS.. va intra in vigoare noul cod rutier.. sunt sigur ca va fi o campanie de amenzi de 1 luna de zile, apoi totul va reintra in normal..

Share this post


Link to post
Stiti cati politisti platesc rate la banci mai mult de 60% din salariu pentru o masina sau pentru o casa ?

Marea majoritate a celor care poarta uniforma.

 

Asta sa fie un autodenunt ?

pentru ca :

1) LEGEA nu da voie sa ai rate mai mari de 40% din salariu ... dar poate e doar pentru noi legea aia ...

2) Se recunoaste ca un politist poate trai cu 40% din salariu ... Cum oare ? Sau e salariul prea mare sau are si alte "resurse" ... Daca ar fi vorba de "cativa", s-ar putea admite, dar pentru "marea majoritate" ... ?

Share this post


Link to post

Mai oameni buni, la urma urmei ce incercam sa facem aici? Sa tragem toata politia in teapa? Doar pentru ca sunt politisti? Nu va doresc sa aveti vreodata nevoie de ei. Asa este, adevarul este undeva la mijloc, printre ei sunt si spagari, si "militieni" si habarnisti etc... Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i bagam pe toti intr-o oala. Chiar n-ati intalnit nici unul politisti amabili si competenti? Ma indoiesc...

Share this post


Link to post

Multumesc Mircea.

Ptr.KALOMAN o fi avand si ei sotii salariate te-ai gandit? :-?

NU VA DORESC SA AVETI NEVOIE VREODATA DE POLITIE.

VA PROPUN UN TOPIC?CE S-AR INTAMPLA DACA TOATA POLITIA AR FI IN GREVA O ZI?ATAT O ZI

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

@Mircea

Se pare ca "tragerea in teapa" e facuta chiar de un politist ..

Eu am spus clar "cativa" , @kornelush a spus "marea majoritate" ...

 

Oricum, nu inteleg inflamarea dupa replica mea; aici s-au scris cuvinte grele ["boul" fiind printre cele mai usoare ...] si nu a luat nimeni atitudine ... Eu chiar ii aparam pe politisti pentru ca, da, am intalnit printre ei MULTI oameni deosebiti, care chiar fac cinste uniformei.

Share this post


Link to post
VA PROPUN UN TOPIC?CE S-AR INTAMPLA DACA TOATA POLITIA AR FI IN GREVA O ZI?ATAT O ZI

 

N-aveti voie prin lege. N-are rost sa discutam ipoteze imposibile.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Kaloman, postul meu nu-ti era adresat in mod special. Vorbesc la modul general, ca OM. Am cunostiinte politisti, inclusiv de la rutiera, m-am lovit de ei, cunosc multi, pot da o gramada de exemple negative, dar si pozitive, atat cu politisti de la rutiera cat si de la ordine publica, judiciar sau rurala. Sunt si ei oameni, si simplul fapt ca sunt politisti si ca printre ei mai sunt si lichele nu ne indreptateste sa-i punem in aceiasi oala. Am zis, sa ne fereasca Dumnezeu sa avem nevoie de ei...

@tommy, dar daca? Daca ar fi posibil? Daca s-ar intampla? Cati dintre noi nu ne-am rugat, blocati in trafic fiind sa vina un politist?

Share this post


Link to post
CE S-AR INTAMPLA DACA TOATA POLITIA AR FI IN GREVA O ZI?ATAT O ZI

Ar fi mai putini hoti si spagari pe strada.

 

PS dar exista asa o zi, ziua Politiei, cand e bine sa circuli nici pe trotuar, sa nu te calce un colonel de politie beat cu masina din dotare, dupa care sa fie avansat la gradul de general !

Share this post


Link to post
Multumesc Mircea.

Ptr.KALOMAN o fi avand si ei sotii salariate te-ai gandit? :-?

 

OR fi avand sotii salariate, dar legea e lege; chiar la "venit cumulat" tot 40% da dreptul legea ...

Dar, asa cum am mai spus, poate ca legea aia nu e si pentu politisti ...

Share this post


Link to post
in primul rand limabajul meu a in totpicul anterior a fost direct proportional cu limbajul folosit de voi(gen Garcea si o adunatura de prosti)

 

da ... de ce ne bagi pe toti in aceeasi oala????

 

 

Imi pare rau ca nu am mai intrat pe forum cateva zile dupa controversata discutie cu privire la politisti si s-au adunat prea multe replici dar care are ochi de citit sa citeasca.

