Jump to content
Sign in to follow this  
cdorob

Tampoane De Cauciuc La Capota

Recommended Posts

Salut,

 

La Cexe-ul meu (2004) cand ridici capota se vad doua tampoane de cauciuc (care sustin capota) dar mai apar si doua locuri goale mai sus. Trebuie sa fie 4 sau 2 tampoane, voi cum aveti? Mie mi se pare ca din cauza lipsei tampoanelor, capota face burta (se vede la linia dintre capota si aripa.

Share this post


Link to post

... la mine sint 4 , 2+2 pe fiecare parte si inca doua in fata , alea care se insurubeaza in capota "cu reglaj" . Capota da senzatia ca face burta , daca te uiti mai atent ai sa vezi dece -- e "normal" sa fie asa . :>

Share this post


Link to post
... la mine sint 4 , 2+2 pe fiecare parte si inca doua in fata

 

Da, e clar, eu n-am decat 2...Pe cele care se regleaza le am. Dar ce ma mai mir, probabil ca le-a scos "Georghe" de la Service...

Share this post


Link to post

... sau au cazut , ca abia se tin pe'acolo . :(

Share this post


Link to post

Cu sigurantza erau necesare la alt Cielo. Genul asta de piese nu intra in stocul permanent... Daca prind vreun mecan de-asta il leg de masina si-l tarasc pe sosea pana am vazut pretzurile din toate magazinele din Bucuresti, dupa care il pun sa mi le cumpere pe cele mai scumpe. Nu ?

Share this post


Link to post

Sau te duci iti iei unle de Dacie cu 4000/buc. le lipesti cu "moment" si le tai 2 cm.si nu le mai da nici mamaia pe-alea de acolo.Din proprie experienta iti spun :)

Share this post


Link to post

La CIELO-urile noi dintro nejustificata economie la capota motor nu sint decit cei doi suporti de cauciuc montati prin infiletare si din care prin ajustarea lor se regleaza jocul flancurilor laterale ale capotei.Din fabrica lipsesc ceilalti patru care erau ficsati pe laterale prin lipire.Lipseste si garnitura de cauciuc montata la partea din fata precum si aparatorile montate pe contraaripi din jurul bieletelor de directie.Pe linga astea a fost exclusa si montarea lampii in torpedou iar ornamentele de plafon nu mai au decuparile necesare montarii unui porbagaj pe pavilion. [-O<

Share this post


Link to post

E exact cum spune Nini. Eu era sa-i strang de gat pe aia de la dealer cand am vazut ca nu are tampoanele si nici "buza" de la capota. Am verificat in parc toate masinile si nici-una nu avea, iar cand am fost la revizie la Craiova le-am facut alora tam-tam si cu chiu cu vai au facut rost de toate cele. Bineinteles ca a trebuit sa le platesc. Au inceput si cei de la DWAR sa faca aceleasi economii stupide ca si cei de la Dacia care la SLZ mai aveau putin si ti-o dadeau ca pe Lego sa o asmblezi tu acasa.

De vina suntem noi cumparatorii care acceptam orice ineptie a producatorului.

Share this post


Link to post

... dar domnilor , sa vedem si partea "buna" a lucrurilor ... e o adevarata placere sa faci rost de cite un chitzibush cit de mic , la fel ca niste colectionari/restauratori :dizzy: invershunati ;) . Iata , deci cum cum se nashte un hoby-by . =))

Eu am completat tot ceea ce era de completat si acum nu mai am ce sa fac . :( =))

Share this post


Link to post

Vinde "batranica" si cumpara-ti una noua.Garantat o sa ai de lucru cel putin un an.

=)) :thumbl:

Edited by satori

Share this post


Link to post

Cred ca o sa vand espero la dezmembrari...De ce?Pt.ca or sa vina flacaii care si-au luat executive si or sa-l cumpere.Poate la unu fabrica a uitat o bujie, altuia au uitat sa-i puna un piston ... :lavolan: :thumbl:

Edited by expero 16V

Share this post


Link to post

Cum se monteaza aparatorile de pe contraaripi din jurul bieletelor de directie? Am facut comanda la Nicu Barbu. Trebuie desfacut capul de bara sau aparatoarea este taiata si se poate introduce pe axul bielei? E 100 de mii una bucata si cica are si "bradutii" de prindere pe contraaripa.

Reperul 5 din imaginea atasata sunt aparatorile astea

post-627-1141652819_thumb.jpg

Edited by EXE

Share this post


Link to post

Despre ce tampoane este vorba pt ca si eu am un cielo 2004 si din cate am citit aici are multe lipsuri pe care unu care nu a mai avut cielo nici nu stie de ele!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...