Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Statul mai si produce, domnilor!

Ce dracu produce statul?

Servicii catre sectorul privat. Statul nu aduce bani in tara decit din imprumuturi externe ceea ce e ca imprumutu' cu buletinul cu grad de indatorare 200%...

Pina una alta statul nu produce absolut nimic decit gauri negre gen "investitiile strategice" autostrazi, Rosia Montana etc...

 

Apropo de plata taxelor era vorba de bugetari...ca astia si-ar plati darile la stat... pai e statul catre stat... si e cel mai mare datornic...

Share this post


Link to post

Ce dracu produce statul?

Cărbuni, uraniu, energie electrică şi termică şi alte chestii cu valoare adăugată.

Ce zici, ăştia produc ceva?

Share this post


Link to post

Deh...nu oricine stie sa faca taxi...

Zeneseu, am o provocare pentru tine. Daca eu iti dovedesc tie cu ce ma ocup eu in ultimii 5(sau 10) ani si se dovedeste a fi o activitate total opusa activitatii de transport de persoane faci un topic undeva pe forum unde sa spui ca esti un idiot care habar nu are ce vorbeste ?

 

Cărbuni, uraniu, energie electrică şi termică şi alte chestii cu valoare adăugată.

La carbuni e ditamai gaura neagra, la energia electrica sunt numai capuse pe langa, energia termica are la noi niste preturi de ne rupe, intr-adevar, traiasca statul roman.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca e o rusine sa faci taxi? Si...ca sa fiu in acelasi ton, e greu de crezut ca cineva cu intelectul dumneavoastra ar fi in stare sa mai faca si altceva... ;)

Share this post


Link to post

Let me guess.

O activitate total opusă transportului de persoane ar fi... serviciile funerare? :D

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca e o rusine sa faci taxi? Si...ca sa fiu in acelasi ton, e greu de crezut ca cineva cu intelectul dumneavoastra ar fi in stare sa mai faca si altceva... ;)

Nu este absolut nici o rusine. Dar nu vad legatura intre ce am spus eu si ce te-ai trezit tu vorbind, tu implicand (toal neprovocat de mine !) ca eu as fi sofer de taxi, lucru care pe mine ma deranjeaza, cu tot respectul pentru aceasta ocupatie. Eu am fost atent sa nu te jignesc pe tine, adresandu-ti tie o simpla provocare, dar spunand tot ceea ce vreau sa spun, pe cand tu m-ai jignit pe mine, calificand direct intelectul meu. Ceea ce spune multe lucruri despre posibilitatile intelectului tau, pe care ma abtin sa le expun aici. Si poate-mi spui si mie macar una dintre izometriile de gradul trei ale spatiului euclidian tridimensional. Poti sa cauti si pe internet, ma indoiesc ca vei gasi ceva, vreau doar sa-ti arat ca am ceva mai multe calificari decat cere taximetria.

 

O activitate total opusă transportului de persoane ar fi... serviciile funerare? :D

Pai si ala e tot transport public de persoane, nu ? Si nu e total opusa, doar ca nu are nici cea mai mica legatura.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

@all : Vremurile sint asa cum sint, OK. Problemele sint si ele gramada, OK. Politica nu a fost asemanata nici ea, degeaba, cu meseria cea mai veche din lume. Crede vreun sustinator al PDLului ca, in ochii cirmuirii, are parte de un tratament preferential fata de un non-PDList sau un independent ? Crede cineva ca sustinatorii unui anumit partid au un IQ peste cel al contestatarilor sai sau al sustinatorilor unui alt partid ? Sper ca nu ... Atunci, nu ar fi mai normal sa renuntati la sageti si jigniri gratuite ? Hai sa revenim la o atmosfera de respect reciproc.

Share this post


Link to post

Cărbuni, uraniu, energie electrică şi termică şi alte chestii cu valoare adăugată.

Ce zici, ăştia produc ceva?

Produc pierderi sau produse la pret de dumping...

Carbunele e gaura neagra, energie electrica scumpa cu draci ca si cea termica...

Nici macar produsele petroliere nu sint mai ieftine cu toate ca avem resurse...

Stiu producem/finantam autostrazi, fintini arteziene la Cuca Macaii etc...

Cind am spus sa produca = si sa exporte, adica sa "aduca bani in casa"...

