Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Hai pe bune ? Cati l-au votat la referendum si nu era vorba de injurat era vorba de votat !

Uneori si apa plata imbata , vorbesti din experienta ?

Share this post


Link to post

Chiar asa, cati l-au votat si cand l-au votat ? Cati il voteaza acum, vreo 33% din 50% populatie cu drept de vot, adica 1 din 6 isi misca curul la urna pentru el ? Daca cineva nu te-a pus la punct pana acum pentru atitudinea din citatul de mai jos, socotesti ca toata lumea de aici este alaturi de tine ?

 

Ce vrei sa spui cu jignire in afirmatia mea ca pnl-istii sunt niste loaze...

...

Motivele mele :

1. Nu vreau sa vad niciodata o odrasla de mare securist la conducere ( deci se exclude geoana si oprescu ) ...

Copilul tau trebuie judecat prin prizma atitudinii tale ?

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

- 60% din populatie ...

Daca poll nu se face, macar niste pariuri ar trebui organizate. De unde ai cifra asta? Nu cred ca este reala, eu cred ca va iesi baselu presedinte, deci impotriva lui vor fi 47 sau 48 sau 49% si nu 60%. Oricum, toate astea sunt pure speculatii, mai e putin pana pe 6 decembrie si vorbim pe fapte.

 

 

 

O chestiune despre limba romana: Geoana este analfabet! Eu nu pot pricepe cum de consilierii lui nu il invata naibii odata ca "decat" se foloseste doar la negatie, aproape ca nu e fraza sa nu bage duma asta, si alte agramatisme, fara numar. Cum dracu sa votez presedinte pe unul care nu imi vorbeste limba? Este o lipsa de respect incredibila fata de poporul roman. Pe criteriul "limba romana", candidatul ungur ii da clasa lui Geoana, Hunor vorbeste perfect gramatical limba romana.

Basescu vorbeste bine (a facut o singura greseala, culmea, chiar la intalnirea cu Crin, a spus "servici", corect este "serviciu"), Crin vorbeste foarte bine. Dar Geoana... pfffff... prosty rau.

Share this post


Link to post

Dar oare baselu stie ca lumea care-l aplauda pe la mitinguri este adusa de prin 3-4 judete cu zeci de autocare?

Nu cred ca stie! Si asta este tot o minciuna care ii face rau tot lui!

Ca si cifrele din sondaje!

Share this post


Link to post

lumea care-l aplauda pe la mitinguri este adusa de prin 3-4 judete cu zeci de autocare?

 

Ei, eu nu as judeca chiar asa aspru. Mitingurile astea si asa sunt o reminiscenta, in epoca comunicarii instant nu prea iti mai arde sa socializezi in piata publica (decat daca sunt lucruri cu adevarat grave). Si dau exemplul meu: votez cu Base, dar nu m-as deplasa la mitingul lui nici picat cu ceara, pentru ce sa fac asta?

Pe de alta parte, daca nu ar face mitinguri, ar sari toti cu gura: aha, ii este frica de popor, ar lua-o pe cocoasa daca ar aparea in public ;) . Asa ca omu isi face datoria si raguseste pe la mitinguri, si aducerea suporterilor cu autocarele este ceva absolut normal: nimeni nu ar sustine un miting cu 30 de oameni, si exact la fel, daca nu mai rau, face si psd-ul (sa ne amintim a 3-a lansare a lui Geoana la romexpo, cand au adus pesedisti din toata tara!).

Edited by zet

Share this post


Link to post

Nu cred ca este reala, eu cred ca va iesi baselu presedinte, deci impotriva lui vor fi 47 sau 48 sau 49% si nu 60%. Oricum, toate astea sunt pure speculatii, mai e putin pana pe 6 decembrie si vorbim pe fapte.

