Jump to content
Sign in to follow this  
dan_m

Conectat la retea de bloc - sfaturi?

Recommended Posts

Simplu. Tocmai m-am conectat acasa la o retea de bloc, cu internet cu tot. Identificarea cica e dupa MAC address.

Computerul e un Dell P III 450 Mhz cu XP SP1 pe el.

Am antivirus si firewall (Norton). Ar trebui sa mai fac ceva?

ex: Aseara mi-a dat un mesaj ca IP conflict (ma gandesc ca cineva si-a pus IP-ul meu) pentru scurt timp.

Internetul e de la Evolva. De mers merge destul de rapid insa mult mai rapid la download decat la vizualizare site-uri (asa mi se pare mie). La download am ajuns si la 350 kb/sec de la Adobe dar la vizualizare nu-mi pare a merge prea sprinten.

 

Deci cei cu vechime in asa ceva daca au sfaturi sunt binevenite :)

 

PS: Ma mai ingrijoreaza fulgerele caci am inteles ca e posibil sa-ti prajesti computerul (cablul de retea vine pe fereastra).

 

Merci

Share this post


Link to post

Referitor la fulgere .. am un prieten care e intr-o retea de peste 100 pers. si care se intinde in aproape jumatate de cartier, cabluri alandala, etc.

Reteaua e in picioare cred ca de 5-6-7 ani cu cabluri agatate aiurea si nu am auzit sa se planga de fulgere.

Referitor la prima problema daca identificarea se face dupa MAC cred ca nu trebuie sa iti faci probleme. Aveti router ?

Share this post


Link to post

De la fulgere eu am patit pina acum sa se prajeasca doar placa de retea. Mai departe n-a trecut.

 

Cu AV si firewall poti sa stai cit de cit linistit. Daca vrei iti trimit sau iti aduc la intalnire un programel cu care vezi cine iti umbla prin computer (daca ai share-uri) si la ce umbla. (NetWatcher).

 

Mai am vreo doua cu care poti sa scanezi sharurile celorlalti din retea, dupa anumite masti, daca vrei sa gasesti filme sau muzica, de exemplu. (ShareScan si Beyond Search)

Share this post


Link to post

- La fiecare fulgerica mai serios la noi in retea se arde cite un sw. Ideal in timp de furtuan de vara scoti cablu de retea+vb sa se scoata sw (din priza+deconectare). Altfle sariti cu bani la fiecare furuna mai serioasa.

- Identifcarea dupa MAC e o prostie. Click dreapta de conexiune

Configure la placa de retea, Advanced/ Network address, bifezi value si introduci un nou MAC. Conflictul alal care ti-a dat tie ier pe romaneste se kema FURT DE NET :lol: un jmekerash beneficiaza de net fara sa platesca.

Varinate de solutinare doar VPN sau atuntificare (user/password) pe server+ calcatzi pe git astia pe care ii prindetzi.

- Inchide-ti din firewall tot ce e INCOMING.

- Mai nou se scaneaza share-ul de pe de ce++ si vine de la providerul de net

citatie catre cel care tien serverul ca la data de la ora de userul tz avea in share aplicatia X si filmul Y si ca se anuntza autoritatea in domeniu. Preventiv noi am inchis din server tot ce e p2p

- NU stiu exact care e statul cablurilor agatzate. Auzisem ca o sa urmeze controle de la primarie+amenzi etc

 

Cam asta e ce e naspa , in rest totul este ok si e o decizie buna ca ai ales sa te bagi intr-o retea de bloc. Avantaje ai gramada :lol:

Share this post


Link to post

Impotriva fulgerelor folosirea cablului ecranat (FTP) este o solutie? Costa doar 10.000 metrul. Ma gandesc ca il poti lega la calorfier daca nu ai switch cu impamantare...

Share this post


Link to post

Merci de sfaturi.

Acum cu fulgerele am inteles ca e un soi de mufa cam scumpa (1 MIO ROL) cu un soi de siguranta in ea. Ma mai gandesc daca merita banii sau pur si simplu ii scot mufa la furtuni sau cand plec de acasa mai mult timp.

