Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Sfat in privinta unei camere video

Recommended Posts

Salut.Vreau sa-mi cumpar o camera video dar nici bani prea multi n-am.Asa ca m-am gandit la urmatoarea:

http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=6327

 

Problema este ca habar n-am ce zic aia acolo, pe net n-am gasit reviews despre ea.Deasemenea nu stiu daca are display LCD cxa peste tot scrie N/A . Din cate stiu eu asta inseamna necunoscut.

Deasemenea nu stiu ce poate face camera aia video.Asa ca va rog sa-mi spuneti si mie daca merita la banii aia.

P.S.: Ce mama naibii e ala Hi - 8 ?!?

Share this post


Link to post

Camera din asta a avut sora-mea. E ok, cam scumpa, sincer... Nu are ecran LCD... Hi8 e format proprietar SONY, este ANALOG. Bunutz, calitativ este undeva intre VHS si S-VHS.

 

Initial si eu am vrut sa-mi iau o camera Hi8 (dar Sony), si incet incet am ajuns la un Digital8 si nu regret 1 secunda! Am luat-o in rate, nu ma supara ca platesc o data jumate camera. Are si intrare si iesire atat pe digital cat si pe analog, stie sa scrie digital pe casete Hi8 si Video8 (adica cele mai ieftine), etc, etc... A, si in nici un caz de la Flamingo, mai bine te pui in fata trenului!

 

Daca totusi optezi pentru banul jos si ala e maximul pe care il poti da, go for it, camera e OK.

 

P.S. poate reusesti totusi sa iei macar una din asta: http://www.digitalworld.ro/produs.php?idpr...d=789&idcat=258

Share this post


Link to post

VIPER, ma vazut si la intalnirea bianuala ca te pricepi, asa ca zi-mi si mie ce camera sa imi iau astfel incat sa scot in avi pe computador si sa nu mai ma intereseaze mediul de stocare primar - adica sa il pot rescrie? :lol:

Share this post


Link to post

Am postat un anunt la bursa, pun linkul si aici

http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?p=31418#31418

Camera respectiva nu o vand eu si nici nu ma pricep la camere video, Poate iti da altcineva care se pricepe mai bine vreun sfat, adica daca merita sau nu. Daca intereseaza pe cineva ii pot da PM cu emailul (sau id-ul YM) tipului sa vb. direct.

 

later edit : are si un trepied super (cu multi boloboci :lol: ), dar parca il vinde separat.

Share this post


Link to post

ce sunt aia boloboci la trepied :shock: :lol:

oricum, eu nu vreau sony. sunt mai underground si nu imi place practica lor cu tehnologie proprietara. pana si la prostia aia de minidisc au bagat 'copyright' la mp3uri si nu pot sa le descarc in alta parte decat pe calculatorul pe care le-am incarcat :butt:

Share this post


Link to post

Indicatori de nivel cu bula de aer, pe orizontala, verticala, etc :lol:

Share this post


Link to post

Chiar vroiam sa bag si eu link la camera asta, e faina, pretul e OK.

 

@satori: Sony sta foarte bine la acest capitol = camere video. Nu ai cum sa regreti, a mea are 2 ani de folosinta extensiva si nu a dat nici un rateu pana acum... Nu ai probleme cu ce scoti din ea... Te mai costa 700k lei un controller firewire CU cablu si gata scula de captura, poti captura si cu banalul Movie Maker din XP.

Share this post


Link to post
controller firewire CU cablu si gata scula de captura, poti captura si cu banalul Movie Maker din XP.

 

da-mi un nume de controller. ;)

Share this post


Link to post

Nume de producator sau de chip? Producatorul e irelevant, eu am o placa facuta undeva prin China si e identica cu un Hercules de 50EUR. Am dat pe ea 680k lei. La chip ordinea preferintelor (mele) ar fi: AGERE, Texas Instruments si, daca nu si nu, VIA.

Share this post


Link to post

Sa ma bag si io un pic in vorba! In vara am dat Sony TVR140 Digital8 (made in Japan) + 6 casete si gentutza cu 16mil lei. Daca nu erai hotarat atunci.

 

Personal am dat-o ca ajunsesem sa o foloseasca numai prietenii... oricine o folosea numai io nu. Asa ca aviz amatorilor! Daca nu ai copii mici sa vrei sa ii filmezi cum cresc nu prea are rost...

 

Orice intrebare ai, shoot ca am impresia ca ma pricep! 8)

 

Controler-ul ala firewire nu prea se merita. Schimbi placa de baza si iti cumperi una care are si Firewire... preturile sunt destul de mici... (2-3 us$ in plus pt firewire ... la gigabyte cel putin)

In plus mai sunt atatea altele placi de sunet care au si firewire!

