Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Sfat MP3 Player

Recommended Posts

Baieti, iacata ca vreau sa-mi iau si eu un mp3 player de masina si nu ma pot hotari...

 

Se da asa: 200 euroi (max 8.400.000 lei) nici un euro in plus. Stiu ca sunt super scule la 16 mil si chiar la 45mil dar nu ma intereseaza.

 

Dadui o raita prin metro si carrefour si alternativele sunt:

 

Alpine 9827 8mil

Sony 3300 7mil

VDO Siemens (cd139mp) 5.600.000

VDO Dayton (2703) 6.700.000

Blaupunkt Santa Cruz 7.400.000

 

Nu veniti va rog cu sugestii de genul Roadstar sau Levis... Chiar nu vreau sa-l schimb peste 1 an.

 

Eu inclin spre alpine sau sony. Am auzit ca sony ar fi nasoale dar nimeni nu a putut sa-mi spuna la daca la fiabilitate sau la calitatea sunetului. Daca e la calitatea sunetului n-ar fi bai ca sunt obisnuit si mie-mi place sony.

 

Astept sugestii...

 

Merci baietzi

Share this post


Link to post

Alpine. Sony a dat-o prea mult în consumerism (ştiu că nu există cuvântul, e un neologism inventat de mine, ok ? :tongue: ). Eventual, vezi dacă poţi asculta undeva modelele respective pe panou (nu în Metro, ci în alte magazine).

Share this post


Link to post

Dute la Alarm Service in Drumul Sarii. Au un Panasonic super care stie si wma, si e la vreo mai putin de 8mil. Cu Sony ai dreptate mi-au zis baietzii aia ca ar fi ca sensibiloase.

Share this post


Link to post

Am ascultat alpine si se auda bine... dar si sonyu' se aude bine... din exp proprie ca in masina precedenta am avut cass sony... si inca entry-level si se audea ca lumea... am nevoie de un motiv serios sa nu iau sony...

Share this post


Link to post

eu am sony 3300 tot pe tico si sunt foarte multumit. poate doar un pioneer m-ar multumi mai mult. o sa ai ceva probleme cu montajul unui cd player pe tico pentru ca aeroterma jeneaza firele. eu l-am montat la alarm service si un idiot, unu' aschiutza ii ziceau ei, n-a izolat bine firele si intrau in scurt si intrerupeau semnalu si bagau finalii in protectie. m-am chinuit vreo 3 zile pana i-am dat de cap. si iarna aeroterma dupa ce ca impiedica ventilarea radiatorului din spate il mai si incalzeste. in rest de calitatea sunetului sunt super multumit mai ales dpdv al pretului.la banii astia are si control de subwoofer. alegerea e a ta.

Share this post


Link to post

nu il pun pe tico ci pe logan... deci zici ca nu sunt pb de fiabilitate la 3300...

subwoofer nu ma intereseaza deloc... am probleme cand muzica e prea tare eh... ce vrei, daca fusei dj... m-a marcat pe viatza...

Share this post


Link to post

deci eu am 2 boxe pe spate si un sub legat direct pe o iesire de casetofon si finalu nu da nici un semn de oboseala dupa vreo 7 luni de cand il am

Share this post


Link to post
...un Panasonic super care stie si wma, si e la vreo mai putin de 8mil.

D-asta am eu. 4x50W (finali cu efect de camp) cda, mp3, wma si cam toate minunile la moda. Citeste, ca si Sony, la trei spoturi dar sta mult mai bine la ergonomia panoului frontal. Are knobul ala multifunctional pe care poti sa-l faci ventilator si nu crapa. Sony e pe microcontacte, mai greu de actionat (gasit fara sa te uiti) si mai putin andurante. Sony este mai bine protejat la praf (ascunde cd-ul). Din primavara si pana acum merge fara probleme. O fi sau nu andurant ramane de vazut. L-am ales pe asta pentru ca afiseaza cu alb pe fond albastru si are iluminarea butoanelor pe albastru si rosu. Se potriveste foarte bine cu bordul de la Matiz. Sony este cam papagal dupa parerea mea.

Share this post


Link to post

eu inclin din ce in ce mai mult catre alpine ca nu am auzit nimic rau despre ei. fac bine???

am auzit o gramada de chestii rele despre sony, panasonic, pioneer etc. ma refer la cele din clasa asta de pret.

Share this post


Link to post

Dintre toate spuse de tine cel mai bine se potriveste Pioneer 3600MP (8.3mil). Dupa el ar fi Alpine-ul.

 

Din esalonul 2 ar fi VDO Dayton 2703.

