Jump to content
Sign in to follow this  
Ciprian_newbie

Atentie Drum Cu... Talhari

Recommended Posts

Am primit mesajul de mai jos de la un coleg, il dau si eu mai departe in dorinta de a va prevenii. Nu stiu cat este de adevarat mesajul oricum in ideea ca este mai bine sa previi decat vindeci eu il postez. La randul vostru daca mai stiti si alte exemple publicati-le asa vom contribuii la evitarea unor evenimete grave prin care am putea trece oricare dintre noi, domnilor.

"ATENTIE: Pe autostrada soarelui cat si pe Pitesti exista grupuri organizate care jefuiesc soferii si ocupantii autovehiculelor. Modul de operare este urmatorul: unii stau pe poduri si atarna niste piulite mari de o sfoara cam in dreptul parbrizului autoturismelor. Toata treaba se intampla noaptea; vii cu masina lovesti piulita in viteza pentru ca nu o vezi si speriat te opresti mai incolo sa vezi ce s-a intamplat. Cei dupa pod care au o vedere panoramica anunta imediat un alt grup care sta la panda ceva mai incolo in directia unde se opreste masina si daca ai facut greseala sa opresti esti talharit."

 

P.S. ...daca am postat gresit rog sa fiu scuzat si accept sa fie mutat topicul unde ii este locul.

Share this post


Link to post

=))

Mesajul ala EU l-am lansat in lista de mess, dupa ce am citit pe thread-ul de care zice BH ZNS !!!

Ce repede circula.

Btw, ce prieteni comuni avem? :D

Share this post


Link to post

ok... :) e bine sa mai si circule informatia printre noi... tipul de la care l-am primit il cheama George si are un id ceva in genul killer_becali sau ceva asemanator ;) ... oricum este revoltator ce se intempla pe sosele...mai devreme a fost o stire la TV cu uni care furau din TIR-uri din mers...si mai sunt si alte exemple. Ceva similar se intampla in Italia anilor 90 cand se arunca cu blovani mari de pe poduri in timp ce pe sub pod treceau masini, se faceau pariuri substantiale pe baza preciziei loviturii. Au fost cazuri terminate cu decese...

Share this post


Link to post

Noapte trecuta, parca, i-au prins pe unii care furau din TIR-uri din mers, pe A2.

Share this post


Link to post
Noapte trecuta, parca, i-au prins pe unii care furau din TIR-uri din mers, pe A2.

Asa e.Ai vazut ca sunt care mai si muncesc :rolleyes:

Share this post


Link to post

S-or fi inspirat bajetii din Fast & Furios :D Ce ti-e si cu filmele astea nene...

Share this post


Link to post
Noapte trecuta, parca, i-au prins pe unii care furau din TIR-uri din mers, pe A2.

Din cate am inteles eu, l-au prins doar pe un personaj mai "bronzat". Probabil mergea spre mare...

Parerea mea e ca nu aveau cum sa opereze, in conditiile mentionate, daca nu aveau sprijinul anumitor politisti... sunt persoane care declara ca au depus plangere la sectii si li s-a raspuns sec : stim situatia, incercam sa-i prindem. :spumelagura:

Share this post


Link to post

Asa, si ce-ai fi vrut sa le raspunda? Ai vazut reportajul mai sus amintit? Hotii se deplasau cu o masina puternica - Audi parca- cu numere false, iar urmarirea s-a desfasurat la viteze de circa 200 kmh. Vezi vreun logan alb care sa se tina dupa o astfel de masina? A fost noroc chior ca acolo se afla un passat, care a putut sa faca fata unei astfel de urmariri, altfel adio. Cum sa-i prinzi cu numere false si cu masini puternice?

Problema este alta si anume pustietatea autostrazii A2! Noaptea devine o aventura sa treci pe acolo!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
Noapte trecuta, parca, i-au prins pe unii care furau din TIR-uri din mers, pe A2.

 

Daca as fi fost sofer i-as fi lasat sa se apropie si as fi pus frina brusc!!! > :) Doar e legal!

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Nu m-ai inteles bine (posibil sa nu ma fi exprimat eu exact). Voiam sa subliniez faptul ca zonele de actiune ale talharilor cat si actiunile acestora sunt cunoscute de politisti, care nu misca nici macar un deget in sensul de-ai prinde, si se multumesc sa inregistreze plangeri si sa promita rezolvarea acestora. Contributia la fondul personal al politistilor cred ca isi spune cuvantul.

Share this post


Link to post

Soferul Tir-ului probabil nici nu i-a vazut, nu i-a trecut si lui prin cap sa testeze franele putin.

Oricum mi-a placut la sfarsit, au intrat cu masina in singurul obstacol de pe campul ala ,si anume un stalp, cand au vazut barajul politiei. Soferi de soferi, ce mai.

