Jump to content
Sign in to follow this  
th3_grimreaper

Schimbare Domiciliu Implica Schimbare Permis?

Recommended Posts

Mersi de raspuns. Masina e acum inmatriculata in alt judet.

 

Deci:

 

- ma duc la administratia financiara unde am inmatriculata masina si iau fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Odata pusa stampila nu inseamna ca e radiata din circulatie sau pot circula?

 

Apoi la Udriste cu:

 

-cerere de inmatriculare;

-cartea de identitate a vehiculului + copie xerox

-fisa de inmatriculare

-actul de identitate

-certificatul de inmatriculare

-polita de asigurare + copie xerox - presupun ca nu trebuie sa fac alta asigurare daca cea pe care o am e valabila.

-placile cu numere de inmatriculare

 

Fisa de inmatriculare trebuie depusa la sfarsit la administratia financiara ca sa fiu luat in evidenta?

 

La CEC ce trebuie sa mai platesc? Presupun ca certificatul de inmatriculare. Cerere pentru numere noi fac tot atunci cand depun toate actele + numerele vechi?

Edited by stryder

Share this post


Link to post

Eliberare certificatului de înmatriculare în urma modificarii unor date despre proprietar sau vehicul

Documente necesare :

a)cererea solicitantului;

b)cartea de identitate a vehiculului, cu modificãrile tehnice operate de cãtre Regia Autonomã „Registrul Auto Român”, original ºi copie;

c)fiºa de înmatriculare a vehiculului, vizatã de organul fiscal competent al autoritãþii administraþiei publice locale, numai în cazul modificãrilor care se referã la schimbarea domiciliului, sau, dupã caz, a reºedinþei, pentru cetãþenii strãini, ori a sediului în cadrul aceluiaºi judeþ sau la schimbarea motorului cu altul de o capacitate cilindricã diferitã;

d)vechiul certificat de înmatriculare;

e)dovada de platã a contravalorii certificatului de înmatriculare;

f)actul de identitate al solicitantului, în original ºi în copie;

g)alte acte necesare pentru clarificarea unor situaþii particulare

 

Aici gasesti toate informatiile necesare. LINK.

Share this post


Link to post
- ma duc la administratia financiara unde am inmatriculata masina si iau fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Odata pusa stampila nu inseamna ca e radiata din circulatie sau pot circula?

 

Primul si primul lucru: mergi la un birou de copiat acte. Acolo ti se va completa fisa de inmatriculare, cererea si certificatul de radiere. Dupa aceea, cu fisa de inmatriculare te prezinti la administratia financiara de la fostul domiciliu sa iti vizeze fisa de inmatriculare.

Urmatorul drum il faci la administratia financiara din Bucuresti in raza careia iti ai domiciliul nou. Acolo vei fi luat in evidenta si se va viza in acest sens fisa de inmatriculare. Intrucat nu este schimbare de proprietar, nu este necesar sa mergi la RAR pentru identificare. Urmatorul drum il faci la CEC unde achiti taxa pentru certificarul de inmatriculare (dupa cum zicea si @last). Apoi cu actele enumerate mai sus, si chitanta de la CEC, te prezinti la inmatriculari in Bucuresti. Acolo vei preda numerele, si vei achita contravaloarea celor noi (adica cele de Bucuresti). Radierea masinii se va face in Bucuresti si nu in judetul unde ai avut domiciliul.

 

Sper ca am reusit sa te lamuresc cat de cat si nu am mai uitat nimic :D

Bafta

Share this post


Link to post

Deci trebuie sa iau o fisa noua de inmatriculare? pumnii mei, chiar nu inteleg...cand am cumparat masina am avut una pe care am depus-o...acum trebuie luata alta?...vad ca sunt 2 rubrici, pt. vanzator si cumparator...

Pe cartea de identitate a masinii trebuie sa puna astia la administratia financiara de la vechiul domiciliu vreo stampila?

Edited by stryder

Share this post


Link to post

Tocmai am terminat de inscris masina pe Bucuresti asa ca iata procedura cap-coada...poate mai ajuta pe cineva

 

1. Se plateste impozitul si se obtine viza de la circa financiara de la fostul domiciliu + certificatul fiscal. Apoi se asteapta transferul dosarului la noul domiciliu ( dureaza minim 30 de zile...la mine a durat aproape 2 luni deci multa rabdare :) ).

