Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

...

Edited by tolin
Offtopic dupa doua atentionari

Share this post


Link to post

Bine ca sta mioveniul pe roze. Cu vopseaua care se cojeste daca se gainateaza pasarile cum mai e? Cum cade gainatul- cum sare proprietarul cu servetele umede si polish- nu de alta, da' poa' sa perforeze tabla.

Las-o moarta si nu mai apara in halul asta caruta nationala. Nimeni nu-si ridica in slabi janghinele asa cum o fac proprietarii de logan. Tarsul meu are si bune, are si rele. Dar eu nu-l proslavesc. E un fier (la care tin, insa nu exagerat) si ma ajuta cand am nevoie. 95% multumit de masina. Asta spune multe.

Share this post


Link to post

Faza cu gainatu apare la mai multi: Fodul Fiesta din curte.

 

Inchideti, va rog, topicul pentru linistirea spiritelor.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, faza cu gainatul se intampla in majoritatea cazurilor. Si eu am pe plafon o mica pata de la un gainat lasat acolo la macerat. De obicei cand vad cate unul pe masina il sterg cu servetele umede.

Share this post


Link to post
Bine ca sta mioveniul pe roze. Cu vopseaua care se cojeste daca se gainateaza pasarile cum mai e? Cum cade gainatul- cum sare proprietarul cu servetele umede si polish- nu de alta, da' poa' sa perforeze tabla.

Las-o moarta si nu mai apara in halul asta caruta nationala. Nimeni nu-si ridica in slabi janghinele asa cum o fac proprietarii de logan. Tarsul meu are si bune, are si rele. Dar eu nu-l proslavesc. E un fier (la care tin, insa nu exagerat) si ma ajuta cand am nevoie. 95% multumit de masina. Asta spune multe.

 

 

Stimabile nu o apara si lauda nimeni ... ca nu e prea mult de laudat

 

Totusi ... nu crezi ca e exagerat sa debitam aberatii doar asa ... ca sa ne bagam in seama

 

Loganul este o masina cu bune si rele, nu e pe departe de ridicat in slavi dar ... nu poate nega nimeni faptul ca la ora aceasta este cea mai buna varianta la raportul calitate / pret

 

Pana acum la 4 ani si de fabricatie tabla e subtire dar de bine de rau nu prea am vazut masini ruginite extraordinar, servicurile sunt pline dar ptr reparatii la caroserii nu ptr pbe mecanice, trenul de rulare tine in limite acceptabile (majoritatea nu au pbe in primi 50.000 Km), ai de ales diverse motorizarii si caroserii, etc

 

Principalele parti proase la aceste masini:

1. reteaua de service - de tot cacao - dar macar stii ca ai service autorizat in fiecare orasel mai rasarit

2. antifionarea - slaba rau ... auzi tot ce vrei si ce nu vrei

3. dotarea cu anvelope - jalnica

4. cateva greseli de proiectarea ramase nerezolvate - oglinda dreapta nu permite vizulaizarea a cca 10% din suprafata, instalatia electrica optimizata la maxim=> pbe la lumini, bord, etc

 

Conditiile de4 siguranta pasiva (NCAP&co) pe mine personal ma lasa rece, pur si simplu nu cred in ele, dar nu pot sa nu remarc ca in general Loganul se comporta bine in accidente, fiind mai lata sta bine pe sosea - e mai stabila decat pare, habitaclu e bine protejat. Nu stiu daca au fost facute statistici dar sunt convins ca numarul celor care au supravietuit in accidente este mai mare decat celor decedati sau grav raniti. Nu am vazut masini lovite care sa se fi desprins in bucati (cu toate ca are praguri din 2 bucati), nu am vazut masini la care habitaclul sa fie facut zop iar partea neaciidentata sa fie intacta (preia si disipa bine eforturile).

Share this post


Link to post
Intr-adevar, faza cu gainatul se intampla in majoritatea cazurilor. Si eu am pe plafon o mica pata de la un gainat lasat acolo la macerat. De obicei cand vad cate unul pe masina il sterg cu servetele umede.

