Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Cine stie cate lovituri a mai suferit intre timp :D , in ce data s-a facut ultima oara itp-ul ?

Share this post


Link to post

E a mea, are 80k, ITP-ul s-a facut acu 3 luni ... Daca nu-mi face figuri memoria, e printre primele lovituri de genu asta, asta ca sa nu zic prima. Matizul din dotare, care are 350k, a suferit nenumarate lovituri de genu asta, mai tari sau mai usoare, dar bratul ala sau altceva din componenta suspensiei, nici nu s-a rupt, nici nu s-a indoit ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
sunt autoturisme nu taburi, oricum trebuie sa lovesti serios bordura ca sa rupi bratul sa fim corecti.

That is bullshit. Nu este un singur daewoo pe tot acest forum care sa fi patit asa ceva, sau incercati sa va consolati si sa spuneti ca e normal? CU matizul am dat intr-o gaura de am facut o janta MUCI (adica unusable) si n-a avut nici pe dracu. Asta e, are bratele facute din material CASANT si sunt subrede, get use to it. Bratul nu se rupe ca nu este o piesa supusa uzurii!

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Adevaru e ca dupa ce m-am uitat cat e de subtire urechea bratului, nu prea m-am mai mirat ca se rupe asa usor. E pur si simplu o tabla groasa de vreo 3-5 mm si ingaurita. La Cielo n-as vrea s spun prostii, dar partea de prindere din fata a bratului are vreo 5 cm parca.

 

Ce m-a deranjat(mirat) mai tare totusi a fost faptul ca nu sunt identice, desi aparent cred ar fi putut fi facute. Nu au forma bratului de Cielo sau Leganza ci exact a celui de la vechea Dacie ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
http://www.gmclub.ro/forum/index.php?act=a...st&id=48167

 

 

@luisspeed - stimabile o fi Laceti asta mai masina decat poate si Bugati dar mai tai-o un pic la costurile de intretinere

 

uitate te rog cat a platit colegul Mircea (nu vorbesc de faptul ca in cazul dumnealui e teapa cu Tz mare) pe setul de placute la MCV Diesel (care daca nu ma insel sunt mai scumpe decat la benzinare), mai uitate te rog si cat e ora de manopera in service autorizat dacia ... ptr schimbat placute nu cred sa si fie alocat mai mult de 1h. deci daca e sa-ti dea o diferenta aceasta ar fi de maxim 30 lei

 

si am si eu o curiozitate. la laceti exista revizii care contin doar schimbul de placute? sau lucrarea nu a avut loc in cadrul unei revizii normale

De ce e teapa amice, ca ma duc in service autorizat? Ca nu pun piese de kko pe masini care fac si 5000 km lunar?

Ca fapt divers, daca ti se duc placutele si te duci la service sa le schimbi, vrei sa-ti factureze si altceva? Si tot ca fapt divers, exista service-uri Chevrolet unde manopera la mecanica este de 60 ron. Adica mai ieftin decat la Dacia...

Share this post


Link to post
CU matizul am dat intr-o gaura de am facut o janta MUCI (adica unusable) si n-a avut nici pe dracu.

Idem eu- de doua ori am lovit roata din dreapta fata- o data intr-o groapa maaaare- de vreo 15 cm adancime- pe la 50-60/h-> janta bulita, cauciuc dus, alta data in jur de 40/h- o crevasa de 8-9 cm adancimedin mijlocul soselei-> janta indoita rrrau, cauciuc dus. Ce o fost important- in ambele cazuri cauciucul a rezistat exploziei iminente (eu ma asteptam sa bubuie anvelopa) si daca in primul caz m-am panicat si am schimbat cu rezerva, in al doilea caz am venit cu roata ei- a fost noapte si n-am avut chef s-o schimb. Cauciucurile au fost ulterior schimbate, insa jantele s-au indreptat la vulcanizare- nu bateau nici la 150/h.

