Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

bok nu respecta hotarari judecatoresti definitive si pe romani ii preocupa opozitia in viziunea unitatii militare EVZ.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

M-am abtinut cu greu sa nu postez la catIrinca, chiar nu mi-am permis , exact ca Vanghele :) http://www.realitatea.net/vanghelie-spune-ca-e-natural-ca-branza-de-oaie-si-priveste-romania-de-sus-dupa-vizita-in-sua_797879.html

 

"Mă duc şi la Piteşti, acuma plec la Piteşti, sunt peste tot. (...) Vreau să luaţi în calcul un singur lucru, faptul că exist peste tot, dacă aţi văzut că am ajuns şi la Washington vă daţi seama, ar fi culmea. La România deja mă uita aşa, un pic...pot să o vizualizez de sus şi am o viziune în ansamblu când vorbesc de România, pentru că am venit de acolo", a spus Vanghelie. Întrebat de cât de sus priveşte ţara, el a replicat: "Un pic mai de sus ca să pot să mă uit să văd ceea ce ar trebui de făcut, foarte serios".

 

În ceea ce priveşte boicotarea preşedintelui Traian Băsescu, despre care a susţinut că stă în spatele acţiunilor politice instrumentate împotriva liderilor opoziţiei prin intermediul justiţiei, el a fost întrebat dacă are de gând să-i pregătească acestuia o "surpriză". "Nu-mi permit eu cu Traian Băsescu (...) Mă mişc natural, pe cuvânt, nu vreau să fac reclamă la nimic, sunt natural, exact ca brânza de oaie", a explicat liderul PSD Bucureşti.

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ar trebui sa mancam mai multa branza de oaie, in ciuda exigentelor UE. Sa facem mai putina scoala, sa avem de-a face cu mai multi tzigani si sa vedem macar o parte din America. Macar atat cat a vazut Nutzi din " prova"

Share this post


Link to post

Basescu a anuntat(de ce el si nu primul-ministru?) ca Romania renunta sa traga ultima transa din imprumut. Deci inseamna ca Romaniei ii este mai bine,nu?

Share this post


Link to post

Aha, deci asta era ! Nu stiam de ca am vazut astazi vreo 2 catei cu covrigi in coada prin Bucuresti ...

Share this post


Link to post

Nu, inseamna ca RO nu mai poate satisface conditiile de imprumut. Din 2011, RO este obligata sa socoteasca datoriile statului catre terti ca deficit bugetar. De aici apar vreo -2%. Apoi, boku a facut iar un buget foarte optimist, cu tinta pe +2%. Avand in vedere ca anul trecut am avut crestere -3% si ca anul acesta se spera cel mult un -1%, apar inca - 3% la deficit. Pana acum ar fi un -5%, dar tinta impusa de FMI este de -4,5%. In cazul acesta, ne imprumutam de pe piata privata, la conditii zero si dobanda mult mai mare.

Share this post


Link to post

Cine "se spera" cel mult -1%? :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Agentiile de sperat.

Share this post


Link to post

Pleaca Boc? Si daca pleaca se rezolva ceva? Pe cine ati dori in loc?

Share this post


Link to post

Ce trebuie facut cand premierul unei tari nu respecta hotararile judecatoresti definitive ? Eu zic s-o lasam asa, de Beatles, doar toata lumea este fericita. Nu vreau sa vina altul si sa-i redea salariul vechi unuia ca rm.popa, ca acesta sa-l injure.

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post

Pleaca Boc? Si daca pleaca se rezolva ceva? Pe cine ati dori in loc?

Poate o veni vreunu mai sanatos la cap, chit ca nu scapam de idiotu number one.

Edited by smailmiami
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ar fi trebuit din 2009, cand l-ati ales, sa intelegeti de ce dusmanii lui baselu sunt mogulii si liderii de sindicat. Pana atunci, uitati-va cine acuza, in ce moment si la semnalul cui. Pe alta parte, toata evaziunea din vami se face pentru liderii de sindicat ? Celor care cred asa ceva, va doresc sa va fie desfiintat contractul colectiv de munca, nu din alt motiv, dar meritati.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Si eu credeam ca Bok va putea dura la infinit, dar daca Udrea spune, inseamna ca va fi schimbat: http://www.realitatea.net/udrea-nu-exclude-varianta-unui-premier-independent-in-locul-lui-boc_803799.html

Base nu a invatat ca atunci cand isi doreste totul o ia in mana, ca in 2005 cu Tariceanu.

Edited by Tommy
  • Like 2

Share this post


Link to post

Pana atunci, uitati-va cine acuza, in ce moment si la semnalul cui.

