Jump to content
Sign in to follow this  
CARABUSU

Ford Fusion Comfort-sea Grey

Recommended Posts

Astazi a fost o zi mare,dupa o asteptare de o luna si o saptamana am fost sa-mi ridic Fusion-ul de la Iasi.

Tin sa-i multumesc colegului nostru,Lucian Mahu care a mers cu mine pana la Iasi. :drinkers:

 

Este varianta Comfort cu un motor 1.4 TDCI de 68 CP cu un cuplu maxim de 160 Nm la 2000 rpm. :rolleyes:

 

Masina trage foarte bine,am fost chiar surprins,imi place pozitia inalta pe care o am la volan,am garantie 12 ani la caroserie,6 ani la vopsea si 4 ani fara limita de kilometri la motor,cutie de viteze si componente. :mrgreen:

Merge bine,n-am ce zice si sa dea Domnul sa mearga asa si in continuare fara sa avem parte de evenimente neplacute.

Masina a venit la tanc,maine imiplinim 17 ani de la casatorie,e si Sf.Maria asa ca masinuta a fost botezata Maria.

Si cateva poze cu ochioasa:

post-4396-1189193872_thumb.jpgpost-4396-1189193895_thumb.jpgpost-4396-1189193927_thumb.jpgpost-4396-1189193948_thumb.jpg

post-4396-1189193983_thumb.jpgpost-4396-1189194015_thumb.jpg

post-4396-1189194086_thumb.jpgpost-4396-1189194116_thumb.jpg

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Felicitari de achizitie si s-o stapanesti sanatos! =D> Cum are suspensiile, tari pentru drumurile noastre? Din exterior seamana mult cu o Fiesta doar cu suspensiile si tavanul mai inaltate. Dintotdeauna mi-a fost greu s-o incadrez la o clasa anume. De exemplu din spate pare un mini jeep dar fata are spoilerul acela foarte coborat care nu te lasa sa faci nebunii offroad... La spatiul interior e clar mai mare ca Fiesta, corect? Sper ca nu se mai sta la fel de incomod pe bancheta din spate :P

Ca masina de oras si pentru o familie mica e totusi OK motorul de 68CP.

Un pret ceva ne zici si noua? Dotari?

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos.

Pretul te rugam.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru urari!

Suspensiile is ok,nu-s deloc asa cum se spunea,adica extrem de tari,stai fooooarte bine atat in fata cat si in spate.

Azi mi-am permis sa o iau un pic pe aratura cu ea la tara ca n-am putut sa o intorc ca pe ticalos,na,e mult mai mare.

In interior este spatiu berechet,am sa pun ceva poze cu interiorul maine,n-am mai stat acum sa le transfer.

Motorasul chiar daca pare micut,trage foarte bine,dupa cum am mai spus,am ramas placut surprins,la 130 este foarte stabila,zgomot redus in habitaclu...

Acum in primi 1500 km mi s-a recomandat sa nu depasesc 3000 rpm,ea deja are 221,restul intr-atat i-am facut.

 

Ca dotari are aer conditionat,ABS,EBD,radio cd,jante de aliaj,proiectoare de ceata,oglinzi electrice si incalzite,si multe alte prostii,mi-e greu sa stau acum sa le enumar pe toate.

 

Cat m-a ajuns?

13502 euro cu toate taxele,am prins si oferta care m-a scutit de 1000 si ceva de euro.

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Imi repet urarile de bine exprimate la dealer si la restaurant si sa dea Domnul sa va poarte multi ani pe unde v-a pofti inima fara probleme!

Fiind primul membru de pe forum (inafara de proprietar :D ) care a vazut-o, imi voi rezerva cat de curand "dreptul" de a face un mic drive test- dar dupa aia 2500 de km, ca in perioada asta las proprietarul sa se bucure in totalitate de masinuta.

Urcam un deal, eram cu a IV-a si vad fusion-ul cum o ia la goana. Bre- chiar trage motorasul ala, pe bune. Ajunge foaaarte repede la 120, eu tre s-o calc serios pe a mea sa-l ajung din urma.

In sfarsit- km multi fara probleme!!!

Share this post


Link to post

Sa va bucurati de ea multi km fara probleme.

Am condus si eu un Fusion de 68cp si am ramas placut impresionat de motorasul asta, care pare sa se descurce in orice situatie :) . Despre consum... nu mai vorbesc :X . Arata super, iar culoarea i se potriveste de minune!

Share this post


Link to post

Azi a fost prima zi de lucru pentru masinuta si deja a ajuns la 500km :mrgreen:

 

Si cateva poze:

post-4396-1189282985_thumb.jpg post-4396-1189282995_thumb.jpg post-4396-1189283004_thumb.jpg post-4396-1189283014_thumb.jpg post-4396-1189283024_thumb.jpg post-4396-1189283032_thumb.jpg post-4396-1189283052_thumb.jpg post-4396-1189283062_thumb.jpg

 

Masinuta merge super,m-am obisnuit cu ea,acum nu mai e ca inainte cand incercam sa depasesc cu Tico o duba sau alte marci de masini,isi impune respect si fuge,fuge de n-are aer :lavolan:

 

Acum e cam mazaca pe afara,a plouat toata ziua,asta e,saptamana viitoare o asteapta o baita. :rolleyes:

 

Sa auzim numai de bine :drinkers:

 

Scuzati calitatea pozelor,sunt facute cu telefonul :redface:

post-4396-1189283043_thumb.jpg

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Eu stiu si la ce ora v-ati intors acasa- ca eram la Elly's buger la Orion, am vazut cand ati virat stanga sa intrati pe straduta- pe la 6, daca nu ma insel.