1. Pentru cei care s-au uitat prea mult la vacanta mare mitul Garcea va disparea in curand , mai exact de la 1 ianuarie cand toti militienii( cei scolarizati inainte de 1989) vor fi scoti cu japca: in urma pensionarii acestora vor urma o serie de legi prin care se va incerca restabilirea situatiei care a fost acum catva timp.De exemplu cati dintre voi stiu ce se intampla daca nu platesti o amenda?Mare lucru nu , insa se va introduce inchisoarea fiscala si sa vedem atunci care mai are curajul sa nu plateasca o amenda riscand sa stea laolalta cu toti boschetarii.

 

in teorie suna bine, din pacate ... in practica lucrurile stau cu totul altfel

 

in politie au fost angajati analfabeti si dupa 90 (daca chgiar vrei dovada iti dau o copie dupa un PV in care este scris "dambovita"

 

2.Multi dintre voi au dreptate cand zic de coruptie, de politisti fricosi si de diverse spete cand ati asistat la lasitatea unor uscaturi.Credeti ca mie imi plac astfel de colegi?Va zic NU, ii urasc din tot sufletul, deoarece am facut o scoala militara in care vrand nevrand esti invatat sa-ti aperi tara si sa fii patriot, insa la ora actuala multi dintre cei carora le ziceti Garcea sunt incadrati direct(au dat un examen si au ajuns mari politisti numai pentru bani fara a avea in sange patriotismul si curajul necesar unei astfel de meserii.

 

de povesti cu "patroiotism" am avut parte si la "pioneri"

 

 

 

3. Consider ca pe acest forum putem purta o discutie civilizata DE ACUM INAINTE lasand la o parte replicile celor dinainte care nu au vazut batai decat de la balcon sau in filmele cu JACKIE CHAN SAU BRUCEE LEE.

 

sa speram

 

 

4

.Cum credeti voi ca si contribuabili ai acestei tari , multi dintre voi nefiind cine stie ce personalitati, ca se poate face lege si ordine pentru toata lumea daca voi(pentru cei care se simt) ca si

 

expero 16V Jan 27 2005, 11:47 AM Post #19

Membru

Grup: Membru

Posturi: 1,213

Inscris la: 20-April 04

Membru Nr.: 95

Locatie: Buzau

Auto: Opel astra coupe Bertone

m-a uns la suflet faza care urmatoare.Mai sunt si unii care-si permit sa faca misto de politisti.

Un Passat cu geamuri fumurii, vr6,tot tacamul.depasire pe linie continua , viteza.N-avea nici numar pe fata . Sare militianul din boschet il opreste si asteapta.

Ala trage la 10 m.de el si nu se da jos ci doar deschide geamul.Militianul astepta sa vina ala spasit si umil la Vento si sa se caciuleasca la el.Vizibil nervos militianu' se da jos si ii face semn sa vina la masina.Ala nici nu se uita la el , drept care miulitianu' incepe sa se deplaseze spre passat cu atitudinea aia de smecher, mergand usor leganat si patruns de importanta.

Ii zice soferului sa scaota actele si incepe cu glume de milioane de lei , inclusiv retinerea masinii pt.fapul ca n-are numar.Ala incearca sa-i vorbeasca frumos, militianu' nu si nu ca masina ramane aici alea-alea.

Eu ma cocosam de ras pt.ca si eu depasisem pe linie continua si ma oprise boul cu putin inainte de passat.

La un moment dat ala din passat scoate o legitimatie si ii arata militianului , scoate numarul din portbagaj si permisul pe care le arunca in fata la vento, se suie in masina lui si pleaca nervos.

Sa vedeti apoi cu cata disperare dadea militianu' prin statie unui echipaj din fata sa-l opreasca pe ala ca sa vina sa-i dea actele si numaru'.....Omul era seful SRI pe nu stiu ce judete de care apartinea si boul ala de politist

Drept care mi-a dat actele ca era prea disperat sa-l prinda pe ala ca sa-i mai arda sa-mi dea amenda mie

 

Daca unul ca el gandeste asa cum credeti ca gandesc toti golanii care au 2-3 curve la produs afar si si-au luat mertan .

Sa-mi zica unul dintre voi ca nu a incalcat legea oricare ar fie ea (penala sau contraventionala).De ce trebuie sa vedem gunoiul din ochiul altuia cand nu vedem parul din ochiul nostru.