 

Cu firewall-ul: pare destul de destept dar mai am de studiat la el ce si cum (minus: e o povara cam grea pt. computerul meu). De Zone alarm ce ziceti?

Cu IP-ul si cu MAC-ul. Din pacate reteaua e asa cum e si nu cred ca eu, userul 200 o sa o schimb. Insa e vreo metoda de a nu-ti vedea ceilalti MAC-ul sau IP-ul? Sau macar MAC-ul? Ca asa ma gandesc ca daca stie doar IP-ul si nu scrie si MAC-ul meu degeaba tot n-are net.

Share-uri din windows n-am dar am oDC-ul cu cate ceva sharuit dar mai mult kit-uri si filme/muzica.

Mai nou se scaneaza share-ul de pe de ce++ si vine de la providerul de net.
Mai pe romaneste pls :)

Share this post


Link to post

Ahem. Deci:

 

1. cablurile trase pe-afară nu-s problemă mare dacă-s întinse peste blocuri, dar dacă parcurg o distanţă mare aerian (de obicei astea se montează cu şufă - un cablu oţelit de susţinere) se pot transforma în "antene" şi există pericolul de plăci şi switchuri arse. Deci, pe traseele lungi aeriene trebuie cablu ecranat (FTP).

 

2. Protecţia aia pentru UTP costă cât 3-4 plăci de reţea ieftine :D şi am înţeles că n-ar fi foarte eficientă.

 

3. Autentificarea doar după MAC, după cum a zis şi Shenck, e o prostie. Neapărat trebuie şi o combinaţie user/parolă, pentru că MACul se află şi se schimbă foarte uşor, spre bucuria profitorilor ce-şi trag astfel net gratis.

Share this post


Link to post
De Zone alarm ce ziceti?

Eu il folosesc si sunt f. multumit de el. Nu mi-a placut cel de la Symantec in schimb.

Share this post


Link to post
- Mai nou se scaneaza share-ul de pe de ce++ si vine de la providerul de net  

citatie catre cel care tien serverul ca la data de la ora de userul tz avea in share aplicatia X si filmul Y si ca se anuntza autoritatea in domeniu. Preventiv noi am inchis din server tot ce e p2p

 

Pai si ce sa fac? Am nevoie de el si oricum providerul este acelasi care tine serverul...

Share this post


Link to post
Ahem. Deci:

 

1. cablurile trase pe-afară nu-s problemă mare dacă-s întinse peste blocuri, dar dacă parcurg o distanţă mare aerian (de obicei astea se montează cu şufă - un cablu oţelit de susţinere) se pot transforma în "antene" şi există pericolul de plăci şi switchuri arse. Deci, pe traseele lungi aeriene trebuie cablu ecranat (FTP).

Switch-ul e in casa liftului si cablul pleaca direct spre mine care stau la et 6 din 8 deci distanta e relativ mica.

 

3. Autentificarea doar după MAC, după cum a zis şi Shenck, e o prostie. Neapărat trebuie şi o combinaţie user/parolă, pentru că MACul se află şi se schimbă foarte uşor, spre bucuria profitorilor ce-şi trag astfel net gratis.

Daca intru si eu si el pe acelasi IP/MAC mai merge ceva la vreunul? Ca daca intra cat nu sunt eu pana la urma nu ar fi mare belea. Acum poate sunt si eu paranoic si poate a bagat cineva un ip gresit (problema a durat cateva secunde)

Share this post


Link to post

Nu e paranoia. Dacă nu e implementat VPN, se face relativ uşor (a păţit-o şi un prieten, tot aşa, cu MAC-ul clonat). Teoretic, dacă intraţi simultan, nu trebuie să meargă niciunuia (apare mesajul cu "this address is in use").

 

Ca firewall: Kerio Personal Firewall http://www.kerio.com/us/kpf_download.html , Sygate Personal Firewall http://soho.sygate.com/products/spf_standard.htm şi Windows Update la zi :thumbl:

Share this post


Link to post
- Mai nou se scaneaza share-ul de pe de ce++ si vine de la providerul de net  

citatie catre cel care tien serverul ca la data de la ora de userul tz avea in share aplicatia X si filmul Y si ca se anuntza autoritatea in domeniu. Preventiv noi am inchis din server tot ce e p2p

 

Pai si ce sa fac? Am nevoie de el si oricum providerul este acelasi care tine serverul...