2. Dupa ce ajunge dosarul, se obtine viza de la noua circumscriptie financiara. Plata impozitului pe masina e optionala.

3. Se plateste taxa de talon la CEC- 30 ron.

4. Apoi directia inmatriculari cu urmatoarele acte:

-Fisa fiscala cu cele doua vize

-Cerere de inmatriculare

-Talonul vechi + copie. Neaparat ITP-ul trebuie sa fie valabil.

-Cartea de Identitate a masinii + copie

-Chitanta de la CEC din care rezulta plata talonului.

-Copie RCA

-Copie CI/BI

-Numerele vechi. - sunt taiate apoi se inapoiaza.

 

La noul sediu numerele la rand cat si preferentiale se platesc la nenea militianu`, cand se predau actele. Noul talon, Cartea de Identiate cu noua adresa + numerele(chiar daca sunt preferentiale) sunt gata in 2 ore. Pt. Casco si RCA neaparat trebuie dusa cate o copie dupa noua Carte de Identitate a masinii, ca sa ia in evidenta noile date. La Omniasig zice in 48 ore, nu stiu daca la celelalte firme de asigurari difera intervalul asta.

Edited by stryder

Share this post


Link to post

Vreau sa plec pe la mijlocul lui august in afara tarii

Problema este ca permisul imi expira pe 26 august

Intrebarea este...Pot schimba permisul mai devreme de expirarea acestuia, sa spunem de exemplu in iunie?

Share this post


Link to post

Normal.

Share this post


Link to post
Normal.

 

Nu asta a fost si parerea muis*ilor de gabori... X(

 

Am facut toate actele, am platit taxa la CEC si ma duc cu dosarul, si permisul vechi sa-l depun pt schimbare.

Toate bune si frumoase...pana cand i-am dat (la cererea cacanarului cu cascheta pe cap) buletinul.

Se uita asta ca bou-n teava la mine ...si vine replica:

 

Trebuie sa va schimbati buletinul!!!

 

eu: :o , de ce?

 

Boul: Ca nu semanati cu poza din buletin

 

eu: Faceti misto sau cum?

 

Boul: Nu!

 

Si imi da dosarul inapoi spunandu-mi ca pana nu-mi schimb si buletinul nu-mi accepta dosarul pt schimbarea permisului

 

Buletinul are valabilitate pana in 2010

 

X( X( X(

 

L.E.

 

Ce solutie ar fi?

Aveti idee exista o astfel de lege care spune ca nu-ti poti schimba permisul daca (cica) nu semeni in poza din buletin cu realitatea, chiar daca buletinul(CI in cazul meu) este inca valabil?

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Conform OUG 97/2005

 

Art. 18. - (1) Serviciile publice comunitare de evidenţă a persoanelor eliberează o nouă carte de identitate în următoarele cazuri:

 

a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmează a fi preschimbat;

b) dacă s-a modificat numele sau prenumele titularului, prenumele părinţilor, data ori locul naşterii;

c) în cazul schimbării domiciliului;

d) în cazul schimbării denumirii sau a rangului localităţilor şi străzilor, al renumerotării imobilelor sau rearondării acestora, al înfiinţării localităţilor sau străzilor;

e) în cazul atribuirii unui nou C.N.P.;

f) în cazul deteriorării actului de identitate;

g) în cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;

h) la expirarea sau revocarea interdicţiei titularului de a se afla în anumite localităţi;

i) când fotografia din cartea de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;

j) în cazul schimbării sexului;

k) în cazul anulării;

l) pentru preschimbarea buletinelor de identitate.

 

De retinut sunt si termenele de valabilitate

 

Art. 16. - (1) Cartea de identitate se eliberează după cum urmează:

 

a) prima carte de identitate se eliberează la împlinirea vârstei de 14 ani;

b) pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14-18 ani, termenul de valabilitate a cărţii de identitate este de 4 ani;

c) pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18-25 ani, termenul de valabilitate a cărţii de identitate este de 7 ani;

d) cărţile de identitate eliberate după împlinirea vârstei de 25 de ani au termen de valabilitate de 10 ani.

