Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Se Termina Petrolul

Recommended Posts

Eram foarte ontopic tinand seama de sensul in care a luat-o discutia.

Share this post


Link to post

ok :)

Share this post


Link to post

Asta cu iradiatu' seamana cu terminarea petrolului, cu incalzirea globala si cu ... riscul la care suntem supusi folosind mobilul des/mult :) . So, nu cred ca murim nici iradiati, nici de lipsa/terminarea petrolului, parerea mea ;)

Share this post


Link to post

Nu, aia cu iradiatul e mai tare.

Share this post


Link to post

Bai fratilor, faza cu iradiatul era o gluma, ce naiba.

Share this post


Link to post

Zmeule daca te pasioneaza subiectul iradierii sa sti ca se organizeaza camping-uri in Prypiat :) iar biletele se dau spre vanzare numai in varianta "dus"   :) )

Share this post


Link to post

Legat de iradiere:

 

http://ars.userfriendly.org/cartoons/?id=20080528

 

http://ars.userfriendly.org/cartoons/?id=20080529

 

 

Referitor la Prypiat, era o fatuca care mergea cu motocicleta chiar prin Cernobil. La nivelul asfaltului radiatia era tolerabila.

 

Edit: http://www.kiddofspeed.com/

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

Eu propun sa-l iradiem pe Zmeulica pt ca a luat-o rau pe aratura. Bre era vb de lipsa petrolului nu de metode de a inlocui petrolul si nu vad de ce as inlocui petrolul atata timp cit este din belsug .

Share this post


Link to post
... nu vad de ce as inlocui petrolul atata timp cit este din belsug .

Pretul unui produs creste vertiginos, doar, cand cererea lui depaseste oferta. Altfel, nu-i cineva tampit sa dea dublu pe el cand exista din belsug.

Share this post


Link to post

Sau atunci cind vanzatorul este pacalit de cumparator prin neplata produsului, sau plata produsului cu bani falsi . Producatorul incearca si el cumva sa mai scoata din pierdere .

Share this post


Link to post

Pierdere? Le-a crescut profitul cu cate un ordin de marime celor din domeniu...

Share this post


Link to post

Topicul asta este unul din motive. Marunt, de fapt un simptom decat o cauza, dar este.

Share this post


Link to post

Zmeule nu a crescut deloc nici un cont pt ca dolarul este fara acoperire, tocmai de asta se duce america de rapa si trage dupa ea si europa .

Share this post


Link to post

De parca numai americanii se ocupa cu petrol... :) ) Tu chiar nu intelegi? A scazut dolarul dar profiturile celor din bransa au crescut cu mult mai mult decat a picat dolarul.

Share this post


Link to post

In sfârsit mai aud si eu ca se mai ieftinesc carburantii. Sper sa o tina si celelante companii tot asa si trendul sa continue.

Share this post


Link to post

Culmea e ca sapt. trecuta Rompetrol si Petrom au marit preturile la carburanti :scarpin:

Share this post


Link to post

=)) cu 3 bani se "ieftineste" benzina. Daca si asta se numeste ieftinire :-j .

Petrom(Omv)-ul mai are un pic si ajunge cu preturile la nivelul Omv-ului (si e cam normal fiind 1 si aceeasi firma). Am trecut ieri pe langa un Petrom si avea pretul la benzina de 95, 3.97lei/litru, in timp ce Omv-ul are la cea de 95 pretul de 4.07, iar la cea de 100, 4.7 lei :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Eu am pus de la lukoil, 4.27 parca cea de 98 si e ok, fratemio a bagat rompetrol de 98 si spune ca e foarte multumit, incerc si eu data viitoare, nu am pus de mult de la patriciu.

Share this post


Link to post
=)) cu 3 bani se "ieftineste" benzina. Daca si asta se numeste ieftinire :-j .

Petrom(Omv)-ul mai are un pic si ajunge cu preturile la nivelul Omv-ului (si e cam normal fiind 1 si aceeasi firma). Am trecut ieri pe langa un Petrom si avea pretul la benzina de 95, 3.97lei/litru, in timp ce Omv-ul are la cea de 95 pretul de 4.07, iar la cea de 100, 4.7 lei :)

Preturile de la statiile Petrom , Petrom V si Omv difera în functie de locatie si alte motive. Dupa cum vezi mai jos preturile difera intre statii din acelasi oras la o distanta relativ mica intre ele.

preturi_petrom.pdf

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Si la Mol este la fel. Pe DN1(otopeni) 1l de Tempo 95 costa 4.07RON; la fel si la Mol-ul de la podul Grand. In schimb, pe Barbu Vacarescu aceeasi benzina costa 3.97RON. Cand am intrebat de ce, mi s-a spuns: "Depinde de benzinariile din apropiere, concurenta. Cresc ei pretul, crestem si noi!" :shock:

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Dupa cum vezi mai jos preturile difera intre statii din acelasi oras la o distanta relativ mica intre ele.

 

Stiu, si in Craiova/Bucuresti/Brasov (in alte orase nu stiu) e cam la fel. Eu ziceam ca aceste asa-zise ieftiniri, sunt facute doar pentru "reclama". Practic in ultima perioada pretul a fost marit, de mai multe ori, si cu mult mai mult decat 3 bani.

Ieftinire, dupa parerea mea, inseamna ca in ultimul an (un exemplu pur teoretic, la fel si perioada) pretul benzinei/motorinei sa fi crescut cu 1 leu, iar ieftinirea sa fie

Share this post


Link to post

De fiecare data cand vad topicul asta "Se termina petrolul" in new posts nu pot sa nu ma intreb:

"Iar? Parca se terminase."

Share this post


Link to post

E pe vine, Sato :mrgreen:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...