Jump to content
Sign in to follow this  
VFX

Romania Primeste Licenta Pentru Construirea Unui Circuit

Recommended Posts

Pilotul italian de Formula 1 Jarno Trulli va semna sambata, la Bucuresti, in cadrul unei conferinte de presa, cu compania South Pacific Group, contractul de acordare a licentei pentru construirea unui circuit Grand Prix One in Romania.

 

"Ideea dezvoltata de catre Jarno Trulli, Grand Prix One este un complex de retail de moda realizat la standarde europene, care include un hotel international, show room-uri pentru masini si motociclete si un circuit de curse auto care va servi atat pentru cursele de masini, cat si pentru testarea automobilelor si motocicletelor expuse. Romania este doar una dintre cele sase locatii unde reprezentantii Grand Prix One si-au anuntat intrarea", se arata intr-un comunicat transmis joi MEDIAFAX de catre South Pacific Group, compania care va dezvolta Grand Prix One in Romania.

 

Cu o suprafata construita de peste 200.000 de metri patrati, Grand Prix One va avea o galerie comerciala intinsa pe o suprafata de 60.000 de metri patrati, restaurante, cafenele, terenuri de joaca pentru copii si o cladire de birouri.

 

Complexul va atrage anual, potrivit estimarilor celor care promoveaza conceptul Grand Prix One, mai mult de patru milioane de vizitatori, atat din Romania, cat si din afara tarii.

Desi initial se anuntase ca circuitul va fi construit la Snagov, in prezent acesta locatie nu mai este atat de certa.

 

"O comisie de experti din partea comitetului de investitii se afla in faza finala a analizei a doua locatii pentru proiect, ambele aflandu-se la 20-25 kilometri de centrul Bucurestiului", se mai arata in comunicat.

Grand Prix One Romania este preconizat sa se deschida la sfarsitul anului 2010, iar costul al proiectului va depasi 250 de milioane de euro.

 

Din echipa Grand Prix One care va semna sambata, la Bucuresti, contractul de acordare a licentei pentru Romania va face parte si australianul Michael Doohan, multiplu campion mondial la motociclism.

 

Sursa - Speed-zone.ro

Share this post


Link to post

Pai cam lipsea...fara sa fiu sarcastic...e bine ca se face...usor, usor adaugam inca un punct pe harta...sau inca un motiv de investitii...etc...

Share this post


Link to post

Mai bine s-ar investi in infrastructura decat in circuite!Noi mergem pe soselele patriei!Nu pe circuite!

Share this post


Link to post

Aia e o alta problema...de care ne lovim toti...insa banii care or sa intre acolo, cred ca, majoritatea sunt investitie privata si (eventual) imprumuturi ...asa ca...

Share this post


Link to post
Desi initial se anuntase ca circuitul va fi construit la Snagov, in prezent acesta locatie nu mai este atat de certa.

Inseamna ca s-a facut referendul degeaba; iar daca nu are maidanezi pe pista i se duce tot farmecul :) :) .

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Probabil au aflat bisnitarii ca se va construi acolo si au cumparat terenurile, iar acum cer preturi astronomice.

Auzisem la un moment dat ca vor sa faca nush ce proiect de lege sa-i mai "stimuleze" practicile astea nesanatoase...

Share this post


Link to post

Sigur nu o sa vedem asa ceva în urmatorii 2-3 ani (ma refer la proiect), deci o sa mai faca bani multi prin metoda asta.

Share this post


Link to post

Pai trebui sa manance si gura lor...Nu stiu de am vaga impresie ca, in spatele invartelilor astea de terenuri...tot aia mari sunt...gen senatori/primari/proiectanti/etc...ei afla primii de asemenea proiecte...

Share this post


Link to post

NU ai impresia, chiar asa e. Traim în România...

Share this post


Link to post

Si ai cumva impresia ca pe alte meleaguri e altfel ... n-am inventat noi chestia asta cu facutul banilor in baza informatiilor "sensibile" ... nici macar nu am perfectionat-o ... pur si simplu am vazut ce fac altii si ne-am luat dupa ei.

 

Podul peste Dunare care se tot face de vreo 15 ani langa Braila tocmai din cauza asta bate pasul pe loc. Cum i se stabileste un amplasament, cum sar preturile in zona respectiva pana la cer ... si o palma mai sus. In curand o sa batem centrul Bucurestiul la pret/mp la terenul in camp deschis :D

 

Cat despre circuit ... la mai multe !!! Daca un bogatas/politician/protejat/spagar/etc. mai face niste bani de acolo ... asta e, ne-am invatat, dar mai traiesc si cativa sarmani din salariile pe care le va da de acolo, in cazul in care se va face.

