Jump to content
Sign in to follow this  
Guest donraulo

BI/CI obligatoriu a se prezenta?

Recommended Posts

Guest donraulo

am si eu o intrebare care poate parea putzin infantila... insa o sa vedetzi si de de o pun (adresez)

 

este obligatoriu ca atunci cand te opreste nenea politaiu' ca pe langa talon si permis sa-i inmanezi "organului" si buletinul? din moment ce pe permis este trecut si adresa si CNP ?

 

intreb asta deoarece eu am buletin de un judet iar permis de alt judet si masina pe alt nume :shock: din alt judet... iar problema este ca schimbandu-mi adresa trebuia sa schimb si [permisul... insa din lipsa de timp si de 500 km distanta... am renuntat la treaba asta care trebuia sa o fac acum un an...

 

apropo... si mai nou acum stau in bucuresti... bineinteles fara forme legale...

 

concluzie

buletin de cluj

permis de valcea

masina de ploiesti

locuiesc (deoarece muncesc) in bucuresti

 

multumiri anticipate

Share this post


Link to post

Eu nu-l dau decat daca il cere, ca sunt in aceeasi situatie. Dar daca ti-l cere si nu-l dai, pac amenda! Face parte din lista obligatorie de documente ce trebuie prezentate la control...

Share this post


Link to post

cf regulamentului este obligatoriu sa prezinti si actul de identitate . Vezi ca daca nu corespunde adresa dinBI cu cea din permis amenda este destul de maricica si iti ia si permisul ptr preschimbare.

Share this post


Link to post
Guest donraulo

pai tocmai din acest motiv eu nu il dau... motivez ba ca e la schimbat... ba ca l-au uitat.. etc...

 

ca daca il dau... nu pot sa spun ca nu am avut timp sa il schimb fiindca a trecut un an...daca nu tzine nici una... din motivatii... incerc si eu ca tot romanul; cu o legitimatie de servici...

 

multumiri pt promptitudine

Share this post


Link to post
pai tocmai din acest motiv eu nu il dau... motivez ba ca e la schimbat... ba ca l-au uitat.. etc...

 

ca daca il dau... nu pot sa spun ca nu am avut timp sa il schimb fiindca a trecut un an...daca nu tzine nici una... din motivatii... incerc si eu ca tot romanul; cu o legitimatie de servici...

 

multumiri pt promptitudine

Incearca o smekerie: fa o copie si o dai p'aia si spui ca e buletinul la preschimbat si ca il iei in ziua de tz si ca dupa in termn o sa-ti schimbi si permisul :lol: poate tine :lol:

De obicei se multumesc cu permisul si talonul. Le dai p'astea odata si daca cere scoti copia.

Share this post


Link to post

Ca bine zici Shenk!! :mrgreen: Io vreau sa-mi pun folii din alea autorizate RAR. Si ca totusi sa nu-mi ia talonul gaborii, o sa-mi fac copii xerox la tot: CI/talon/permis/autorizatie folii rar ca sa scap de o grija!!! In felul acesta daca ma opreste le dau pa alea copiate. Am fost odata :wallbanger: si mi-a luat carnetul pt. preschimbare!! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Ce folii RAR? Exista asa ceva pentru securizarea copiilor, sau ce?

Eu am intrebat expres la politie daca am voie sa ma legitimez cu copii color in ideea ca traversez tara in concediu, si mi s-a raspuns ca nu sunt valabile in nici un fel.

Share this post


Link to post

Era vorba de folii (de geamuri) AUTENTIFICATE RAR... Nevasta-mea a avut o suspendare si surprise, cand sa-si ridice permisul nenea militianu' zice ca trebuie preschimbat din motiv de adresa necorespunzatoare... Ce ziceti, merge cu o pila sa scape de preschimbare (permisul mai are doi ani pana sa expire)?

Share this post


Link to post
Ce ziceti, merge cu o pila sa scape de preschimbare (permisul mai are doi ani pana sa expire)?

 

S-ar putea da' nu prea cred. Mie mi-a luat carnetu special pt. faptul ca nu corespundea adresa si am platit si amenda mare :(

Share this post


Link to post
Ca bine zici Shenk!! :mrgreen: Io vreau sa-mi pun folii din alea autorizate RAR. Si ca totusi sa nu-mi ia talonul gaborii, o sa-mi fac copii xerox la tot: CI/talon/permis/autorizatie folii rar ca sa scap de o grija!!! In felul acesta daca ma opreste le dau pa alea copiate. Am fost odata   :wallbanger: si mi-a luat carnetul pt. preschimbare!! :mrgreen:

 

Sa-mi spui te rog si mie cat te vor costa...

Share this post


Link to post

200 EURO + TVA la Alarm Service bucuresti. Folia tre' sa fie numai 3M, itzi da o patalama la mina si mi se pare ca si folia propiuzisa are intr-un coltz 'Autorizat RAR si un nr'.

Share this post


Link to post

Cat este amenda pentru adresa diferita in permis fata de buletin?

Share this post


Link to post

Nu mai tin minte dar am impresia ca am platit 750.000 ROL!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post

se gaseste folie 3m si in autovit mai ieftina, iar daca ai tupeu, se gasesc in autovit la aia care monteaza timbre de la folie, din alea cu cap de pantera. erau acum vreo saptamana 150 000 una. eu n-am fost asa curajos si le-am ionizat 1.200.000 lei pt tico la pitesti(in buc era 4.2 mil), matiz era 2.300.000 si cielo vreo 3 mil. daca va intereseaza am nr tel.

Share this post


Link to post

Ionizarea prezinta dezavantajul ca nu potzi sa o dai jos, pe cind foliile da.

Share this post


Link to post

donraulo, nu este obligatoriu sa dai si buletinul. ti-as recomanda chiar sa eviti sa il intrebi daca il vrea.

sa ai grija sa nu dai peste vreun militian mai zelos, mie unul mi-a cerut odata si cartea de identitate :mrgreen: cand i-am spus ca nu o am a pozat in militianul iertator dar m-a avertizat ca data viitoare ma amendeaza. ete fleoshc, ce nu fac eu pt militzia romana :yousuck:

Share this post


Link to post

Io tin o carte de vizita bengoasa in talon si uita sa mai cera restu :lol:

Share this post


Link to post
Ionizarea prezinta dezavantajul ca nu potzi sa o dai jos, pe cind foliile da.

Ba eu stiu ca se poate...nu stiu insa exact cum...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...