 

pai ... nu cred ca are vre-o vina "contribuabilul"

 

Exista doua lucruri infinite universul si prostia umana, de prima nu prea sunt sigur _ALBERT EINSTEIN

Va considerati perfecti in ceea ce faceti cumva?NU cred.

 

eu nu ... da ... tu?

 

 

Cati dintre voi stiu cata benzina se da la o masina de politie de ordine publica pe luna?EXACT 75 de litri

 

si asta e mult sau putin??? in alte tari politistii patruleaza pe bicicleta, sa inteleg ca ai nostrii tin prea mult la conditia fizica?

nu comentez cantitatea de benzina, dar ... daca este nevoie de mai mult sa ceara ... de la sefi nu sa se planga sau ... mai rau sa ceara de la "cetateni"

 

 

 

Cati dintre voi stiu cum trage un pistol CARPATI, si prin ce treci daca tragi(iti risti libertatea va zic eu)

aceeasi poveste de mai sus, nu vad cine va opreste sa solicitati imbunatatirea "dotarii" si a prevederilor legale ...

 

 

Stiati ca politistii de la RUTIERA intocmesc la iesirea din tura un raport in care printre altele scriu despre cati politisti au sanctionat in ziua respectiva.

 

extraordinar ... au cumva si "norma"?

 

Mai sunt multe de zis, insa dupa cum am mai zis mare parte dintre voi au dreptate insa nu generalizati stimati contribuabili , aici ma doare cel mai mult.

 

este foarte bine ca te 'doare", tu macar constientizezi, ... asteptam pe cat mai multi dintre colegfii tai sa faca asta

 

 

Stiti cati politisti platesc rate la banci mai mult de 60% din salariu pentru o masina sau pentru o casa ?Marea majoritate a celor care poarta uniforma.

 

pai ... mai toata lumea are rate, nu-i ajunge salariu ... pai ... sa faca alceva ... in RO se "importa" forta de munca. a ... chestia asta presupune sa mai si munceasca ... mda ... intradevar ... nu-i deloc echitabil

 

P.S. vorbiti civilizat va raspund la fel

MULTUMESC URX.

 

 

asteptam raspunsurile

Share this post


Link to post

Da sunt si politisti de treaba (corecti si profesionisti), poate multi..

Sunt si vamesi, si doctori.. lista poate continua..

Insa conteaza proportia celor care incalca legea sau nu sunt corecti din bransa, si asta spune multe, nu vreau sa generalizam dar nu de mult s-a intamplat ceva la vama otopeni, i-mi mai aduc aminte de o sectie din Bucuresti unde doar parca 5 din toata sectia nu aveau dosar penal.. nu conteaza ca o face pt 5$ sau 10.000 $

Putem sa dam ca exemplu politistul din USA..

Credeti ca acolo viata de politist este usoara si au salarile mari, pentru care poti sa MORI la fiecare interventie, va spun ca este mult mai grea, dar spre deosebire de romania acolo este respectat si merita acel respect..

Acolo nici macar nu te poti gandi sa mituiesti un politist pt ca este mult mai grav, sa "multumesti" un medic nici atat, sa conditioneze el o operatie in functie de "tariful"la plic nici atat.. a 2-a zi ar fi mort daca nu ar face ceva ce era obligat sa o faca, binenteles daca omul este asigurat medical.

Nu zic ca acolo nu sunt uscaturi , cum sunt si la noi.. dar proportia conteaza..

Politia romana poate cere respect, insa il va avea numai atunci cand va merita toata increderea noastra..

Share this post


Link to post

Oricum trebuie sa recunoastem ca s-a schimbat ceva, nu mai sunt oprit asa des nu se mai leaga de toate rahaturile si cind ai comis-o te-a ars .De aproape 10 ani de cind am carnet o singura data am primit avertisment, in rest numai amenzi asta spune multe .

Share this post


Link to post

@kornelush :

Hai sa-ti mai povestesc o faza intamplata mie acum vre-o 4 ani .

Veneam din Dubai , cu ceva electronice (acolo is ieftine rau ) ceva whiskey , tigari etc , in cantitati rezonabile . Dupa spaga de rigoare de la vama Otopeni ( 30 $ bagati in pasaport) ajung spre parcare unde erau ai mei . Vin doi Garcea unul imi flutura o legitimatie pe sub nas , zice ca e nu stiuu ce politai si sa deschid bagajele . Urmeza un mic scandal ( era dimineata si eu nu dormisem in noaptea aia) ca in final individul sa-mi zica "da si dumneata o sticla de whiskey si plecam" . Asta e cinstea si onoarea politiei romane.Binenteles ca nu i-am dat nimic .

