Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Poliţia Română Cere Interzicerea Detectoarelor De Radar

Recommended Posts

Tot offtopic... cu vant din fata sau din spate. Teoretic conteaza si vantul cat de tare bate si din ce directie. :P

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Si mai off-topic.

 

Si clar sunt "tunate" cu detector. =))

Share this post


Link to post
Nu sunt de acord cu tine aici...

Sunt momente cand conduc pe o distanta lunga si stau de vorba cu sotia , sau vorbesc la telefon...

Dar esti de acord cu tine, nu ? =))

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Nu. Teoretic e de acord cu mine. :P

Share this post


Link to post

Aproximativ maestre...

 

Off-Topic:Nu vrea sa ma ajute nimeni...

Credeti ca Matizul la viteze de 130-150-160 (dupa cum spun unii...500 km constant) , poate consuma doar 6,5%?

Share this post


Link to post

Mie Matizul la 120-130 (Galati-Constanta si retur in februarie, drum liber), mi-a consumat sub 6%, nu s-a aprins becul de benzina in 500 de km.

Share this post


Link to post
... Calculele si gandirea lui tolin sunt corecte cand ai motor mic pe masina.

Asta-i din practica sau din putul gandirii ?

Share this post


Link to post

@sergiuhusca

Raspuns de la radio Erevan: Doar daca este tractat in a doua jumatate a drumului dupa ce i-au sarit pistoanele. =))

 

@tolin

din strafundul practicii. :)

 

Daca era sa fie din stafundurile teoriei trebuia sa mai adaug in afirmatie greutatea soferului si viteza si directia vantului. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post
Aproximativ maestre...

 

Off-Topic:Nu vrea sa ma ajute nimeni...

Credeti ca Matizul la viteze de 130-150-160 (dupa cum spun unii...500 km constant) , poate consuma doar 6,5%?

 

Nu intelegi ca in 90% din cazuri Maty nu are cum sa vada viteza de 160? Darmite "constant".

Share this post


Link to post

Am uitat sa mentionez ca Matizul respectiv are 200.000 de km!

Share this post


Link to post

@Elfu > Ma bucur ca lumea a inceput si se va termina cu tine, am aflat ceva exact in viata asta.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

tolin, teoretic daca vantul bate din spate si nu e prea mult trafic poti sa pui linistit detector si pe o masina cu motor mic. Il amortizezi dupa un drum de 500 de km garantat. :)

 

Pe de alta pare poti sa mergi legal si sa intre oricand unul cu tirul in tine. Viata e o loterie la volan. Depinde cat de prudent stii sa conduci indiferent de viteza. ;)

 

Exista zone (gen valea oltului) unde nu e bine sa stai cap de coloana, dar asta o descoperi in practica dupa ce eviti un accident frontal mergand legal cu unul care a depasit pelinie continua, si asta nu o vei gasi in ecuatii si manuale. ;)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post
... Il amortizezi dupa un drum de 500 de km garantat. :)

Asta cand nu vrei sa intelegi esenta sau cand ignori ca pericolul (pentru oricine se afla pe acel drum) este direct proportional cu patratul vitezei. Altfel, cand este vorba, strict, de persoana ta, ai perfecta dreptate. Da-i in ma-sa de teoreticeni ... practica conteaza.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Tu ignori faptul ca nu viteza ucide ci prostia si inconstienta.

 

Degeaba mergi mai omule tu legal, daca berbecul cu tirul mergand tot legal depaseste pe linie continua si intra in tine. :)

 

Pe de alta parte pe timp de iarna mie mi se pare mai periculos unul care merge "legal" dar fara anvelope de iarna decat unul mai practician care adapteaza viteza la conditiile de trafic indiferent daca asta inseamna fii in plus sau in minus fata de limita de viteza.

 

@Englishman

Ma refeream la viteza, ca de asta vorbeam. (am postat simultan cu tine)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post
Degeaba mergi mai omule tu legal, daca berbecul cu tirul mergand tot legal depaseste pe linie continua si intra in tine...