 

Satori, faci si tu ca mine...eu mi-am pus in share numai distributii linux, care sunt free, asa ca nu ma poate ureche nici BSA nici ORDA... binenteles, asta la recomandarea lui Shenck

Share this post


Link to post
De Zone alarm ce ziceti?

Eu il folosesc si sunt f. multumit de el. Nu mi-a placut cel de la Symantec in schimb.

 

Pe mine Zone Alarm m-a dezamagit pt ca nu am reusit intr-o ora sa tai un port pt o aplicatie. Nu puteam decat sa tai accesul acelei aplicatii la net.

 

Ca echilibru intre simplitate si posibilitatea de a defini reguli complexe mi se pare la momentul asta Outpost Pro ca fiind foarte bun.

 

De exemplu, Norton Firewall pe care l-am testat mi se pare ca face parte din categoria de soft cretin care iti spune ca esti protejat dar tu nu poti vedea activitatea proceselor pe net, nu stii ce porturi sunt deschise sau nu ... dar esti protejat!

Share this post


Link to post
De exemplu, Norton Firewall pe care l-am testat mi se pare ca face parte din categoria de soft cretin care iti spune ca esti protejat dar tu nu poti vedea activitatea proceselor pe net, nu stii ce porturi sunt deschise sau nu ... dar esti protejat!

E adevarat ca e cam stufos si "criptic" la setari si vizualizari. Dar n-as renunta la el pana nu gasesc mai detaliat ca Zone Alarm dar si mai "user friendly". O sa le incerc pe cele recomandate mai sus tine si de Vaxxi.

Share this post


Link to post
- Mai nou se scaneaza share-ul de pe de ce++ si vine de la providerul de net  

citatie catre cel care tien serverul ca la data de la ora de userul tz avea in share aplicatia X si filmul Y si ca se anuntza autoritatea in domeniu. Preventiv noi am inchis din server tot ce e p2p

 

Pai si ce sa fac? Am nevoie de el si oricum providerul este acelasi care tine serverul...

 

:shock: :eyespin: Nu inteleg! Cine vine, in ce caz, de ce si pentru ce?!?

:maso:

Share this post


Link to post

Apropitarii.

Cand vad la tine in share ce e al lor.

Sa iti dea amenda.

Sa iti dea amenda.

Share this post


Link to post

la subiectu asta v-as putea fi si eu un pic de folos

prima problema cea a netului pe mac (din propria experienta stiu): daca folosesti acelasi mac si ip ar trebui sa mearga f incet la ambii utilizatori insa nu mai da nici un fel de conflict,iar daca 1 isi opreste calcu celalalt are net la vit maxima alocata pe mac, resp ip!

in cazul cablurilor de retea...e discutabila problema...la noi in retea (aprox 500 de calcuri) sunt trase f multe cabluri si numai o parte e gestionata cum trebuie (firma) si la o furtuna mai serioasa se mai ard ceva switchu-ri (rar insa..in rest e bine..).

si inca probl care s-a solutionat vag (dupa parerea mea) e aceea cu controalele...daca e retea de bloc facuta de baieti poate veni ANRC-u (cred ca asa ii zice) si poate da amende consistente..situatia se schimba in cazul in care firma care se ocupa de retea are autorizatii in ce priveste trasul de switch in scara

firewall?? sincer nu folosesc din diverse motive (incetineste viteza de lucru a calcului s.a.)...am inst win XP cu sp 2 si imi scanez in fiecare luna.Toate protectiile (in afara de cookies) si nu consider ca-s f vulnerabil :lol:

Share this post


Link to post

Iata ca si eu intru intr-o retea de bloc. se da urmatorul sistem (de acasa): amd k6-2/450mhz, placa Via MVP3 128mb ram, Win ME.

