Jump to content
Sign in to follow this  
alingociman

Kalos In Flacari

Recommended Posts

salut

iata cum arata un kalos full option, cu nici 20.000km

mi-a luat foc ieri, mi s-a blocat volanul si am iesit in cimp unde m-am invirtit de 2 ori...

noroc ca nu era vreun sant sau un copac;abia astept sa vad ce zice maine gold&platinul, asiguratorul si firma de leasing

va tin la curent

post-6771-1202055348_thumb.jpg

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Nasol rau de tot . Tine-te de capul lor sa-ti dea alta masina noua eventual si niste bani pe langa , asta ca sa nu faci mare scandal .

Share this post


Link to post

S-a intamplat in mers ? :shock:

Share this post


Link to post

Cum a luat foc? Ai gasit cauza?

Share this post


Link to post

A luat foc witout a warning? Adica nu a fumegat nimic inainte?

Share this post


Link to post

Probabil e o problema electrica.

Si logan parca au fost care au ars asa instant.

Share this post


Link to post

Mai nasoala mi se pare chestia cu blocatul volanului. Chiar daca directia ar fi asistata electric (ceea ce parca nu e cazul Kalos-ului), tot nu ar avea voie sa se blocheze volanul.

In alta ordine de idei, aveai vreo modificare pe la instalatia electrica?

Share this post


Link to post

nu aveam nici o modificare...cel putin nici una de care sa stiu eu

masina am duso de 7 ori in service...de 6 ori ca s-a aprins martorul de airbag...si odata check engine(mergea in 2 pistoane...asta la 10.000 km)

de fiecare data mi se spunea ca au resetat computerul de bord si ca altceva nu pot face...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Alarma aveai ?

Montata cumva intr-un service autorizat daca da ?

Cauta orice hirtie atunci , se vor agata de orice ca sa nu iti dea banii .

Share this post


Link to post

Nasol rau de tot...imi pare rau sa vad asa ceva. Bine ca nu s-a intamplat ceva mai grav.

 

Focul s-a aprins inainte de blocajul volanului? Daca da, probabil "a ars" vre-o coloana de la servo.

 

Ciudat totusi...

Share this post


Link to post

masina mai e in garantie?

 

din cate stiu, masina noua nu o sa vezi... eventual, asigurarile vor plati reparatiile in limita sumei asigurate.

Share this post


Link to post

Daca reparatiile depasesc valoarea asigurata, din cate stiu, se livreaza banii la pretul masinii. Eventual, in functie de asigurator, or sa scada din valoare uzura masinii...(de ex. daca masina are 2 ani, din valoarea asigurata o sa scada aprox 20%). Dar cel mai bine citeste bine contractul de Casco, sau intreaba un avocat ceva...El ar trebui sa-ti spuna exact ce se intampla...

Asigurarile nu or sa dea mai multi bani decat e asigurarea.

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

cel mai bine du-te la un avocat unul care rezolva litigii de genul sau comerciale ca astia le au cu contractele.

Daca nu ai de unde un avocat ti-l dau pe al meu. Nu te duce singur la asigurari. Te pot scoate pe tine vinovat...zic.

sorry, urat incident oricum

Share this post


Link to post

masina era inca in garantie (achizitionata pe 1 iunie 2005)

nu am adus niciodata nici o modificare la ea...era full option

avea inchidere centralizata dar nu si alarma

nu am simtit miros de ars si nici nu am vazut fum inainte de a ma invirti 2 ture cu ea din cauza case blocase volanul...dar nu am lovit nimica...nu avea nici un motiv sa ia foc...iar cind m-am dat jos(si asta a fost in secunda doi) era ditamai fumul deasupra capotei si se vedea in capota arzind foarte tare

referitor la asigurari si cine ar trebui sa-mi plateasca daune mai mari...e evident ca asiguratorul o sa dea doar conform contractului...in plus doar vinzatorul sau producatorul daca ii dau in judecata

Edited by alingociman

Share this post


Link to post

Daca ai reviziile la zi, si nici modificari aduse masinii, atunci dauna totala. Iei de la asigurator suma egala cu valoarea asigurata. La cum arata masina, ma indoiesc ca reparatia (valoarea facturata fara TVA) sa coste mai putin decat valoarea asigurata.

Share this post


Link to post

Dubioasa treaba,sa nu fi facut ceva baietii cand ai avut-o in service.

Si eu cred ca un avocat este bun.

Succese si bine ca nu ai patit nimic.

Tablele se inlocuiesc, da viata ba.

Share this post


Link to post

Eu am mai vazut odata un aveo ars,era in ars in totalitate(drum constanta-derventi-calarasi,era tras in fata unei curti),iar eu conduceam un aveo :o

Share this post


Link to post

Si eu cand aveam matiz am vazut un ul similar facut aproape scrum- si ce?!

Share this post


Link to post

Si atat. Omul nu a postat aici ca sa-l compatimesca nimeni. A postat pt. a cere un sfat si pentru a impartasi ceea prin ce a trecut. Am vazut azi masina, si sincer m-au trecut fiorii. Nu m-am gandit ca asa arat o masina arsa. De la bara din fata pana la bord e scrum. Radiatoarele sunt topite, conductele de la instalatia de AC sunt topite, din baterie a ramas o gramada de plumb (probabil). Si pompierii au intervenit repede, cca 10 minute din momentul in care au fost anuntati.

Bine ca nu au fost victime.

Share this post


Link to post

Daca nu avea stingator in masina si nu a intervenit- am auzit ca oamenii de la casco nu ar despagubi. Eu sper sa-si recupereze paguba- shit happends. A mea e afara acum- de unde stiu ca in momentul urmator nu ia foc? De aia exista casco- sa stau linistit, doar le platesc gras.

Share this post


Link to post

Cu extinctorul ala mic de masina , putin probabil sa reusesti sa stingi un incendiu care se propaga rapid .

Share this post


Link to post

Asa e, dar cica daca nu-l ai si nu intervii- nu te despagubesc la valoarea reala. Asa am auzit- nu e litera de lege. Ma pot insela (sper).

Share this post


Link to post

Nu scrie ( cel putin la mine in contract ) nicaieri asa ceva . Aici nu e "pe auzite" . Exista un contract care trebuie respectat . Si eu iti recomand sa te duci la asigurari cu un avocat .

Share this post


Link to post

in momentul in care masina s-a oprit din invirtit pe cimp m-am dat jos sa vad ce s-a stricat

in clipa aia am vazut ca arde...m-am dus si am tras siguranta la capota, ma deschis portbagajul, am luat stingatorul, l-am probat sa vad daca merge si m-am dus la capota; am incercat sa o deschid dar nu am reusit si pentru ca era fum puternic si pentru ca ardea tare am plecat de acolo pt ca singura chestie care o puteam face era sa improsc continutul stingatorului pe capota(frectie la picior de lemn) dar erau sanse ff mari sa ma inec in fum sau mai rau,sa explodeze;

iar ieri cind am fost la casco nu mi-a zis nimeni nimic de stingator, dar daca o sa fie cazul il dau si pe ala ca il am...mi-au zis ca e dauna totala si ma asteapta cu toate actele(nu am inca procesul verbal de la pompieri) si incep dosarul...care dureaza 2-3 luni in cazuri din astea :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...