In ambele cazuri cand masina a fost lovita am avut impresia ca se rupe masina, ca-mi ramane roata acolo. Insa cu mana pe inima spun ca masina mea NU a vazut geometrie facuta cat a fost la mine. Deci nici vorba de pivot inferior rupt sau brat fisurat macar. Si masina rula fara probleme si DREPT chiar si la 150/h. Deci in ce priveste rezistenta trenului de rulare- Matizul este un veritabil TAB. Si la rezistenta, dar si la zgomotul de rulare pe drumuri nasoale :D .

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

@smailmiami - Pune o poza cu bratul rupt sa vada si ochiul nostru.

Share this post


Link to post

Subscriu apropo de luat gauri cu Cielo. Luat groapa noaptea pe ploaie, dupa 200m pana schimbat rezerva.

A 2 zi recensamintul : cauciuc fisurat putin, janta indoita pe vreo 60-70mm; dus in service cu morcovul in posterior sa vad ce mai am de schimbat, am crezut ca tre' sa schimb 1/2 de masina.

Surpriza : nimic... si acum merg dupa 1an fara sa fi facut unghiurile sau altceva.

Deci ... rezistenta, fiabilitate...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post
@smailmiami - Pune o poza cu bratul rupt sa vada si ochiul nostru.

O sa pun daca ai impresia ca bag de la mine.

Share this post


Link to post
http://www.gmclub.ro/forum/index.php?act=a...st&id=48167

 

 

@luisspeed - stimabile o fi Laceti asta mai masina decat poate si Bugati dar mai tai-o un pic la costurile de intretinere

 

uitate te rog cat a platit colegul Mircea (nu vorbesc de faptul ca in cazul dumnealui e teapa cu Tz mare) pe setul de placute la MCV Diesel (care daca nu ma insel sunt mai scumpe decat la benzinare), mai uitate te rog si cat e ora de manopera in service autorizat dacia ... ptr schimbat placute nu cred sa si fie alocat mai mult de 1h. deci daca e sa-ti dea o diferenta aceasta ar fi de maxim 30 lei

 

si am si eu o curiozitate. la laceti exista revizii care contin doar schimbul de placute? sau lucrarea nu a avut loc in cadrul unei revizii normale

 

 

Am zis eu ca la revizie? Separat intre revizii, daca atunci au cerut placutele schimbarea lor, doar nu era sa astept revizia. Si costurile de intretinere intre Lacetti si Logan difera, si daca pui in balanta pretul de achizitie si diferenta de confort si tinuta de drum...Loganul ala e mult prea scump. PUNCT. E parerea mea, daca gresesc..greseala mea.

post-13772-1226910950_thumb.jpg

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post
O sa pun daca ai impresia ca bag de la mine.

 

Nu trage concluzii gresite ! Eram doar curios sa vad de unde si in ce fel s-a rupt bratul.

Edited by adostar

Share this post


Link to post
De ce e teapa amice, ca ma duc in service autorizat? Ca nu pun piese de kko pe masini care fac si 5000 km lunar?

Ca fapt divers, daca ti se duc placutele si te duci la service sa le schimbi, vrei sa-ti factureze si altceva? Si tot ca fapt divers, exista service-uri Chevrolet unde manopera la mecanica este de 60 ron. Adica mai ieftin decat la Dacia...

 

e teapa ptr ca te incarca la costul pieselor, dar pe banii lui fiecare face ce vrea si ce doreste

 

eu personal consider ca e lipsit de prudenta ca la anumite conumabile (placute, cauciucuri, etc) sa mergi pana la limita. Eu schimb placutele in cadrul reviziilor programate daca consoder ca nu-mi ajung pana la revizia urmatoare (de ex daca la revizia de 30.000 Km constat ca mai am placute ptr alte 10.000 - adica mai putin de 15 cat ar fi sa ajung la 45.000, le schimb) nu-mi manac de sub unghie ca ma mai tin ceva si apoi sa pierd iar vremea prin service sa le schimb cand sunt duse 100%

 

 

Am zis eu ca la revizie? Separat intre revizii, daca atunci au cerut placutele schimbarea lor, doar nu era sa astept revizia. Si costurile de intretinere intre Lacetti si Logan difera, si daca pui in balanta pretul de achizitie si diferenta de confort si tinuta de drum...Loganul ala e mult prea scump. PUNCT. E parerea mea, daca gresesc..greseala mea.