Nu ca pe vremea lui Ceasca, noi producem strunguri livram la o fabrica de ciment (cu toate ca nu au nevoie), aia vind ciment contra prese hidraulice, pe care le vind la o fabrica de spart nuci...

Agricultura, turismul recreatie sau tratament etc ar fi fost o chestie dar s-a distrus tot/sistematic... du-te la Borsec, Herculane sa vezi cum statiuni cu un potential super arata ca dupa razboi...

Agricultura se face cu plugul tras de Porche Cheyenne pe GPL...

Si importam acu' vreo 4 ani mamaliga de la egipteni...ambalata in vid...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Si poate-mi spui si mie macar una dintre izometriile de gradul trei ale spatiului euclidina tridimensional. Poti sa cauti si pe intrenet, ma indoiesc ca vei gasi ceva, vreau doar sa-ti arat ca am ceva mai multe calificari decat cere taximetria.

Hai ca cine ti-a suflat a sarit randurile, poate gradul de caporal cu 2 stele translatate sau simetrice central,

altfel de speta 3 sa caute prin pasuni de ordin 4, doar norocul e ca la loto.

 

 

Bun, sa revenim la subject. Ca tot era vorba de mate, de info la scoala.

Eu inca astept sa dea faliment tot sistemul de invatamant de stat, sa fie cel privat la putere, astfel un profesor de 24-30 de ani sa nu mai castige mai putin de jumatate din cat ia unul in prag de pensie indiferent de cat de buni sunt fiecare, sau in care clasele nu se aleg dupa vechime si relatia cu directorul.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Dar nu vad legatura intre ce am spus eu si ce te-ai trezit tu vorbind,

Pai hai sa iti explic.

Ai pus o ... problema sa zicem.

Iti dau eu 20.000 euro, da' iti garantez ca nu esti in stare sa faci o firma mica de unde sa platesti impozit pe profit, TVA, impozit pe salariu, salarii, chirii, licente si fel de fel de autorizatii ???

Eu, am dat o rezolvare...

Deh...nu oricine stie sa faca taxi...

 

 

 

...ca eu as fi sofer de taxi, lucru care pe mine ma deranjeaza, cu tot respectul pentru aceasta ocupatie.

Asta o spui tu, nu o spun eu. ;)

 

 

 

Eu am fost atent sa nu te jignesc pe tine, adresandu-ti tie o simpla provocare, dar spunand tot ceea ce vreau sa spun, pe cand tu m-ai jignit pe mine, calificand direct intelectul meu.

Zau? Ia mai arunca o privire. Cine pe cine a facut idiot?

 

 

 

 

Ceea ce spune multe lucruri despre posibilitatile intelectului tau, pe care ma abtin sa le expun aici. Si poate-mi spui si mie macar una dintre izometriile de gradul trei ale spatiului euclidina tridimensional.

Cred ca numai tu poti crede ca un intelect poate fi analizat dupa cateva cunostinte de geometrie analitica. :) )

 

Poti sa cauti si pe intrenet, ma indoiesc ca vei gasi ceva, vreau doar sa-ti arat ca am ceva mai multe calificari decat cere taximetria.

Erai pe calea cea buna dar cu asta ai reusit sa dai in balta. Daca iti dau definitia acidului dezoxiribonucleic am sa cresc in ochii tai? :) )

 

Crede cineva ca sustinatorii unui anumit partid au un IQ peste cel al contestatarilor sai sau al sustinatorilor unui alt partid ? Sper ca nu ...

Speri degeaba :D Pana acum nu ai vazut ca cei care au votat cu Base (dintr-un motiv sau altul) sunt cei mai idioti, mai ales ca nu au habar de elemente de geometrie analitica? :mrgreen:

 

@lascarica Lasa tu gaura neagra din carbune si energia electrica. De 20 de ani in aceste regii autonome s-au pompat bani cu nemiluita, bani din buget sub forma de subventii. De ce? Intreaba-i pe cei care au condus/avut sub mana aceste regii. Abia acum dupa +20 de ani, in plina criza economica, s-a gandit unu' de sus ca ar fi cazul sa aleaga intre a face profit ori a privatiza regiile. Frumos, nu?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Hai ca cine ti-a suflat a sarit randurile, poate gradul de caporal cu 2 stele translatate sau simetrice central,

