Jump to content
Sign in to follow this  
bella

Moeciu, Fundata, Poiana Marului...

Recommended Posts

Avand in vedere ca se apropie perioada concediului m-am gandit ca ar fi util un astfel de topic.(nu am gasit nimic grupat pe forum despre aceasta zona)

Chiar daca zona Moeciu tinde sa devina o a doua Vale a Prahovei, este aproape si comoda pentru iesiri scurte...

 

Asadar, avand in vedere varsta juniorului meu, anul acesta este exclusa marea cu atat mai mult o iesire externa. In concluzie as vrea sa merg maxim o saptamana in zona Moeciu si ma intereseaza experientele voastre in special la cazare.

 

Eu nu m-am cazat decat de vreo 2 ori in zona si a fost decent dar a fost acum cativa ani si nu mai tin minte numele pensiunilor. Ca sa incep eu, pentru masa recomand Craiasa Muntilor.

 

Astept sugestii, pareri, sfaturi in legatura cu pensiunile/restaurantele din zona.

 

Multumesc si concedii placute tuturor.

Share this post


Link to post

I hate Valea Prahovei & Moeciu... Maramu' rullz pentru mai mult de un weekend.

Share this post


Link to post

Ai dreptate Alex. Pe Valea Prahovei nu am mai fost de 5 ani.

Exact cum spuneam, din pacate si Moeciu tinde sa devina o Vale a Prahovei dar, avand in vedere situatia sunt fortat sa merg aproape de domiciliu.

Share this post


Link to post

Mai, nu are nimic bebe sa mearga 5-6 ore in masina... Eventual te opresti si tu pe drum in Alba Iulia sau Cluj si ramaneti peste noapte. Iti promit ca multumirea si senzatia de bine pe care ti-o da maramu' nu se compara cu greata indusa de industria turistica de pe vp.

Share this post


Link to post

Da, interesant ce spui tu...si eu as vrea sa vizitez maramuresul si daca se poate, in perioada Craciunului.

O sa iau in calcul si varianta ta dar mai aproape de perioada in care vreau sa plec pentru a vedea cum evolueaza copilul si cum suporta calatoriile cu masina.

 

Multumesc si astept pareri in continuare. :)

Share this post


Link to post

in fundata panorama este superba,iar aerul este ozonat! iti recomand pensiunea monica,conditii bune si 50 lei camera/noapte; din fundata se face un drum la dreapta(cand vii dinspre moeciu) care tot coboara si da in satul turistic sirnea,inconjurat de dealuri inalte ,cu case rasfirate; aici iti recomand casa dudu ,60 lei/camera sau 40 lei la niste casute tot in cadrul pensiunii.

Edited by Mircea
Majuscule te rugam.

Share this post


Link to post

Bella, ce varsta are piciul?

Daca are un an sau aproape iti recomand sa mergi cu el mai degraba la mare, pe la jumatatea lunii septembrie, decat la munte.

Alx, nu e vorba de 5-6 ore, poti merge cu el si 12 ore in masina, insa este foarte important sa te opresti des. Spre exemplu eu anul trecut am facut Buftea - Venus in 5 ore aproximativ, oprindu-ma cam la fiecare o ora si jumatate cate 15 minute minum sa faca piciul cativa pasi, sa pape, sa se dezmorteasca etc. La intoarcere am avut bafta ca a adormit si cat a dormit am mers intins, apoi am oprit si am facut doar vreo 4 ore.

Daca ar fi sa plec cu el in Maramures, m-as incumeta ca un drum ce normal il faci in 7 ore, sa-l faci in vreo 12 de fapt.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
Da, interesant ce spui tu...si eu as vrea sa vizitez maramuresul si daca se poate, in perioada Craciunului.

Mergi vara e SUPERB.Am fost asta vara insa nu gasesc momentan pozele.

Ospitalitatea e ca nicaieri in tara asta.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Complexul de la Cheile Gradistei .. e super fain ...

Share this post


Link to post

Copilul va avea 6 luni in August.

Share this post


Link to post

E devreme pentru mare.

Share this post


Link to post

Va recomand Casa Elena din Voronet nu se compara cu Botiza din Maramu' unde am fost asta iarna; de fapt eu am fost un pic deceptionat de Maramures, a doua oara nu cred ca mai merg... Oamenii sunt super, insa serviciile si drumurile lasa de dorit...

Share this post


Link to post

Ai avut tu ghinion Wolfman, sau ai avut pretentii de hoteluri de 4-5 stele. Noi am fost la taran in casa, nici macar pensiune nu era si am fost suuuper incantati.

 

Cand, pe de alta parte, am fost super dezamagit de Moldova, in periplul pe la manastiri, in special un episod cu o calugarita-bodyguard de la Voronet.

 

Eu, SIGUR, la manastiri n-oi mai merge (si atunci cand am fost am intrerupt dupa 2-3), poate in zone izolate cu adevarat dar imi pare rau sa o zic, moldovenii, muntenii si dobrogenii fac un turism jenant.

Share this post


Link to post

Da Mircea, asa m-am gandit si eu...

Stimabililor, sa revenim. :)

Share this post


Link to post
Ai avut tu ghinion Wolfman, sau ai avut pretentii de hoteluri de 4-5 stele. Noi am fost la taran in casa, nici macar pensiune nu era si am fost suuuper incantati.

 

Cand, pe de alta parte, am fost super dezamagit de Moldova, in periplul pe la manastiri, in special un episod cu o calugarita-bodyguard de la Voronet.

 

Eu, SIGUR, la manastiri n-oi mai merge (si atunci cand am fost am intrerupt dupa 2-3), poate in zone izolate cu adevarat dar imi pare rau sa o zic, moldovenii, muntenii si dobrogenii fac un turism jenant.

 

:o fftopic: Poate am avut amandoi ghinion si-am nimerit unde nu trebuia; asta nu inseamna ca nu mai trebuie incercat! :) La Casa Elena am fost acum doua saptamani la un team-building, totul a fost de exceptie, de la mancare (va recomand specialitatea bucatarului: tocanita vanatoreasca) pana la camerele unde se doarme ca acasa; preturile sunt OK, desi pensiunea este de 4 stele.

La Botiza am petrecut Revelionul, singurul fel de mancare care mi s-a parut OK a fost smantana, in rest toate felurile contineau porc (inclusiv prajiturile - untura); camerele cu sobe unde ori mureai de cald (seara) ori te lua frigul (dimineata), etc; compania de exceptie a suplinit restul, din fericire.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post
Complexul de la Cheile Gradistei .. e super fain ...

Se mananca foarte bine, asta e adevarat. Insa pentru cazare, banii pe care ii cer nu sunt justificati. Am stat la Casa Ana din complex. Si nu m-a impresionat.

Mie imi place foarte tare Moeciu, mai ales Moeciu de sus. Recomand pensiunea Daniela Clinciu. Ieftin si bun! :) >-

Share this post


Link to post

Pensiunea Daniela Clinciu? N-am mai auzit de ea :P ...a auzit altcineva de pe forum de Madam Clinciu? :D

Share this post


Link to post

Neah... dar parca avea un baiat cu un X5... parca, parca...

Share this post


Link to post

Care sunt tarifele la Casa Elena ? Am intrat pe site-ul lor si imi place cum arata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...