Jump to content
Sign in to follow this  
wallaby

Holden Astra Cdti 200cp/400nm (tuned)

Recommended Posts

...Nu-s atat de inconstient incat sa merg cu masina la viteze de peste 120 km/h pe drumuri publice. ...

...

As vrea sa vad cati dintre "supermenii" care se lauda pe aici ca au atins 180 km/h intr-un Matiz sau Cielo ar mai conduce la fel dupa o experienta ca asta :)

..

 

Deci matale vrei 200 de cai numai asa sa ai si tu cu ce te lauda, si nu treci macar de 120. =))

Afla ca eu merg des cu 180 si peste, si merg foarte relaxat. Si cu cielo mergeam tare.

Vad ca ti-e frica pe strada, hai du-te si te da pe circuit , sa te lauzi aici apoi ca esti pilotu' lu peste cu bajetii tai de la European Car Club Australia. Tine-ti pentru tine si pentru ei (vad ca citezi din povestile lor de adormit copiii) remarcile cu "supermenii" ca nu te-a intrebat nimeni de sanatate.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Da' pe tine cine te-a intrebat de sanatate mai Tommy? Crezi ca daca stii unde-i pedala de acceleratie la Cielo si ajungi s-o apesi pana-n blana esti "pilot de raliu"? A conduce la limita, din punctul tau de vedere, inseamna a merge cu viteza maxima a masinii in linie dreapta pe un drum public? Ma rog...

Am cai cati or fi acolo da' nu-i musai sa conduc ca un bezmetic depasind limita legala cu suta de km/h doar pentru ca pot. Urmand logica ta, un posesor de Ferrari Enzo care nu merge cu 330 km/h pe o sosea unde limita legala e 110 km/h e... fricos, sofer prost, incompetent?! :)

 

Citind datele producatorului am aflat ca masina mea are viteza maxima putin peste 200 km/h. Nu mai e nevoie sa verific personal chestia asta. Mai mult, sunt tembeli destui care si-au filmat vitezometrele in Astra Diesel la 200 km/h si au postat pe youtube, riscandu-si carnetele si viata :)

Pe circuit e alta poveste. Daca am unde sa ating acolo viteza maxima o s-o fac si p'asta. Daca nu, nu.

Share this post


Link to post

Vii sa jignesti userii cu bascalii ieftine gen supermeni?

Daca suferi de sindromul emigrantului si pe astraclub sau opelclub te-au flituit ai venit aici sa-ti etalezi lipsa de recunoastere?

Vezi ca pe 4tuning sau altele sunt destui copii care fac sport extrem cu dacia si ar fi entuziasmati de povestile tale caraghioase.

Ai mai vazut pe cineva sa se excite pe aici atat de mult cu masina lui?

Daca erai un tip caruia ii placea condusul, conduceai si basta, nu umblai cu jucarii copilaresti de masurat acceleratia sa pui poze pe forumuri. Nu ti se pare penibil ca intr-o tara ca australia dominata de masini adevarate tu sa te mandresti de luni de zile cu scula ta ieftina? Eu nu sunt nici un pilot de raliu stai bland, am zis ca merg relaxat cu 180, nu ca fac vitejii gratuite, nu am nimic de demonstrat nimanui, nici macar nu am deschis vreodata topic la masina mea, cauta si ai sa vezi. Nici bmw de 5 litri daca aveam nu o faceam. Fiecare merge cum vrea, pe barba lui. Daca tu mergi cu viteza legala, esti un tip corect, toata stima.

Sunt un sofer normal care stie ce poate masina cu care merge, si nu trebuie sa ma duc cu bajetii pe circuit ca sa aflu si sa ma laud cu o luna inainte, sa vorbesc despre asta inainte de a merge, si nu am nevoie sa ma invete cineva sa conduc "defensive". =)) )

Esti penibil bro, si cu atat mai mult ca nu realizezi la varsta ta asta.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
De ce nu e bun?

 

Belronics-ul meu e OK pentru moto doar atata timp cat nu ridici prea mult roata din fata la demaraj. Miscarile verticale substantiale afecteaza se pare precizia sculei.

Share this post


Link to post

Asa "vorbeste" :)

 

th_Rammstein-theDieselturbo4version.jpg

Share this post


Link to post

Se aude super :->

Inca o data: foarte frumoasa masina ai!

Share this post


Link to post

Se aude deosebit, o sa-mi fac un mp3 pentru masina, sa-l pun pe repeat!

Share this post


Link to post

:| ... Incearca sa nu o mai lasi la relanti ... :D

Share this post


Link to post

No offence, dar un benzinar aspirat ca al meu suna muuult mai fain ca un diesel. Dar repet, apreciez masina ta.