Acusi vine revizia de 2500 km :D .

Share this post


Link to post

La 6 m-am dus acasa sa o iau pe Luminita,am mers la cumparaturi,am dus ceva la tara,am mai trecut pe la un fost coleg si in urma cu 30 minute am intrat in casa :mrgreen:

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos! O intrebare : la spatiu interior e diferenta mare fata de Fiesta ? Scuze ca sunt offtopic.

Share this post


Link to post

E destul de mare diferenta :rolleyes: ,mai ales la portbagaj.

Poate o vezi cand vin la Iasi cu revizia de 2500km :mrgreen:

Share this post


Link to post

Carabusule o simpla remarca am, motorul nu trage bine deloc, peste 16 k km sa vezi cum trage :D Acum este zgomotos si puturos dar pe la 20.ooo km o sa fie racheta .

Sa stapanesti sanatos masina si cit mai multa motorina sa treaca prin injectoare .

Share this post


Link to post

Mersi pentru urari

Deocamdata ma multumesc si asa,e o mare diferenta fata de Tico si fata de celelalte masini pe care le-am avut,sa-si mai dea drumul motorul si va fi si mai si,zgomotos nu pot spune ca e,doar in depasiri dar in rest e acceptabil.

 

Maine ii fac din nou plinul,mai pot parcurge ~140km cu motorina care o mai am in rezervor si tot maine cred ca va face si o baica daca nu mai ploua,sa vedem,duc si ticalosul la un priten cu o spalatorie sa-i curete interiorul si il curete de stratul gros de jeg cu care este impodobit.

 

Sa auzim numai de bine :drinkers:

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

So what? :mrgreen: Mai bine mai baga niste impresii despre masina! Am impresia ca aceasta masina este o afacere foarta buna calitate/pret.

Share this post


Link to post

Pai ce sa mai spun de ea,pe mine m-au incantat foarte mult garda la sol care este de 20 cm,faptul ca-mi dau 4 ani garantie la cutie,motor si alte piese,12 ani la caroserie si 6 la vopsea.

 

Spatiu am din plin,dotari suficiente din punctul meu de vedere pentru banii pe care i-am dat,mie nici nu-mi trebe mai mult.

 

Consumul mediu scos de mine pana acum a fost cam de 5,6-5,8%.

Se aseaza foarte bine pe drum,aseara cand am venit de la Bacau i-am dat cam 130 km/h cativa kilometrii si mergea foarte fain,n-am ce spune,in curbe e foarte stabila,e si lata,are cam 2 metri latime si cauciucuri de 195/65 R15.

Spuneti-m voi ce vreti sa mai stiti ca sa stiu ce sa va spun.

 

:drinkers:

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Felicitari, Carabusule! vad ca pana la urma ti s-a indeplinit visul ! Bravos si sa o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post

Reviziile la ce intervale se fac? Am inteles de la diferite guri ca ar fi destul de rare...

Share this post


Link to post

@Radux: Mersi,a dat Domnul si am reusit,mai greu dar am reusit.

Poate ai sa o vezi live ,ne mai vedem,mai vorbim ca tot n-am mai vorbit de mult timp.

:drinkers:

@andrei_ics_ics_el: Is un pic cam rare,prima e la 2500km,a doua la 15000km mi se pare,nu stiu sigur,s-ar putea sa mai fie una la 6500km.dar dupa cum am mai spus nu stiu sigur,mi-a spus cineva dar am uitat.

 

Masina are deja 2600km,si-a mai dat drumul,nu mai e asa rusinoasa,nici la fel de zgomotoasa,mere bine,ne-am ales cu o ciupitura pe aripa stinga fata,asta e.

 

Luciane te poti pregati de drive test tata,marti merg la revizie cu Mariuta. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Da, da' numa' sa fiti in oras... Ca stiu ca abia pe la 10 ajungeti acasa... De convertit nu ma convertesc la diesel, am mai condus pana acum un wv dubita (modelul tdi , cutie manuala)- care se infigea destul de fain si un audi a4 tdi, dar care a fost condus abia 15-10 km, cu viteza mica. Fusion ar fi a treia masina cu motor diesel condusa de mine. Astept cu incredere :D .

Share this post


Link to post

Gasim noi timp,o sambata,o duminica,poate iesim in trupa,lasi roscata la mine in parcare si merem si noi undeva.

:drinkers:

Share this post


Link to post

Reviziile sunt la 15.000 de km, dar ai o toleranta de +/- 1500 de km.

Sa-ti stapanesti sanatos achizitia si sa te bucuri de ea :)

Share this post


Link to post
...prima e la 2500km,a doua la 15000km mi se pare,nu stiu sigur,s-ar putea sa mai fie una la 6500km.dar dupa cum am mai spus nu stiu sigur...

 

Sa o stapanesti sanatos si sa nu ai probleme cu ea. Reviziile sunt din 15 in 15kkm sau la 12 luni. Revizia de 2500 se face pentru verificarea starii generale a masinii si este gratuia. Te prezinti fara programare cand ai 2500 si faci revizia (asa e in constanta). In rest masina e fiesta cu alta caroserie mult mai generoasa la spatiul interior. Dupa cum vad a ta e modelul stilizat, fiind schimbat intreg bordul.

Share this post


Link to post

@Dreamlike: intre benzina si diesel pot interveni diferente la intervalele de service :)

Share this post


Link to post

Am sunat acum la inginerul desemnat pentru a se ocupa de masina mea: reviziile la orice masina ford se fac din 15 in 15kkm mai putin utilitarele care fac reviziile din 25 in 25kkm. Si daca ma mai contrazici sa vezi ce-ti fac sambata :spumelagura: .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...