Jump to content
Sign in to follow this  
Hdc

Putere Motor Chevrolet

Recommended Posts

Recunosc ca am dobandit unele reflexe dintr-o comoditate poate paguboasa. Cu toate astea, daca de exemplu trebuie sa fac un drum pe un drum national pustiu (in mod ideal, care poate deveni aproape de realitate noaptea), dar vreau sa merg legal, atunci voi merge intr-a V-a cap coada (exceptand demarajul :) ), franand usor sau acelerand usor intre 50 si 110 in functie de "contextul" pe care-l strabat.

Sincer, desi am mare respect pentru legile fizicii (si nu glumesc deloc), le aplic in stilul meu. Motorul meu modern ar trebui sa fie intelegator si sa priceapa ca trebuie sa aprecieze ca ma straduiesc sa nu-l fortez, dar nici el sa nu-mi impuna mie sa dau la facalet si pedale, doar pentru ca lui i-ar place sa-l frig tot timpul la peste 2000 rpm. Mai mult, ar trebui sa aprecieze ca, spre deosebire de mersul prin oras, unde vede mai mult relanti decat mers, are si el ocazia sa faca un jogging rezonabil (alternat in cazuriel reale cu cate un sprint).

Cum mai ziceam, deocamdata apreciaza sau, daca vreti varianta pesimista, inca nu s-a suparat.

Share this post


Link to post

Pai atunci se simte el bine ... cand ii dai peste 2500 si ( la 5000 are orgasm ) ... iar acum cred ca e foarte suparat pe tine .

Share this post


Link to post
... cand ii dai peste 2500 si ( la 5000 are orgasm ) ...

 

Cum vine aia? Stropeste? Improasca? Are si contractii? Brrr... visceral cervicala turatia asta.

Share this post


Link to post

Adica atunci isi da drumul; e momentul cel mai intens... :D

Share this post


Link to post

Pacat ca se "termina" pe la 6500 . :D

Share this post


Link to post

Pai na, orice lucru frumos are si un sfarsit. Care la unii vine mai repede, iar pe altii i-a dotat "mama natura" cu ea mai lunga (cursa de turatii, nu va ganditi la prostii). ex. motorasul ala frumos de 1,8l/140CP...si ar mai fi exemple...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...