Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

.. dar nici nu prea pot sa inteleg ce au vrut ei sa faca cu loganul ala cu roti de camion :-? .

Basculanta =))

Vorba lui dorel, e altceva cand basculanta e a ta.

Au aparut deja vreo 2 sandele pe la mine pe la bloc.. fereasca sfantu ce rapandula de masina. Zau ca loganul e lux pe linga asta.

Mi se pare mai topaitoare ca gloful 1 al lui bogdan cand nu avea schimbate suspensiile, de fapt nici acum nu stiu daca le are :D

Share this post


Link to post

Oameni buni si carcotasi :-W ce se vede in poze este un "mule" "catar" in jargonul proiectantilor, respectiv o masina creata special dintr-un model existent, destinata sa testeze partea mecanica. Se pune o mecanica de SUV peste care se aseaza o caroserie de Logan in cazul de fata si se taie pe unde este cazul ca sa poata merge pe strazi. Modelul final sigur nu va arata asa.

Share this post


Link to post

Au mai incercat astia de la dacia sa faca o corcitura de genul asta sau ma insel,circula odata prin bucuresti de la unitatea militara sib ghencea sau aia de protocol o caroserie de berak albastra cocotata pe un sasiu de aro :D

Share this post


Link to post
Au aparut deja vreo 2 sandele pe la mine pe la bloc.. fereasca sfantu ce rapandula de masina. Zau ca loganul e lux pe linga asta.

 

Aceeasi reactie am avut-o si eu cand am vazut cum arata sandelu' :mrgreen:

Share this post


Link to post
Oameni buni si carcotasi :-W ce se vede in poze este un "mule" "catar" in jargonul proiectantilor, respectiv o masina creata special dintr-un model existent, destinata sa testeze partea mecanica. Se pune o mecanica de SUV peste care se aseaza o caroserie de Logan in cazul de fata si se taie pe unde este cazul ca sa poata merge pe strazi. Modelul final sigur nu va arata asa.

Normal ca nu o sa arate asa ca o sa dea cu chit la greu ca sa treaca testul cu mîţa. =))

Share this post


Link to post
Au mai incercat astia de la dacia sa faca o corcitura de genul asta sau ma insel,circula odata prin bucuresti de la unitatea militara sib ghencea sau aia de protocol o caroserie de berak albastra cocotata pe un sasiu de aro :D

 

 

Asta? :mrgreen:

post-6878-1216409572_thumb.jpg

post-6878-1216409587_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Posesorul a putut sa obtina omologare pentru asa ceva?

Share this post


Link to post
Au mai incercat astia de la dacia sa faca o corcitura de genul asta sau ma insel,circula odata prin bucuresti de la unitatea militara sib ghencea sau aia de protocol o caroserie de berak albastra cocotata pe un sasiu de aro :D

 

 

Posesorul a putut sa obtina omologare pentru asa ceva?

 

 

nu este o "combinatie" individuala ci a fost facuta de catre fabrica o intreaga serie de asemenea masini ... caroserie de break cocotata pe sasiu de aro 10

 

masinile au fost destinate in principal SPP-ului de la care au luat drumul catre diverse UM-uri pe unde majoritatea au fost casate ... acum cred ca mai sunt 2 pe la diversi particulari

Share this post


Link to post
=))

 

3 chestii mi-au placut la das neue Logan :

- trompeta se pare ca e pe volan, nu pe batz

- spatele e mai reusit

- pot sa imi fac gratis de la vecinu' breloc la chei in forma de desfacator de bere :D

 

Grila fata nu prea ma coafeaza. E cam disproportionata.

Avand in vedere ca la Sandero claxonul este tot pe " batz" imi este greu sa cred ca la noua colectie este pe volan

Share this post


Link to post

Mdea...se pare ca e un lux mai nou sa ai ornament cromat la toba de esapament...

Share this post


Link to post

Pe sistemul "Vai fata, mi-e rau"....las` ca la indieni merge. Orice nu e tras de magar/asin e lux frate.

