Jump to content
Sign in to follow this  
banzay

Matiz Chel

Recommended Posts

Masina o am de 6 luni si merge perfect fara nici o problema. Interiorul in afara de presulete si de o cotiera e neschimbat (nici macar casetofon ... dar care ar trebui sal am montat saptamana viitoare si atunci vor veni si niste poze cu interiorul ) pana atunci cateva poze cu exteriorul ( inainte sa il dau cu ceara :D )

 

 

maty1eu1.th.jpg

 

mat2lx7.th.jpg

Share this post


Link to post

Parca e alta nuanta decat cea din poza de la avatar :D ! Frumoasa buburuza ta rosie, sa te poarte multi km fara probleme! :)

Share this post


Link to post

Multumesc in primul rand. Poza de la avatar e facuta cu telefonul si poate din cauza asta .

Share this post


Link to post

Sa va purtati sanatosi de grija unul altuia muuulta vreme de acum inainte(km adica). Culoarea e beton. Bafta si drumuri cat mai fara gropi! :lavolan:

Share this post


Link to post

Dupa cam un an de la primul post...matizaurul s-a ales cu cateva plastice vopsite prin interior, bulinele au sarit de pe el, e mai murdar ca niciodata... casetofonul s-a ales cu afisajul stricat din motiv de jucat cu cheia pe contacte de catre un prieten...i-au aparut duze duble pentru apa la stergatoare(model tico), alte stergatoare champion (nu mai scartaie si se comporta excelent), bord cu leduri rosii (lumina destul de slabuta dar imi place), o bufnita pe capacul de rezervor (abtibild :D ), tipsul vopsit in negru mat si el, montat boxe si in fata singur dupa ce cei de la service le-au montat pe cele care le-am dus pe spate,la stopuril se aprinde toata partea de sus (desi am cam gaurit cam stramb si ma racaie acum lucrul asta), si pe stopul central scrie matiz (gasisem tot pe aici pe forum :P )

Buburuzului i se defectase prin iarna senzorul TPS si manca benzina de ma rupea :| . Acum ultimul consum (mixt) este in jur de 6 ceea ce mi se pare mai mult decat ok. Reviziile sunt la zi, si se comporta ca si nou mai putin ca agata in a 3-a cand dau brusc din a 2-a, si azi a scartait volanul de ma inebunit, si aud ceva vant in zona usii dreapta cand merg in jur de 90km/h(o fi chederul). De intretinut eu zic ca macar incerc :P nu o forjez, nu o subturez.

 

Planurile de viitor sunt indraznete :) : folie cat mai deschisa, sa schimb partea de material de pe usi care seamana cu cea de pe scaune cu ceva piele neagra (sa vad intai cum sta), finitii ale stalpilor, un turometru, alarma cu briceag (dar nu imi dau seama cum sa prind chipul sub bord, + deja am pierdut unul :| )jante nu prea se merita investitia as zice decat daca gasesc ceva la o oferta :P . De un plafon negru cu autocolant ce ziceti? dar de la toamna cred ca neavand A/C o sa ma prajesc acum. Poate un A/C de montat, geamuri electrice, si alte chestii foarte utile...dar sa gasesc intai niste dezmebrari prin Constanta (daca stiti ziceti).

 

De cand am masina de 1 an si ceva ... am facut cam 11k km, jumatate de prin iarna. La inceput eram entuziasmat de Matiz, dar pe parcurs a devenit doar un mijloc de transport. Acum a inceput sa imi placa iar...cel putin pana la vara ca nu am A/C. Mai fac prietenii misto de mine ca sunt ditamai omul in masina de fete (fiind rosie), dar mie chiar imi place masina si nu am avut probleme majore cu ea. Si slava Domnului ca am gandirea normala si nu \"manelizez\" masina cu tot felul de prostii (cred eu).

