Jump to content
Sign in to follow this  
adeamus

Husa Exterioara

Recommended Posts

M-am uitat cam prin tot forumul si nu prea am gasit sa se vorbeasca despre husele externe. Daca exista un asemeneca topic se poate inchide.

Nu am garaj, si tin masina in curte. Ploua, ninge ingheata, etc. toate o vor afecta cu timpul. Asa ca m-am hotarat sa achizionez o husa. Stiu ca interiorul husei afecteaza vopseaua in timp, se duce luciul, asa ca am cautat un produs bun. Si am gasit asta: http://carcover.ro/produse.html

 

Nu vreau sa fac reclama, pur si simplu as vrea o parere. La preturile pe care le cer (310 RON pentru o husa clasica, neautomata) ar trebui sa fie un produs excelent. Vreu sa o achizitionez, dar oare nu iau teapa si o gaura maricica in buget? A luat cineva asa ceva? Stie cineva ceva despre ei?

Multumesc

Share this post


Link to post

In principiu mi se pare un lucru util o husa, dar buna de folosit doar cand masina este curata. Gandeste-te ca vii cu ea plina de mizerie si tarasti husa aia pe tot praful adunat pe masina. Numai bine nu o sa-i faca vopselei. Dar daca speli masina si apoi "o pui la pastrare"(o invelesti si nu o folosesti o saptamana, sa zic) cu husa pe ea, asta e o idee buna.

Share this post


Link to post

Personal mi se pare o prostie, o ramasita a comunismului cand asteptai 10 ani sa-ti vina randul la dacie si o dadeai mostenire la stranepoti.

Share this post


Link to post

Mie nu prea mi se pare utila. Mai bine speli masina ceva mai des si ii faci si un tratament al caroseriei din cand in cand! :)

Share this post


Link to post
daca speli masina si apoi "o pui la pastrare"(o invelesti si nu o folosesti o saptamana, sa zic) cu husa pe ea, asta e o idee buna.

 

Perfect de acord, mai ales cand sta sub un copac mult prea populat cu zburatoare, cum e cazul meu.

De luni pana vineri folosesc Matizul, iar Accentul proaspat spalat se odihneste sub husa. In rest le folosesc alternativ, in functie de vreme si de drumurile pe unde am de umblat, iar husa merge la spalat.

Share this post


Link to post

Eu am vazut husa exterioara la Carrefour Ploiesti, era in jur de 90lei.

Share this post


Link to post

Si eu zic ca e o idee foarte buna, mai ales daca ai 2 masini, una de drumuri lungi si una de oras. Eu Kalos-ul il folosesc destul de rar (doar in concediu si eventual in weekenduri vara cind plec in vreo mini-excursie), iar pentru oras am un Peugeot de sacrificat prin gropi :(

De mult caut o husa sa acopar Kalosul (bineinteles cu o spalare de calitate inainte sa pun husa), ca si saptamina trecuta mi-au facut mitele o bucurie (3 zgirieturi de toata frumusetea de sus pina jos, adinci ca naiba, cum a alunecat in jos). Plus mizerii etc. etc.

PS: Nu cred ca e o ramasita a comunismului, e mai degraba vorba de cum sa ai grija de masina ta.

Share this post


Link to post

familia posesoare a 2 masini, cand una dintre ele sta in fata blocului sub un plop si este timpul pt ca sa curga toate acele flori facute primavara, pe masina, pun pe ea folie luata din piata la metru lata de vreo 3m. acele flori la caderea pe vopsea si cu f putin soare se pateaza vopseaua iremediabil, ramand lipiscios si chiar si cu spirt nu se duce. deci aveti grija pt ca la fostul cielo tot acoperisul si capota au numai picuri de acest fel.

Share this post


Link to post

Am deschis acest topic pentru a stii daca este folositoare sau nu o husa externa. Intre timp am achizitionat husa despre care am vorbit. A costat mult, dar sincer, cred ca a meritat. Materialul este bun, respirabil, excelent pe perioada iernii cand e zapada sau chiciura. Dimineata masina e ca noua, curata. Nu murdareste masina. Dar nu e indicat sa fie pusa pe o masina jegoasa pentru ca se murdareste pe interior si apoi murdareste la randul ei tabla. Nu se lipeste de masina, e usoara. Nu inlocuieste garajul, dar e folositoare. Nu regret ca am luat-o. E mult mai eficienta decat husele pe care le-am vazut prin supermarket-uri.

Share this post


Link to post

Pina la urma ti-ai luat prin carcover.ro? Daca da, de care (automata/manuala; vara/iarna)?

Share this post


Link to post
Pina la urma ti-ai luat prin carcover.ro? Daca da, de care (automata/manuala; vara/iarna)?