(2) După împlinirea vârstei de 55 de ani, cartea de identitate se eliberează cu termen de valabilitate permanent.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Conform OUG 97/2005

 

Art. 18. - (1) Serviciile publice comunitare de evidenţă a persoanelor eliberează o nouă carte de identitate în următoarele cazuri:

 

a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmează a fi preschimbat;

b) dacă s-a modificat numele sau prenumele titularului, prenumele părinţilor, data ori locul naşterii;

c) în cazul schimbării domiciliului;

d) în cazul schimbării denumirii sau a rangului localităţilor şi străzilor, al renumerotării imobilelor sau rearondării acestora, al înfiinţării localităţilor sau străzilor;

e) în cazul atribuirii unui nou C.N.P.;

f) în cazul deteriorării actului de identitate;

g) în cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;

h) la expirarea sau revocarea interdicţiei titularului de a se afla în anumite localităţi;

i) când fotografia din cartea de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;

j) în cazul schimbării sexului;

k) în cazul anulării;

l) pentru preschimbarea buletinelor de identitate.

 

 

Ok

 

Dar in cazul celor care sunt obligati dintr-un motiv sau altul sa-si schimbe des fizionomia, vopsesc parul, il lasa lung, se tund chelie, isi lasa sau nu barba...ce fac? Scimba CI-ul de fiecare data?

 

Doamneeeeeeee de articol idiot facut probabil de un idiot mai mare.

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Fizionomie = totalitatea trasaturilor fetei cuiva care determina expresia ei particulara - DEX

 

Eu cred ca se interpreteaza gresit aceasta prevedere, ea referindu-se strict la schimbari de genul operatiilor estetice, desfigurari (accidente), etc. si nicidecum la lungimea / culoarea parului (de pe cap, mustata, barba).

Share this post


Link to post

Articolul de lege are un rationament destul de bun, zic eu, si e aplicat de multi ani in tarile cu apa calda.

Se refera la schimbarile de fizionomie (vorba cantecului, nu conteaza cat de lung ai parul - sau culoarea). De ex., la 23 de ani, mai corespunde aspectul fizic cu poza din CI de la 14 ani? Acum 3 ani am iesit din tara cu pasaportul facut la 18 ani, si la nemti am fost pus sa prezint un act cu poza de data mai recenta (aveam CI facuta de cateva luni).

Curand (daca nu s-a si aplicat deja) si pasaportul va avea o perioada de valabilitate diferita, functie de schimbarile de fizionomie particulare varstei titularului.

Share this post


Link to post

Chiar daca duc DEX-ul idiotului...nu cred ca o sa vada asa definitia fizionomiei si o sa o tina pe a lui... X(

 

@Juliaen...asa o fi...

 

Dar eu unu nu vad rostul sa schimb si buletinul ca sa-mi primeasc dosarul pentru preschimbarea permisului.

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Nu stiu acum daca mai este valabil (acum vreo 4 ani era) la schimbarea permisului (mai avea 6 ani de valabilitate) datorita schimbarii de domiciliu am fost nevoit sa fac si vizita medicala. Stupid. M-am conformat, nu au putut sa ma lamureasca de ce trebuie procedat astfel.

Deci ... tu scapi mai ieftin si la propriu si la figurat.

Share this post


Link to post

Nu mai este valabila chestia cu analizale. Chiar e indicat sa schimbi permisul cu o luna inainte de expirare ca sa nu mai faci analizele.

Share this post


Link to post
Deci ... tu scapi mai ieftin si la propriu si la figurat.

 

Nu-mi este de bani...nu asta-i problema

 

Problema este ca la cata birocratie exista in Romanaia...dureaza foarte mult timp pana sa rezolv cu toate...si eu pe 1 august trebuie sa plec din tara.

 

Cel putin 1 saptamana dureaza buletinul...cine stie cat o mai dura si permisu...ma pot trezi ca trebuie sa plec si sa nu am toate actele

 

De asta nu vrea sa imi schimb buletinul acum.

 

Am fost in toamna trecuta in Irlanda si Germania doar cu acest buletin pe care il am acum si nu a fost nicio problema, nu s-a uitat nimeni la mine ca bou si sa-mi zica ca nu seamana poza din CI cu mine.

Share this post


Link to post

singura solutie iti ramane sa reintineresti,daca te calicesti la bani si timp...

Share this post


Link to post

Ei, totusi acum nu mai e o asa mare problema o schimbare de CI.

Recent mi-am schimbat domiciliul din Neamt in Brasov. CI noua am primit-o in 2 zile (am stat 20 minute la evidenta populatiei). La transcrierea masinii, noul certificat de inmatriculare l-am primit de pe o zi pe alta (numere preferentiale, cele la rand fiind gata in mai putin de 2 ore).