 

Daca aveti ceva de zis, de bine sau de rau... va rog ... va ascult cu toata placerea

 

LE: La planuri de viitor adaug: sa ajung si eu la o intalnire intr-o sambata ca vorbisem cu Ing3r dar nu am mai putut sa ajung. Din pacate sunt cam ocupat si sambata

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Arata bine masinuta, nici nu are multi km. Sa-ti traiasca. Arata bine cu stalpii negri. Ma gandesc sa fac si eu asta. Cum ai facut? Si folia cum ai luat-o, ca stiu ca vine la folie de 6m?

Share this post


Link to post

Pai folie gasesti pe la metalocasnice :) E la sul. Autocolant. Nu stiu cit are un sul dar mie mi-a vandut 1 metru. Dintr-un metru ne-am colantat vreo 3 forumisti.

 

Iti recomand sa cauti un negru mat, nu lucios. Eu am luat cica "imitatie de piele" dar desi suna naspa, stai linistit ca numa a piele nu seamana. In fapt arata chiar foarte bine.

Share this post


Link to post

Merci de idee, o sa caut. Modificarea pune probleme? Adica se poate sa am surprize la colantare?

Share this post


Link to post

Doar sa ai grija sa nu prinda aer. Sa o intinzi bine si daca face bule iei un ac si le intepi sa iasa aerul din ele. Spor! Ma gandesc si eu la asa ceva pt ticosaurianul din dotare.

Share this post


Link to post

Mai astept oricum, pt vara i-am pregatit o revopsire + tinichigeria initiala, abia dupa o sa fac mutarea, nu ar avea rost acum.

 

OFFTOPIC: Cei care aveti de unde sti, in talon scrie culoare rosie, daca il fac rosu metalizat va trebui facuta vreo modificare in acte?

Share this post


Link to post

Nu .La passat am avut grii metal initial.Si i-am trantit argintiu stelar.

Share this post


Link to post

Folie negru mat gasesti pe la brick parca de acolo am luat-o la metru (50 de mii parca). Avut grija la chederele alea de plastic sa nu le indoiti (ca mine). Si bulinele le facusem tot din autocolant :) . Tinand cont ca am cam de un an zic ca s-a tinut bine folia.

 

Inca cateva poze. (sapt trecuta langa ticoul unui prieten <alb perlat si proaspat spalat :P > si cand avea si buburuzul buline)

Poze cu stopurile, boxe, cotiera si ce mai e pe acolo :)

 

Ptr EFZ: De montat autocolantul nu se monteaza greu. Se scoate surubul de la chederul de jos al geamului, se de jos chederul, se pune autocolantul (se poate fie prelucra dintr-o bucata mai mare lipita si decupata la fata locului, fie facut un fel de tipar din foaie - eu asa am facut), se pune pe stalpul dintre usi o bucatica de autocolant sa nu se vada culoarea masinii si gata :) . Apropo parca era cineva care detaliase asta DVD am impresia un matiz verzui. De asemeni tot la el am vazut si plasa la bara din fata si ma cam gandesc si eu sa fac la fel...dar sunt zgarcit...sa dau eu 300 de mii pe o porcarie de plasa...vedem in viitor :P

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Matizul a primit si finitii pe stalpii din fata, filtru de aer nou si valva pcv primeste zilele astea. Si o duc si pe la doctor un pic ptr. ca troncanitul tot nu a disparut. Dar de obicei troncane cand sta inclinata spre stanga :|

 

Ca sa fixez finitiile nu am mai dat gauri si nu am gasit niste saibe calumea si am pus intre finitie si surubul de la centura...atentie... un capac de Borsec > :) si s-a fixat bine... si e si ascuns nu se vede decat daca cauti capace de Borsec :P

Share this post


Link to post

Dupa o perioada de vreo 2-3 luni, timp in care m-am gandit cum sa fac sa scap de Gagaut, am hotarat sa il pastrez. A fost dus la service, s-a rezolvat problema cu schimbatul vitezelor... s-au schimbat pe garantie cablurile de la timonerie (eu am impresia ca am vazut ca astea sunt excluse de la garantia extinsa si masina are vreo 1 an jumate si garantia era 1 an/100k km daca tin bine minte). Acum se simte de parca e masina noua. Schimbatul vitezelor in oras e o placere. Se schimba mult mai precis, e cursa mult mai scurta, motive care ma fac sa cred ca de la inceput ceva nu era in regula. In a 3-a tot mai clantane un pic la retrogradare din a 4-a de data asta, dar o sa reglez eu un pic cablul de la ambreiaj si vedem.

