Jump to content
Sign in to follow this  
steph

CATERINCA

Recommended Posts

Tinere din cate vad eu tu esti suparat ca nu se poate lua o diploma pe bani la cuza (desi se poate). Daca pe tine te-a interesat doar diploma e clar de ce nu ti-a placut la cuza. Nu pot sa zic decat: tinerii din ziua de astazi, vai si amar, nici nu e de mirare ca exista atata amatorism pe unde dai de ei.

Share this post


Link to post

Program

post-5518-1203434401_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sorinel, iti dai seama daca ar mai exista si acum emisiunea "Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie"? Eventual ca la "Nora pentru mama", cu telefoane in direct...ce de frigidere de carne s-ar umple dintr-un foc :P

Share this post


Link to post

:veneratie:

Share this post


Link to post
Tinere din cate vad eu tu esti suparat ca nu se poate lua o diploma pe bani la cuza (desi se poate). Daca pe tine te-a interesat doar diploma e clar de ce nu ti-a placut la cuza. Nu pot sa zic decat: tinerii din ziua de astazi, vai si amar, nici nu e de mirare ca exista atata amatorism pe unde dai de ei.

 

Auzi, daca tu crezi ca e normal sa te (bip) controlul la camin daca stai blat si sa te exmatriculeze pentru asta, daca e normal ca sa le exmatriculeze pe fetele care vin cu baietii in camera, sa ai nevoie de minim media 8 ca sa primesti un nenorocit de loc in camin alaturi de alti 4 in camera si sa ai apa calda cu program, sa pice 95% dintre studenti la un rahat de examen precum Bazele asigurarilor (si crede-ma ca nu-s chiar paralel cu domeniul), sa ai 75% din studenti la taxa, si cu toate astea sa te plangi ca nu sunt bani pentru alte camine, si inca 1000 de chestii care nu-mi vin momentan, atunci sa ramai sanatos cu parerile tale, voteaza-l pe comunistul asta ca primar. Diploma de ASE, cel putin in provincie, are valoare foarte mica la angajare, si atunci, merita sa treci prin atatea pentru ea? Dupa parerea mea, o facultate gen drept, ase, etc, daca nu o faci la buget, nu merita sa o faci la stat, la particular costa si mai putin studiile si, daca vrei sa inveti, inveti mult mai bine, nu te freaca la cap cu 1000 de proiecte, referate si alte dracii inutile. Se uita cineva pe diploma de facultate cand te angajezi? Nu.

Si cunosc destule pitipoance care aveau ditamai mediile in facultate, eventual si bursa, dar erau zero cand se angajau pe undeva, habar n-aveau sa vorbeasca, tremurau ca frunza-n vant in vreo situatie de criza la vreo firma. Folosea la ceva diploma UAIC in fata angajatorului?

Share this post


Link to post
Auzi, daca tu crezi ca e normal sa te (bip) controlul la camin daca stai blat

Da e normal. Tu esti probabil pe principiul ca daca furi o gaina e nedrept ca politia sa te ia la intrebari. l si sa te exmatriculeze pentru asta, E normal, insa revenim la ce am spus mai sus. daca e normal ca sa le exmatriculeze pe fetele care vin cu baietii in camera,daca stau pe "blat" asa cum zici tu da, mi se pare normal sa ai nevoie de minim media 8 ca sa primesti un nenorocit de loc in camin alaturi de alti 4 in cameratinere, conditiile nu sunt printre cele mai bune, insa daca nu iti convine, sunt si alte alternative. Ca sa nu zic ca exista burse, exista posibilitatea de a te angaja, de a invata bine astfel incat sa prinzi loc pe bune, nu pe blat cum zici tu. Dar asta inseamna sa iti tocesti coatele , sa fii atent la ore, sa inveti, sa te duca mintea.. si sa ai apa calda cu program, sa pice 95% dintre studenti la un rahat de examen precum Bazele asigurarilor (si crede-ma ca nu-s chiar paralel cu domeniul), sa ai 75% din studenti la taxa, si cu toate astea sa te plangi ca nu sunt bani pentru alte camine, si inca 1000 de chestii care nu-mi vin momentan, atunci sa ramai sanatos cu parerile tale, voteaza-l pe comunistul asta ca primar. Diploma de ASE, cel putin in provincie, are valoare foarte mica la angajare, si atunci, merita sa treci prin atatea pentru ea?diploma are valoare in masura in care ai obtinut-o cinstit, pe baza cunostintelor tale. Dupa parerea mea, o facultate gen drept, ase, etc, daca nu o faci la buget, nu merita sa o faci la stat, la particular costa si mai putin studiile si, daca vrei sa inveti, inveti mult mai bine, nu te freaca la cap cu 1000 de proiecte, referate si alte dracii inutile. Se uita cineva pe diploma de facultate cand te angajezi? Nu.Eu zic doar sa te uiti pe ofertele de angajare sa vezi cum e cu diplomele respective. Daca insa diploma aia nu e insotita de cunostintele pe care se presupune ca le-ai acumulat de-a lungul facultatii, normal ca nu are nici o valoare