Inseamna ca tu nu intelegi reprezentarea votului. Sustinerea unui candidat la presedentie se vede in primul tur. Votul din turul 2 exprima raportul dintre cei 2 candidati la data exprimarii si nu sustinerea permanenta a candidatului castigator. Ca orice majoritate si aceasta este conjucturala, episodica. Doar in mintea sustinatorilor se vede ca una eterna. Siguranta credintei tale este zdruncinata prin afirmarea ei post de post. Poate ar trebui sa te uiti cum baselu n-a reusit sa stranga 10.000 de mitingisti in marile lui citadele, Cluj si Craiova, unde pd-l a obtinut in 2008 procente mari. A fost nevoie sa aduca cu sute de autocare "oameni ai muncii" din alte judete, adica a ajuns la sustinerea ceausescului. Nervozitatea activistilor pd-l este tot mai mare pe zi ce trece, iar gafele baselului tot mai multe. Asta spune ca nici ei nu se mai bazeaza pe siguranta ta.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Involuntar, am vizionat si audiat de aproape mitingul lui Crin de la Craiova. A fost de-a dreptul rasu'-plansu' cand ziceau "noi nu aducem lumea cu autocarul la miting", in acest timp cateva zeci de autocare din mai multe judete fiind insirate pe Calea Severinului, in apropierea preacinstitei adunari careia i se promitea o guvernare a "bunului simt". :wallbanger: Oare ar trebui sa pun inainte prezumtia de nevinovatie si sa consider ca oamenii aia au venit din proprie initiativa la miting de la mare distanta, iar proprietarii autocarelor le-au pus la dispozitia participantilor fie pe banii acestora, fie fara plata, din dragoste pentru Crin & partid? Daca nu cumva autocarele chiar se aflau intamplator pe acolo, fara nicio legatura cu activitatea electorala?... :tongue: Nu stiu ce semnificatie au pentru altii asemenea manifestari demagogice ieftine si multe, cea descrisa mai sus fiind doar un exemplu, dar pentru mine reprezinta alte si alte motive de a fi nehotarat. Mai mult, nepotismul si clientelismul care au ajuns la rang de lege, combinate cu traseismul politic practicat cu multa abilitate, ma fac sa fiu increzator intr-un singur lucru: oricare ar castiga alegerile, nu se va schimba nimic altceva decat destinatia cotizatiilor, atat cele trecute in scripte cat si cele pe sub mana. Doar pe ici, pe colo, vor fi schimbati niste indezirabili, dar cu indivizi de aceeasi calitate profesionala si morala. :wallbanger: Probabil vor aparea acum cativa propagandisti care vor zice "noi nu..." dar le atrag de pe acum atentia ca vreau fapte, nu vorbe.L.E.: "involuntar" nu inseamna ca am participat la miting fortat, ci eram in zona cu alta treaba.

Edited by RaZoR-07

Share this post


Link to post

nu se va schimba nimic altceva decat destinatia cotizatiilor

Foarte corect. Si dau exemplul patronului liberal al firmei Codec, care a instalat radarele fixe prin Romania, si care acum este pe muchie de faliment, vreo cateva firme cerand in instanta insolventa - guvernul pdl - psd i-a tras presul de sub picioare in vara, cand a invalidat radarele alea (pt cine nu stie, radarele nu au fost vandute, ci sunt proprietatea codec, profitul gros venind din amenzi, care amenzi au fost stopate).

Ceva imi spune ca daca pnl ajunge la putere, radarele fixe din toata tara vor incepe iar sa "produca" (cu explicatii savante desigur, ca e spre binele nostru, al "participantilor la trafic").

Share this post


Link to post

Si pe tine te dranjeaza ca iti iei amenda cand mergi cu 100 in localitate???

Share this post


Link to post

Pe mine ma deranjeaza cand amenda pe care o platesc pentru ca am fost prost intra in buzunarele unui neica nimeni si nu in buzunarul statului, care sa-i investeasca in ceva util.