Cu 1 zi inainte de service i-am montat la loc si restrictorul si parca merge ceva mai rotund motorul si se infige ceva mai bine, si parca nici scaunul din dreapta nu mai tremura asa. (Apropo de scaun...de ce am eu impresia ca la inceput mie scaunul nu imi tremura? Stiu ca citeam aici pe forum de problema si ma minunam cum de mie nu imi tremura scaunul...).

Goarna de la alarma am montat-o la loc, au ajuns la loc in bord ledurile rosii inclusiv la aeroterma, si in viitor si la butoane, am reparat si becul dreapta spate de la stop pus de mine (nu se aprindea), becul de ceata se aprinde din nou (nu stiu cum a cazut conectorul din spatele butonului, si de data asta uitasem sa le spun la aia cu serviceul)...

Share this post


Link to post

Dupa o perioada de vreo 2-3 luni, timp in care m-am gandit cum sa fac sa scap de Gagaut, am hotarat sa il pastrez. A fost dus la service, s-a rezolvat problema cu schimbatul vitezelor... s-au schimbat pe garantie cablurile de la timonerie (eu am impresia ca am vazut ca astea sunt excluse de la garantia extinsa si masina are vreo 1 an jumate si garantia era 1 an/100k km daca tin bine minte). Acum se simte de parca e masina noua. Schimbatul vitezelor in oras e o placere. Se schimba mult mai precis, e cursa mult mai scurta, motive care ma fac sa cred ca de la inceput ceva nu era in regula. In a 3-a tot mai clantane un pic la retrogradare din a 4-a de data asta, dar o sa reglez eu un pic cablul de la ambreiaj si vedem.

Cu 1 zi inainte de service i-am montat la loc si restrictorul si parca merge ceva mai rotund motorul si se infige ceva mai bine, si parca nici scaunul din dreapta nu mai tremura asa. (Apropo de scaun...de ce am eu impresia ca la inceput mie scaunul nu imi tremura? Stiu ca citeam aici pe forum de problema si ma minunam cum de mie nu imi tremura scaunul...).

Goarna de la alarma am montat-o la loc, au ajuns la loc in bord ledurile rosii inclusiv la aeroterma, si in viitor si la butoane, am reparat si becul dreapta spate de la stop pus de mine (nu se aprindea), becul de ceata se aprinde din nou (nu stiu cum a cazut conectorul din spatele butonului, si de data asta uitasem sa le spun la aia cu serviceul)...

Motorul si-a mai dat drumul, si scot un consum mixt in jur de 5-6, si in oras maxim 7 zic eu... deci sunt foarte multumit.

Ca o concluzie, sunt multumit de matizoi dupa ceva timp, si cred ca a fost o alegere buna, si o sa incerc de acum sa sporesc confortul... instalatie de A/C (cumpar imediat ce o gasesc), schimbat tapiteria pe la usi cu o piele neagra unde e textura aia cu bulinute, si oare s-o potrivi un scaun de cielo sau ceva de genul asta? Ca nu prea il prind pe tata cu ruleta ca sa masor distanta intre suruburi la scaun la cielo... tot pe viitor un GPL si cam atat... poate doar un dvd-player sau niste ceasuri cu plasma negre daca gasesc.

 

Era sa uit... ca a fost cuminte si ca s-a facut bine repede... Gagautu' avea promisa o baie... dar pe maine sau poimaine (depinde de servici)... ocazie cu care o sa participe si la o mini sedinta foto.