Alta faza. Acum 3 ani un Garcea de la circulatie imi ia permisul pe motiv ca am iesit de pe o strada cu interzis . Eu nu iesisem de pe acea strada , aveam o factura fiscala de la firma unde fusesem si cumparasem ceva si dovedea ca nu aveam cum sa ies de pe acea strada da' pt el nu a contat .

Normal ca i-am dat in judecata si am castigat !Asta e din nou cinstea si onoarea politiei romane .

In Emirate daca iti trece cumva prin cap sa dai mita ai pus-o , ajungi imediat la racoare .

Alta faza intamplata acum vre-o 8-9 zile la Politia Boldesti-Scaieni jud. Prahova.

Bunica-mii i s-a furat porumbul de pe trei ferturi de hectar si am facut o reclamatie pe care am depus-o la Politia sus numita.

Un garcea (nu-i dau numele) merge pe teren cu mine ( am uitat sa-ti spun ca asta cu doua trese -nu-sh ce grad e asta avea un passat de cativa ani de-ti picau plombele - deh bugetar saracu) si pe teren incepe sa comenteze , ca porumbu era mic ca politia nu e obligata sa stea de paza , de parca eu asta spusesem !Eu pur si simplu am reclamat un furt.

In sfarsit plecam de acolo iar in ziua urmatoare se duce la bunica-mea cu inca doi militieni ca sa mearga iar la tarlaua respectiva.

Bunica-mea e batrana si de abia se mai misca , deci evident ca nu avea cum sa mearga , individul asta incepe sa se ia de ea!!!!

Eu nu prea am cum sa ajung din Ploiesti in timpul programului lor acolo ca am si eu servici .

Asa ca il sun lunea trecuta si ce-mi zice individul , ca trebuie sa vina bunica-mea sa dea o declaratie(alta) la sediul lor . Eu ma dau la el si ii spun clar ca bunica-mea nu poate ajunge la ei pt ca nu are cum , dupa ceva parlamentari imi zice ca se duce el la bunica-mea , dar nici pana azi nu ajunge . ASTA E POLITIA ROMANA DIN NEFERICIRE!

Scuze pt postul mai lung .

Edited by body

Share this post


Link to post
Ar fi mai putini hoti si spagari pe strada.

 

PS dar exista asa o zi, ziua Politiei, cand e bine sa circuli nici pe trotuar, sa nu te calce un colonel de politie beat cu masina din dotare, dupa care sa fie avansat la gradul de general !

 

Daca e colonel e militan si a zis parerea mea ndespre acestia

 

@kornelush :

Hai sa-ti mai povestesc o faza intamplata mie acum vre-o 4 ani .

Veneam din Dubai , cu ceva electronice (acolo is ieftine rau ) ceva whiskey , tigari etc , in cantitati rezonabile . Dupa spaga de rigoare de la vama Otopeni ( 30 $ bagati in pasaport) ajung spre parcare unde erau ai mei . Vin doi Garcea unul imi flutura o legitimatie pe sub nas , zice ca e nu stiuu ce politai si sa deschid bagajele . Urmeza un mic scandal ( era dimineata si eu nu dormisem in noaptea aia) ca in final individul sa-mi zica "da si dumneata o sticla de whiskey si plecam" . Asta e cinstea si onoarea politiei romane.Binenteles ca nu i-am dat nimic .

Alta faza. Acum 3 ani un Garcea de la circulatie imi ia permisul pe motiv ca am iesit de pe o strada cu interzis . Eu nu iesisem de pe acea strada , aveam o factura fiscala de la firma unde fusesem si cumparasem ceva si dovedea ca nu aveam cum sa ies de pe acea strada da' pt el nu a contat .

Normal ca i-am dat in judecata si am castigat !Asta e din nou cinstea si onoarea politiei romane .

In Emirate daca iti trece cumva prin cap sa dai mita ai pus-o , ajungi imediat la racoare .

Alta faza intamplata acum vre-o 8-9 zile la Politia Boldesti-Scaieni jud. Prahova.

Bunica-mii i s-a furat porumbul de pe trei ferturi de hectar si am facut o reclamatie pe care am depus-o la Politia sus numita.