 

Despre Sony si Panasonic indiferent ce ar sti sa faca te sfatuiesc sa te feresti ca dreaq de tamaie. E treaba ta, dar eu n-as face-o. Ca sa incerc sa-ti raspund la intrebare: nici calitatea sunetului si nici fiabilitatea nu sunt satisfactoare. Receptia semnalului radio iarasi lasa de dorit.

 

Alta regula spune asa: boxele trebuie sa fie cam 40% din valoarea HUului. Cele de pe fata (din usi) de la Logan au o dinamica placuta. Alea de pe spate insa in viata lor n-au auzit de bass... cred ca au filtre sa le protejeze!!! :D

 

Un alt lucru: cei 4x50w Mosfet chiar consuma cat spun. Am un amic cu Solenza care si-a busit bateria la iarba verde in 2 ore. Cred ca si tu ai putea avea aceeasi problema. Asa ca ai grija.

 

Tot Alarm Service pe Drumul Sarii tzi-as recomanda si eu. Si de acolo cumperi Pioneer-ul, boxe spate si condensator... Mi s-au parut decenti si la preturi si la calitatea executiei... (la ei mi-am montat si eu VDOul)

Share this post


Link to post

Apropos de Sony.

 

Eu am SONY CDX-MP30, il am de vreun an jumate spre doi, si n-am probleme, nu sare, nu nimic. Io zic ca-i fiabil.

 

PS. Nu se incadreaza in clasa de preturi ceruta de ALX !! Desi i-o mai fi scazut pretul daca au aparut modele mai noi! Eu am dat 280$

Share this post


Link to post

eu am de un an jumate un panasonic cq rpdn 383n si nu mi-a facut probleme merge beton , nu sare aproape deloc, ascult in general numai mp3, rar audui. nu am incercat wma,

cand l-am cumparat, am asteptat cam 2 luni sa vina si in romania, ca nu aparuse inca la noi. e mishto butoniul de volum , mult mai rapid decat sa tot dai clicuri sa scada volumul...

eu zic sa alegi si din cum se prezinta pe amsina..

eu am in bord boxele originale de pe tico, iar pe placa din spate unele luate de la cora , ieftine dar se aud bine.. 3 canale, e chiar mai mult decat credeam ca pot obtine de la configuratie..

Share this post


Link to post

deci alpine nu are nimeni...

Share this post


Link to post

Oferta la Carrefour MP3 Player Alpine 9826 (cred ca e o greseala si vroiau sa scrie 9827) la 6.800.000. Pb e ca are 4 butoane verzi... nu se asorteaza cu abs nimik: eu urasc culoarea verde...

Ce parere avetzi? SHould I go for it?

Mai raman ceva bani si de semintze...

Share this post


Link to post
Oferta la Carrefour MP3 Player Alpine 9826

 

Vezi deobicei la astia instalarea trebuie sa se faca numai la servisul lor, altfel pierzi garantzia. :) Si instalarea in conditiile aste este scumpa. M-am fript eu cu un CD player. :(

Share this post


Link to post

ce inseamna scumpa? 100-200 sau un milion...?

Share this post


Link to post

Pai dupa ce am luat CD-ul, m-am dus la garantie si deabia acolo am aflat povestea asta cu instalarea, pina atunci nu mi-a spus-o nimeni. :( M-am dus la servisul ala care era autorizat (alarm service) si au inceput: stai domn'le ca mai trebuie nush ce mufa 500krol, nush ce shina (400.000), antena si uite asha sau adunat 1.800.000 cu manopera cu tot, asha ca sfqatul meu intreaba toate amanuntele inainte sa-l cumperi. Poate ar fi mai bine intai sa intrebi la Carefour ce servise monteaza, te duci sau dai telefon la aia si intrebi care e treaba cu banu'. :wink:

Share this post


Link to post

Cumparat sambata MP3 Player Alpine 9826 (nu era nici-o greseala, e model mai vechi).

Puncte slabe:

- nu are RDS - dar poti sa-ti denumesti posturile.

- putere 4x16W (rms) putin mai slabuta comparand cu sony care are 4x22. Max power = 45W da' asta e o vrajeala la toate.

- are butoane verzi.

Puncte tari:

sunt prea multe, se aude perfect (are o gramada de setari pe bass - fdrecventa, stil, mod, etc) chiar pe prastiile de boxe care sunt standard pe masina.

Nu a sarit absolut deloc desi l-am testat intensiv (locuiesc pe o strada neasfaltata.

Pret 6.800.000lei + 175000 (mufe adaptoare ca nu am vrut sa taie fire) si 200000 manopera. Mi s-a parut super putin. La Alarm Service pe Drumul Sarii. Gagii super draguti si expeditivi (au terminat in 15min).

Multumesc de sfaturi si daca mai are cineva nevoie de relatii sa spuna.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...