Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Sfat in privinta unei camere video

Recommended Posts

A, din acest punct de vedere, da, logic, nu sunt egale. "Egala" e doar modalitatea de scriere a informatiei, si banda din caseta.

Share this post


Link to post

Ok. Oricum erau necesare aceste precizari pentru a elimina eventualele confuzii. :wacko:

Inca odata: formatele MiniDv si D8(Hi8) difera si prin dimensiunile benzii(latime)!In rest inregistrarea este digitala.

Edited by tyranus

Share this post


Link to post

de ce nu se gasesc camere care sa filmeze pe card in divx la o calitate buna?

ca daca ai un card de 512 sau un giga ar incape mult si nu ar mai trebui sa recodezi deloc, ar merge direct pe dvd/divx player...

Share this post


Link to post

Pt ca ar trebui sa faca codarea in timp real. Codarea unui film de pe DVD pe DIVX dureaza mai mult de o ora si asta pe un calculator bun.

Share this post


Link to post

pai normal ca in timp real.

eu nu cred ca nu exista procesoare care sa poata coda in timp real divx, astfel sa poata fi incluse intr-o eventuala camera video, pretul procesorului s-ar mai compensa prin lipsa intregului mecanism care exista acum intr-o camera video (ma refer la partea mecanica, caseta, capete video, etc)

singurele care se mai gasesc cu comprimare divx in timp real nu pot decat 10Fps, ceea ce este cam putin...

Share this post


Link to post

merita diferenta de pret intre o camera cu 1CCD si una cu 3?

diferenta 800k-540k este folosita pentru stabilizatorul electronic de imagine - corect?

Share this post


Link to post
merita diferenta de pret intre o camera cu 1CCD si una cu 3?

diferenta 800k-540k este folosita pentru stabilizatorul electronic de imagine - corect?

 

Da!

Da! :rolleyes:

Share this post


Link to post

okey... next qs:

e diferenta mare intre stabilizator optic si cel electronic ca... stabilizare? :)

merita port usb?

Share this post


Link to post

M-am mai documentat si am modificat postul.

Deci:

1. Recomandat Optic pt. ca nu consuma pixeli iar senzatia obtinuta la miscarea camerei este net superioara.

2. Cel putin USB !!!! Daca nu Firewire.

Edited by tyranus

Share this post


Link to post

Din ce stiu diferenta de pret intre 1CCD si 3 e cam maricica! Deja la camerele cu 3CCD rezultatul e bun de broadcast...

Share this post


Link to post
Din ce stiu diferenta de pret intre 1CCD si 3 e cam maricica! Deja la camerele cu 3CCD rezultatul e bun de broadcast...

Pretzul progresului! :D Si al succesului, indraznesc sa apun.

Dar merita!

Edited by tyranus

Share this post


Link to post

Mai e o diferenta intre Digital8 si MiniDV, de fapt intre camerele (SONY) cu aceste formate: cele MiniDV, chiar daca unele au lentile Zeiss, au zoom optic de 10-12X... A mea, de exemplu, are 25X, si sau ca se vede diferenta... Nu vorbim aici de inventia cu zoom-ul digital, am 700X dar niciodata nu am putut sa ma uit la mai mult de 50X...

Share this post


Link to post

Nici nu are sens sa vorbim de zoom optic.

Mai trebuie mentionata si suprafata fizica a ariei CCD. Ideal ar trebui sa fie 1/3 inch.

O suprafata de 1/4 este considerata acceptabila iar una de 1/6 mediocra.

Share this post


Link to post

Nu are sens sa vorbim de zoom optic??? Wow... Sau vroiai sa zici "nu are sens sa vorbim de zoom digital"? :blink:

 

Si cine "considera" ca 1/6 e mediocra, 1/4 acceptabila, etc? Parerea mea sincera e sa nu uitam care este destinatia unei astfel de camere, si anume nivelul pur de amatori.

Share this post


Link to post

vad ca va pricepeti la camera am si eu o problema.

un prieten si-a luat din anglai o camera video minidv

nu avea decat un cablu la el (pe celalalt il uitase acasa) si nu am reusit sa scoatem filmul, numai screenshot din ce era filmat si am inteles ca celalalt cablu era pt fire wire. ce vroiam eu sa va intreb. in cartea lui scrie ca trebie conexiune

FireWire, cum e asta? si ce implica asta..ceva componenta speciala la calculator?

 

camera e aceasta

http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=6449

sa va mai spun ca in anglia e 250 lire? (x56000lei) :)

merci

numai bine

Share this post


Link to post

Iti trebuie port firewire la calculatorul unde vrei sa conectezi camera.

Daca nu are placa de baza default iti poti cumpara separat (cum era cu usb-urile la aparitia lor).

Share this post


Link to post
Iti trebuie port firewire la calculatorul unde vrei sa conectezi camera.

Daca nu are placa de baza default iti poti cumpara separat (cum era cu usb-urile la aparitia lor).

 

 

e scump? eu m-am tot uitat pe site-ul flamingo si nu am vazut. dati-mi un link pls

Share this post


Link to post
Nu are sens sa vorbim de zoom optic??? Wow... Sau vroiai sa zici "nu are sens sa vorbim de zoom digital"?  :blink:

 

Si cine "considera" ca 1/6 e mediocra, 1/4 acceptabila, etc? Parerea mea sincera e sa nu uitam care este destinatia unei astfel de camere, si anume nivelul pur de amatori.

 

Corect. Greseala mea. M-am referit la cel digital.Care lucreaza cu interpolari etc iar rezultatul este mizerabil.

1/4 este acceptabil din punctul de vedere a unei persoane care vrea sa obtina imagini/filme de calitate. Din acelasi "point of view" 1/6 este mediocru deoarece filmarile in conditii de luminozitate scazuta sunt deasemenea mediocre. Povestea cu Lux-ii ramane doar o ... poveste la acest tip de camere. Cu cat aria CCD este mai mare cu atat calitatea este mai mare. Acestea sunt considerentele care au stat la baza textului scris de mine.

PS.

Sa va feriti ca de dracu' de camerele (foto si/sau video) care utilizeaza CMOS ca senzor.

Share this post


Link to post

Am achizitionat un Panasonic nv-gs15gc/gk digital .Camera e super si are o gramada de functii. Dar nu stiu sa folosesc programul DV STUDIO3 care vine o data cu camera. Are cineva idee cum pot vedea filmele pe calculator cu acest program? Sau are cineva sa-mi recomande unul mai bun?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...