Jump to content
Sign in to follow this  
djuac

Unde gasesc,si ce tip de ulei imi recomandati pentru Tico?

Recommended Posts

si mai ai de gand sa tii uleiu laa inca 2 ani ?

Uleiu se schimba la 10000km sau 1 an.

Tu faci si cu distributia la fel ? Daca nu ai ajuns la 60000 km nici in 6 ani nu o schimbi?

Si porma te miri de ce sa rupt :) )

 

VEzi ca uleiu ala al tau sa facut apa in aia doi ani si 6000km.

Share this post


Link to post

Nu sa facut apa, n'avea cum, in schimb s-a faut acid.

Share this post


Link to post

Recomand uleiul Daewoo 10W30, se gaseste prin magazinele de profil. Eu am folosit asa ceva 230.000km si nu am nicio problema cu motorul. In ultimul timp (de cca 35000km) folosesc altceva pentru ca e moca. Insa nu-l mai tin 10.000 ci maxim 3000km.

  • Like 1

Share this post


Link to post

desi in cartea de utilizare Tico scrie ca uleiul recomandat este 10 w 30. astazi am cumparat aral 5w40 am auzit ca s-au distrus motoare cu uleiul asta,ulaiul l-am luat pentru ca e sintetic cica si nemtesc, este intr-adevar cam subtire dar motorul nu are o uzura majora, 57 000 km, si il schimb la 2 ani, ultimul ulei a fost GM dar nu mai stiu specificatiile stiu ca era semisintetic

poate sa dauneze daca schimb tipul de ulei, am auzit totusi ca atea sintetice sunt mai elasticem pareri am citit o gramada si pro si contra , banuiesc ca daca nu depaseste 10 000 km in motor nu dauneaza

l-am luat cu 24 roni litrul la bidonas albastru

Share this post


Link to post

a venit timpul sa-i fac schimbul de ulei,ce-mi recomandati,vad ca majoritatea baga 10w40,ce marca de ulei?

Share this post


Link to post

ma gandeam la gm sau mobil

Share this post


Link to post

5W30 sau 10W30. Pentru 10W30 iti recomand gm(daewoo).Inca vin sigilitate bine.Pentru 5W30 poti folosii cam orice marca.La 10W40 mai adaugi cel putin 1L la consumul urban+riscul de defectiuni crescut la motor.

Totusi,cele doua tipuri,5W30 si 10W30 vor sta in baie numai daca motorul este ok din punct de vedere functional,altfel pleaca pe evacuare..si ramai fara ulei..Daca observi ca-l mananca repede,ori repari motorul,ori ii dai inainte cu 10W40.. :dacucapul:

Share this post


Link to post

La al meu Tico s-a folosit 10W40 pana la 140.000 iar la ultimul schimb i-am pus 5W40 (MOL Dynamic Prima) si vad ca sta bine merci in motor pana acum. Cel dinainte scadea 2-3 mm pe joja in ultimele 2000 de km inainte de schimb (facut la maxim 10.000 km).

Share this post


Link to post

...sta bine merci in motor pana acum...

 

E si normal, au aproximativ aceeasi vascozitate la cald. Zi-ne cum se comporta Q8-ul, daca l-ai folosit asa cum ziceai ultima data.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

5w30 este recomandat iarna la masinile tico,motorul a fost segmentat acum vreo 40000km.Totusi majoritatea folosesc 10w40 si sant multumiti

Share this post


Link to post

Nu exista ulei de iarna si ulei de vara. Poti incerca un 5w30 , dar daca a fost segmentat motorul, mai bine baga 5w40. Uleiul recomandat de @wolfman este foarte bun, eu tot ulei MOL folosesc.

Share this post


Link to post

Zi-ne cum se comporta Q8-ul, daca l-ai folosit asa cum ziceai ultima data.

 

Tot MOL 5w40 am pus, n-am mai trecut pe Q8.

Share this post


Link to post

da,nu-s ce sa zic,pana acum s-a pus in motor cel recomandat de cei de la daewoo,10w30 bineinteles tot daewoo

Share this post


Link to post

Mergi tot pe 10w30, daca nu gasesti, baga 5w30.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

scuze motorul nu a fost segmentat,s-au facut alte operatii atunci,masina o am de la socru,l-am intrebat si a confirmat ca nu l-a segmentat

Share this post


Link to post

ce parere aveti de uleiul GM 10w40?

Share this post


Link to post

Se pare ca unii scriu de pomana pe aici. Downloadeaza cartea service pentru masina de aici : http://www.scribd.com/doc/8477202/Tico

Poate din manual pricepi.\

Daca ne intrebi strict de uleiul respectiv,da e bun,ulei sa fie.

Edited by Den

Share this post


Link to post

Salut!Astazi mi-am comandat si eu trei litri de ulei motul 8100 xcess 5w40 pentru ticozaurul proaspat achizitionat. Am ales 5w40 pentru ca in cartea service pana la 100000 tot 5w40 de la castrol a avut. A mai folosit cineva motul pe tico? Eu am pus in logan si sunt foarte multumit?

Share this post


Link to post

Eu folosesc fuchs 5w-30 si nu am probleme ( 100.000km reali)..se comporta chiar foarte bine ...am pus si la cealalta masina aceeasi marca...nu mai suport sa vad preturi mici la uleiurile cunoscute si in general scumpe in alte tari. Nu pot sa cred ca isi fac pomana si la noi le vand mai ieftin.

 

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Sunt la al doilea schimb cu acest tip de ulei si nu am probleme...sunt multumit de cum toarce motorasul

Share this post


Link to post

Daewoo 10w30 in majoritatea cazurilor, schimbat la 7-8000km.

Masina o am de noua, (are 284.000km) motorul n-are nicio problema.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ai folosit ce e recomandat de producator si se vede ai ajuns la 284...multi inainte

Share this post


Link to post

Eu personal folosesc asa :

Vara ... uleiul acela cu tico / matiz ( producator Daewoo cred ) pe eticheta 10w30 --> cautati bine ... eu acum vreo 2 luni am luat 3 L in 70 RON

 

Iarna ... cel de la GM ... 5 w 30

 

Cat despre uleiuri ... exista o schema in cartea masinii ... cu ce " cifre " ar trebui sa folosesti pt anumite temperaturi

Share this post


Link to post

Eu folosesc 5W30 de la GM. Il iau de la Radacini la pachet cu filtru. Acesta tip de ulei este foarte ok, il folosesc atat vara cat si iarna, si il schimb singur la 5000KM avand in vedere traficul si praful din Bucuresti. Cu cat il schimbi mai devreme cu atat motorul va merge mai bine si nici nu-l va consuma(cel putin la mine nu "mananca").

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...