Share this post


Link to post

Sa fi vazut ieri la stiri (nu retin postul tv) cu cata "pasiune" enumera duduia respectiva dotarile de lux ale loganului lu' mahindra...

Share this post


Link to post

La ORICE fabrica reclamatiile se tin lant. In parte si datorita prostiei cumparatorilor, alimentata de asemenea articole.

Share this post


Link to post

Mai multe detalii aici despre incidentul cu airbag-urile.

Share this post


Link to post

Stiam ca rezervorul loganului este din plastic :o ... referitor la "sudura" din aticolul de mai sus... @-)

Share this post


Link to post

Daca ai fi citit ai fi vazut ca nu este vorba despre logan, accidentul fiind din 200, masina o SRN...

Share this post


Link to post

Niciodata in viata voastra sa nu va cumparati Logan! Am avut aceasta masina 4000 km, luata de noua si este cea mai proasta masina pe care am condus-o vreodata. :wallbanger:

 

Defecte de fabricatie: rama usii stanga spate nevopsita din fabrica, incuietoarea plastic de la portbagaj rupta de noua, imbinari proaste cu diferente mari intre elementele de caroserie. In 4000km a inceput sa bata ceva in usa soferului, scaunele scartaie, dupa 3400km a inceput sa dea ulei pe la distributie, pinion si semering schimbat pe garantie. Slaba ca putere, incomfortabila, instabila si tot ce doriti. Era un 1,4 Kiss fm. Si ca sa nu credeti ca mint, va bag ceva poze.

 

PS: Masina era luata in leasing si abia am reusit sa scap de ea. Mi-am facut o cruce mare si m-am imbatat de bucurie.

Share this post


Link to post

Da pe capota ce-i crescuse? Vad ca ai ajuns si pe la logan club cu ea :)

Share this post


Link to post
Niciodata in viata voastra sa nu va cumparati Logan! Am avut aceasta masina 4000 km, luata de noua si este cea mai proasta masina pe care am condus-o vreodata. :wallbanger:

 

Defecte de fabricatie: rama usii stanga spate nevopsita din fabrica, incuietoarea plastic de la portbagaj rupta de noua, imbinari proaste cu diferente mari intre elementele de caroserie. In 4000km a inceput sa bata ceva in usa soferului, scaunele scartaie, dupa 3400km a inceput sa dea ulei pe la distributie, pinion si semering schimbat pe garantie. Slaba ca putere, incomfortabila, instabila si tot ce doriti. Era un 1,4 Kiss fm. Si ca sa nu credeti ca mint, va bag ceva poze.

 

PS: Masina era luata in leasing si abia am reusit sa scap de ea. Mi-am facut o cruce mare si m-am imbatat de bucurie.

 

Nu generaliza! cunosc destule persoane care au golanuri si nu au avut deloc probleme cu ele! e o masina corecta la banii pe care -i dai pe ea.

Share this post


Link to post

Eu sunt una dintre ele. Este o masina EXTREM de fiabila. N-am postat, deorece la aiureli ca alea n-are rost sa ma complic ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Folosesc(de fapt suntem 3 soferi pe el) la munca un Logan VAN ce are cca 70k la bord, e 1.5dci, nu a avut probleme pana acum...

Share this post


Link to post
Da pe capota ce-i crescuse? Vad ca ai ajuns si pe la logan club cu ea :)

 

 

Si care-i problema? Am BMW ma dau pe BMW Club, am Logan ma dau si pe acolo, am Cielo si pe aici.

E cumva interzis sa ai mai multe masini? Iar pe capota ,,ii crescuse" o husa pentru simplu motiv ca e atat de proasta vopseaua incat sare la orice atingere de criblura.

 

Multumit dl.Tommy?

 

Ps. Nu comparati dieselul cu benzina mai ales motor de 1,4 si o a doua constatare personala: mai bine ma dau cu Cielo de 12 ani decat cu panarama aia. E doar parerea mea, asta ca veni vb. de Logan, insa fiecare face ce vrea cu banii si nervii lui.

Share this post


Link to post

E-o tara libera mai adu, nu sari asa de parca te acuzam, ma amuzam doar, e interzis cumva?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...