Pai mi-a suflat profesoara de geometrie prin anul I de facultate despre izometriile planului la care te referi tu gen translatia sau rotatia. Nu ma refeream la goemetria analitica, ci mai exact la grupul izometriilor spatiului punctual euclidian (studiate prin anul 2 sau 3, nici nu mai stiu, dar stiu sigur ca erau bijective), dar anii si-au spus cuvantul si am gresit nitzel formularea. Astea stiu aproape sigur ca erau de grad 2 si 3, dar iar s-ar putea sa ma insel, mai ales ca algebra liniara sau geometria afina nu prea mi-au placut, preferand analiza matematica. Lucrarea mea de licenta am dat-o la Analiza functionala, dar nici de acolo nu mai retin mare lucru. Ideea era ca altii sa se abtina de la mistouri gen "intelectul tau iti permite maxim meseria de sofer de taxi", de care vad ca si tie iti este foarte drag.

 

Pai hai sa iti explic.

Nu te mai obosi, altadata incearca sa nu folosesti decat certitudini privind persoana mea si totul va fi ok.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

...ideea era ca altii sa se abtina de la chestii gen "intelectul tau iti permite maxim meseria de sofer de taxi".

...

 

Nu te mai obosi, altadata incearca sa nu folosesti decat certitudini privind persoana mea si totul va fi ok.

 

Ideea era sa intelegi ce e intelectul...

INTELÉCT ~e n. Facultate a omului de a gândi și de a înțelege sensul și legătura fenomenelor; judecată; rațiune; cuget; minte. /<lat. intellectus, fr. intellect

 

...altfel totul devine certitudine.

P.S. Nu e vorba de facultatea pe care ai facut-o. ;)

 

Roger and out.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

zeseneu: "Pana acum nu ai vazut ca cei care au votat cu Base (dintr-un motiv sau altul) sunt cei mai idioti, mai ales ca nu au habar de elemente de geometrie analitica?"

 

Nu ti se pare ca LE insulti inteligenta!?...

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Cui?

Share this post


Link to post

Ideea era sa intelegi ce e intelectul...

Alta data nu te apuca tu sa presupui ce meserie am eu si cat ma duce capu, mai ales cand ai chef de mistouri, ok ?

Share this post


Link to post

OK, acum ca v-ati lamurit, comentati va rog asta

Share this post


Link to post

Ce ar mai fi de comentat? Toti au avut nevoie stringenta de tot ce s-a cumparat! De TOT! [-X

Share this post


Link to post

Nu am o părere bună despre forumiştii care emit "sentinţe" în domenii pe care nu le stăpânesc (aproape) deloc. În rest, într-adevăr, nu e cazul. :)

 

Ciudat, niste profesori universitari in economie au avut incredere in "sentintele" mele, adevarul e ca nu stapanesc chiar tot ce tine de domeniul economic.

 

@Salex, spre sfarsitul lui 2008 am vrut sa ma angajez la posta, ca economist. M-am dus pe acolo, am intrebat ce acte sa aduc, ce presupune concursul, am gasit si o cunostinta pe acolo, etc. Dupa ce a venit marele pdl singurel la putere mi s-a spus ca nu se mai angajeaza. O alta cunostinta de prin posta mi-a spus sa ma fac membru de partid ca am mai multe sanse. Surpriza, peste cateva luni un fost coleg de facultate s-a angajat la posta, in toamna lui 2009, in plina criza. Ciudat, normal sau coincidenta?

 

Referitor la sutele de milioane de euro capusate de smecherii care pupa in posterior partidul de guvernamant, aici trebuie sa ne suparam noi, nu ca x bugetar va fi dat afara, sau ca profesorii vor fi platiti cu -25%. Pana la urma, din nimic oricat ai scade, tot nimic e.

 

Produc pierderi sau produse la pret de dumping...

Carbunele e gaura neagra, energie electrica scumpa cu draci ca si cea termica...

Nici macar produsele petroliere nu sint mai ieftine cu toate ca avem resurse...

[...]

 

Sunt scumpe pentru ca sunt o groaza de accize pe ele, ale statului, da, dar nu ca statul nu ar fi in stare sa le scoata ieftin. Iar cand ma gandesc la energia electrica unde Base Mirciulica e jupan...