Japoneze :P

Asta cu gainatul e valabila la orice vopsea pe baza de apa. In general vopselurile pe baza de apa trebuie ceruite periodic pentru intretinere. Este si motivul pentru care o sa vedeti multe masini noi din ultimele generatii cu probleme de vopsea, fie ele pete sau vopsea sarita.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Offtopic:

 

Alea japoneze sunt doar pentru interior :P !

 

La mine, in locul unde a stat gainatul, vopseaua si-a schimbat culoarea, s-a facut albastru-verzuie. Noroc ca este mica pata, daca nu stii unde a fost nu prea o gasesti.

Share this post


Link to post
Loganul este o masina cu bune si rele, nu e pe departe de ridicat in slavi dar ... nu poate nega nimeni faptul ca la ora aceasta este cea mai buna varianta la raportul calitate / pret

 

Bre tu te auzi? Este o masina pentru oameni ieftini si atat.

 

Nimeni care iubeste masinile si are ceva bani nu cumpara hidosenia asta facuta pentru tarani.

 

Inafara de faptul ca ai o formulare agramata ne si freci la icre cu tigaia de la mioveni, numa' pe timpul odiosului mai era unul ce vroia sa avem toti acelasi cazan, ca era buna si ne faceam treaba cu ea.

Share this post


Link to post

Loganul are poate cel mai bun raport calitate/pret daca o cumperi pentru firma, taxi, scoala, sau in orice caz sa o dai pe mana altuia, dar ca masina personala nu cred ca se merita de nici o forma. Este mult prea urata si neergonomica.

Share this post


Link to post
Bre tu te auzi? Este o masina pentru oameni ieftini si atat.

 

Nimeni care iubeste masinile si are ceva bani nu cumpara hidosenia asta facuta pentru tarani.

 

Inafara de faptul ca ai o formulare agramata ne si freci la icre cu tigaia de la mioveni, numa' pe timpul odiosului mai era unul ce vroia sa avem toti acelasi cazan, ca era buna si ne faceam treaba cu ea.

 

 

Stimabile ... nu stiu de unde stii tu cat am eu sau altii detinatori de Logan in buzunare, dar da-mi voie sa-ti comunic ca esenta vietii nu sta in masina pe care o conduci. E plina Romania de concetateni detinatori de masini mai scumpe de 2-3 ori decat un Logan dar care locuiesc claie peste gramada cate 2-3 generatii in apartamente conf III sau IV, iar masina sta parcata pe bordura ca locul de la ADP e pe bani.

Nu mai vorbesc de faptul ca alimentarea cu benzina se face de cate 2-30 lei.

 

Nu stiu cat de "ieftin" trebuie sa fii ca sa-ti permiti un Logan, dar eu personal mi-as permite fara eforturi prea mari masina si de 3 ori mai scumpa ... ca prefer sa fac altceva cu banii aia e fix problema mea.

 

Loganul are poate cel mai bun raport calitate/pret daca o cumperi pentru firma, taxi, scoala, sau in orice caz sa o dai pe mana altuia, dar ca masina personala nu cred ca se merita de nici o forma. Este mult prea urata si neergonomica.

 

Tu iti cumperi masina ptr cat e de frumoasa? Eu prefer sa aplic la femei acest principiu, masina trebuie sa fie fiabila si de ce nu ieftina.

 

Este adevarat ca Loganul nu exceleaza la capitolul ergonomicitate, dar ... nici caruta nu e. Am mai spus, Loganul este un compromis ... dar cel putin in cazul meu acopera cel mai bine toate necesitatile

Edited by tarzy

Share this post


Link to post

Logan KissFm fabricatie 03.02.2008 in schimbul III :) ) :) ) , avea discuri ventilate.

Share this post


Link to post

@tarz, Pai tu circuli cu aro.. loganul e masina de lux inteleg ..

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Loganul este masina de zi cu zi

Aro este masina ptr apicultura si ceva fun prin paduri si namoale

Tico e masina nevestei

 

Ptr mine masina nu poate fi lux, eu sunt om modest de felul meu ... prefer sa dau banii pe lucruri utile si functionale decat pe "lux"

Share this post


Link to post
Tu iti cumperi masina ptr cat e de frumoasa?