 

 

Da, am luat de la www.carcover.ro . Nu am luat automata. O data datorita pretului (450 lei), apoi am nevoie de spatiu in portbagaj. Exista un dezavantaj...acum cand era plina de chiciura si inghetata, nu cred ca era prea bine sa stea stransa. Nu stiu..dar eu prefer sa o bag in casa si se usuca. Seara o gasesc uscata, buna de pus pe masina. Apoi, e interesanta ideea cu partea automata, dar imi pare mai practica cea clasica, se strange intr-o geanta, e usoara, nu ocupa loc. Husa este all season, ei mai avand o husa mai groasa pentru masinile care stationeaza mult (cateva luni).

Share this post


Link to post

Dimineata sa mai stau si dupa husa, seara la fel? :) Poate tu ai timp.. si dispozitie, mie unul mi-e sila si o punga sa impaturesc daramite sa stau sa trag mizeria pe linga mine zilnic de doua ori. Ba inca sa stau sa o mai si car in casa sa o spal sa o intind etc.. Eax, imi repugna ideea.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Da, poate am mai mult timp si mi-e mai usor sa bag in casa. Pentru cei ce nu vor asemenea carambaneala..exista varianta automata: se apasa un buton si husa se strange in portbagaj (de fapt intr-un tub din portbagaj).

Edited by Mircea
Nu mai cita inutil mesajul anterior

Share this post


Link to post

Si la aia automata, ai prins niste urme de praf te-ai scos :|

Share this post


Link to post

Am mai spus-o de enspe mii de ori: husa pe o masina e total nerecomandata. Cand bate vantul husa se va misca pe masina si va "polisha" colturile caroseriei. Si va arata ca naiba masina.

Share this post


Link to post

si eu cred, ca nu este recomandata.

presupunem ca a fost frig, umezeala de la ploaie, frunze, noroi pe ea de la alte masini, cacareze de pasare...

cobor din bloc la 4 ace, o strang cu 2 degete si apas pe butonul automat...

trag niste zgarieturi zdravene, adun jegul in portbagaj? daca este plina de apa (deci mai grea) si inghetata?

totusi cred, ca este recomandata - depinde de individ, cat tine la harbu' lui si cat timp are de pierdut pe langa masina...

Share this post


Link to post

Din ce vad pe strazi, cel mai bine se mentin in timp masinile ce trec des pe la spalatorie si cand capata vreo indoitura, la service. In general masinile de la firme. Husa nu face altceva decat sa fereasca de praf si de rahat de pasare cat masina sta. Dar cum nu poti sa stai toata ziua si oriunde opresti sa montezi/demontezi husa...

Share this post


Link to post

si eu mi-am luat husa si stiti de ce? atunci cand masina trebuie sa stea cateva ore in plin soare e foarte folositoare . practic interiorul masinii e umbrit si ai putea chiar sa stai inauntru in plin soare. pe locurile unde bate soarele tapiteria se decoloreaza si pana la urma o sa arate ca dracu! eu cred ca e folositoare. bordul nu se mai incalzeste.

Share this post


Link to post

Eu, mi-am croit`o si cusut la o croitorie cost 60 ron .Material cumparat din Metro 2X15 ron

Share this post


Link to post

pe a mea am dat 72 lei dar e cu 2 straturi din care cel exterior e argintiu si reflecta lumina soarelui. am zis, mie imi place ca nu se mai incinge interiorul.

Share this post


Link to post

Mi-am luat si eu o husa exterioara (pentru a doua masina). Din pacate nu am gasit ceva de calitate (de fapt am gasit dar nu aveau marimea care imi trebuia), asa ca mi-am luat temporar o husa ieftina (la 35 de lei). Daca ati vedea ce mizerie e pe ea dupa 2 saptamini... Saraca vopsea de pe masina, cite trebuie sa sufere in timpul vietii ei... :)

Atentie, sint 2 reguli de baza in ce priveste husa:

1. Masina sa fie intotdeauna curata cind puneti husa (si evident si husa sa fie pe interior curata), ca altfel se zgirie.

2. Husa sa fie strinsa pe masina (sa nu fluture).

Share this post


Link to post

La mine a invins... lenea. > :)

Mai folosesc uneori husa cand parcheaza vreun vecin prea aproape de mine, ca sa o feresc de zgarieturile involuntare pe care le-ar face trecatorii, printre ele facandu-se accesul in scara blocului.

Are deja cateva de acest gen si sunt mai adanci decat cele pe care le face husa.

Share this post


Link to post

Pentru @ Rich1976(si nu numai ).Prelata mea (scuze dimensiunea pozei alta nu am avut)

P.S faina prelata ai :thumbl:

post-8104-1215719717_thumb.jpg

Share this post


Link to post

da ! multumesc! a mea nu are chiar forma masinii ca a ta! e universala, e buna ca daca imi iau un vovo s60 nu trebuie sa mai iau si prelata! mai fac economie.

Share this post


Link to post

Sunt tare curios cum arata masina dupa grindina asta .Alte masini sunt avariate(logan,chevy,etc)plafoane infundate .Tineti-mi pumnii.Va anunt cum arata dupa ce se opreste ploaia .

Masina mea este sub prelata verde. :-W

post-8104-1216134056_thumb.jpg

post-8104-1216134075_thumb.jpg

post-8104-1216134097_thumb.jpg

Edited by puchi

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...