E, ce mai conteaza ... Daca Base zice ca el e regina, toti cateii sunt in extaz.

Share this post


Link to post

...Pe alta parte, toata evaziunea din vami se face pentru liderii de sindicat ?..

Cine zice asta? Doar ca sunt si ei in angrenaj. Asta ar trebui trecut cu vederea? Ar trebui trecut cu vederea si ca... toti liderii sindicali stiau ce se intampla in punctele cheie da niciunul nu a luptat sa inceteze aceste ilegalitati? Ah..da au zis ei ceva...cand au fost la buda sa se pishe, dar din pacate nu i-a auzit nimeni din cauza ca trageau apa cand vorbeau ei...dar conteaza ca au spus, nu-i asa?

Munca unui lider sindical nu se rezuma la contractul colectiv de munca, la a cere salarii mari si la a face bani pentru sindicat prin diverse afaceri dubioase. In toti acesti ani de cand ii urmaresc pe Marica & co.(si nu doar de cand e basescu presedinte), niciunul nu a luptat pentru una din cea mai grea problema a bugetarilor ba din contra au reusit prin actiunile lor sa ii afunde mai rau in mizerie-si nu ma refer la cea financiara.

 

E, ce mai conteaza ... Daca Base zice ca el e regina, toti cateii sunt in extaz.

Domnu' maiami, nu latra ca latri degeaba, asa cum latrau si liderii de sindicat portativele nepotrivite.

Edited by zeneseu
  • Like 3

Share this post


Link to post

Auzi bai nene, eu n-am zis de tine ca latri, asa ca mai usor cu gargara. Daca te simti e problema ta, maestre.

Share this post


Link to post

niciunul nu a luptat pentru una din cea mai grea problema a bugetarilor ba din contra au reusit prin actiunile lor sa ii afunde mai rau in mizerie-si nu ma refer la cea financiara.

Si atunci din care sporuri si prime a taiat bokul ? Daca ar fi cum spui tu, sindicatul i-a bagat in rahat si bok i-a scos, prin opozitia faptelor. Pe 2010 a scazut comertul din s'permarketuri cu 9%, la care mai adaugi 5% de la TVA, iar vanzarea la carburanti cu 22% !

Share this post


Link to post

Cum spuneam, nu ma refer la mizeria financiara. Pe asta s-a batut moneda tot timpul cu succes. Viata de salariat nu se rezuma doar la bani...sau ma insel? :)

Cand vorbesc de lideri sindicali la nivel national, bok devine o componenta minimalista. Nu el este cheia principala.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Dupa ce se rezolva traiul decent poti discuta si restul.

Share this post


Link to post

Acel trai decent in care mananci rahat? Nu bok l-a inventat.

Share this post


Link to post

bok ti-a aratat cat tine angajatorul la tine (la toti) si cat tine la angajatorii privati (nicio masura serioasa de reducere a muncii la negru). Acum va arata cat tine la sanatatea majoritatii, cum se pisa el pe toate fondurile publice de contributii private, cum va stresa zilnic pe orice angajat ce nu va stii azi daca maine mai are loc de munca. Fara demnitate nu se pot rezolva altele.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Bok n-a aratat nimic nou. Intr-un singur sens ai dreptate: Fara demnitate nu se pot rezolva altele. Degeaba ai bani daca nu ai demnitate. Totusi, nici asta nu a inventat-o bok. Lipsa demnitatii exista si inaintea lui. De asta trebuiau sa se ingrijeasca cei care se lauda cu realizarea contractelor colective de munca (si nu neaparat numai pe domnia bok).

Share this post


Link to post

Din ciclul "Parul blond este o stare de spirit":

 

La categoria "Apa scade PIB-ul":

 

"Institutul Naţional de Statistică a făcut ieri publice datele economice ale anului 2010. Două dintre ele sunt încurajatoare: creştere economică de 0,1% în trimestrul IV şi contracţie economică totală de 1,2%. Dacă la calculul total mai adăugăm şi inundaţiile din vara anului trecut, care ne-au costat 0,6% din PIB, ajungem la o scădere a PIB de doar 0,6%, deşi FMI estima o contracţie de 1,9%."

 

 

La categoria "Mai repede la politician decat la oftamolog":

 

" Eu cred că trebuie să găsim o formulă în care să-i facem pe români să vadă mai repede lucrurile pozitive pe care le facem ..."

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

post-402-008066700 1298471103_thumb.jpg

 

Conform unui sondaj pe romanul vestnic turmentat, Nu Stiu este cel mai bun premier, iar Bok are tot atatea sanse cu Altcineva. =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...