Fiind o schimbare de domiciliu, ofiterul de serviciu m-a sfatuit oarecum prieteneste sa imi schimb permisul (50 RON, gata in 2 ore).

Conform celor de la Serviciul Inmatriculari si Permise Auto Brasov, in cazul schimbarii de domiciliu in acelasi judet, nu e necesar a schimba si permisul. In rest, noul domiciliu cere permis nou.

Ca si nota, schimbarea domiciliului nu implica schimbarea pasaportului.

Share this post


Link to post

Ba da trebuie sa schimbi si persimul; scrie in Codul Rutier asta.

Share this post


Link to post

CORECT.Din cate citesc pe aici toti aveti permise de conducere dar nici unul(cu exceptia de mai sus) nu cunoasteti prevederile oug 195/2002 unde sunt stipulate toooooooooooate aceste probleme.Oare ati luat permisele la Pitesti??????????????? :o

 

Din cate vad cate unii au chiar si halucinatii-unde or fi vazut ei politisti la ghiseele de la permise,nu stiu.Cred ca se uita foarte des la stiri...

Share this post


Link to post

Corect!

Dar daca nu ai adresa la fel poti sa dai numai permisul si sa spui foarte senin ca CI este:

-la politie pentru preschimbare

-tocmai l-ai pierdut

-ti-a fost furat recent

si alte multe alte povesti care tin de vocabularul fiecaruia!!!

Am procedat asa de cca 10 ori in 5 ani de cand nu mai corespund datele.

Share this post


Link to post

Mdeah... tipic, hai sa ocolim legea... No comment. Pana cand, a 11-a oara, o sa gasesti unul dispus sa nu asculte la povesti ci sa completeze un PV de amenda ;) Si ai sa constati ca, din mai putini bani, schimbai documentul respectiv, asa cum cere legea...

Share this post


Link to post

Sau sa verifice povestile prin statie si pe urma sa scrie PV.

Share this post


Link to post
....Din cate vad cate unii au chiar si halucinatii-unde or fi vazut ei politisti la ghiseele de la permise,nu stiu.Cred ca se uita foarte des la stiri...

 

Halucinatii cred ca ai tu, baietii sunt sub acoperire ;) Nu stiu cati ani ai, dar pana acum vreo 3-4 ani, inmatricularile si permisele apartineau de Ministerul de Interne (sau Politie mai pe intelesul tau). In momentul de fata, chiar daca sunt in subordinea prefectului, majoritatea angajatilor sunt tot politisti. Evident ca mai sunt si civili contractuali printre ei si e cam greu sa faci diferenta.

Share this post


Link to post

Spuneam in postul anterior faptul ca, atunci cand am inmatriculat masina, cei de la Serviciul Inmatriculari Brasov mi-au pus in vedere faptul ca trebuie sa imi schimb permisul de conducere (schimbare de domiciliu din Neamt in Brasov).

Acum vin de la ghiseul Permise de Conducere. M-am prezentat cu toate actele plus chitanta CEC de 50 RON. Stupoare, cel de la ghiseu ma intreaba ca ce ma apuca sa imi schimb permisul, n-am ce face cu banii? Ii spun ca asa mi s-a spus, ca trebuie schimbat. Ma intreaba cine e idiotul ce mi-a spus asta? Raspund: colega de la ghiseul inmatriculari.

 

Mda! Si zice, conform Hotararii nr... (nu am retinut exact, dar o sa caut) permisul de conducere nu se mai schimba la modificarea datelor de domiciliu. Si mi-a dat o explicatie competenta, anume faptul ca, odata cu introducerea sistemului de penalizare cu puncte, s-a facut o baza de date la nivel national pentru evidenta posesorilor permiselor de conducere, identificarea facandu-se (cum e si normal) dupa CNP. Inainte de acest sistem, evidenta permiselor si sanctiunilor se facea doar la nivel de judet de domiciliu (pe spatele fisei detinatorului de permis e tabelul cu sanctiuni - modelul de fisa a ramas acelasi).

 

Asta e, nu mi-e de banii dati, dar de faptul ca a trebuit sa plec de la munca sa ma duc pana la politie. Bine macar ca nu a durat mult, 5 minute am stat pentru depus actele, peste o ora ma duc sa il ridic.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...