 

 

cum am spus mai sus ... prudent este sa le schimbi inainte de a "cere ele".

Si eu sunt de parere ca Loganul este mult prea scump - as dori sa fie moca chiar ... dar comparativ cu alte masini si-n plus bazat pe documente mie imi iese ca Loganul estea cea mai ieftina masina inclusiv la intretinere.

Share this post


Link to post
... eu personal consider ca e lipsit de prudenta ca la anumite conumabile (placute, cauciucuri, etc) sa mergi pana la limita ...

Aceste consumabile se schimba cand ajung la o anumita dimensiune, asta o spune producatorul lor, singurul in masura sa spuna cand se face.

 

Schimbarea lor la anumite revizii este o prosteala pentru a lua banii la clientii neinformati.

Share this post


Link to post

prefer sa fiu "prostit" decat sa constat cand am de coborat transfagarasanu' ca de fapt franarea se face fier pe fier

 

Producatorul recomanda verificarea placutelor in cadrul fiecarei reviziei - si-mi pare logic ca in cazul in care constat (e drept ca prin metode empirice) ca nu o sa imi ajunga pana la urmatoarea revizzie sa le schimb atunci ... ca tot am masina in atelier pe elevator. la fel si la anvelope ...

Share this post


Link to post

Foloseste frana de motor si nu mai sta stresat. Oricum, la frane exista si o solutie de rezerva, dar nu asta-i problema. Eu nu stau linistit cu franele pentru ca a verificat nu stiu care, cand rotesc pneurile, ma uit si la placute, iar cand fac o revizie, cer curatarea franelor. Franele, pneurile si iluminatul sunt cele mai importante la un autovehicul, bineinteles, dupa mp3.

Share this post


Link to post

He, He, He stai linistit ca eu nu ma misc de langa masina cand e la revizie

 

orice inlocuire / remediere se face dupa ce vede si ochiul meu care e treaba

 

si nici cu frana de motor nu-mi e rusine ... dar deh nu poate fi utilzata chiar 100% din situatii

Share this post


Link to post

Ultima bomba!

 

Bine- nu stiu daca o se se vanda kit-ul ala. Eu n-as da banii pe asa ceva.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Pfai de capul tau, tu nu realizezi daca mergi cu asa ceva la discoteca la tara ce πzdos esti :D

Share this post


Link to post

Sa mor daca mi-a trecut prin cap!!! Uite se reinventeaza sloganul: "un logan pentru fiecare t****".

Astia de la ELIA isi cauta de treaba. Personal apreciez loganul pick-up- chiar era nevoie de acest model. Dar sa-l "tuneze" in halul asta...

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Realizarea celor de la Elia nu e rea, masina arata mai bine decat atunci cand a iesit pe portile fabricii. Ca la noi 'nu se poarta' pick-up-urile e alta problema. Dac-as fi un sarac din California mi-as cara placa de surf cu o dracie d-asta. :tongue:

Share this post


Link to post

Cu motor de 1.5 sau 1.6 in california? =))

esti glumet :) )

Share this post


Link to post

Bine ca te-ai prins de gluma de la sfarsit. :uff:

Share this post


Link to post

Nu am stat pana in ultima clipa cu placutele. Le-am schimbat pt ca erau destul de uzate, dar ar mai fi mers lejercateva mii de km. Nu se aprindea martorul nici macar la frane mai puternice, deci palcutele nu erau chiar duse, numai ca vine iarna si...nu vreau sa le mai port grija.

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...