Jump to content
Sign in to follow this  
banzay

Matiz Chel

Recommended Posts

Capacele nu sunt foarte aratoase. Mai bine fara capace sau vopsesti jantele in doua culori, negru/argintiu, dau foarte bine pe masina.

Bafta!

post-17383-1220825336_thumb.jpg

Edited by mmkelemen

Share this post


Link to post

Mie nu prea imi placeau capacele pe care le gaseam sau mi se pareau slab calitative... Astea mi-au luat ochii, si eu daca vad ceva si-mi place nu-mi iau gandul de la acel lucru... Intradevar, capacele originale sunt...originale... Cu cheia de bujii...mersi Andrew,dar o sa gasesc eu pe la unul dintre vecini cred. Imi luasem sambata din bazar o astfel de cheie, dar bujiile erau prea intepenite si am rupt capatul "T"-ului... asa de buna era cheia :)

Share this post


Link to post

Matizutzul a primit un set de stergatoare mari si frumoase...desi cel mare nu e foarte eficient...cand se coboara nu cred ca atinge bine geamul... In ultima poza e rezultatul unor leduri facute de mine. (nici o grija ledul albastru l-am pus doar de curiozitate, sa il probez, nu a ramas acolo) Am schimbat iar ledurile din bord, cu leduri custom facute de mine...Poze pe seara :)

 

PS: 41cm cu 55cm... stergatoarele

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Poze noi...acum lucrez la butoane sa le fac sa lumineze alb toate...poze si mai tarziu cu cateva butoane...

S-au schimbat si bujiile. Erau prinse bine de tot...am rupt 2 chei de bujii in ele...Bujiile noi= champion...pe viitor ceva mai bun. Oricum comportamentul masinii s-a schimbat cu mult in bine... S-au schimbat si fisele...si pot spune ca sunt multumit de masina in momentul asta... Doar sa vad cum mai schimb culoarea bordului.

Share this post


Link to post

Butonul pentru dezaburire luneta se aprinde acum pe fond "alb neon". Cand este activata dezaburirea, se aprinde si un bec rosu. (fata de initialul portocaliu-portocaliu).

In prima poza, un suport pentru bec de dacie, modificat de mine (in loc de bec clasic->led cu o rezistenta) pentru portbagaj. Cautam zilele trecute ceva prin portbagaj in mijlocul noptii si am realizat ca e prea intuneric :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Salut.De unde ai luat ledurile si ce model sunt?Pentru butonul de dezaburire ai folosit rezistentele existente?

Share this post


Link to post

Ledurile din bord sunt de tip pastila (2 cu lupa, cel din mijloc fara lupa, toate 3 facute de mine si se potrivesc in suportii din bord la fix) La aeroterma sunt leduri direct cumparate, 3 lei bucata, plug&play. La butonul de la dezaburire (unul dintre el, eu avand 2 la dispozitie) am pus leduri de 5 mm si am taiat un pic prin buton incat sa se potriveasca ledurile bine. La celalalt buton (l-am modificat tot cu alb/rosu) am pus leduri mici, de dimensiunea celor care erau acolo. La ambele butoane am folosit rezistentele care erau. Cel cu leduri mari, are probleme... nu se aprinde intotdeauna calumea si l-am scos...probabil nu am lipit calumea cu cositor...

 

PS: Ce sa fac eu sa inchid usile mai usor, fara sa le trantesc? Parca prea se inchid greu... WD 40 si ulei ptr mecanisme fine nu merg prea bine...mai incerc inca o data sa vedem...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Poze noi...ce va place...ce nu va place... comentati :) (un ursulet primit de la prietena...incearca sa evadeze > :) )

Share this post


Link to post

He-he, simpatic tare ursuleţul. Interesantă ideea cu zona roşie...