Share this post


Link to post
:| ... Incearca sa nu o mai lasi la relanti ... :D

 

:D Da, atunci e foarte clar ca-i diesel. Da' eu unul o iubesc si asa.

 

Nu-i nici un offence Lucian, fiecare cu gusturile lui. De ce nu ai pune si tu un clip pe youtube cu al tau, sa-l aud si eu? Chiar, am putea avea un thread cu motarele noastre. E destul de simplu de filmat azi, cand orice Nokia e camera video, nu-i asa?

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Cand ai o prastie de alcatel... Ma rog, am camera video panasonic, deci as putea face asta. Trebuie din fata, din spate sau din masina? Daca a sa am motorul cald astazi, uite, iti fac pe plac. Eu nu am admisie fortata sau filtre de aer sport la ea, insa pt mine e destul de ok.

Share this post


Link to post

dupa "ascultarea" a foarte multe motoare (din spatele volanului sau nu) - am ajuns la o concluzie - nu se poate spune ca unul din cele doua suna mai bine, dupa cum nu se poate spune ca unul al fi superior/inferior celuilalt

este ca si cum ai compara mere cu pere

amandaoua pot suna foarte bine! dar in felul lor... unora le place un sound, altora celalalt ...

Share this post


Link to post

Zi mai multe despre camera. Cum se monteaza, cat costa, cat de mare este si ce greutate are, de exemplu.

Share this post


Link to post
:) Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Fain drumul si foarte... liber :)

Totusi...

Zi mai multe despre camera. Cum se monteaza, cat costa, cat de mare este si ce greutate are, de exemplu.

Share this post


Link to post

Camera e minuscula, cu baterii cu tot nu cred ca are mai mult de 80g. Montajul si cutia etansa in care se monteaza sunt mai grele decat camera :)

M-a costat $190 americani cu tot cu posta. Rezolutia video e de 512 X 384 si inregistreaza cca. 58 minute pe un SD card de 2GB. E garantata pana la 30m sub apa si pare extrem de solida. Se poate monta prin intermediul unor placute de plastic lipite cu banda dublu adeziva practic pe orice suprafata sau cu ajutorul unei ventuze care se lipeste zdravan pe orice-i neted.

 

Un exemplu de montaj pe motor

 

Iar aici aveti

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Super camera .Noi ,cum o putem cumpara?

Share this post


Link to post

Eu am luat-o de pe ebay. Stati cu ochii pe ofertele de acolo, eu am prins-o cand pretul de $189 (nu 190 cum aratam mai sus) includea livrarea oriunde in lume, deci si Romania :)

Share this post


Link to post

Fara card ?.Are cablu usb?

Share this post


Link to post

Camera vine fara card. Nu stiu cat costa la voi cardurile acuma, eu unul am cumparat doua de 2GB fiecare saptamana trecuta cu cca. 8.5 Euro bucata :)

In cutie ai un cablu ciudat, USB care are si iesiri audio si video pe acelasi cablu. Camera poate reda fisierele video direct pe un TV cu cablul ala.

 

Am verificat acum pe ebay, furnizorul de la care am luat-o eu nu are nici un de vanzare in momentul asta. O sa stau cu ochii pe ebay zilele astea si va dau de stire daca vaz ceva.

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Sarut mana boieru :osanale:

Share this post


Link to post

Inca o chestie despre camera si va las: aveti aici acelasi fisier video cu Gorge Road, de data asta pe Vimeo. L-am comprimat divX (folosind Winavi) dar am pastrat rezolutia nativa a camerei, 512 X 384. Ca sa va faceti o idee despre calitatea inregistrarii video, downloadati fisierul de pe Vimeo. Tineti cont ca a fost o zi extrem de mohorata cand filmam.

Vimeo se pare ca-i bunicel la redare de pe site. Youtube, din pacate, suck rau de tot la calitate...

Share this post


Link to post
Camera vine fara card. Nu stiu cat costa la voi cardurile acuma, eu unul am cumparat doua de 2GB fiecare saptamana trecuta cu cca. 8.5 Euro bucata :)

 

Incep sa fiu mindru ca stau in Bucuresti :D . Recent am luat un card SD de 4GB, de fapt un SDHC Class 6 la numai (echivalent) 14,2 EUR (cu TVA, factura, garantie Lifetime) :thumbl:

Share this post


Link to post

Am gasit-o la $179.99 + $30/$37.50 (livrare USPS in Romania 6-10/3-5 zile lucratoare). Vanzatorul a vandut cca. 6,500 de articole din 2004 cu un rating de 99.6%, deci e de incredere.

Plata se face cel mai rapid prin Paypal.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...