 

...in mod ilegal. > :)

Share this post


Link to post

@Elfu > Si ignorarea regulilor ce este: prostie sau inconstienta ? Ca tiristul face exact ce sprovaduiesti tu, ignora o regula.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Dar voi chiar aveti timp sa credeti ca Tolin a mers legal toata viata?Sau ca merge legal mereu...sau ca o localitate de 100 metri ca lungime pe E85 o traverseaza cu 50 km/h!

 

Imi cer scuze...nu il cunosc pe om personal...nu-i pun cuvantul la indoiala...dar eu nu pot crede!

Share this post


Link to post

Aia tine de inconstienta si prostie in exemplul de mai sus. Personal niciodata nu depasesc pe linie continua si daca nu am vizibilitate.

Exact la asta ma refeream cand spuneam ca nu viteza ucide. Incepi sa intelegi. :)

Mai e o speranta.Vrei sa-ti recomand un detector bun? :P

Edited by Elfu

Share this post


Link to post
...Vrei sa-ti recomand un detector bun? :P

La ce-mi trebuie mie, exista radar la circulatul pe forum ? =))

Share this post


Link to post

In NFS e bun, daca il joci pe ala cu politia. =))

Share this post


Link to post

Cine da bani pe detector ca sa mearga cu 10-20kmh in plus e cam sarac cu duhul dupa parerea mea :)

Eu recunosc ca am, dar ceea ce fac eu chiar nu am sfatuit pe nimeni, si mai ales combat, si nu din ipocrizie ci pentru simplu

motiv ca este periculos, cine spune ca nu e asa, fie e mincinos, fie e inconstient si-l lasa sa aleaga singur..

la dreapta sau la stanga :)

 

Acum o ora am venit de la suceava .. 4h si 20 min pina in bucuresti aproximativ 450 km, mai bine cred de o treime pe ploaie.

Pot spune cu mana pe inima ca pot scoate 5 ore fara detector, doar avand grija la masini de politie si la semnalele si comportamentul celorlalti soferi. Iar 6 ore cred ca fac si cu o dacie 1300 nu 7-8 cum aud pe aici =))

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Dar voi chiar aveti timp sa credeti ca Tolin a mers legal toata viata?

Cine a spus asta ? Eu am zis, doar, ca sunt impotriva detectoarelor de radar si ca viteza ucide (neadaptarea vitezei la conditiile de trafic). Ultima afirmatie nici nu-mi apartine, n-are cum, rezulta din practica, practica satelor romanesti prin care unii vor sa treaca cu 120 km/h si sa se fereasca, doar, de radarul politiei. Probabil ca practica nu le-a scos in cale: copii, carute, animale, betivi, botezuri, nunti, inmormantari, care exista, doar, in teorie.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Interzicerea detectoarelor de radar mi se pare cea mai mare tampenie ever, pentru ca pana la urma este dreptul meu de a fi informat, atata timp cat nu jenez pe nimeni.

Laure, nu vrei şi acces la liniile STS? În virtutea dreptului tău de a fi informat, că nu jenezi pe nimeni...

 

Revin la esenţa problemei. La principiu (dacă mai ştiţi ce e ăla):

Pe cei care susţineţi necesitatea detectoarelor vă întreb atât: dacă celui care se pregăteşte să ia gâtul cuiva ori să fure ceva i s-ar da dreptul de a întreba poliţia, înainte de a se apuca de faptă, dacă nu cumva e supravegheat, unde am ajunge???

 

Vă deranjează că poliţia ne "vânează" cu maşini neinscripţionate?

Păi ce vreţi, să umble cu clopoţei la gât?? Dacă eşti aproape sigur că te înşeală nevasta (spre să nu fie pe aici vreunul care să fi aflat asta :P ), ce faci?

O anunţi că stai cu geana pe ea?? Umbli cu clopoţei la gât în spatele ei?

Nu discut utilitatea detectorului, d-lor practicieni. E clară ca lumina zilei.

Dar mă enervează faptul, pe care doar "teoreticienii" vor să-l vadă, că detectorul e, în esenţă, un instrument care ajută la încălcarea legii.

Şi în punctul ăsta sinapsele mele se blochează.

Puteţi spune de 1 milion de ori că detectorul e util. Dar nu şi moral.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...