Si cunosc destule pitipoance care aveau ditamai mediile in facultate, eventual si bursa, dar erau zero cand se angajau pe undeva, habar n-aveau sa vorbeasca, tremurau ca frunza-n vant in vreo situatie de criza la vreo firma. Folosea la ceva diploma UAIC in fata angajatorului?

Share this post


Link to post
... Se uita cineva pe diploma de facultate cand te angajezi? Nu.

Si cunosc destule pitipoance care aveau ditamai mediile in facultate, eventual si bursa, dar erau zero cand se angajau pe undeva, habar n-aveau sa vorbeasca, tremurau ca frunza-n vant in vreo situatie de criza la vreo firma. Folosea la ceva diploma UAIC in fata angajatorului?

Ce facem acum, aducem un elogiu Scolii Vietii ?

 

E normal ca unii angajatori sa caute baieti buni la toate si care nu exceleaza in ceva pe care sa-i plateasca cu un salar mai mic decat ii costa pe ei (angajatorii) un articol de imbracaminte curent. Nu-i fraier ala care cumpara forta de munca ieftina.

 

PS Caterinca sunt salariile.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Cum zici tu cararama, eu le-am dat prin gura pana la urma si am plecat. Raman la parerea ca la UAIC scopul primordial e atragerea de bani, nu calitatea invatamantului.

Intr-un an iti spuneau ce bun e sistemul de impozitare in functie de venit, in anul urmator cantau ode sistemului unic. Cand intrebai rostul accizelor de carburanti, o dadeau cotita si dadeau raspunsuri aiurea. Foarte convingator...

Principiul de la institutiile tehnice cu "cine nu-i bun in cercetare, merge in proiectare..." se aplica foarte bine si aici.

Si bine ca cei ca tine sunt din ce in ce mai putini. Daca ti se pare normal sa obligi pe cineva sa si-o traga in boscheti in loc sa foloseasca un pat, atunci nici nu ma mira ca ies numai copii cretini. Putea sa le dea amenda si gata, nu cu exmatriculari rezolvi problema, ca pe vremea puritanilor lui nea nicu.

 

@tolin: din pacate in afara de agenti de vanzari, agenti de asigurari, consilieri credite si alte dracii dintr-astea, greu gasesti altceva in provincie. Ar fi bine daca fiecare ar face in viata ce i-ar place.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Investitorii primaverii nu ajung si la voi, nu reusesc sa treaca Carpatii ?

Share this post


Link to post

Neahh, cica pentru trecut carpatii va fi nevoie in curand de pasaport, ca se va face o tara nemembra UE acolo cu suprafata a 2 judete. De asta probabil nu ajung si pe la noi.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
PS Caterinca sunt salariile.

La universitari nu chiar in comparatie cu profesorii de licei, nu compar cu productia unde e domeniu privat.

 

Hai bai laure ca pe mine nu m-a controlat in camin decat tacsu unui coleg, de fapt pe fiisu nu pe mine ca-l trimiteam la pascut urgent =))

Share this post


Link to post

tinere, conditiile nu sunt printre cele mai bune, insa daca nu iti convine, sunt si alte alternative. Ca sa nu zic ca exista burse, exista posibilitatea de a te angaja, de a invata bine astfel incat sa prinzi loc pe bune, nu pe blat cum zici tu. Dar asta inseamna sa iti tocesti coatele , sa fii atent la ore, sa inveti, sa te duca mintea..

 

La asta chiar am ras deci e caterinca. Iti garantez eu ca aia care tocesc coate in facultate au un soc cand dau cu nasul de lumea reala. Singura metoda cu care ai putea sa prinzi un loc pe bune datorita facultatii e sa te placa un profesor si sa te recomande unei firme, adica ori ai aptitudini de comunicare cu oamenii ori esti bun la materia lui indiferent de ce faci la altele. Altfel doar sa incepi "de jos" din timpul facultatii si sa iti faci ucenicia din mers pe la diferite firme de profil. Poate mai mult de 90% din firmele care iti cer nota de la diploma la angajare nu au idee de lumea in care se afla cu riscurile care se desprind de aici.

