Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Stiati ca...

Recommended Posts

Hm, ma gandesc ca dac aintradevar este asa, mai ai o variante, il pui pe o rampa d-aia cu role gen ITP, ii dai mecanicului 500 spaga si iti da in ... inapoi de o duci la 0, glumeam..

Share this post


Link to post

Hai sa va spun cum faceam cand eram taximetrist, pe tico, acum 5 ani: demontam rama de la bord, demontam plasticul transparent de pe ansamblul cu indicatoare, si cu un ac putin tocit (ca sa nu zgarie) dadeam kilometrajul inapoi sau inainte dupa cum mi-era pofta actionand asupra angrenajului de la fiecare rola in parte. Trebuie putin fortat (nu prea tare) si rolele scapa. Alta varianta era cu o masina de gaurit cu acumulator (asa faceau unii colegi :) ),bord demontat complet, folosind un capat de cablu de kilometraj sens de rotatie invers fata de sensul normal la incrementare. Sau fata suspendata si lasat motorul sa mearga, in marsarier (varianta prea lenta si cu consum de benzina)

Share this post


Link to post

Asta cu bormasina nu merge la tico. Nu il poti da inapoi ca se rup angrenajele acelea de plastic. In spate are un bolt metalic pe care daca il ridici hotarat poti da "cifrele" inainte sau inapoi cum vrei. Vorbesc din experienta-la 100.000 km am pus ceasul de la 0 (zero).

 

Aia cu suspendatul masinii e mai mult decat nebunie...e prostie. :lavolan:

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Nu stiu despre ce zici tu, dar eu am vazut cu ochii mei, colegu "rezolva" kilometrajul, cu cablu de kilometraj, in garaj cu masina de gaurit cu acumulator. Acuma nu pot sa-ti spun si cu ce turatie mergea, dar mergea destul de repede.

Share this post


Link to post

Daca merge dat inapoi, merge poate dat inainte pana se da peste cap... si rezultatul e tot ala. Unul imoral si ilegal. :mda:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...