Un garcea (nu-i dau numele) merge pe teren cu mine ( am uitat sa-ti spun ca asta cu doua trese -nu-sh ce grad e asta avea un passat de cativa ani de-ti picau plombele - deh bugetar saracu) si pe teren incepe sa comenteze , ca porumbu era mic ca politia nu e obligata sa stea de paza , de parca eu asta spusesem !Eu pur si simplu am reclamat un furt.

In sfarsit plecam de acolo iar in ziua urmatoare se duce la bunica-mea cu inca doi militieni ca sa mearga iar la tarlaua respectiva.

Bunica-mea e batrana si de abia se mai misca , deci evident ca nu avea cum sa mearga , individul asta incepe sa se ia de ea!!!!

Eu nu prea am cum sa ajung din Ploiesti in timpul programului lor acolo ca am si eu servici .

Asa ca il sun lunea trecuta si ce-mi zice individul , ca trebuie sa vina bunica-mea sa dea o declaratie(alta) la sediul lor . Eu ma dau la el si ii spun clar ca bunica-mea nu poate ajunge la ei pt ca nu are cum , dupa ceva parlamentari imi zice ca se duce el la bunica-mea , dar nici pana azi nu ajunge . ASTA E POLITIA ROMANA DIN NEFERICIRE!

Scuze pt postul mai lung .

Confor legii daca tot o iei asa esti obligat sa-ti asiguri paza(legea 333/2003 privind paza bunurilor)

Cu atitudinea cred ca era militan

 

 

Da sunt si politisti de treaba (corecti si profesionisti), poate multi..

Sunt si vamesi, si doctori.. lista poate continua..

Insa conteaza proportia celor care incalca legea sau nu sunt corecti din bransa, si asta spune multe, nu vreau sa generalizam dar nu de mult s-a intamplat ceva la vama otopeni, i-mi mai aduc aminte de o sectie din Bucuresti unde doar parca 5 din toata sectia nu aveau dosar penal.. nu conteaza ca o face pt 5$ sau 10.000 $

Putem sa dam ca exemplu politistul din USA..

Credeti ca acolo viata de politist este usoara si au salarile mari, pentru care poti sa MORI la fiecare interventie, va spun ca este mult mai grea, dar spre deosebire de romania acolo este respectat si merita acel respect..

Acolo nici macar nu te poti gandi sa mituiesti un politist pt ca este mult mai grav, sa "multumesti" un medic nici atat, sa conditioneze el o operatie in functie de "tariful"la plic nici atat.. a 2-a zi ar fi mort daca nu ar face ceva ce era obligat sa o faca, binenteles daca omul este asigurat medical.

Nu zic ca acolo nu sunt uscaturi , cum sunt si la noi.. dar proportia conteaza..

Politia romana poate cere respect, insa il va avea numai atunci cand va merita toata increderea noastra..

De ce trebuie sa dam mereu exemplu SUA.Chiar crezi ca exista grad de comparatie intre societatile noastre insa mai ales intre gradul de cultura de la noi si cel de la ei????

Eu nu cred.

Inca o data revin DE CE TREBUIE SA VEDEM GUNOIUL DIN OCHIUL ALTUIA CAND NU VEDEM PARUL DIN OCHIUL NOSTRU??

 

 

N-aveti voie prin lege. N-are rost sa discutam ipoteze imposibile.

DAR DACA???

 

 

cititi ce au scris in urma unii gen EXPERO, ANDREILB, care nu cred ca-s niste personalitati importante insa fac afirmatii de genul "nu are ce sa-mi faca".Daca nu stiati va aduc la cunostiinta ca in art.1 din legea fundamentala a unei tari ,Constitutia, zice NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE, daca unii ca ei gandesc asa ce pretenti putem avea de la parlamentari, deputati, VEDETE s.a

Share this post


Link to post

@kornelush:tu de fapt ce vrei?ca mi-e din ce in ce mai greu sa te inteleg :scarpin:

Share this post


Link to post

Dau ca exemplu SUA pt ca de aolo detin mai multe informatii decat din alte tari.

Nu ne putem compara, dar nici nu pot fi multumit cu ce avem..

Eu unul respect partea mea, platesc taxe si nu (prea) incalc legea.. trebuie si cei care asigura respectarea ei sa-si faca treaba, si ar trebui ca ei sa fie un exemplu in conduita si respect fata de lege..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...