Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Nu mai intreba, baga direct :D

 

Off topic

 

PS Si cu ala micu de respira greu ce-ai facut? Nu-l vinzi la un pret mai omenesc? Sunt amator.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Moshu.. jur daca mai stiu pe unde e.. cred ca i-l dadusem lui frate-miu.. daca dau de el, ti-l fac cadou .. oricum.. e vreo 100 mii prin car4 unu ;)

 

asa.. si acum pozele.. cu alta fata frumoasa ...

 

_DSC6050.jpg

 

_DSC6040.jpg

 

_DSC6016.jpg

 

_DSC6078.jpg

 

_DSC5978.jpg

 

_DSC5949.jpg

 

_DSC5934.jpg

 

_DSC5941.jpg

 

_DSC5979.jpg

 

_DSC5962.jpg

Share this post


Link to post

In car4 nu stiu, ca la noi la Galati nu s-a inventat decat Metro, si mai nou Kaufland. Iar unde am gasit eu cel mai ieftin era 300.000 si parea de kko cand l-am invartit putin in maini (adica rahitic pe la imbinari).

De asta zic ca pretul mi s-a parut exagerat, nu sunt zgarcit de felul meu... De altfel am trepied de 1,5 m dar nu-mi trebuie mereu asa ceva si e greu de carat.

 

Fata este intr-adevar FRUMOASA. Felicitari.

Share this post


Link to post
...

asa.. si acum pozele.. cu alta fata frumoasa ...

...

 

Reusesti sa ma complexezi cu pozele astea. Imi plac foarte mult!

Cred ca am reusit sa focalizez reptila:

 

post-2220-1146859476_thumb.jpg

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Eu am localizat elicoptezul SMUR-ului luxemburghez :D

 

Apropo, unde e elicea din spate? Nu pare sa aiba doua elici contrarotative, asa ca e musai sa mai aiba una...

post-1523-1146936205_thumb.jpg

post-1523-1146936234_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@MR: methodu stie ca el se da uta uta prin aer cu ele :)

 

Va prezint varianta mea de papadie :->

post-64-1146936697_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Eu am localizat elicoptezul SMUR-ului luxemburghez :D

 

Apropo, unde e elicea din spate? Nu pare sa aiba doua elici contrarotative, asa ca e musai sa mai aiba una...

 

Elicea din spate e de fapt o turbina ascunsa in coada aia. Coada are o deschizatura prin care iese jetul de aer cu ajutorul caruia isi mentine stabilitatea. Din cite imi amintesc de pe Discovery, "coada" aia se poate roti in asa fel incat sa sufle prin lateral... dar nu mai stiu care sunt efectele.

Share this post


Link to post

haideti sa ma mai bag si eu in seama cu doua " creatii" :P

post-1178-1146937755_thumb.jpg

post-1178-1146938003_thumb.jpg

post-1178-1146938062_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nfs

Thanks. Am banuit ca e undeva o turbina sau o elice intubata, insa nu o vedeam. E obligatoriu sa aiba ceva care sa-l impiedice sa se roteasca in sens invers rotatiei elicei.

 

 

Intrebare: Care dintre masinile de mai jos e condusa de roman? :) ) Justificati raspunsul intr-o singura propozitie :) )

post-1523-1146942652_thumb.jpg

Edited by mr_

Share this post


Link to post

@mr_: Acel tip de elicopter nu are elice contrarotaiva ci are un jet de aer care are acelasi rol cu anticupla!

Share this post


Link to post

@Method

Thanks ;) Mi-a explicat Viper si m-am prins :)

 

Inca o poza de azi

post-1523-1146943287_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Intrebare: Care dintre masinile de mai jos e condusa de roman? :) ) Justificati raspunsul intr-o singura propozitie :) )

 

Aia parcata pe contrasens :) ) in Londra se lua amenda serioasa pentru asa ceva :P

Share this post


Link to post

@ mr , tu esti autorul parcarii? :-?

Share this post


Link to post

In Londra toate masinile sunt pe contrasens :) )

Share this post


Link to post

Care masina e condusa de un roman din poza aia? A ta bineinteles... :D

Share this post


Link to post

Fiind incepator in domeniul fotografiei (cu indulgenta spus), atasez si eu un prim-plan cu o papadie, de care sunt foarte mandru, pt ca am reusit sa folosesc cu succes functia Macro.

A 2-a poza, sosea in drum spre calarasi prin geam de ticozaur sau iar se aduna norii a furtuna :mrgreen:

Ambele au fost facute cu un Pentax Optio E10, cu rezolutia stabilita la 6 megapixeli si calitatea pe "normal".

post-261-1146989109_thumb.jpg

post-261-1146989132_thumb.jpg

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

m-am jucat si eu cu PS pana mi-a iesit ceva acceptabil. cred eu...

post-1178-1146992085_thumb.jpg

post-1178-1146992143_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mai Mike tu de duci la expozitile de masini ca sa pozezi masinile! Cred ca ai luat-o rasna de la atata invatat!

Share this post


Link to post

@mike, a fost si dreamlike cu tine? Parca ziceati voi ceva de un concurs...

 

PS Pana la urma, cine mai vine pe aici? Cei pasionati de fotografie sau cei pasionati de photoshop? :D

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

@MethodRO: sambata e expozitie auto in portul tomis, sa vezi acolo > :)

@Moshu: A trecut si Dreamlike pe acolo, dar nu a facut poze, era grabit sa ajunga in centru sa isi caute trepied ;)

 

Eu trebuie sa recunosc ca ma folosesc de acd see pro sa mai corectez una alta, nu de photoshop :P

Share this post


Link to post

nici eu nu folosesc PS-ul pentru ca nu stiu. dar acum m-am jucat si eu pana a iesit ce vedeti mai sus. ma refer la fotografia cu fata. cred ca am exagerat cu modificarile :P , dar pe de o parte imi place ce a iesit. parca e o carte postala.

Share this post


Link to post
....

A trecut si Dreamlike pe acolo, dar nu a facut poze, era grabit sa ajunga in centru sa isi caute trepied ;)

...

 

Am plecat dupa ce m-am lamurit cum sta treaba cu masinutele astea.

Din pacate oferta de trepieduri e limitata la vreo 5 modele cu preturi cuprinse intre 100 - 350 ron. Tot internetul ramane piata cea mai mare de desfacere. Inca mai caut. [-O<

Share this post


Link to post

prima data cand incerc si eu ceva , cu aparatul din dotare , Canon A520

deh , toti puneau poze...numai eu nu > :)

astept profesionistii sa-si exprime parerea , ce am gresit , si ce am facut bine :) daca am facut

post-285-1147109793_thumb.jpgpost-285-1147109936_thumb.jpgpost-285-1147110402_thumb.jpgpost-285-1147110473_thumb.jpg

Share this post


Link to post
nici eu nu folosesc PS-ul pentru ca nu stiu. dar acum m-am jucat si eu pana a iesit ce vedeti mai sus.

Mi se pare interesant ceea ce a iesit, are usoare urme de ireal, parca este un colaj.

Cred ca am sa ma apuc si eu de PS, ca se pare ca am ramas cam singur pe aici :D De aia nici n-am mai postat nimic, ale mele sunt neprelucrate.

 

Dar am sa postez una de weekend care nu necesita nici un fel de prelucrare... :) )

 

post-2385-1147112219_thumb.jpg

 

Ca sa aduci micii la culoarea asta fara PS, trebuie sa iei lectii de la maestrul @dreamlike, caruia ii multumesc si pe aceasta cale :osanale:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...