 

Cu tot respectul, VIPER, Movie Maker-ul e cam cam nestiutor...

 

Cea mai buna imagine am obtinut-o cu cel mai simplu si amarat software: DVIO. E drept ca dupa aia a trebuit sa ma citesc un pic sa transform imaginea in interlaced si sa scap de minunea aia de compresor DV2... da a mers: codare in 2 pasi cu Xvid. :)

Rezultatul: o ora, 2 cduri ... dar calitativ ...

Share this post


Link to post

Cu tot respectul, pe placile de baza gasesti mai ales controller firewire VIA, care e cel mai prost...

 

Cu tot respectul 2, folosesc DOAR Movie Maker 2 (nu 1.1 care vine cu XP) pentru ca fac WMV-uri la 2.1Mbps video si 160kbps sunet, la rezolutie PAL full screen de 720x576 si imi ocupa spatiul (50 de minute/CD) cat mi-ar ocupa un XviD care imi ia aproape triplu sa-l fac, si care se vede mai prost in acelasi spatiu ocupat... Sau le fac la 1.6Mbps video si 128Kbps sunet, tot PAL full screen, si imi intra 1 ora/CD.

 

Initial am luat camera pentru Junior, dar am filmat o groaza de evenimente, mai ales automodelistice. Pana acum toti au zis ca filmele au iesit PERFECT!

 

Mai e o duda la camere: vezi cat are CCD-ul ca pixeli REALI! La mine are 800k brut si 640k real. Majoritatea camerelor de azi sunt mult mai jos...

Share this post


Link to post

medionul ala cat are real ca nu imi dau seama :?

Share this post


Link to post

orice da nu medion...sunt niste hirburi...bataie de joc...

Share this post


Link to post

Bre baietii, io am impresia ca sint cam demodat, dar cred ca am si dreptate pe undeva ... NU SUPORT DIGITALELE! si de ce:

"Pe vremea mea" :lol: :lol: :lol: era clar de ce dai pe un Sony de 4 ori mai mult decit pe un RFT sa zicem, sau de 2 ori mai mult decit pe un AKAI ... se vedea/auzea clar diferenta de calitate a redarii/inregistrarii intre diverse scule; de cind cu digitizarea asta excesiva, orice chinezoi HuangFe face ceva similar cu Sony, iar Sony ca sa mai poata vinde ceva trebe' sa mai reduca la calitate si performante, dar asa, de amorul artei mai scoate si scule high-end, dar la un nivel de pret fabulos ... chestia e ca pe vremuri chiar si produsele "populare" de la Sony faceau diferenta, lucru care acum nu mai e valabil; si am luat Sony doar ca exemplu, io sint fan Technics (pe audio), par egzamplu ...

Share this post


Link to post

La video inca isi fac treaba bine, ca si la foto... Cat despre Medion/Tevion/Lifetec, pentru cine nu stie, ele sunt simple nume nemtesti, in spatele lor sunt cu totul alte brand-uri care fac pentru respectivele firme nemtesti. Camera respectiva din link-ul meu este un SAMSUNG, asa cum de altfel scrie si pe site-ul respectiv... Iar Samsung, iarasi pentru cine nu e la curent, a cam crescut in toate laturile care tin de electronica, deci si foto/video... Scrie in descrierea ei ca are 800.000 pixeli, deci cat a mea. La banii si marimea ei e arhisuficient.

 

Eu am ales Digital8 pentru ca pot folosi si casetele ieftine Video8/Hi8...

Share this post


Link to post
Camera din asta a avut sora-mea. E ok, cam scumpa, sincer... Nu are ecran LCD... Hi8 e format proprietar SONY, este ANALOG. Bunutz, calitativ este undeva intre VHS si S-VHS.  

 

Initial si eu am vrut sa-mi iau o camera Hi8 (dar Sony), si incet incet am ajuns la un Digital8 si nu regret 1 secunda! Am luat-o in rate, nu ma supara ca platesc o data jumate camera. Are si intrare si iesire atat pe digital cat si pe analog, stie sa scrie digital pe casete Hi8 si Video8 (adica cele mai ieftine), etc, etc... A, si in nici un caz de la Flamingo, mai bine te pui in fata trenului!

 

Daca totusi optezi pentru banul jos si ala e maximul pe care il poti da, go for it, camera e OK.

 

P.S. poate reusesti totusi sa iei macar una din asta:http://www.digitalworld.ro/produs.php?idprod=789&idcat=258

 

Vad ca deviati :lol:

Viper si restul de copii- eu vreau sa-mi iau o camera video in rate ca n-am benutul jos.Primele doua samsung de pe linkul urmator merita??