 

Numai bine :)

 

Si inca ceva... mersi andrew...postul tau ala cu odata ce aduci matizul pe linia de plutire o sa te bucuri de el... a ajutat la moral :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Garantia e de 2 ani.

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post

Si la aeroterma si la butoane am folosit leduri normale 5mm parca, 2000 mcd. La bord am folosit leduri ca cele de pozitii, 8 lei/set. In realitate nu se vad umbrele, dar telefonul nu e chiar performant cand vine vb de pozat. Butonul pt semnalizare ceata se vede rosu aprins, urmat ca intensitate de cel de reglat farurile... nu am reusit sa fac sa fie de acceasi intensitate. In mare eu sunt multumit... Si inca ceva vreau sa pun la pedalier sa fie luminat de sub bord cu un neon din acela de carcasa de calculator, dar nu prea gasesc unul calumea...(pun neonul la 12V si un buton on/off si cred ca iese ceva)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Ar arata excelent daca i-ai vopsi si barile in culoarea caroseriei :D

Share this post


Link to post

Salutare!

Frumoasa masinuta, s-o stapanesti sanatos. Cat mai multi Km. fara probleme.

Ar arata bine cu barele vopsite in culoarea masinii.

Bafta!

Share this post


Link to post

In curand pe micul buburuz vor aparea din nou buline... din motiv de plictiseala si parca prea arata simpla asa fara buline pe spate. Si incerc sa fac si stopurile sa arate in genul "virusului argintiu" (matizul ct -xx- hiv parca)

 

Pana una-alta, mai pun niste poze, bordul iluminat cam tot cu rosu, desi un pic mai slabut, vreo 2 becuri lumineaza mai puternic. In rest, nimic nou, ma bucur de noua mea alarma impreuna cheile mele tip briceag > :)

 

PS: Mersi Mmkel !

 

PS2: Ma gandeam la ceva jante in genul asta...le vinde cineva pe la bursa... oare or merge? :D

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos, arata bine modificarile insa...ce-ai avut cu bordul? :D . Parerea mea personala e ca mai bine arata standard de 1000 de ori. La fel si clima.

 

In rest, sa te bucuri de ea.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Cu bordu...numa' eu si vecinii stiu ce aveam...de se tot uitau la mine cum desfaceam bordu in fiecare zi...ca sa schimb ledurile...pot sa le schimb si pe dupa bord dar ramane un led care nu pot sa-l scot... Acum pe bune... mie cu rosu imi place mai mult, e altceva, e facut de mana mea, chiar daca la aeroterma se vede cam nasol (ca de... leduri slabe...) dar se vor schimba pe viitor. In schimb butonul de reglaj faruri si de la bec de ceata se vad calumea. Bordul l-as fi facut si mai calumea, dar nu vreau sa-l desfac ptr. ca se rupe sigiliul de la cablul de kilometraj, si asa am zis ca altadata.

 

Mersi de urari si poate pun zilele viitoare un 'tuning'... matizul care vede apa...saracu' n-a mai facut o baie... Dar mie imi place sa il spal eu, asa cand il spal scot toata mizeria de pe unde stiu numa eu pe unde se baga, dau si o ceara buna, nu ca la spalatorie...jap-jap de 2 ori cu o spuma roz si gata...cica au spalat masina...

Share this post


Link to post

Dau bine capacele? Ce ziceti?

 

Am facut ieri un test si am decis sa imi cumpar fise de bujii si bujii noi...acum trebuie sa gasesc cheie de bujii pe la vreun cunoscut...Fise 35 lei, bujii champion 9,5 lei/bucata. Bujiile actuale sunt Ngk si desi nu sunt fan champion am zis sa le incerc macar o vreme...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Capacele parca au prea mult spatiu liber pe unde se vede janta. Motiv pentru care eu le prefer pe cele apropiate de modelul original. Aveau la un moment dat (in primavara cred) in Metro la vreo 30-40 de lei setul.

 

Cheie de bujii daca nu gasesti la altcineva, pm la mine, si discutam.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...