Share this post


Link to post

Pe mine ma deranjeaza cand amenda pe care o platesc pentru ca am fost prost intra in buzunarele unui neica nimeni si nu in buzunarul statului, care sa-i investeasca in ceva util.

 

 

http://www.politiarutiera.ro/index.php?option=com_fireboard&Itemid=54&func=view&catid=4&id=59

 

Sunt atatea ilegalitati pe centimetru patrat in afacerea radarelor fixe, incat concluzia e una singura: nu se putea intampla decat in Romania. Privatizarea amenzilor, politisti care raporteaza catre o firma de golani datele tuturor amenzilor (in mod normal secrete de serviciu, de cand are dreptul o firma de apartament sa isi construiasca baza de date cu soferi si masini??), institutii ale statului care consuma resurse si lucreaza gratuit pentru aceeasi firma de golani, achizitii publice facute fara licitatie, etc etc. Schema a functionat smooth cat timp a fost PNL la putere, si pentru ca din decembrie PNL va fi din nou la putere, indiferent de castigatorul alegerilor, sunt foarte sigur ca schema va incepe sa duduie din nou.

Asa ca mare dreptate avea cine spunea ceva mai devreme: se schimba doar destinatarul cotizatiilor.

Share this post


Link to post

PNL vine la putere numai daca ii trage base intr-o alianta"strategica".

Share this post


Link to post

Ca daca vine psd-ul nu intra si pnl-ul ?

Indiferent cine vine la putere , pnl-ul va fi cooptat in guvern .

@tolin Si cei 65% care ii clamezi tu , nu sunt tot din cei prezenti la vot ?

Share this post


Link to post

Bai nene, sa le f_bip muma-n c_bip de m_bip de la metrou cu tot cu seful p_bip mamii masii de fost senator PSD. Am facut azi o ora jumate un drum de 10 min in mod normal cand aveam mai multa treaba. Bine ca bani de subventii la bilete iar intretinere, dezvoltare, extindere primesc de la stat, adica de la noi aia ce cotizam ca prostii.

 

La fel cum au iesit de la guvernare, la fel fac si cu grevele astea, scot oamenii in greva sa ii intarate contra celor de la putere

de fiecare data inainte de alegeri in loc sa-si tina cateii legati. Sa imi bag p_big in gatii mamii lor ca m-am saturat pina peste cap,

de parca atatea miliaone de oameni care isi vad cinstit de treaba am avea vreo vina. Sa va stea votul in gat, golanii dracu.

 

Nah ca m-am cenzurat, baga-mi-as p_bip in gatii lor.

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

HA, cenzuratule, problema e alta si o stii prea bine, nu conteaza ce vrei tu, conteaza ce vor ei :D

Share this post


Link to post

Tommy, asta-i unul din dezavantajele faptului ca locuiesti intr-o metropola, eu fac 7 minute cu masina pana la serviciu insa ieri m-am trezit cu transee pe drum (pune primaria gaze) si m-am umplut de glod numai cat am coborat din masina sa deschid poarta la curte... :rolleyes:

 

Tor Base o fi vinovat si pt. greva celor de la metrou? :mrgreen:

  • Like 2

Share this post


Link to post

Pai candidezi? :)

 

Toate astea sunt praf in ochii nostri, ai potentialilor alegatorilor, dar adevarul e ca nici macar in campanie cei care muncim si cotizam nu contam.

De ce? Simplu, pentru ca nu putem fi prostiti de 10 ori pe zi. Eventual o data la X ani. Astia de la PSD te mint in fata cum nici ultima curva de pe centura nu poate.

 

Daca mai are cine vreun dubiu de cum suntem mintiti, asa ca de prima oara, luati de aici:

Antena 3:

Basescu si Antonescu sunt la intalnire de taina. Sa dea drequ de nu m-as bucura sa fie asa.

Daca nu o spunea Gusa poate ca o si credeam macar 49.99% Nah ca a sunat Antonescu sa infirme, ca sa vedem si noi cine ce debiteaza la TV.

