Jump to content
Sign in to follow this  
dvd

Stopuri negre

Recommended Posts

Interesante... Dar cum ramane cu "ceata"?

Share this post


Link to post

Ramane in "ceata".

Share this post


Link to post

Nu ramane deloc in CEATA se monteaza becuri cu filament dublu 21/5W 12 V pe pozitie ,e chiar asa greu de priceput !!! :-?

Share this post


Link to post

Pe pozitie nu cumva ai deja bec cu filament dublu(pozitie+frana)? :scarpin:

Share this post


Link to post

Topser se referea la ceata si mers inapoi.

 

Intrebare: Ce faci daca dai cu spatele pe ceata? =))

Share this post


Link to post

Si ce, un bec cu dublu filament se aprinde odata rosu si odata alb?

 

Stopurile de ceata probabil au fost mutate in spatiul de langa pozitie.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

El a zis de bec cu filament dublu pe pozitie, exact asa a formulat, iar eu i-am raspuns. Cred ca cea mai viabila solutie este mutarea in partea de sus, langa pozitie/frana, cum a zis si Andreib. Dar nu stiu daca nu incurca catadioptriile alea. Oricum, ar arata mult mai fain cu ambele stopuri la fel decat asa cum sunt din fabrica, dar nu se stie nici daca in spatiul gol de langa frana/pozitie este oglinda si in plus, daca se muta stopul suplimentar de ceata langa pozitie, trebuie facut si el simetric, adica montate doua. Problema este, de sigurante, de releu si fire(aici ar trebui sa-si bage nasul abramburel :> ). Oricum, daca s-ar putea face, rezultatul ar fi mult mai fain din punct de vedere estetic.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Salut

 

@topser: dar spune-mi si mie unde se gasesc ca sunt tare interesante stopurile din postul tau!!

Share this post


Link to post

@Gizmo: incearca www.rxm.ro. Parca erau acolo...

Share this post


Link to post

Astea sunt lampi made in China si au un compartiment in plus (cel nefolosit in varianta lampilor originale) asa ca acel compartiment poate fi folosit pentru frana su ceata la alegere . Eu cred ca o disociere intre pozitie si frana ar fi benefica pentru ca am vazut de nenumarate ori in trafic masini la care in loc sa se aprinda frana se aprindea pozitia (adica frana se aprindea pe filamentul de 5 w ) lucru aproape invizibil in cursul zilei ,datorita montajului neatent (probabil la inlocuire becului )

Parca pe aici pe undeva a postat cineva un upgrade al lampii spate Matiz prin spagerea peretelui despartitor dintre compartimentele lampii ! :-?

Aceasta modificare vreau sa o fac si la Tico ,cei care au luat lampi spate made in china (cum are Leutu ) cred ca au observat compartimentul nefolosit dintre semnalizare si stop (doar trebuie decupat orificiul pentru fasung),dar voi posta asta la masina mea atunci cand va fi realizata modificarea ,asta daca nu o va lua altul inaintea mea !

Share this post


Link to post
LE-AM STERS CU NITRODILUANT.

 

De unde ai luat si cum arata ?

Pt ca tocmai mi le-am fumurit si eu partial pe ale mele dar m-am cam pripit, am dat cam de aproape samd. De la 2 metrii sunt ok, de la juma' de metru se vad defectele ( am o dara ) si vreau sa le sterg si eventual sa le refac.

Am dat si cu un spray de maturie ( de fapt un spray grund pentru plastic care are cand se usuca un aspect matuit ) astfel incat sa NU straluceasca in soare si deci sa fie cat de cat vizibile. Astet sa se mai usuce si le pun pe masina sa vedem cat de vizibile au ramas.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

BEI !

De ce nu ai scris ca nitrocumsecheama albeste plasticul ?

 

Am incercat sa diluez cu diluant normal de vopsea si nici un efect.

Am gasit nitromoloz ( Bricostore ) si am dat si se ia sprayul dar se si matuieste plasticul de la stop.

Asta e, o sa il curat asa si apoi un polish abraziv + lac. Dac anu iese ok le inegresc la loc si aia e.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Da' eticheta n-ai citit-o?

 

 

=))

Share this post


Link to post

Dupa cum posibil sa fi citit in postul Masina mea, nu au patit nimic stopurile cu exceptia unei ffffff fine matuiri.

Acum am alta problema, se pare ca mainile mele nu au nimic de-a face cu finisajele finute.

Ideea e simpla, am nevoie de cineva cu mana buna care sa faca din asta :

post-3313-1207500555_thumb.jpg

 

asta : ( adica sa le afume putin, nu mult pana cand lampa de mers innapoi nu mai e alba; dar sa o faca uniform ca eu am incercat de 2 ori si nu mi-a iesit. )

post-3313-1207500512_thumb.jpg

 

Fie-va mila, dau si eu 1-2 jdemii de beri acolo !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Izolezi zonele pe care nu vrei sa le acoperi cu ziare, le fixezi bine bine cu banda adeziva urmarind linia de margine, si dai usor (foarte de sus) cu sprayul, sau printr-un tifon.

Share this post


Link to post

Nu se face cu spray negru. Se face cu un amestec de lac incolor si vopsea neagra (foarte putina, practic se innegreste un pic lacul). Se da cu pistolul, cu stopul demontat, dupa ce in prealabil s-a izolat ce trebuie sa ramana original. Se da cate un strat, se lasa sa se usuce si iar un strat, pana obtii nuanta dorita.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Pai asa am facut si nu mi-a iesit uniform.

Acum ceea ce vreau e relativ mai simplu pt ca vreau TOT stopul si deci nu mai trebuie nimic acoperit. Dar nu pot sa evit stropii sau diferntele vizibile de nuante de la un colt la altul al stopului.

Cand l-am facut negru complet era simplu pt ca nu se mai vedeau defectele. Dar asa.. mai ales pe rosu acolo e foarte greu sa nimeresc uniform.

 

Pot sa ma deplasez lejer sambata-duminica pana la o padure unde sa facem un gratarel si sa afumam putin stopurile. Se baga cineva ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...