Jump to content
Sign in to follow this  
badmar

Nubira II vs Aveo (4 Usi)

Recommended Posts

Tommy, nu bre ca doar nu o sa dau Lacetti prea curand. La ce pret scot pe el la revanzare, mai bine il pastrez pentru parinti. :D

Oricum, chiar daca il dau, tot o sa mai fiu si pe aici, nu scapati voi asa usor de mine. ;)

 

P.S> O avea loganul mult pana la kalos, absolut de acord, dar cand vine vorba de bani loganul are un mare avantaj: motorizarea diesel si asigurarile mai mici (casco). ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
@starsteel

In plus are si taxa de inmatriculare mult mai mare ceea ce ridica pretul masini cu inca cateva sute de euro, daca nu ma insel cu in jur de 700 euro.

 

In momentul de fata taxa de prima inmatriculare pentru Nubira II euro 3 este de 612euro iar pentru Aveo Euro 4 este de 161euro, cam mare diferenta dar nu e de 700 de euro ;)

Share this post


Link to post

Aruncand un ochi aici vad ca cea mai ieftina Nubira e 10.299 euro.

Daca adaugam taxa de prima inmatriculare de 612 euro, fara cativa euro ajungem la 11.000 de euro.

 

Nu e cam mult avand in vedere ca nu se mai fabrica? :->

 

Putea sa bage si producatorul un discount ceva, avand in vedere ca masina e euro 3. Fara taxa aia mai e cum mai e, dar sa dai 600+ euro complet aiurea... zau ca nu merita.

 

Oricum, bugetul e maxim 10.000, deci cam pica.

 

ramane un Aveo ne- "full option" pe lista sau altceva. :P

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Mie mi se pare pretul mare si fara taxa de prima inmatriculare(de asta am ales un SH :D ). Deci nu sustin in nici un fel Nubira ;)

Share this post


Link to post
Revizie 15.000 ~600RON

Revizie 30.000 ~900RON

la mine au costat reviziile:

15.000 - ~450ron

30.000 - ~500ron (a mai fost si un set de bujii in plus...)

 

Tot GM, dar la opel, revizia de 15 Diesel, motor de 1,7 a fost ~700ron

 

De unde ai scos preturile alea nu stiu...

Share this post


Link to post

Nu sustin Nubira noua (taxa mare de inmatriculare) dar Aveo nici atat!

Share this post


Link to post

Păi, îs preţuri normale pentru Night Elf, care dă fuga la GM ca sa-i toarne ăia pîn' la nivel lichid de răcire cu 50 ron + tva litrul de antigel + manoperă ! :P Ei na ! iar uitam să-l întreb cît i-au luat pentru un îndreptat de covoraş ... 50 ron + tva, cumva ? :dizzy:

 

Fără supărare ... dar ne-o mai şi căutăm cu lumînarea cîteodată !

Share this post


Link to post
Doresc sa-mi cumpar, in momentul demararii programului "Rabla", una dintre cele doua modele si nu pot sa ma hotarasc

Sunt avantaje si dezavantaje la ambele. Dar parca as inclina spre un Aveo :) ( in cazul in care n'as gasi o nubira gpl :D ).

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Alibaba, eu am dat preturile la reviziile facute la doua service-uri diferite din Bucuresti unde manoperele sunt ceva mai mari ca in provincie. Reviziile au respectat ce scrie in cartea de garantie. Daca unii se zgarcesc la tarate si nu schimba franele pana nu ajung la fier si nu ridica capota sa se uite la nivelul antigelului e problema lor. Eu nu ma plang de preturi ca le bag pe cheltuieli la firma, un utilizator normal in schimb s-ar putea sa aiba o problema cand vine vorba de costul reviziilor raportat la pretul de achizitie al masinii. Eu aici am atras atentia. Reviziile la Chevy îs mult mai scumpe decat la alte marci.

 

Daca tie iti place sa te carpesti, mie nu si asta dintr-un sigur motiv, tin la viata mea, tin la timpul meu si n-am chef sa raman pe drum intre orase ca mi-a fiert motorul ca deh n-am avut bani de antigel sau raman fara frane, directie, etc ca n-am completat un kkt de lichid.

 

P.S. Cat e ovazul fara plumb prin moldova? Tot ca benzina fara plumb din B?

 

Ai intrat vreodata intr-un service din B sa vezi preturile sau te bagi in seama aiurea?

 

Ai dreptate, cativa v-o cautati cu lumanarea... Neglijati voi consumabilul x sau Y sau zgarciti-va sa completati lichid de frana de ex. ca de e scumpa manopera, ca trebuie sa fie si accidente pe la stirile de la ora 5. ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Calmo, calmo! Va-ncingeti prea mult si scrieti inainte sa cititi!

Night elf, ce a vrut ali baba sa-ti spuna, in traducere, este ca pentru utilizator normal este usor sa ridice capota si sa puna 500 ml de antigel in vas in loc sa plateasca la service pentru asta. Nu era nevoie sa te scremi sa scoti niste ironii care se vor fine, dar sunt in fapt niste mojicii care nu-si au rostul...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Eu cred ca romanul trebuie sa gandeasca RATIONAL. Eu zic sa treceti la calcule dupa care sa cumparati orice chestie cu 4 roti .

Share this post


Link to post

Mersi, Mircea, dar nu-i nevoie să mă "aperi". Sînt imun la mojicii (a se pune accentul pe oricare din "i") de tipul ăsta, mai ales la cei/cele care fac referinţă la Moldova ...

 

E o vorbă pe-aici: nu-i cere omului ce n-are. De altfel, e fapt dovedit că nu se poate purta o conversaţie cu personajul în cauză, care, fiind nictalop, vede în mod deformat lucrurile clare - şi invers.

 

P.S. În altă ordine de idei - sper să fiu iertat, dar sînt pe picior de plecare şi nu mai am timp să "intru" pe topicul potrivit - felicitări pentru Pantera Neagră. Să-i dai numai carne proaspătă ! :)

Share this post


Link to post

Ideea nu era de aparare ci de moderare. Motiv pentru care va rog pe amandoi sa incetati. Nu suntem un forum de est vs sud sau alte asemenea. Ar trebui sa ne uneasca doar pasiunea pentru masinile pe care le conducem zi de zi si prietenia ce s-a legat intre unii dintre noi!

Share this post


Link to post

So deep!

 

dar bine spus... O :)

Share this post


Link to post

Poate parea ciudat, dar :

 

ON-TOPIC --- Night Elf : E absolut jenant felul in care ai considerat ca ii dai peste nas lui AliBaba; insa ai mai avut derapaje din acestea, asa ca nu ar trebui sa ne surprinda atat de mult. Poate nu ti-ai dat seama, dar ora exacta nu se da nici la Bucuresti...

 

OFF-TOPIC --- Personal as merge pe Nubira + GPL, pentru ca intretinerea va fi mai ieftina si consider ca arata mai bine decat Aveo.

 

 

 

P.S. Initiatorul topicului a scris 5 randuri si a disparut; ceilalti 16 care am postat la subiect, ajungem sa ne certam si sa ne jignim aiurea...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...