Share this post


Link to post

Faza petrecuta acum 1 an la o trecere cu calea ferata : eram oprit intr'o parcare exact inainte de bariera care era pusa. La un moment dat sar din sant vreo 7 8 tigani( 14 - 18 ani ) si verificau portbagajele la masinile aflate oprite la trecere . Pana la urma se deschide la o Dacie portbagajul... in 20 de secunde nu a ramas nimic in portbagaj ! ( inclusiv roata de rezerva a zburat )

Share this post


Link to post
Contributia la fondul personal al politistilor cred ca isi spune cuvantul.

Ai pus punctul pe I.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu TIR-urile merg cu maxim 90kmh.

Asa ca daca e noapte, o masina inchisa la culoare poate sa se strecoare destul de usor in spatele unui TIR.

Mai incolo trebuie sa fie unul capabil sa stea pe botul masinii, sa deschida usa, sa sara inauntru la 90 la ora.

Totusi e cam greu de crezut asa ceva.

Share this post


Link to post

Merg si cu mai putin de 90 km/h (in portiuni de curba eventual), sau un alt compatriot al talharilor il sicaneaza un pic facandu-l sa reduca viteza (asta fiind in fata Tir-ului iar ceilalti in spate) si basca poate nu e carosata ci cu prelata pe care o taie foarte usor, asa ca nu iti face probleme ca gasesc mai sus numitii o modalitate de a fura. Si chiar daca ii vezi... nu cred ca ai curaj sa opresti.

Share this post


Link to post

Da si probabil iese de un accident (poate si cu victime) deci trebuie sa opresti si ... daca nu ai scapat de toti poate se rataceste si vre-un glonte prin parbriz. Bine vorbim "discutii" cel mai bine e sa nu ai evenimente de acest gen.

Edited by papie

Share this post


Link to post

Fug cand se intampla asa ceva. Discutam ieri cu un sofer care a patit-o acum vreo 2 saptamani, pe A2, aproape de Lehliu, pe la 3 dimineata. A trebuit sa ocoleasca o bucata de cauciuc de pe sosea, si din obisnuinta s-a uitat in retrovizoare dupa ce a facut manevra si a observat o masina de culoare inchisa care ii tinea trena. A dat prin statie stiind ca avea la circa 1 km in spate 2 colegi, aia i-au confirmat ca daca poate sa-i opreasca il ajuta, asa ca omul nostru a dat in frana de la 70-80 la ora pana la fund. A urmat impactul, masina din spate a intrat in remorca lui, iar el a oprit si s-a dat jos cu o bata (mare inconstienta dupa parerea mea, eu mi-as fi asteptat colegii vreo 2 minute virand stanga dreapta intre parapeti). Masina care intrase in el, un bmw negru cu botul zob a demarat in tromba pe dreapta tirului, si dusi au fost.

Share this post


Link to post

Daca tot era inconsitent si a avut curajul sa coboare la aia trebuia s-o duca pana la capat. Ori se punea de-a latu sa nu aiba aia unde sa fuga sau ii astepta pe aia din spate si ii blocau.

 

In situatii de genul asta ramane totusi o mare problema, celalalt sa aiba o arma de foc sau sa apuce sa traga inaintea ta.

 

Probabil cei cu bmw-ul s-au speriat tocmai pentru ca nu sunt multi care ar avea curajul sa se dea jos la ei.

 

Oricum, mie imi vine greu sa cred ca asta e o practica noua, doar ca nu prea s-a auzit de ea.

Share this post


Link to post

Nu e practica noua! Cu ani in urma se facea pe centura, in zonele unde era ciuruita- Jilava, Stefanesti, Tunari, Glina etc.

In privinta aluia, exact asta spuneam si eu, ca mai trebuia sa astepte cateva minute, mergand virajat, pana veneau celelalte 2 tiruri din spate, si-i mancau! Cand i-am zis, a spus ca nu s-a gandit, ca singura idee a fost sa franeze brusc. El s-a dat jos pe stanga, iar gealatii au tirat-o pe dreapta prin banda de refugiu. Oricum, la mastodontul ala de 30 t, cand ai franat brusc, foarte greu il mai pui de-a latul.

Share this post


Link to post

Se practica treaba asta de prin 1999-2000.Intotdeauna au informatii clare despre incarcatura tir-ului si actioneaza in general numai la cele care transporta electronice si imbracaminte.

Share this post


Link to post

Stiam ca practica este: unul se suia in remorca si incepea sa arunce din mers bunurile din camion. Cu electronice ar fi cam mare paguba daca sunt furate in stilul asta. Probabil au si alte tactici. Oricum sa tras tare acum ani in urma si pe produse mai usor de furat si destul de scumpe, gen cafea boabe.

Share this post


Link to post
Stiam ca practica este: unul se suia in remorca si incepea sa arunce din mers bunurile din camion.

 

Probabil de aici provine expresia: "Laptopuri cazute din TIR" :D

Share this post


Link to post

Haios precum casetofoanele din targ (furate) fara fata si puradelu care il vinde "- Merge nenea daca ii pui curent se aude un post de radio" =D>

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...