Share this post


Link to post

Las', e un lucru bun. AMCKart oricum nu facea fata la curse de masini.

Share this post


Link to post

In teorie un astfel de circuit e foarte binevenit pt economie, pe termen lung, dupa amortizare. Oamenii care vin patesc cazare, mancare samd.

Dar cum noi suntem in .RO ( ar trebuii sa fie sinonim cu "comisioane" ) interesele nu sunt de a ridica economia ci de a mai vinde niste bitul si de a platii niste firme sa il toarne samd .

Una peste alta variante de a scoate niste comisioane oricum sunt, parca totusi era mai bine sa perfectioneze infrastructura ( lol, infrastructura ) existenta decat exotisme d-astea.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Asta le lipsea romanilor...

Le lipsea GRAV!

Ca motociclist nu ai unde sa te dai in siguranta in Romania, circuitul de Kart de la Amkart fiind cam minuscul, nepermitand viteze de peste 120-130km/h. Sper sa se organizeze contracost "Track-days" pe acest circuit, in perioadele cand nu va fi folosit.

Share this post


Link to post
Mai bine s-ar investi in infrastructura decat in circuite!Noi mergem pe soselele patriei!Nu pe circuite!

 

Pai un circuit ca asta ce e, nu tot infrastructura? O chesti ca asta, care atrage milioane de vizitatori pe an, ce e? Unde mai pui ca e investitie privata, deci nu-i facuta din bani publici.

E greu de imaginat ce impact va avea asupra lumii auto din Romania, cate locuri de munca va crea si asa mai departe. Oh, si inca ceva, foarte important: daca viata catorva tineri va fi salvata de faptul ca "si-au dat drumul" pe circuit la un track day in loc s-o faca pe un drum public si s-o sfarseasca intr-un copac, a meritat!

 

Asa ca eu zic Bravo Romania, good on you!

 

In legatura cu specula din domeniul imobiliar, ce sa zic, vad ca e mai rau decat atunci cand lucram in domeniu in tara, acum 10 ani. Problema e ca cei care-ar trebui sa puna bazele unui sistem sanatos, adica politicienii si inalti functionari publici, profita ca porcii de brambureala asta si fac bani seriosi. De ce si-ar taia creanga singuri?

Recent am fost implicat indirect intr-un proiect de infrastructura de cca 400 milioane Euro aici in Oz. Aici merge cam asa: in momentul in care se decide o arie aproximativa a proiectului, se pune un moratoriu asupra tranzactiilor imobiliare pentru cateva luni, timp in care guvernul intra in negocieri cu proprietarii. Ambele parti angajeaza evaluatori independenti care, pe baza unor formule clare, calculeaza valoarea terenului. Daca guvernul ofera sa zicem 3 milioane iar proprietarul cere 4 milioane, se negociaza. Aberatii cum ar fi proprietarul care cere 30 milioane nu exista pentru ca, asa cum am spus, evaluatori profesionisti calculeaza valoarea terenului. In cazul in care proprietarul nu vrea za vanda, guvernul are dreptul sa achizitioneze terenul la pretul stabilit de evaluatori si aprobat de un judecator si basta! Vedeti ce simplu e? Asa ajunge sa se construiasca autostrada, podul, parcul sau mai stiu eu ce.

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Una dintre cele mai bune vesti din ultima perioada :thumbl: . Este interesant de urmarit unde va fi realizat acest circuit, sau cate locatii vor fi schimbate pana se vor pune toti de acord cu privire la amplasamentul lui :) .

Share this post


Link to post

Si de pe siteul oficial MotoGP...

Share this post


Link to post

nu e rau deloc! - si credeti-ma un "Track Day" este ceva deosebit - am avut oczaia sa ma dau pe un circuit de karting dar ceva mai supradimensionat (Arad) cu masina (nu cu cielo - cu "ailalta") - si este o experienta pe care as vrea sa o repet cat mai curand :lavolan:

Share this post


Link to post

In mod sigur nu e rau deloc :D , din estimarile lor, complexul a carui suma de realizare se situeaza in jurul a 250 de milioane de Euro, va atrage in jur de 5 milioane de vizitatori anual si va crea cel putin 2000 de locuri de munca in zona :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...