Share this post


Link to post

Chiar asa dom'le.Tineretul asta din ziua de azi! Ehe! Pe vremea noastra...invatam nu...(unde trebuia sa pun punctele?)..de trei ori ca asa a zis unul Ilici !(si pentru ca erau 3 sesiuni cu tot cu restanta!)

Ce stii tu tinere...!?!

Si mai si munceam.La cules de cucuruz ,de struguri si alte produse necesare la "esport". Pentru ca sa creasca nivelul clasei :grumpy:

Share this post


Link to post

Eu nici nu vreau sa spun ce nota am luat la licenta, ca nu ma crede nimeni. Foloseste la ceva? Imi aduce oportunitati de angajare mai bune nota aia? O laie.

La angajare, cel mai bine cotati sunt studentii care au ceva experienta in spate. Si cum experienta aia nu se capata tocind coate in bibleoteca, ci mai degraba incepand prin a aseza produse la raft la Billa, nu vad cum ai putea avea o medie suficient de mare (peste 8 pentru locul in camin fara apa calda) lucrand, invatand in acelasi timp si bifand prezente la cursuri de multe ori inutile. 5 e suficient ca sa iei un examen si 6-7 ca sa iei o licenta, in rest, nu-ti trebuie mai mult ca sa ai diploma.

Spune-le asta profesorilor de la UAIC, e bine sa o spui la unul la care ai un examen mai usor de invatat, totusi...

 

Bursa: :- Nici de-un plin la matiz nu ajungea... =)) Bine, la aia republicana ajungea sa mai iei si lichid de spalat parbrizul, daca aveai peste 9.20 media.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Ridica doar degetul mijlociu...

+ imagini din cronicuţă... sa mai si radem...

post-75-1203535961_thumb.jpg

post-75-1203536015_thumb.jpg

post-75-1203536085_thumb.jpg

post-75-1203536136_thumb.jpg

post-75-1203536195_thumb.jpg

post-75-1203536235_thumb.jpg

post-75-1203536319_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pe alea cu baba de la OTV le-ai ratat?! De disputa bunicutei cu revolutionarul nu mai zic...

 

PS: pentru curiosii care citesc discutiile despre sistemul de invatamant superior, lucrurile nu s-au schimbat in bine, ba din contra!

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

La aia cu baba era sa ma inec de atata râs... La aia cu bunicuta- cred ca schimbaem canalul (era ceva despre harley v-rod pe discovery si n-am rezistat).

Share this post


Link to post

Bre Luciane, puteai sa pui si tu neste poze mai clare cu "baba" aia blonda... :-W

Share this post


Link to post

Nu era setata bine placa de captura- nu era la rezolutia maxima... si-mi cam tremura ... degetul =)) . Biata "babuta".

Share this post


Link to post

Suuuper ideea. Dupa cum se vede si la altii e scumpa intretinerea :D Sau o fi ceva pui de ecologist.

Share this post


Link to post

Cred ca s-au inspirat de la chiuvetele de prin trenuri sau de la cele cu senzor de prezenta...

Numai ca asta are alt tip de "senzor"... :D

Share this post


Link to post

E destula risipa si acolo. :) )

Ce te faci daca folosesti chiuveta fara sa fie nevoie sa tragi apa. Ai consumat apa in plus.

 

Apropos de asta: acum citiva ani cind s-a inceput cu apometrele in apartament aveam vecini la ai mei care dupa ce faceau baie pastrau apa in cada pentru a o putea folosi la WC, apa ce era evacuata de la masina de spalat nu era "risipita" la canal, ci pastrata in cada pentru WC.

Am mai auzit si faze de genul: familie cu 2 fete - intai face baie aia mare ca e salariata, in aceeasi apa pe urma face aiai mica ca dam prioritate la copii, pe urma fara a schimba apa ca e scumpa face mama, iar la final in zoaie face si capu'la familie ca el e cel mai bleg.

 

Astfel o sa ajungem la o mare ecologie. Incep sa-mi aduc aminte de liceu cind eram obligati sa vedem "Telejurnalul" cu lumina stinsa pentru economie, dar trebuia sa facem conspecte la ceea ce s-a discutat acolo la lumina de la TV care se afla in coltul salii de clasa.

 

Asa ca uneori excesele astea "ecologiste" ma dezamagesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...