Da, pentru mine conteaza foarte mult cum arata o masina. Nu ma multumesc masinile utile si functionale.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

...Tu iti cumperi masina ptr cat e de frumoasa? Eu prefer sa aplic la femei acest principiu, ...

Ups! Adica tu iti cumperi femeile?!

Share this post


Link to post

nu facem cu totii asa?

 

ideea nu era neaparat de cumparat (ca de altfel pana acum nu am dat niciodata bani direct la o femeie) ci de faptul ca aplici criteriul estetic la alegere.

 

Da, pentru mine conteaza foarte mult cum arata o masina. Nu ma multumesc masinile utile si functionale.

 

ce pacat ca nu suntem toti la fel ca tine

Share this post


Link to post

Dar nici nu va ganditi cat de rapide sunt aceste masini : Dacia Logan. Mi'am luat ban la ei pe forum pentru ca l'am contrazis pe un inapt ca Loganul lui face 0-100km/h in sub 7 secunde ( ceilalti membri ai forumului erau de'acord cu el si il incurajau sa'si modifice loganul astfel incat sa scoata in 5-6 s ). Motorul de baza e 1.5 dci euro3 65cp.

Share this post


Link to post
nu facem cu totii asa?

ideea nu era neaparat de cumparat (ca de altfel pana acum nu am dat niciodata bani direct la o femeie) ci de faptul ca aplici criteriul estetic la alegere.

ce pacat ca nu suntem toti la fel ca tine

Mda, in sensul ca pentru mine nu este suficient ca o masina sa fie utila si functionala, trebuie sa fie utila, functionala si sa ma si pot uita la ea. Daca util si functional sunt singurele criterii, atunci si Dacia 1100 este utila si functionala, nu ?

Share this post


Link to post

Ho, Ho, Ho

 

pai o sutica (Dacia 1100) imi doresc sa adaug eu in flota auto ptr parade (Retromobil)... au fost si sunt masini minunate, ganditiva ca au 40 de ani ... putine masini de serie au ajuns la o asemenea varsta intr-un numar atat de mare (raportat la numarul de masini fabricate)

 

Din pacate aceste masini nu prea sunt functionale in contextul actual, sunt de conceptie foarte veche,

- concept totul in spate => deloc indicat sa le utilizezi iarna

- racire deficitara => nu pot fi utilizate in traficul urban dar nici in afara forjate la viteze mari

 

In rest masinuta asta merita toate aprecierile, este fiabila, intretinere ieftina, consum mic, caroserie beton (si acum vezi masini cu vopseaua originala iar fabricarea lor a incetat in 1969).

Share this post


Link to post

Pai au ajuns la o asemenea varsta pentru ca nu s-a produs alta masina si nici de afara nu prea puteai sa aduci. Ce draq puteai sa-ti iei in afara de Dacia de 1300/1310? Iar ca fiabilitate ... D-zeu cu mila.

Share this post


Link to post

vorbim de dacia 1100

 

adica aia de a fost produsa doar vre-o 2 ani inainte sa fie bagata in fabricatie "clasica" dacie 1300/1310

Share this post


Link to post

Apropo de dacia 1100, a fost daca nu ma insel singura Dacie cu frana pe discuri atat fata cat si spatele echipata din fabrica. Am vazut asta la un vecin care avea 1100 si am ramas :shock:

Share this post


Link to post

Cred ca in acea perioada nu se uitau asa mult la costurile de fabricatie.

Daca nu ma insel, atunci numai masinile "de lux" aveau frane pe discuri celelalte avand pe tamburi.

Share this post


Link to post

avea prea putin de-a face cu lux-ul

 

Dacia 1100 era copie fidela a lui Reno 8, care Reno 8 (cu alta motorizare bineinteles) era vedeta raliurilor de pe acele vremuri. Pur si simplu nu au schimbat nimic decat motorul ptr varianta "civila".

Share this post


Link to post

A fost si Dacia 1100 S produsa in numar rerstrans !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...