Nu am antivirus; pe aceasta configuratie se mai gaseste si un hard disk maxtor 541 dx slim, hard ce reprezinta si motivul pentru care nu am antivirus. Acum un an si jumatate, in vara l-am montat pe acest calculator, am pus windows-ul etc si NAV-ul 2003. Prin noiembrie vin eu acasa si ii dau un update la antivirus de pe net. Dupa terminarea update-ului apare mesajul "trying to write to boot record", ii dau eu no, de vreo 3-4 ori dupa care se potoleste; dupa restart, cred ca ghiciti: nu mai aveam sistem de partitii, nimic: curat si placut uscat :mda: . In fine, aveam datele de contabilitate salvate cu o zi inainte pe el, m-am apucat de fdisk, format, install, etc. In februarie se repeta istoria, dar nu din cauza updatarii, ci din alte cauze, nu mai stiu. De data asta eram in urma cu salvarile cu o luna; nu pot sa reproduc ce panarama am primit in casa. A trebuit sa-i mituiesc pe baietii de la o firma de calculatoare ca sa-mi faca constatare cum ca e prost hard-ul ca sa am liniste in casa (si s-ar putea ca asa sa fie). De atunci am renuntat la antivirus si nu am mai avut probleme. Intre timp am auzit de activarea optiunii din bios "virus warning" si poate ca de asta nici nu am mai avut probleme.

Problema ce se pune acum e ca, daca intru pe internet, imi trebuie neaparat un antivirus. Ce antivirus imi recomandati pentru asta?? Norton no way. Poate ca si setarea din bios e de vina, dar eu nu mai am chef de experiente pe evidenta contabila a lui maica-mea, asa ca... Se preteaza Panda la asa ceva?? (eu am panda pe calculatorul meu si pot sa zic ca m-a scapat de jeefo, ceea ce nu reusise NAV-ul)

CE VREAU EU : NU MAI VREAU SA VAD CHESTIA AIA CRIMINALA PE ECRAN :wallbanger: , si de asta nu stiu ce sa fac. Lipsa antivirusului mi-a creat liniste pana acum.

De trecere la Windows XP nici nu poate fi vorba, intrucat nu am cum sa-i fac upgrade de ram, raman la 128 si la Win ME. Vad eu ce firewall ii pun. Alternativa cu aruncatul hardului pe care il am (si din cauza lui se cam uitau baietii de la service cam ciudat la mine cand auzeau ca eu tin date de evidenta contabila pe el :redface: ) nu am cum sa o practic acum, desi ea e cauza nedumeririi mele.

Share this post


Link to post

Kaspersky Antivirus Professional rulez :thumbl:

Share this post


Link to post

sigur ma scapa de ecranul ala cu boot record? ca pe mine nu vrea sa ma intrebe, vreau deny din prima.

daca nu mai bine stau fara antivirus, ca am stat foarte bine din vara (cand am reinstalatat windozu pana acum) dar am intrat de pe dial-up.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

eu n-a, avut probleme niciodata cu el si il folosesc de vreo 3-4 ani iar de vreun an de zile sunt conectat la o retea de cartier... :thumbl:

Share this post


Link to post

Si eu sunt intr-o retea de cartie de aproape 2 ani, la inceput am folosit si eu karspersy (updatat la zi) si tot aveam mic probleme, de 2 luni folosesc Panda Antivirus+firewall-ul. Sunt super multumit+ca imi arata cand exista 2 mac-uri identice pe retea :D

Share this post


Link to post

Eu am ales McAfee in dauna Norton. Dar nu din cauza de belele (n-am avut nici o problema cu ele) ci din cauza consum resurse PC (Nortonul, mai ales ultimele versiuni consuma la resurse de innebunesti)

Share this post


Link to post

Nu cumva cineva iti face tot felul de bucurii, cu exploit-uri si alte dinastea?

Adica pune mata mana si instaleaza un firewall pana una alta ... abia dupa aia antivirusi... Retelele de cartier in afara de colcaiala de virusi mai are si avantajul ca se logheaza si binevoitori ...

Share this post


Link to post

Un amic de-al meu e conectat la o retea de bloc pe la Salajan. Aseara a cazut reteaua. Sau ars vreo citeva switchuri. Cum vine treaba asta, nu au fost fulgere si alte chesti din astea. Sa fi fost ceva binevoitori cara au bagat 220 V pe tzeava?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...