Share this post


Link to post
... sistemul de invatamant de stat, sa fie cel privat la putere, astfel un profesor de 24-30 de ani sa nu mai castige mai putin de jumatate din cat ia unul in prag de pensie indiferent de cat de buni sunt fiecare, sau in care clasele nu se aleg dupa vechime si relatia cu directorul.

 

Banuiesc ca faci misto de facultatile de "relatii internationale" si "bio-chestii", altfel mi-as cam schimba impresia :)

Share this post


Link to post

Eu inca astept sa dea faliment tot sistemul de invatamant de stat, sa fie cel privat la putere, astfel un profesor de 24-30 de ani sa nu mai castige mai putin de jumatate din cat ia unul in prag de pensie indiferent de cat de buni sunt fiecare, sau in care clasele nu se aleg dupa vechime si relatia cu directorul.

 

Un profesor de liceu, cu toate gradatiile posibile se apropie de 3000 ron/luna, asta in prag de pensionare, iar pensia, la stagiu complet de cotizare, fara plati compensatorii sau alte pensii speciale (cum e la alti bugetari smecheri) se situeaza intre 1200-1500ron. Considerati ca este mult ca o persoana cu studii superioare si tot felul de gradatii la 65 de ani sa primeasca pana in 3000ron/luna? Apropo, profesorii nu primesc nici bonuri de masa, nu au prime, poate primesc al 13-lea salariu.

 

Aoelu, si cand ma gandesc la facultati precum "spiru" ma sperii rau de tot...

Edited by ciolanus

Share this post


Link to post

Consideri ca e corect ca un inginer angajat la particular in Rm. Sarat cu experienta de 20 de ani, sa castige 15 milioane? Nu a primit niciodata al 13-lea salariu.

Share this post


Link to post

Asta este capitalismul, cel mai bun castiga si iese in fata. N-am nimic cu bugetarii , dar ei au trait atatia ani cu impresia ca sunt "lipiti" de scaune si functiile lor? Nu le convine scaderile de salariu? Sa mearga in privat! Unde nu este liber de vineri de la 14 pana luni! Si sectorul privat este afectat , dar esti tare pe meserie iti faci loc! Eu am acelasi salariu de 2 ani , in schimb acum fac munca la trei oameni. Asta e!

Share this post


Link to post

Referitor la sutele de milioane de euro capusate de smecherii care pupa in posterior partidul de guvernamant, aici trebuie sa ne suparam noi, nu ca x bugetar va fi dat afara, sau ca profesorii vor fi platiti cu -25%. Pana la urma, din nimic oricat ai scade, tot nimic e.

In calitate de (oarecum) bugetar sint 100% de acord cu orice disponibilizari sau scaderi justificate de lefuri. Dar sa fie JUSTIFICATE si sa am eu convingerea ca sint facute cu buna credinta si ca nu exista alte masuri care ar trebui luate prioritar. Si am tot pus in ultima saptamina link-uri pe topicul asta relevante pentru situatiile la care fac referire. Hai sa mai dau niste elemente suplimentare: in institutia unde lucrez exista (tineti-va bine !) 5 persoane care lucreaza la Registratura. CINCI ! In aripa de cladire unde lucrez sint nu mai putin de 10-12 femei de serviciu in conditiile in care se lucreaza in 2 schimburi: 7:00-12:00 si 12:00-18:00.

Share this post


Link to post

Banuiesc ca faci misto de facultatile de "relatii internationale" si "bio-chestii", altfel mi-as cam schimba impresia :)

Eu vorbeam de reforma, nu de reforma a la Boc :)

 

 

.. O ruda lucreaza ca programator, ajunge la aproape 2000E pe luna, dar l-au pus sa-si faca pfa pentru a plati mai putin la impozite.

 

Vedeti, depinde de care parte te situezi.

 

I-a racorit pe toti, stai linistit :)

Partea ascunsă a memorandumului cu FMI: impozit pe tichetele de masă, pe depozitele bancare şi pe salariile programatorilor IT http://www.realitatea.net/partea-ascunsa-a-memorandumului-cu-fmi--impozit-pe-tichetele-de-masa--pe-depozitele-bancare-si-pe-salariile-programatorilor-it_712964.html

Share this post


Link to post

Consideri ca e corect ca un inginer angajat la particular in Rm. Sarat cu experienta de 20 de ani, sa castige 15 milioane? Nu a primit niciodata al 13-lea salariu.

 

Subscriu: 10 ani de experienta, 850 RON.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...