 

http://www.flanco.ro/?action=listCategory&...1&method=expand

 

Pt.ca n-am bani sa ma arunc la Sony.Msai am si alte cheltuieli si dorinte.Daca nu merita da-mi tu un link cu camera care ti-ai luat-o in rate sau care consideri ca merita ca sa vad si eu ce si cum.Dar nu pot lua decat in rate si nu cu benutul jos.Multumesc.

Oricum prima daca n-are display LCD nici nu ma gandesc s-o cumpar pt.ca nu concep sa cumpar o camera fara display...Insa celelalte Samsung vad ca au display..

Share this post


Link to post

Si eu tot in rate am luat-o, si tot de la Flanco, pentru ca la Sony au alta sursa decat Sony Romania. Si, da, ambele camere sunt OK. Totusi, vezi ca parca ar exista si un Sony Hi8 cu ecran pe la banii aia!!!

Share this post


Link to post

Eu am o camera Samsung, cumparata in urma cu cateva saptamani de la Carrefour. Am dat pe ea 12,5 mil. (nu are display) . Gasesti insa un model identic cu cel din primul link, care costa circa 11,3 mil. Cu muuuuult mai putin decat e la Flamingo. Eu am ramas insa pe ganduri cand am vazut ce preturi sunt in Neckermann : Sony Hi8 - 299 E si Samsung Hi8 - 279 E (ambele cu display) In concluzie pot lua in calcul (daca te intereseaza) posibilitatea de ati vinde camera mea, in rate fara dobanda si cu un mic discount. Camera inregistreaza foarte bine si nu am tras cu ea mai mult de 1/2 ora. Deci oferta speciala : rate fara dobanda prin "Banca Van Den Plas" (tari in banci olandezii astia :lol: ) + discount 5%. Conditii : 1 girant (preferabil Viper) :lol: . Conditia ar fi sa gasesc pe cineva care sa-mi ia o camera din Germania.(nu cred ca ar fi o problema) O alta oferta interesanta din Neckermann : DVD Recorder Philips -299 E (pret Flanco pt. modelul respectiv - 25 mil. :shock: ). Ma gandesc sa-mi iau si asa ceva, daca tot mi-a crapat videorecorderul. Printre altele, as putea inregistra direct de pe camera video pe DVD, fara a folosi caseta si deci fara pierderi de calitate. Bineinteles asta ar fi posibil numai in interiorul casei.

Share this post


Link to post

@Van Basten- Cum mama naibii sa cumpar o camera fara display? :roll: Mi se pare cel mai steresant lucru asta.Mai bine imi iau un aparat de fotografiat in locul unei camere ca ala macar are display..

Asa ca nu ma inscriu din motivele prezentate mai sus.Multam oricum de intentie.

Share this post


Link to post

Excelent articolul! In sfarsit cineva care scrie clar ca MiniDV si Digital8 SUNT IDENTICE!!! Si ca LP la format digital NU pierde din calitate, etc, etc!!!

Share this post


Link to post

chestiile astea le-am citit si eu in fnac.

voiam sa iau un samsung vpd 101 dar am renuntat (399E)

cea mai ieftina cu 3 CCD era 700E

Share this post


Link to post

Camerele video Samsung sunt slabe. Au zgomot de cuantizare mare, lucru deranjant cand filmezi in conditii de luminozitate scazuta. MiniDV≠Digital8 (care este proprietar Sony si ofera 60min de inregistrare pe o caseta).

Edited by tyranus

Share this post


Link to post

MiniDV nu este egal cu Digital8 zici... Pai banda e identica, modul de inregistrare este identic. Da, Digital8 e format proprietar Sony, si pe camerele D8 merg (in 80% din cazuri) si casetele Hi8. Si nu se trag doar 60 de minute! Poate la MiniDv se trag doar 60 de minute...

Share this post


Link to post

Sa revenim :

Pe Hi8 se poate inregistra max 120minute, recomandabil max 90 minute.

O inregistrare pe Hi8 de 60min este echivalenta cu o inregistrare D8 de 40 min.Se poate defini un raport de 2/3 intre durata inregistrarilor pe clasic respectiv digital. Sunt intr-adevar si casete botezate din start D8.

 

Pe MiniDv se poate inregistra max 90 min.

 

Dimensiuni MiniDv : mai inguste decat D8(Hi8) : 4 mm

Dimensiuni D8(Hi8) : 8 mm

DECI MiniDv ≠ D8(Hi8) ! Q.E.D.

:P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...