Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Upgrade Sistem De Franare Tico

Recommended Posts

cred ca la tico o problema s-ar putea sa fie intepenirea pistoanelor pe fata.

 

sa gandim logic. tb sa apesi mai mult pe pedala pt ca e nevoie de o forta mai mare de presiune. de ce e nevoie de o forta mai mare?

 

a) ca sa invinga forta de frecare a cilindrilor in etrier

b) pt ca tevile sunt infundate sau prea subtiri

c) pompa nu face suficienta presiune

 

Teoretic, intr-un circuit "uns", ar tb sa apesi doar oleaca pe pedala si sa se frece placutele de disc, mai ales ca "jocul" placutelor, deci distanta pe care o au de parcurs este cam de sub 1 mm.

 

corectati-ma daca gresesc.

Share this post


Link to post

ok...

m-am hotarat sa iau discurile brembo si placutele ferodo numai ca ma lovesc de o mare problema:

1) unde le montez (deorece serviceurile daewoo nu monteaza decat piese daewoo)

2) ce tre sa le cer exact alora de la ausburg???

Share this post


Link to post

1. ma indoiesc ca nu ti-ar monta discurile, mai ales ca brembo ii da rusine in materie de frane constructorului coreean, deci nu ar fi o problema, iar la o adica poti sa le pui si singur.

2. da-le mail sau suna-i si spunele: "vreau discuri de frana brembo pentru tico" exact asa le-am scris si eu...

Share this post


Link to post

Au asa ceva special pentru Tico? Ma indoiesc...o sa ma interesez si eu. Cred ca am mai scris pe undeva daca intretineti bine sistemul, Tico va frana foarte bine. Va spun din experienta ca de obicei!

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

vesti proaste mon cher

 

discurile de tico nu sunt nici vetilate nici gaurite si daca vrei asa ceva (vent+gaurite te costa etrierii peste 200eur ) asa ca ma mai gandesc daca sa iau sau nu discuri abt+ placute ferodo si lichid ferodo la 70 , dar discurile sunt pline

Share this post


Link to post

Gata, mi-am cumparat si eu discuri de frana ATE si placute Ferodo, urmeaza ca saptamana asta sa merg in service sa le pun.

Share this post


Link to post

de mult vroiam sa-l intreb pe peste daca se cunoaste ceva de la schimbatul discurilor, ca am pus si eu la suzuki placute ferodo (mai mult din economie) si se vede o diferenta semnificativa, dar nu stiu daca se merita si la tico...

Share this post


Link to post

Se simte la peste, si o sa iti spun si eu marti cum se simte si la mine.

Share this post


Link to post

Daca tot schimbi discurile verifica si rulmentii, oricum ii demontezi. Vezi ca nu e complicat, cu putina dibacie le poti schimba si singur si probabil satisfactia va fi mai mare.

Share this post


Link to post

Cu putina dibacie si o presa ca altfel strici rulmentii!

Share this post


Link to post

Daca ii are pe cei originali e recomandat sa ii schimbe. Merge o presa de dacie?

Share this post


Link to post

Decat sa ma murdaresc pe maini mai bine o bag in service sa nu mai zic ca nu am timp ziua sa stau sa demontez la masina.

Share this post


Link to post

Cat te costa?

Share this post


Link to post

Nu situ si nici nu prea ma intereseaza.

Share this post


Link to post

Pana la urma ia zi Leutzule cum e cu noua frana acum dupa o perioada? Multumit? Pe masura asteptarilor? Sincer!

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

E de bine, facui io testul mai demult...

Share this post


Link to post

Taicamiu a spus ca am frane mai bune decat are el pe suzuki-ul lui...adevarul este ca a meritat investitia pana la ultimul banut.

Share this post


Link to post

maisn echipata cu franele astea franeaza cam de 2 ori mai bine fata de originale(fara nici un fel de exagere probez cand vreti voi)

 

AVERTIZARE:

placutele ferodo se manaca foarte repede

au 7000km si trebuiesc schimbate :(

Share this post


Link to post

@peste: cat te-au costat discurile ate si de unde le-ai luat? oare sunt mai bune ca brembo?

Share this post


Link to post

pit stop tuning..

nu mai stiu exact cat costa dar oricum sunt sub 2 mils perechea

Share this post


Link to post

Din ce am inteles brambo si cu ate sunt cam tot pe acolo...

Share this post


Link to post

am pus şi eu discuri ATE, tamburi originali, plăcuţe şi saboţi Ferodo (al doilea rand)

le-am rodat, şi mi-a luat ceva până să mă obişnuiesc

Share this post


Link to post

eu am pus placutze ferodo si e o imbunatatire notabila, dar nu extraordinara, ma consolez ci ideea ca nu au fost exagerat de scumpe, doar 650k, discuri nu am mai luat pt ca am citit nishte review-uri destul de nesatisfacatoare si nu am vrut sa risc... poate in viitor o sa le incerc si pe ele (brembo). inca o intrebare: pe alea ATE scrie ca sunt "sport" sau deduceti voi, pt ca pe alea Brembo scrie "OEM part" deci nu prea ar fi sport ci doar ceva mai bune decat alea de serie...

Share this post


Link to post

dragule discuri sport pt tico nu exista si chiar daca ar exista nu cred ca te-ar incalzi cu ceva.

un set de frane sport functioneaza bine de-abia dupa ce s-au incins

Share this post


Link to post

pai tocmai de-asta intrebam si eu peshte, mai ales dupa ce am citit review-uri nasoale la adresa discurilor brembo si dupa ce am vazut ca ele sunt cotate ca "piese de origine" si nu stiam daca ATE o fi mai "rasarita", cat despre discuri "sport" as inclina mai degraba spre unele stoc sloted si cu placutele "hi-tec" korea care mai au ceva carne pe ele, asa ca experiment... poate ma ajuta aztec cu discurile lui de la bursa... :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...