Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Scrisoare De La Daewoo Romania

Recommended Posts

Astazi am vazut ca a primit o scrisore de la Daewoo Romania prin care se adaugau inca doua pagini in manualul de utilizare al masinii, o adresa de informare ,,sa nu spal motorul masinii cu turbojet si sampon" si un sticker cu acelasi mesaj. Cele doua pagini contineau partea cu ,,nu trebuie spalat motorul bla bla'', o descriere a tururor becurilor de pe masina si metode de intretinere/ pastrare/reparare a caroseriei.

 

Cand am sa am timp am sa le scanez si sa le postez aici. Pana atunci, acest topic va fi pined pt ca nu cred ca au trimis instiintarile degeaba.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Oarecum normal, la spalatorii se foloseste o presiune mult prea mare decat cea necesara spalarii motorului. Rezultatul poate merge de la mufe smulse pana la radiatoare sparte. Eu l-am spalat la nubira cu turbojet, insa de la distanta si cu presiune scazuta, si n-am avut nicio problema!

Share this post


Link to post

Prastia mea de turbojet cu presiune de iesire de (chipurile) 100 bar nu cred ca e in stare sa sparga un radiator. Bine, nici eu nu spal pe la motor cu jetul subtire, ci folosesc duza largita, jet "triunghiular"- distanta minima de 20-30 cm. Daca il sparg in conditiile astea- ori sunt ghinionist ori turbojetul meu e dintr-acela de spalat tir-uri. :) )

Share this post


Link to post

Iti spun eu ca un Karcher mititel cu lancea de spalat indoaie fagurii radiatorului. Probat! Unul profesional face jetul sa treaca prin radiator.

In plus, spuma activa de prin spalatorii este coroziva, ataca metalul neprotejat =>probleme la contacte electrice, fire de masa etc.

Adaugati la cele de mai sus faptul ca lucratorii (bizonii) de prin spalatorii de cele mai multe ori au cu o clasa mai mult ca trenul si pentru ei bigger is better, iar de multe ori spuma activa sau solutia pentru motoare este in fapt detartrant ( :-W ), iar motorul este mai intotdeauna fierbinte si aveti reteta perfecta pentru stricat cate ceva!

Solutia este: spalati motorul singurei, numai cand e rece, cu presiune scazuta si orice detergent lichid de vase capabil sa inlature uleiurile/grasimile si nu vor fi probleme.

Share this post


Link to post
distanta minima de 20-30 cm.

 

Fa distanta de 1-1,5 mertii, sa pice apa ca o ploaie. Vei folosii ceva mai multa apa dar se va face clatirea fara sa vine presiune pe nici o parte a motorului. Asta am facut astazi si nu am avut nici o problema in a degresa absolut tot motorul.

Daca si cele 2 catalizatoare nu ar fi fost ruginite ai putea sa juri ca e motor nou.

Am folosit balsam de vase.

Share this post


Link to post

Sa te prezinti cu berea! RECE!

Share this post


Link to post
In plus, spuma activa de prin spalatorii este coroziva, ataca metalul neprotejat =>probleme la contacte electrice, fire de masa etc.

 

Perfect adevarat- insa clientu' vrea sa aiba motorul "luna" si nu stie ca peste cateva zile o sa aiba urme de coroziune (oxidare) pe el.

Share this post


Link to post
Sa te prezinti cu berea! RECE!

 

Cum ma mut la curte te invit la un peste la gratar stropit in gat cu bere rece :P

Pun si o umbreluta !

Dar mai ai de asteptat :P

Share this post


Link to post
Perfect adevarat- insa clientu' vrea sa aiba motorul "luna" si nu stie ca peste cateva zile o sa aiba urme de coroziune (oxidare) pe el.

Spuma aceea corodeaza vopseaua de pe caroserie, pe motor se depun urme de detergent care nu se duc pentru ca nu se clateste motorul, la sfarsit, cu apa rece. Povestea este similara cu cea a spalatului paharelor din sticla. Daca nu vrei sa-ti ramana urme, le clatesti cu apa rece. Atat am invatat si eu de prin barurile strabatute.

Share this post


Link to post

Eu am renuntat sa il mai spal la spalatorii auto, il spal singur. Si de fiecare data, atunci cand e rece, sa nu am surprize. Partea interesanta e ca de cate ori am fost la spalatorie, cei de acolo au avut grija sa regleze jetul/presiunea, astfel incat nu am avut niciodata probleme.

Share this post


Link to post

Instructiunile erau pentru a proteja cutia de sigurante nu radiatoarele sau mai stiu eu ce...

Share this post


Link to post

Si pana la urma, isi face cineva mila si de cei cu SH-uri sa puna pe forum scrisoarea trimisa de fabrica? :)

 

Multumiri anticipate!

Share this post


Link to post

Mike, este vorba de Nubira cu motoare Euro3, la care cutia de sigurante nu realizeaza protectia suficienta la apa sub presiune. Rezultatul este coroziunea puternica a unor conexiuni electrice si producerea de scurtcircuit.

Share this post


Link to post

Da, intre timp am fost lamurit printr-un PM :D

Share this post


Link to post

Deci pana la urma ... cea mai buna solutie este sa il spal cand motorul este rece... si cu AXION ? :) ) . Am si eu o intrebare... nu afecteaza electrovalvele de la gaz... si Stag-ul?

Edited by TBirdi

Share this post


Link to post

N-au nici pe dracu.

Share this post


Link to post

OFF: ce tip de balsam/detergent de vase se foloseste?

Cum ar putea afecta instalatia GPL?

 

Merci si scuze de of-topic.

Share this post


Link to post

Orice detergent de vase capabil sa curete grasimile bine cu apa rece, lichid. Nu afecteaza in nici un fel instalatia GPL.

Share this post


Link to post

Merci frumos...cum se mai incalzeste o sa fac operatiunea.

Share this post


Link to post

sa fie cu lamaie ca sa-ti protejeze si manutele :) )

Share this post


Link to post

NU CUMVA sa dati cu spray siliconic pe motor petnru stralucire.

Am vazut azi un BMW care a "suferit" acest tratament si deja dupa 2 saptamani de la tratament era PLIN de mazga in timp ce a mea ( tot fara scut ) nedata cu nimic arata ok dupa 3 luni.

Share this post


Link to post

Hai ca e tare si individul ăsta cu poveţele lui!Logic ca pe ulei se aşează praful mai repede.

 

p.s Cred ca trebuia sa postezi sfaturile tale la "Bunica ştie tot"

Edited by iulyan

Share this post


Link to post

Sa vezi cand te invat cum se rup alunitele !

Share this post


Link to post

nu "port' alunite... :mrgreen:

Share this post


Link to post

N-ai cum sa nu porti, nici macar teoretic.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...