 

Tor Base o fi vinovat si pt. greva celor de la metrou? :mrgreen:

Daaa, el el. El e dictatorul. :) )

Share this post


Link to post

Eu, recunosc, am si eu fixatiile mele. Cum isi poate cineva permite sa blocheze capitala unei tari, cu o economie de sute de milioane de euro pe zi.

Fara a face cineva un calcul al poluarii din zilele astea, al pierderilor din economia Bucurestiului si

implicit al celorlati care au activitate economica legata a celor de aici,

este mai mult decat evident ca toti avem de pierdut, inclusiv bugetul capitalei si al statutului si intrebarea e "de ce?"

Cine are interes si care este scopul?

 

Drum bun spre munca le urez colegilor din B.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Tutea despre comunism:

" a te opune comunismului inseamna a apara puritatea codului penal. Comunistii nu trebuie tratati ca infractorii politici ci ca infractorii de drept comun. Ca hotii de buzunare, ca talharii, ca violatorii de dame... "

"stalinismul e definitia comunismului. unde nu e stalinism, dupa trei luni cad de la putere, ca nu sunt in stare sa dea nici apa... Nu se poate impune comunismul decat cu bata, cu parul"

" nu se poate face economie in comunism si de catre comunisti. Astia nu-s in stare sa conduca nici macar o comuna rurala. Incurca apele, infunda fantanile... Comunismul e un cancer social "

Foarte adevarat !

Asta e cu dedicatie pt gionel .

Share this post


Link to post

Incalzirea diseara la 19.00 in 5, iar semifinala vineri in 3 nu se stie ora =))

Vineri vin cu TV-ul la servici sa nu pierd meciul cu G&B&A...

 

Tommy dupa cum zic gurile rele se pare ca PSD-ul e cu Metroul :)

De ce? Se pare ca sondajele arata ca scorul e strins si nu vor sa riste...mai pescuiesc niste voturi de la Basel...doar el e vinovat de greva, cum e vinovat si de criza, schimbarile climatice etc :)

Oricum condoleante bucurestenilor :(

Share this post


Link to post

Incalzirea diseara la 19.00 in 5

 

Se pare ca nu, Sassu PSD doreste probabil un dialog structurat astfel: intai vorbeste geoana, apoi sunt lasate cele doua maimute urlatoare sa acopere pe oricine ar incerca sa isi expuna ideile, apoi vorbeste Geoana, etc.

 

Staffurile lui Basescu, Antonescu, Oprescu si Kelemen se declara stupefiate de oferta TVR, RTV, A3

 

Staff-urile de campanie ale celor patru candidati au semnat un comunicat de presa prin care sustin ca au luat nota "cu stupoare" de anuntul TVR prin care postul public propune o dezbatere cu 7 candidati si moderatori comuni cu Realitatea Tv si Antena 3.

 

In comunicatul semnat de Sever Voinescu, purtator de cuvant al lui Traian Basescu, Dan Mihalache, director departament de strategie si comunicare al PNL, Anca Alexandrescu, director de comunicare al lui Sorin Oprescu si Balint Porcsalmi, adjunctul sefului de campanie al lui Kelemen Hunor, nu se precizeaza daca cei patru candidati participa sau nu la dezbatere.

Edited by zet
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ca să vă mai relaxaţi puţin, vă propun să comentăm puţin sloganul electoral al candidatului Eduard Gheorghe Manole: "Vă dau ţara înapoi!"

S-o referi la faptul că nu suntem atât de înapoiaţi pe cât credem şi că ne poate ajuta el să fim şi mai înapoi? :mrgreen:

A uitat să ne spună cu cât ne dă înapoi...

Share this post


Link to post

Daca o dadea "inainte" macar cu vreo 3-4 ani era bine poate ii ajungeam pe polonezi din urma...daca o da mult inapoi ajungem in epoca de piatra :) de la "epoca asfaltului"...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...