Share this post


Link to post

Frumoasa ideea cu zona rosie, dar trebuia sa o pui si tu dupa 120 :) )

Share this post


Link to post

Sincer...cu zona rosie... eram pe afara cu Nicu (ing3r) si hai sa ii arat cum se scoate un led si se pune in bord... Si aveam un led de pozitie si hai sa il bag exact acolo unde e mai greu... la mijloc adica. Si nu am mai avut chef sa il scot si sa il bag la loc pe ala alb si de lene a ramas asta rosu :) . Zona rosie incepe cu adevarat pe la 140...de atunci accelereaza ca melcu :P

Share this post


Link to post

Frumos Matiz se vede ca iti place sa "bagi" manuta in el felicitari.dau bine capacele astea intradevar sunt mai simpatice decat celelalte si triplele ma gandeam sa le fac si eu la fel dar sa ma "loveasca" inspiratia si iti dau un sfat daca se poate schimba ledurile de la pozitie cu unele albe arata mai bine decat cele rosii.

O zi buna!

Share this post


Link to post

Stiu cu ledurile albe...am avut si mai albe si mai galbui, si rosii si verzi si albastre (imi fac eu ledurile ...Ultimele 2 puse asa de plictiseala pentru poza si date jos dupa... Asa cu rosu e dragut, devilish look > :) dar cand ma plictisesc...le dau jos iar =)) si pun alta culoare, tot albe cred. Oricum nu merg ca "maneaua" cu pozitiile prin oras seara... Astea doar asa de poze, intre prieteni etc :) Mersi de urari si sa ai si tu grija de buburuzoiul tau :P

Share this post


Link to post

Salut am observat ca ai cheia schimbata ?cat a costat ca ma batea si p mine un gand si de unde ai luat-o.Multumesc

Share this post


Link to post

Good work Andrei! Pe bune, chiar imi place ce ii face masinii, adica se vede ca pui pasiune ! De fiecare data cand ne intalnim mai surubarim ceva pe la masinile noastre (mai mult la a mea, dar merge :P ), chiar e placut sa faci ceva la masina in compania unui prieten ;)

Masina arata si merge beton, si eu am avut onoarea sa o conduc... :D Arata bine ledurile alea albe in bord si la aeroterma si...peste tot! Astept cu nerabdare ledurile la plafoniera si in portbagaj (unde ai doar unul deocamdata) ...sa vad cu ies...Sa imi pun si eu :D :D :D

Ai grija de buburuzoi si sa te poarte cat mai multi km fara incidente! ;)

Share this post


Link to post

Mersi Nicu...deci asta faci tu cand nu ma ajuti sa car mobila...pe forum click-click :P

 

@Robert... cheia e cu tot cu alarma... CARUB este alarma, turcism dar sunt multumit cat de cat. Alarma a costat 1.5 mil, cheia e pusa cea veche, desi am si ptr. cealalta o cheie facuta dar nu am chip, unul l-am pierdut. Alarma este cumparata de la un magazin de accesorii auto, tampenii aduse de pe la turci, codite de rechin, etc.

Share this post


Link to post

O poza noua cu neonul pus provizoriu in spate. Motivez alegerea (verde) din motiv de lipsa de alte culori. Aveau doar albastru si pe mine ma dispera culoarea aia (albastru din ala de led de pus la tasnitoare la dacie). Am vrut sa imi pun ceva sa imi lumineze si la locurile din spate. Mai lasam caiete, foi, alte lucruri si cand cautam trebuia sa caut cu mobilul. Nu ma incanta, dar e folositor.

Din motive de upgrade, matizul e cam de vanzare. Nu vreau sa-l dau cuiva doar sa scap de el, ci tot unui pasionat. Nu ma grabesc sa scap de el asa ca o sa tin si de pret, si am pus doar post la bursa "noastra"...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Pt. ca a fost cuminte a primit...geamuri electrice si proiectoare poloneze :) Si cum as vrea sa arate matizul in viitor, fara tabla de sah de deasupra :D

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Beleeaaaa!

Share this post


Link to post

Inainte...(maine poze cu dupa :P )

Share this post


Link to post

si dupa...(+1 poza cu noua achiztie Melbourne SD27+teleomanda)

Share this post


Link to post

AAAA...E rosie? Aaaaa...Da ma e rosieeeee!!! De abia acuma am vazut :P

Share this post


Link to post

Sa-i pui aparatoarele de noroi si in spate... Arata mai bine cu ele... Am si eu acelasi tip de stergatoare...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...